Ескалатори та рухомі тротуари повинні бути оснащені необхідними захисними пристроями та добре видимими і легкодоступними пристроями для екстреної зупинки.

  1. Робочі приміщення повинні мати достатню площу і висоту для того, щоб працівники могли виконувати свою роботу без ризику щодо їх безпеки, здоров’я і самопочуття.

XIV. Улаштування робочих місць поза приміщеннями

  1. Стійкість і міцність
  2. Розміщені на висоті або на глибині постійні або тимчасові робочі місця повинні бути стійкими і стабільними, при цьому слід враховувати:

чисельність працівників, що перебувають на цих робочих місцях;

максимальні навантаження, які вони можуть витримати, а також розподіл навантажень;

будь-які інші зовнішні впливи.

Якщо несучі та інші деталі таких робочих місць самі по собі не є стійкими, слід забезпечити їх стійкість, застосувавши відповідні надійні фіксуючі пристосування, з метою запобігання будь-якому випадковому або ненавмисному зміщенню всього робочого місця або його частини.

  1. Стійкість і міцність робочих місць повинні належним чином перевірятись, особливо після будь-яких змін висоти чи глибини робочих місць.
  2. Установки для розподілу енергії
  3. Енергорозподільні установки на будівельних майданчиках, особливо ті, що піддаються впливам зовнішнього середовища, повинні регулярно перевірятись і підтримуватись у робочому стані.
  4. Установки, встановлені на будівельному майданчику до початку робіт на ньому, повинні бути ідентифіковані, перевірені і мати чіткі позначення.
  5. Повітряні лінії електропередачі повинні бути винесені за межі будівельного майданчика або знеструмлені. Якщо це неможливо, слід встановити відповідні огородження з попередженнями, щоб запобігти наближенню до них транспортних засобів та інших механізмів.

Якщо на будівельному майданчику транспортні засоби переміщуються під повітряними лініями електропередачі, повинні бути встановлені відповідні попереджувальні знаки і підвісні захисні пристрої.

  1. Запобігання падінню предметів
  2. Працівники повинні бути захищені від предметів, що падають.
  3. Матеріали, обладнання, технологічне оснащення повинні бути так встановлені або складовані, щоб не допустити їх падіння, зсуву або перекидання.
  4. На будівельному майданчику слід передбачити захисні накриття над проходами або унеможливити доступ до небезпечних зон можливого падіння предметів.
  5. Запобігання падінню з висоти
  6. Для запобігання падінню з висоти більше ніж 1,3 м необхідно встановлювати надійні захисні огородження, які унеможливлюють падіння працівників, висотою не менше 1,1 м до низу верхнього елемента, які мають верхню, середню частини та борт або обладнані іншим чином.
  7. Роботи на висоті більше ніж 1,3 м допускається проводити тільки з використанням відповідних пристосувань або засобів колективного захисту (риштувань, платформ, захисних огороджень, запобіжних сіток тощо).
  8. Якщо умови і характер робіт унеможливлюють застосування пристосувань або засобів колективного захисту, необхідно передбачити заходи, що запобігають доступу в небезпечну зону можливого падіння з висоти, або забезпечити застосування працівниками запобіжних поясів та інших засобів індивідуального захисту від падіння з висоти.
  9. Вимоги до засобів підмощування та драбин
  10. Усі засоби підмощування повинні бути виготовлені за проектом та підтримуватись у необхідному стані для запобігання їх падінню або непередбаченим зміщенням.
  11. Виготовлення, розміщення, вибір розмірів, закріплення та використання робочих платформ, трапів, засобів підмощування, драбин для підйому на засоби підмощування, риштувань повинні проводиться таким чином, щоб не допустити падіння з них людей та запобігати падінню на людей предметів.
  12. Засоби підмощування та риштування повинні перевірятись компетентними особами:
  13. перед уведенням в експлуатацію;

періодично, під час експлуатації відповідно до інструкції з експлуатації, але не рідше ніж через 10 днів;

  1. після переміщення, перебудови, довготривалого невикористання, впливу атмосферних явищ, землетрусів або будь-яких інших подій, які здатні вплинути на їх міцність і стійкість.
  2. Драбини повинні належним чином підтримуватись у справному стані. Їх необхідно використовувати тільки за своїм призначенням і у передбачених для цього місцях.
  3. Засоби підмощування на колесах повинні мати пристосування для запобігання непередбаченому переміщенню.
  4. Вантажопідіймальні механізми
  5. Вантажопідіймальні механізми, пристрої, складові частини, кріплення, та опори повинні:
  6. бути належним чином виготовлені за проектом, мати міцність відповідно до їх призначення;
  7. бути належним чином встановлені та використовуватись за призначенням;
  8. підтримуватись у робочому стані;
  9. проходити технічні огляди, періодичні огляди відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів;
  10. обслуговуватись кваліфікованими працівниками, що пройшли відповідне навчання.
  11. На вантажопідіймальних механізмах, пристроях до них на видному місці повинно бути чітко зазначене максимально допустиме навантаження.
  12. Підіймальне обладнання і пристрої до нього повинні використовуватись тільки за призначенням.
  13. Транспортні засоби, землерийні машини і транспортери
  14. Усі транспортні засоби, землерийні машини і транспортери необхідно:
  15. проектувати і виготовляти з урахуванням вимог безпеки та ергономіки;
  16. утримували у справному стані;
  17. використовувати за призначенням.
  18. Водії та машиністи, що обслуговують транспортні засоби, землерийні машини і транспортери, повинні пройти відповідне навчання.
  19. Необхідно вживати відповідних заходів, направлених на запобігання падінню транспортних засобів, землерийних машин і транспортерів у котловани, траншеї або у воду.
  20. Землерийні машини і транспортери повинні бути оснащені пристроями, які захищають машиніста у випадку перекидання машини і від предметів, що падають зверху.
  21. Вимоги до обладнання, установок, інструменту
  22. Обладнання, установки, електрифікований та неелектрифікований інструмент необхідно:
  23. проектувати і виготовляти з урахуванням ергономіки;
  24. утримувати у справному стані;
  25. застосовувати виключно за призначенням;
  26. використовувати підготовленими працівниками.
  27. Обладнання та устаткування, що працюють під тиском, повинні бути випробувані і підлягати регулярним технічним оглядам згідно з вимогами чинних нормативно- правових актів з охорони праці.
  28. Земляні роботи, буріння свердловин, підземні роботи, спорудження тунелів,риття котлованів
  29. Під час риття котлованів, буріння свердловин, здійснення підземних робіт або при спорудженні тунелів необхідно вживати заходів, спрямованих на:

1) застосовування засобів кріплення укосів, стін або улаштування укосів для запобігання обвалу ґрунту;

  1. запобігання ризикам, пов’язаним з падінням людей, матеріалів чи предметів або затопленням;
  2. забезпечення достатньої вентиляції на всіх робочих місцях з метою забезпечення людей безпечним і чистим повітрям;
  3. забезпечення евакуації працівників у випадках виникнення пожежі, затоплення, обвалу або інших небезпечних ситуаціях.
  4. Перед початком проведення земляних робіт необхідно визначити небезпеку, яку можуть спричинити прокладені під землею електричні кабелі або інші підземні комунікації.
  5. Повинні бути забезпечені безпечні шляхи спуску та виходу із котлованів, траншей тощо.
  6. Вийнятий ґрунт, матеріали і транспортні засоби, що рухаються, повинні розміщуватись на безпечній відстані від котлованів, траншей тощо.
  7. Вимоги до робіт з металевими або бетонними конструкціями, опалубками,збірними будівельними конструкціями
  8. Металеві або бетонні конструкції, їх складові, опалубка, збірні будівельні конструкції, тимчасові опори, несучі елементи повинні монтуватись і демонтуватись тільки під наглядом відповідальних осіб, що мають необхідні знання та досвід.
  9. Повинні бути вжиті відповідні заходи щодо захисту працівників від небезпек, пов’язаних із недостатньою міцністю або початковою нестабільністю будівельних конструкцій.
  10. Опалубки, тимчасові підтримуючі конструкції, опори повинні бути виготовлені за проектом та розраховані таким чином, щоб витримати дію усіх можливих навантажень, та постійно підтримуватись у справному стані.
  11. Вимоги до водонепроникних перемичок і кесонів
  12. Водонепроникні перемички і кесони повинні:
  13. виготовлятись з відповідного матеріалу необхідної міцності;
  14. бути відповідним чином обладнані, щоб працівники у випадку прориву води чи обвалу матеріалу могли знайти там укриття.
  15. Спорудження, встановлення, перебудова або демонтаж водонепроникної перемички чи кесона можуть проводитись тільки під наглядом відповідальної особи, що має необхідні знання та досвід.
  16. Водонепроникні перемички і кесони повинні періодично перевірятись відповідальною особою, що має необхідні знання та досвід.
  17. Вимоги до роботи на покрівлях
  18. У випадках, коли висота та уклон покрівлі перевищують норми, встановлені чинними нормативно-правовими актами з охорони праці, необхідно застосовувати засоби колективного захисту, що запобігають падінню з висоти працівників, інструментів, предметів і будівельних матеріалів.
  19. Якщо виконуються роботи на покрівлях, інших неміцних поверхнях або біля них та існує небезпека їх руйнування під вагою працівників, необхідно вжити заходів щодо запобігання падінню працівників з висоти та випадковому потраплянню працівників на неміцну поверхню.
  20. Інші вимоги
  21. Працівники повинні бути захищені від атмосферних явищ, які можуть вплинути на їх безпеку і здоров’я.
  22. Якщо знесення будівель або споруд може спричинити небезпеку:
  23. необхідно вжити необхідних заходів безпеки і здійснити відповідні роботи;
  24. роботи повинні плануватись і проводитись тільки під наглядом відповідальних осіб, що мають необхідні знання та досвід.

Директор Департаментузаробітної плати та умов праці

Додаток 1

до Мінімальних вимог з охоронипраці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках

(пункт 1 розділу І)

ПЕРЕЛІКвидів будівельних робіт, на які поширюються мінімальні вимоги зохорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках

Підземні роботи, крім робіт, пов’язаних з видобуванням рудних і нерудних корисних копалин підземним способом, а також з будівництвом та експлуатацією підземних гірничих виробок, створених під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом.

Земляні роботи, у тому числі улаштування штучних земляних споруд.

Спорудження зовнішніх інженерних мереж.

Улаштування штучних основ і фундаментів.

Кам’яні роботи.

Монтажні роботи.

Бетонні роботи.

Арматурні роботи.

Ізоляційні роботи.

Покрівельні роботи.

Оздоблювальні роботи, в тому числі улаштування теплоізолювальних фасадних систем.

Електромонтажні роботи.

Монтаж і випробування внутрішнього інженерного обладнання та мереж.

Підводні роботи.

Нове будівництво.

Реконструкція.

Технічне переоснащення.

Капітальний ремонт.

Реставрація.

Демонтаж.

Знесення.

Поточний ремонт під час експлуатації.

Експлуатація та утримання споруд, якщо вони пов’язані з будь-яким з вищезазначених видів робіт.

Директор Департаменту заробітної плати та умов праціО. Товстенко

Додаток 2 до Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках (пункт 3 розділу ІІ)

Попередня інформація про виконання будівельних робіт

  1. Дата повідомлення
  2. Місцезнаходження будівельного майданчика
  3. Замовник (код за ЄДРПОУ, фактична та юридична адреси, прізвище, ім’я, по батькові керівника, контактний телефон)
  4. Вид споруди
  5. Керівник будівництва (код за ЄДРПОУ, фактична та юридична адреси,

прізвище, ім’я, по батькові керівника або фізичної особи, контактний телефон)

  1. Координатор(и) з охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво (прізвище(а), ім’я, по батькові, фактична та юридична адреси, контактний телефон)
  2. Координатор(и) з охорони праці на стадії будівництва (прізвище(а), ім’я, по батькові, фактична та юридична адреси, контактний телефон)
  3. Передбачуваний термін початку робіт на будівельному майданчику
  4. Передбачувана тривалість робіт на будівельному майданчику
  5. Передбачувана максимальна кількість осіб, зайнятих на будівельному

майданчику

  1. Передбачувана кількість підприємств і фізичних осіб, які

забезпечують себе роботою самостійно, що діятимуть на будівельному майданчику

  1. Відомості про вибрані підрядні підприємства (назви, код за ЄДРПОУ,

види робіт)

Директор Департаменту заробітної

плати та умов праціО. Товстенко

Додаток 3

до Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках

(пункт 3 розділу XV)

ПЕРЕЛІКбудівельних робіт, при виконанні яких існує підвищений ризик дляжиття і здоров’я працівників

  1. Роботи, при яких створюється ризик бути засипаними внаслідок обвалу ґрунту, загрузнути у заболоченій місцевості, впасти з висоти, що перевищує 1,3 м, посилений характером діяльності, застосованими процесами або умовами виробничого середовища на робочому місці або на будівельному майданчику.
  2. Роботи, при яких на працівників впливають шкідливі хімічні або біологічні речовини, що створюють загрозу життю і здоров’ю працівників або використання яких регламентується вимогами нормативно-правових актів.
  3. Роботи, при яких працівники піддаються ризику опромінення іонізуючим випромінюванням, зокрема, які регламентуються нормативно-правовими актами.
  4. Роботи поблизу високовольтних ліній електропередачі.
  5. Роботи, при яких існує небезпека потонути.
  6. Спорудження колодязів, підземні роботи, будівництво тунелів.
  7. Роботи з використанням балонів із стиснутим повітрям для подачі повітря кожному працівнику.
  8. Роботи, при яких працівники піддаються підвищеному атмосферному тиску (наприклад, в кесонах).
  9. Роботи, пов’язані з використанням вибухових речовин.
  10. Роботи, пов’язані з монтажем або демонтажем будівельних конструкцій, будівельних елементів або обладнання, які проводяться з використанням вантажопідіймальних машин, домкратів тощо.