Аналізи, що проводяться, повинні виконуватись у відповідності з діючими стандартами та затвердженими методиками.

  1. Перед початком роботи приміщення лабораторії повинні бути провітрені. Всі роботи, пов'язані з виділенням вибухопожежонебезпечних газів або парів, повинні виконуватись тільки у витяжних шафах.

Забороняється виконання робіт при несправній припливно-витяжній вентиляції, а також користуватись витяжними шафами з розбитим склом та без бортиків, котрі запобігають стіканню рідини на підлогу.

  1. Всі приміщення лабораторії постійно повинні утримуватись в чистоті. При випадковому розливі ЛЗР або ГР необхідно розлиту рідину засипати піском. Після цього згребти пісок, просочений розлитою рідиною, на дерев'яну лопатку або фанерку і винести у спеціально відведене місце для цих цілей. Залите рідиною місце вимити гарячою водою.

  2. Перед аналізом нафта, а також інші легкозаймисті рідини, що вимагають нагріву, для уникнення спінення і розбризкування, повинні бути попередньо зневоднені.

  3. Забороняється нагрівати легкозаймисті рідини безпосередньо на полум'ї. Для цього повинні використовуватись водяні бані.

  4. Залишки нафти після аналізів, відпрацьовані ЛЗР і ГР необхідно зливати до спеціального посуду і видаляти з лабораторії. Забороняється зливати рідини до раковин побутової каналізації.

  5. Мити лабораторний посуд необхідно тільки у спеціально приділених для цієї мети приміщеннях (мийних), обладнаних самостійною витяжною вентиляцією. Ці приміщення повинні бути відділені від інших приміщень лабораторії неспалимими перегородками з самостійним виходом до коридору.


  1. Вимоги пожежної безпеки при проведенні вогневих робіт


  1. Загальні положення та порядок допуску до проведення тимчасових вогневих робіт

    1. До вогневих робіт належать електричне та газове зварювання (різання), бензогасорізка, роботи з застосуванням паяльних ламп, переносних горнів, розігрівання бітумів, смол та інші роботи, пов'язані з застосуванням відкритого вогню, іскроутворенням та нагріванням до температур, здатних викликати займання матеріалів і конструкцій.

    2. Місця проведення вогневих робіт можуть бути:

  • постійними, організованими в спеціально обладнаних для цього приміщеннях або на відкритих площадках;

  • тимчасовими, коли вогневі роботи проводяться безпосередньо в будівлях, спорудах, що експлуатуються або споруджуються, а також на території об'єктів з метою ремонту обладнання, монтажу конструкцій і т.ін. (надалі - тимчасові вогневі роботи).

  1. Постійні місця проведення вогневих робіт визначаються наказами, розпорядженнями керівника підприємства або його заступника, що відповідає за пожежну безпеку, і повинні відповідати вимогам ППБУ з урахуванням даного розділу цих Правил.

  2. Забороняється розміщувати постійні місця проведення вогневих робіт у вибухопожежонебезпечних і пожежонебезпечних приміщеннях.

Мінімальна відстань до постійних місць ведення вогневих робіт повинна бути не менше ніж:

  • 100 м - від вертикальних наземних резервуарів та відкритих нафтоуловлювачів;

  • 120 м - від зливно-наливних естакад і підземних резервуарів;

  • 40 м - від насосних по перекачуванню нафти.

При визначенні відстаней від вертикальних наземних резервуарів до постійних місць проведення вогневих робіт необхідно враховувати продуктивність закачування резервуарів у відповідності з пунктом 10.2.18 цих Правил.

  1. У приміщенні чи на ділянці, відведеній для проведення постійних вогневих робіт, повинні бути:

  • перелік видів дозволених вогневих робіт;

  • інструкції про заходи пожежної безпеки;

  • первинні засоби пожежегасіння: не менше двох пінних вогнегасників ємкістю 10 л, один порошковий ємкістю не менше 5 л, азбестове полотно (кошма) і бочка з водою.

  1. Тимчасові вогневі роботи на діючих вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних об'єктах допускається проводити у виняткових випадках, коли ці роботи неможливо виконати в спеціально відведених для цього постійних місцях. Проведення робіт без вживання заходів, що виключають виникнення пожежі (вибуху), забороняється.

Тимчасові вогневі роботи на вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних об'єктах повинні проводитись тільки у світлий час доби (за винятком аварійних випадків).

  1. Для проведення тимчасових вогневих робіт у всіх випадках, в тому числі і в аварійних ситуаціях, необхідно оформляти наряд-допуск (дозвіл). Наряд-допуск є письмовим дозволом на виконання тимчасових вогневих робіт на протязі строку, необхідного для виконання вказаного в наряді обсягу робіт. При наявності на підприємстві об'єктової пожежної охорони, наряд-допуск повинен бути узгоджений з нею напередодні виконання робіт, а в разі її відсутності наряд-допуск узгоджується з начальником ДПД (ДПК) об'єкта.

У випадках підготовки та проведення вогневих робіт в місцях підвищеної небезпеки необхідно оформлювати наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки згідно з формою 1 обов'язкового додатку 7 до цих Правил.

  1. Наряд-допуск (дозвіл) на проведення тимчасових вогневих робіт та робіт підвищеної небезпеки в насосній для перекачування нафти, резервуарному парку, на зливно-наливних естакадах і спорудах лінійної частини нафтопроводу складає керівник відповідного структурного підрозділу (його заступник) і підписує (видає) керівник або головний інженер РНУ.

На решті вибухопожежонебезпечних об'єктів дозвіл видає керівник структурного підрозділу (цеху, НПС, БПО, ділянки) або його заступник.

  1. В аварійних випадках дозвіл на проведення тимчасових вогневих робіт та робіт підвищеної небезпеки в насосній, резервуарному парку, на зливно-наливних естакадах і спорудах, лінійній частині нафтопроводів видає керівник структурного підрозділу (НПС, БПО, цеху, ділянки) або його заступник з обов'язковим повідомленням керівника або головного інженера РНУ, об'єктової пожежної охорони або представника Держпожнагляду.

При аварійних ситуаціях на решті вибухопожежонебезпечних об'єктів наряд-допуск (дозвіл) може видаватись начальником зміни, майстром або іншою відповідальною особою, але з обов'язковим повідомленням вищестоящого керівництва. В такому випадку вогневі роботи повинні виконуватись під безпосереднім керівництвом особи, що видала наряд-допуск (дозвіл).

  1. Наряд-допуск (дозвіл) оформляють окремо на кожний вид вогневої роботи. Якщо ці роботи не закінчені у встановлений строк, то дія наряду-допуску (дозволу) може бути продовжена особою, що його видала.

  2. Наряд-допуск (дозвіл) на конкретний вид робіт виписується у двох примірниках. Один примірник наряду-допуску вручається безпосередньо керівнику робіт, другий зберігається на протязі року на об'єкті.

Забороняється вносити в наряд-допуск виправлення, закреслення та оформляти записи олівцем.

  1. При проведенні вогневих робіт поза вибухопожежонебезпечними приміщеннями та вибухопожежонебезпечними зонами зовнішніх установок, наряд-допуск оформляється за формою 2, наведеною у обов'язковому додатку N 7 до цих Правил.

На вогневі роботи у вибухопожежонебезпечних приміщеннях і зонах наряд-допуск (дозвіл) оформляється у відповідності з Типовою інструкцією по організації безпечного проведення вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних об'єктах.

  1. При проведенні вогневих робіт крім цих Правил слід керуватись Типовою інструкцією по організації безпечного ведення вогневих робіт на вибухонебезпечних та вибухопожежонебезпечних об'єктах (надалі - Типовою інструкцією), Правилами пожежної безпеки в Україні, іншими діючими в галузі нормативними актами, що регламентують питання безпеки при підготовці до таких робіт та їх виконання.

  2. В кожному РНУ, РБУ та іншому структурному підрозділі Підприємства магістральних нафтопроводів повинен бути визначений перелік виробничих цехів, відділень, ділянок, на яких тимчасові вогневі роботи слід проводити у відповідності з Типовою інструкцією.

Перелік таких цехів, відділень, ділянок, повинен бути розроблений керівником структурного підрозділу, узгоджений з об'єктовою пожежною охороною або ДПД і затверджений керівником або головним інженером РНУ, РБУ або іншим структурним підрозділом Підприємства магістральних нафтопроводів.

  1. Підготовчі заходи і вимоги пожежної безпеки при виконанні зварювальних та інших вогневих робіт

    1. Проведення вогневих робіт поділяється на два етапи: підготовчий та безпосереднього виконання вогневих робіт.

На підготовчому етапі здійснюється підготовка території, приміщення, обладнання, комунікацій, конструкцій до ведення вогневих робіт.

  1. Підготовка до тимчасових вогневих робіт повинна здійснюватись працівниками цеху, служби, ділянки, де ці роботи намічено проводити.

Для підготовки об'єкту та проведення вогневих робіт повинно бути призначено відповідальну особу з числа інженерно-технічних працівників, що знають правила пожежної безпеки при веденні вогневих робіт.

  1. При підготовці до тимчасових вогневих робіт керівник структурного підрозділу або його заступник, разом з відповідальним за підготовку та проведення цих робіт, визначають небезпечну зону, межі якої чітко позначають знаками безпеки та написами.

Місця зварювання, різання, нагрівання позначаються крейдою, фарбою, біркою або іншими добре видимими опізнавальними знаками.

  1. Місце проведення зварювання (різання) повинно бути очищене від горючих речовин і матеріалів в радіусі, вказаному в таблиці 2.

Таблиця 2

Висота точки зварювання над рівнем підлоги або прилеглої території, м

0-2

2

3

4

6

8

10

Понад 10

Мінімальний радіус зони, м

5

8

9

10

11

12

13

14


Будівельні конструкції, поміст підлог, оздоблення, а також ізоляція та частини обладнання, виконані з горючих матеріалів, що знаходяться у межах вказаних радіусів, повинні бути захищені від потрапляння на них іскор металевими екранами, покривалом з негорючого теплоізоляційного матеріалу або іншими способами і в разі необхідності политі водою.

  1. Задля унеможливлення потрапляння розжарених часток металу до суміжних приміщень, на сусідні поверхи, обладнання, розташоване неподалік, потрібно, щоб всі оглядові, технологічні та вентиляційні люки, монтажні та інші отвори в перекриттях, стінах та перегородках приміщень, де проводяться вогневі роботи, були закриті негорючими матеріалами.

  2. Приміщення, в яких можливе скупчення парів ЛЗР, ГР та горючих газів, перед проведенням тимчасових вогневих робіт повинні бути ретельно провентильовані.

Двері, що з'єднують приміщення, де виконуються тимчасові вогневі роботи, з суміжними приміщеннями, повинні бути закриті.

  1. Місце для проведення зварювальних та різальних робіт у будівлях і приміщеннях, в конструкціях яких використані горючі матеріали, повинно бути огороджено суцільною перегородкою з негорючого матеріалу. При цьому висота перегородки повинна бути не менше ніж 1, 8 м, а відстань між перегородкою та підлогою - не більше ніж 50 мм. Для запобігання розлітанню розжарених часток, цей зазор повинен бути огороджений сіткою з негорючого матеріалу з розміром чарунок не більше 1, 0 мм х 1, 0 мм.

  2. Технологічне обладнання, на якому передбачається проведення тимчасових вогневих робіт, повинно бути приведено до пожежовибухобезпечного стану до початку цих робіт (видалено пожежовибухонебезпечні речовини та відклади, відключено діючі комунікації, виконано безпечними методами очищення, пропарювання, промивання і т. ін.).

Бруд та відклади, що вибираються з апарату або ємкості при їх очищенні, повинні утримуватись у вологому стані до видалення з зони зберігання нафти і нафтопродуктів. Бруд з сірчастими відкладами повинен бути видалений у спеціально відведене місце, де самозапалення відкладів після висихання не є небезпечним. Скидати сірчасті відклади до каналізації не дозволяється.

Відкривання люків та кришок технологічного обладнання, вивантажування та зливання продуктів, завантажування через відкриті люки, а також інші операції, які можуть призвести до виникнення пожеж та вибухів через загазованість місць, де проводяться вогневі роботи, забороняються.

  1. Апарати, машини, ємкості, трубопроводи, на яких намічено проведення тимчасових вогневих робіт, повинні бути зупинені, знеструмлені, звільнені від вибухопожежонебезпечних, пожежонебезпечних і токсичних речовин, відключені заглушками від діючих апаратів та комунікацій. Пускова апаратура, призначена для вмикання машин і механізмів, повинна бути відключена і піддана заходам, що унеможливлюють раптовий пуск машин, механізмів.

Перед проведенням тимчасових вогневих робіт повинні бути вивішені відповідні плакати "Не вмикати", "Не відкривати", "На лінії працюють", "Апарат в ремонті" і т. ін.

  1. За необхідності на місці проведення вогневих робіт (при проведенні вибухонебезпечних робіт, що визначаються п.10.1.14) може виставлятись пожежний пост з числа працівників пожежної охорони об'єкту або з членів добровільної пожежної дружини.

  2. До початку проведення тимчасових вогневих робіт на резервуарі необхідно: