6.6 Напружувану арматуру та анкери зберігають у закритому сухому приміщенні з вентиляцією за відносної вологості повітря не більше ніж 65 %, що виключає їх корозію; звичайну арматуру - під дахом.

Стрижневу арматуру розміщують на стелажі; катанку та арматурний дріт - у спеціальних відсіках з металевою огорожею, канати - на дерев'яних настилах.

6.7 Арматурна сталь, що надходить на будівництво мостів, закладні деталі та анкери підлягають обов'язковому зовнішньому огляду та обміру.

6.8 Арматурна сталь і металопрокат, які використовують для виготовлення арматурних виробів і закладних елементів, на поверхні не повинні мати забруднення, окалини, іржі, яка не усувається протиранням сухим ганчір'ям.

Сталь, що має на поверхні окалину та іржу, які відпадають від удару молотком, а також мастило, фарбу, бітум тощо, очищають перед використанням.

Не можна використовувати арматурну сталь і металопрокат із дефектом структури (розшарування, тріщини, раковини, забої), рваними та зазубленими крайками або торцями, а також зім'ятими крайками або торцями на глибину більше ніж 0,1 товщини прокату або діаметра стрижня.

6.9 Арматурний дріт, вражений корозією, яка зменшує площу перерізу більше ніж на 5 %, до застосування не допускається. В арматурному канаті та на пасмі не повинно бути обірваних, схрещених та заламаних дротів; дроти повинні щільно прилягати один до одного.

6.10 У разі, коли в проекті передбачається ручне в'язання арматурних каркасів і сіток, застосування монтажного зварювання не дозволяється.

6.11 Незалежно від наявності сертифіката контрольні випробування здійснюють для всієї напружуваної арматури, а для звичайної арматури у разі:

  • окремо визначених проектом або спеціальними вказівками щодо використання окремих видів арматури;
  • сумнівів щодо достовірності характеристик арматурної сталі, а також за відсутності необхідних даних у сертифікаті підприємства-виробника.

6.12 У разі виправлення високоміцного арматурного дроту його контрольні випробування проводять після виправлення.

6.13 У разі невідповідності даних сертифіката та результатів випробувань вимогам проекту партію арматурної сталі у виробництво не допускають.

6.14 Напружувана арматура до установлення її у конструкцію підлягає прийманню за актом.

6.15 Установлену арматуру монолітних конструкцій та збірних залізобетонних прогонових будівель приймають до бетонування конструкції: результати засвідчують актом на приховані роботи, а арматуру інших збірних залізобетонних конструкцій обстежують із занесенням результатів у журнал арматурних робіт.

6.16 Послідовність натягу арматури конструкції надається у проекті.

Результати натягу кожного арматурного елемента або групи елементів при їх одночасному натягуванні заносять у журнал виконання робіт.

6.17 Натягування стрижневої арматури електротермічним способом виконують згідно з вимогами проекту за технологічною картою, що розробляється у складі ПВР. Контроль натягу - згідно з ГОСТ 22362.

Контроль натягу стрижневої арматури, що натягується у електротермічний спосіб, здійснюють частотоміром, динамометром або іншим приладом після остигання всіх стрижнів арматури до температури навколишнього середовища.

До початку натягування арматури шаблоном контролюють точне дотримання розрахункової відстані між окремими площинами кінцевих анкерів.

6.18 Анкерні закріплення перед встановленням їх на арматурні елементи ретельно очищають від консервуючого мастила, бруду та іржі без ушкодження нарізки, а конусні пробки перед спре- совуванням в анкер знежирюють до сухої чистої поверхні.

6.19 У процесі встановлення напружуваної арматури не дозволяється приварювати до неї розподільну арматуру, хомути та закладні деталі, а також підвішувати опалубку, обладнання тощо.

6.20 Перед встановленням напружуваної арматури канали очищають від води, бруду продуванням стисненим повітрям.

6.21 Арматуру, що натягується на бетон, встановлюють безпосередньо перед натягуванням для запобігання корозії.

6.22 При натягуванні арматури на бетон конструкції мають бути дотримані такі вимоги:

  • міцність бетону конструкції та з'єднань має бути не нижче встановленої проектом для даної стадії, що повинно бути підтверджено неруйнівним методом контролю або випробуванням контрольних зразків;
  • до початку натягу потрібно перевірити відповідність фактичних розмірів конструкції проектним та впевнитися у відсутності раковин, тріщин та інших дефектів, що знижують міцність бетону конструкції;
  • обтиснута конструкція має обпиратися у місцях, що зазначені у проекті, а опорні вузли мати можливість вільного пересування;
  • анкери та домкрати повинні бути відцентровані стосовно арматури та зберігати це положення під час натягання;
  • натягнута арматура повинна бути заін'єктована, забетонована, покрита антикорозійним складом, передбаченим проектом, у строки, що виключають корозію.

6.23 Під час натягування арматури на упори необхідно:

-попередньо ліквідувати провисання арматури;

- у разі натягування груп арматурних елементів або канатів підтягнути їх із зусиллям, що складає 20 % контрольованого при натяганні, та закріпити у підтягнутому стані;

  • слідкувати за станом та збереженням проектного положення арматури, а також відтяжок або інших утримуючих пристроїв у місцях її перегину;
  • забезпечити компенсацію зниження натягу в арматурних елементах, що натягуються першими перетягуванням або наступною підтяжкою частини арматурних елементів;
  • не допускати втрат напруження в арматурі (за рахунок різниці температур натягнутої арматури і бетону під час його твердіння) понад обумовлених проектом, а для типових конструкцій - вище 60 МПа.

6.24 Зусилля натягу арматури з упорів на бетон конструкції передається після досягнення бетоном міцності не нижче зазначеної в проекті.

При цьому треба дотримуватись таких вимог:

- конструкція обпирається у місцях, передбачених проектом, має можливість вільного переміщення та не має навантажень, не передбачених проектом, зокрема реактивних від завантаження упорів;

  • стиснення конструкцій виконується плавно; порядок та послідовність відпускання окремих арматурних елементів мають відповідати проекту;
  • перед обрізанням арматури газовим пальником арматуру потрібно очистити від бетону; зону обрізання арматури нагріти до червоного жару, після чого обрізати. Різання електрозварюванням не дозволяється.

6.25 Контроль за якістю стиків ненапружуваної арматури необхідно визначати залежно від їх категорії, що зазначається в проекті конструкції споруди.

Метод контролю (руйнівний або неруйнівний) встановлюється проектом.

При неруйнівному методі контролюють зварні стики першої категорії стовідсотково, другої -50% і третьої - 15%.

При руйнівному методі контролю в проекті регламентується число випробувань зразків залежно від категорії контрольованих стиків.

6.26 Технічні вимоги щодо арматурних робіт і види контролю наведені у таблиці 4.

Таблиця 4

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

1 Тривалість зберігання високоміцного арматурного дроту, арматурних і сталевих канатів у закритих приміщеннях або спеціальних ємкостях - не більше одного року при відносній вологості повітря не більше ніж 65 %

Сто відсотків високоміцної арматурної сталі

Психрометричний

2 Відхилення від проекту не повинні бути більше:

а) габаритних розмірів в'язаних арматурних каркасів та сіток:

- для стояків, балок, плит і арок - ± ;

- для фундаментів - ± ;

б) відстані між окремими стрижнями або рядами арматури при армуванні в кілька рядів по висоті:

- у конструкціях завтовшки більше ніж та фундаментах - ± ;

- у балках, арках та плитах завтовшки:

- більше ніж - ± ;

- від до - ± ;

- до - ± ;

- відстані між хомутами балок і стояків та між в'язями арматурних каркасів - ± ;

- відстань між розподільними стрижнями в одному ряду - ± ;

- положення хомутів стосовно проектної осі (вертикальної, горизонтальної або похилої) - ±

Кожен каркас

Вимірювальний (рулеткою)

Продовження таблиці 4

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

3 Відхилення при заготовленні, встановленні і натягуванні напружуваної арматури від проектних значень не повинні перевищувати:

- взаємного поздовжнього зміщення висаджених головок на кінцях арматурного елемента - на кожні довжини пучка;

- міцності анкерних головок високоміцного дроту на відривання - не нижче гарантованого розривного зусилля згідно з ГОСТ 7348;

- розмірів анкерних головок - ±

Кожен арматурний елемент

Шість контрольних зразків до початку робіт

Повторне випробування після висаджування кожних 10 тис. головок у разі заміни матриць пуансонів і ремонту обладнання для висаджування головок

Вимірювальний (перевірка шаблоном)

Вимірювальний (випробування на відрив)

Вимірювальний (штангенциркулем згідно з ГОСТ 166)

4 Відхилення в контрольованій довжині двопетльових елементів при натягуванні не повинні бути більше:

- груповому - ± ;

- почерговому - ±

Кожен арматурний елемент

Вимірювальний (рулеткою згідно з ДСТУ 4179 при встановленні в упори або на спеціальному стенді)

5 Відхилення відстані між канатами, стрижнями та іншими елементами напруженої арматури не повинно перевищувати:

- при проектній відстані до - ± ;

- те саме більше - ±

Кожна конструкція

Те саме

6 Відхилення від проектного положення внутрішніх анкерів при натягуванні арматурних елементів і канатів нa упори повинно бути не більше ніж:

- найближчих до торців балок у бік торця - ;

- те саме всередину - ;

- решти анкерів у будь-який бік (при мінімальній відстані у світлі між анкерами ) - не більше

Кожен арматурний елемент

»

7 Відхилення контрольованої довжини L арматурного елемента (відстань між внутрішніми площинами стаканних анкерів і анкерів з висадженими головками) повинно бути ± (у межах + ; - )

Те саме

»

8 Перекіс опорних поверхонь у місцях установлення домкратів і анкерів повинен бути не більше ніж 1/100

Опорна поверхня (один раз на місяць при натягуванні на упори), кожен вузол (при натягуванні на бетон)

Вимірювальний (перевірка косинкою і щупом по вивіреній базі)

9 Точність встановлення домкратів під час групового натягання арматури стосовно рівнодіючої зусилля ±

Кожна установка домкрата

Вимірювальний (лінійкою)

Продовження таблиці 4

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

10 Попереднє обтягування протягом 30 хв сталевих канатів із спіральним або подвійним звиванням і закритих сталевих канатів повинно бути на 10 % більше встановленого нормованого контрольованого зусилля натягу

Усі канати

Вимірювальний (вимірювання натягу частотоміром або іншим динамометричним приладом)

11 Допустиме відхилення величини зусилля натягу арматури домкратами (від контрольованого зусилля) не повинні перевищувати:

а) в окремих арматурних елементах, канатах, стрижнях та дроті при натягуванні:

- по черзі - ± 5 %;

- груповому - ± 10 %

б) сумарне для всіх арматурних елементів, канатів, стрижнів, дроту в одній групі - ± 5 %

Кожен арматурний елемент, 20 % арматурних елементів у групі

Кожна група

Вимірювальний (показання за манометром і лінійкою подовження)

12 Відхилення величини подовження від проектної не повинно перевищувати:

- в окремих арматурних елементах, канатах, стрижнях і дроті - ± 15 %;

- в одній групі арматурних елементів, елементів канатів, стрижнів і дроту - ± 10 %

Кожен арматурний елемент

Кожна група

Вимірювальний (лінійками згідно з ГОСТ 427)

13 Точність вимірювання пружного видовження арматури при її натягуванні повинна бути не менше ніж:

- поздовжньої арматури - 1 %;

- поперечної арматури (хомутів) - 0,1 %

Кожен арматурний елемент

Вимірювальний (інструментом відповідної точності)

14 Допустимі сумарні втрати зусиль натягу, що викликані тертям у домкратах і анкерних закріпленнях, не повинні перевищувати:

- при анкерних закріпленнях дроту з висадженими головками і стаканних анкерах - 5 %*;

- при конусних анкерах - 10 %*

Тільки при визначенні зусилля, що контролюється

Вимірювальний (за манометром, витяжка частотоміром або іншим динамометричним приладом)

15 Допустимий строк знаходження арматурних елементів у каналах до ін'єктування, не більше:

а) без спеціального захисту (при середньодобовій відносній вологості повітря більше ніж 75%):

- з паралельного дроту - 30 діб**;

- з канатів - 15 діб**;

- із стрижнів (з термічно зміцненої арматури класів Ат IVK, Ат VCK, Ат VIK) - 30 діб**

Всі арматурні елементи

Вхідний з реєстрацією (перевірка відповідності строків)

* Величину уточнюють дослідним шляхом.

** При знаходженні арматури понад указаного строку вживають спеціальних заходів щодо захисту арматури від корозії. Знаходження напружуваної арматури в каналах за будь-якого способу тимчасового захисту арматури від корозії більше ніж 8 місяців не дозволяється.

Примітка 1. Арматурні елементи, канати і стрижні, що мають відхилення значень зусилля натягу більше зазначених величин, повинні бути повторно натягнуті або замінені.

Примітка 2. Дозволяється залишати в конструкції не більше 20 % робочих арматурних елементів з обірваними або не повністю напруженим дротом при числі останнього не більше

5 % загального числа в арматурному елементі.

Примітка 3. При визначенні пружного видовження арматури за умовний нуль приймається зусилля попереднього напруження, що відповідає 20 % від контрольованого.