8.5 Гасіння умовної пожежі на трансформаторах і маслонаповнених реакторах

8.5.1 При умовній аварії на трансформаторі (реакторі) з виникненням пожежі, він повинен бути вимкнений з мережі з усіх сторін і заземлений.

Після зняття напруги, гасіння умовної пожежі слід проводити будь-якими засобами пожежогасіння (розпиленою водою, повітряно-механічною піною, вогнегасниками).

8.5.2 При наявності на трансформаторі (реакторі) стаціонарної установки пожежогасіння, її необхідно ввімкнути дистанційно (вручну), якщо вона не ввімкнулась автоматично.

8.5.3 При внутрішньому пошкодженні трансформатора (реактора) з викидом масла через вихлопну трубу або через нижній роз’єм (зріз болтів і деформація фланця роз’єму) і виникненні умовної пожежі всередині трансформатора (реактора) потрібно вводити засоби гасіння пожежі в середину трансформатора (реактора) через верхні люки і через деформований роз’єм.

8.5.4 При виникненні умовної пожежі на трансформаторі (реакторі) зливати масло з трансформатора (реактора) забороняється, оскільки це може призвести до пошкодження внутрішніх обмоток і утруднення подальшого гасіння.

8.5.5 При умовній пожежі на трансформаторі, встановленому в закритому приміщенні (камері), і закритому розподільному пристрої (ЗРП) слід вжити заходи щодо попередження поширення пожежі через отвори, канали, вентиляційну систему і т.д. При гасінні умовної пожежі треба застосовувати ті ж засоби гасіння пожежі, що й для трансформаторів зовнішньої установки.

8.5.6 Під час розвиненої умовної пожежі на трансформаторі необхідно захищати водяними струменями від дії високої температури металеві опори, портали, сусідні трансформатори та інше обладнання, при цьому в зоні водяних струменів з ближнього обладнання і розподільних пристроїв треба зняти високу напругу й вони повинні бути заземлені.

8.5.7 Для гасіння умовної пожежі на трансформаторах і маслонаповнених реакторах слід застосовувати в якості вогнегасної речовини воду та вогнегасні порошкові суміші.

8.6 Правила безпеки праці під час гасіння умовних пожеж на електроустановках під напругою

8.6.1Основою безпечного гасіння умовних пожеж на електроустановках під наругою є суворе дотримання організаційно-технічних заходів, спрямованих на забезпечення безпеки, а також свідома дисципліна персоналу та пожежників, які беруть участь у гасінні.

8.6.2 До гасіння умовних пожеж на електроустановках під напругою КГП має право приступати тільки після отримання відповідного письмового допуску та інструктажу персоналу, який обслуговує дану установку.

8.6.3 Гасіння умовних пожеж на електроустановках під напругою здійснюється при дотримуванні таких обов'язкових умов:

  • недопускання наближення пожежників до струмоведучих частин електроустановок на відстані, менші зазначених у таблиці 2;

  • погоджування КГП з черговим персоналом енергооб’єкта маршрутів руху пожежників на позиції і доведення їх кожному пожежнику під час інструктажу;

  • виконання робіт пожежниками і водіями пожежних автомобілів, які забезпечують подачу вогнегасних речовин, у діелектричних засобах;

  • подавання вогнегасних речовин після заземлення ручних пожежних стволів і пожежних автомобілів;

  • недопускання гасіння пожеж на електроустановках під напругою ручними засобами при видимості менше 10 м;

  • виконання КГП перестановки сил і засобів, зміни позицій і т.п. після погодження із старшою посадовою особою з числа інженерно-технічного персоналу енергетичного об'єкта.

8.6.4 Під час гасіння пожеж на електроустановках, які знаходяться під напругою, забороняється:

  • використання усіх видів піни, крім випадків, зазначених у НАПБ В.01 034–2005/111;

  • виконання будь-яких відключень та інших операцій з електричним обладнанням особовим складом пожежно-рятувальних підрозділів;

  • використання води зі змочувачами під час подачі компактних струменів води як для умовного гасіння, так і для охолодження електрообладнання під напругою і будівельних конструкцій;

  • наближення до машин і механізмів, які застосовуються для подачі вогнегасних речовин на електроустановки під напругою, особам, безпосередньо не зайнятим у гасінні пожежі.

Додаток А

до п.7.4 Інструкції з організації протипожежних тренувань на підприємствах Мінпаливенерго України

(обов’язковий)

Форма журналу обліку протипожежних тренувань



Дата прове-дення трену-вань

Тема і місце прове-дення проти- пожеж-ного трену-вання (об’єкт,

полігон)

Інформація про учасників

Оцінки учасни-ків трену-вання

Підпис учасни-ка трену-вання

Зауваження та пропозиції, відмітка про виконання пропозицій та зауважень


Прізвище, ім’я, по батькові

Поса-да










Загальна оцінка протипожежного тренування



Підписи:

Керівник тренування_____________________________________

Контролюючі особи______________________________________

(якщо призначалися) ______________________________________________________



Додаток Б

до п.8.2.5 Інструкції з організації протипожежних тренувань на підприємствах Мінпаливенерго України

(обов’язковий)

Форма допуску на проведення гасіння пожежі

ДОПУСК

на проведення гасіння пожежі


__________________________________________________

(назва об'єкту)

  1. Місце проведення гасіння пожежі і що дозволяється гасити

(назва приміщень, відкритого пристрою і т.ін.)

____________________________________________________________________________________________________



2. Електроустановки, кабелі в зоні пожежі і на підступах до них знеструмлені (перераховуються незнеструмлені електроустановки і кабелі, зазначаються місця їх розміщення і максимальна напруга на них).



3. Допуск видав____________________________________

(посада, прізвище)

__________________________________________________

(підпис) (година) (хв) (число, місяць, рік)

Код УКНД 13.220.10

УДК 614.842.8

Ключові слова: протипожежні тренування, умовні пожежі, гасіння, електроустановки, охорона праці, допуск .











Редагування, верстку виконав Державний науково-дослідний, проектно-вишукувальний, технологічний інститут з перспектив розвитку енергетики „Енергоперспектива”, Мінпаливенерго України



04080 Київ 80, вул. Фрунзе, 85, тел. 239-18-95



Підписано до друку____________. Формат 60×84 . Папір офсет.

Наклад прим. Зам.

































9