6.5.1 План контролю й порядок проведення приймального контролю встановлюється згідно з ДСТУ Б В.2.6-39:2008.

6.5.2 Періодичні випробування виробів проводять один раз у два роки. Випробування проводять на зразках виробів, що пройшли приймальний контроль.

6.5.2.1 Випробування згідно з 5.4, 5.5 проводять не менше ніж на трьох виробах, установлених у віконних (дверних балконних) блоках.

6.5.2.2 Випробування згідно з 5.6.2 у частині корозійної стійкості проводять не менше ніж на трьох виробах (вузлах, деталях виробів).

6.5.2.3 За результатами випробувань оформляють протокол періодичних випробувань.

У випадку негативного результату випробувань хоча б за одним показником хоча б одного зразка необхідно проводити повторні випробування подвоєної кількості виробів за показником, що мав негативний результат.

При незадовільних результатах повторних випробувань уважають, що вироби не пройшли періодичних випробувань.

6.6 Сертифікаційні випробовування виробів рекомендується проводити в обсязі періодичних випробувань.

6.7 Типові випробування виробів

6.7.1 Типові випробування виробів проводять після внесення змін у конструкцію, матеріали або технологію виготовлення для оцінки ефективності й доцільності внесення змін.

6.7.2 Обсяг типових випробувань визначається характером внесених змін.

Типовим випробуванням піддають вироби, що пройшли приймальний контроль.

6.8 Кваліфікаційні випробування виробів проводять при постановці продукції на виробництво за всіма показниками, визначеними даним стандартом.

6.9 Сертифікаційні й періодичні випробування проводять в випробувальних центрах (лабораторіях), акредитованих на право проведення зазначених випробувань.

Зразки віконних і дверних балконних блоків, що відбираються для проведення випробувань поворотних, поворотно-відкидних і відкидних пристроїв, повинні бути виготовлені відповідно до вимог ДСТУ

Б В.2.6-23 і нормативної документації на конкретні види віконних і дверних балконних блоків.


7 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

7.1 Відповідність матеріалів, комплектуючих куплених виробів встановлюють порівнянням показників супроводжувальної документації згідно з ГОСТ24297-87 та з вимогами НД.

7.2 Розміри виробів на відповідність вимогам конструкторської документації перевіряють універсальним інструментом або спеціальними приладами.

7.3 Зовнішній вигляд виробів, комплектність, маркування, упакування перевіряють візуально на відповідність вимогам даного стандарту, конструкторській документації й зразка-еталона, затвердженого у встановленому порядку.

7.4 Якість покриття перевіряють згідно з ДСТУ Б В.2.6-13; адгезію - згідно з ГОСТ 15140; корозійну стійкість покриття - згідно з ГОСТ 9.308, ГОСТ 9.401 та за методиками, затвердженими у встановленому порядку.

7.5 Для визначення щільності й рівномірності прилягання стулки (полотна) до коробки вікна (дверей) на прокладки наносять барвник (наприклад, кольорову крейду), а елементи виробу, що відчиняються, щільно закривають. Після відчинення стулки (полотна) візуально перевіряють безперервність залишеного сліду. У разі наявності переривання сліду, результат уважають незадовільним.

7.6 Переміщення елементів виробів у пазах блоків, фіксацію ручки, регулювання петель перевіряють вручну, виконуючи не менше п'яти разів цикл роботи.

7.7 Випробування виробів на безвідмовність, опір навантаженням і відповідність ергономічним вимогам проводять на спеціальному устаткуванні (стендах) згідно з НД, програмами і методиками, погодженими і затвердженими у встановленому порядку.

Після проведення випробувань виріб повинен залишатись працездатним.

7.8 Для виробів допускається проведення випробувань за операціями, що є частиною загального циклу роботи.


8 ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

8.1 Оцінювання відповідності пристроїв поворотних, відкидних й поворотно-відкидних для віконних і балконних дверних блоків, що застосовуються у будівництві житлових і громадських будинків, вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд (далі – Технічний регламент) здійснюється шляхом сертифікації призначеним в установленому порядку органом із оцінки відповідності (далі - орган оцінки) за показниками надійності й опору навантаженням, запровадженими 5.2, 5,3 та 5.4 цього стандарту.

8.2 Оцінювання відповідності пристроїв поворотних, відкидних й поворотно-відкидних для віконних і балконних дверних блоків, що застосовуються у будівництві житлових і громадських будинків, вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд здійснюється відповідно до запроваджених положень Технічним регламентом, ДСТУ Б А.1.2-1, розділом 8 цього стандарту.

8.3 Сертифікація пристроїв поворотних, відкидних й поворотно-відкидних для віконних і балконних дверних блоків, що застосовуються у будівництві житлових і громадських будинків, здійснюється згідно з наступними процедурами оцінки відповідності та з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. № 1585 "Про затвердження Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах із підтвердження відповідності":

1) випробування виробником виробу певного типу;

2) здійснення контролю за виробництвом на підприємстві;

3) випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

4) подальше випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

5) випробування органом оцінки виробу певного типу;

6) випробування органом оцінки зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

7) проведення органом оцінки перевірки та оцінки системи контролю за виробництвом;

8) перевірка органом оцінки системи якості виробництва;

9) проведення органом оцінки постійного нагляду, аналізу та оцінки системи контролю за виробництвом;

10) проведення органом оцінки постійного нагляду, аналізу та оцінки системи якості виробництва;

11) випробування органом оцінки зразків виробу, відібраних на підприємстві, ринку або будівельному майданчику відповідно до програми аудиту.

Процедури оцінки відповідності "1"-"4" реалізуються виробником, а "5"-"11" - органом оцінки.

Сертифікація продукції може здійснюватись також із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем В (забезпечення належної якості виробництва) або модулем Р (перевірка продукції).

8.4 Для кожного окремого виробництва пристроїв поворотних, відкидних й поворотно-відкидних для віконних і балконних дверних блоків орган оцінки на підставі аналізу чинників, наведених у пункті 20 Технічного регламенту, конкретизує перелік процедур оцінки відповідності, зазначених у 8.3. Усі застосовані при сертифікації продукції процедури оцінки відповідності документуються виробником.

8.5 Наявність системи якості виробництва пристроїв поворотних, відкидних й поворотно-відкидних для віконних і балконних дверних блоків не є обов'язковою вимогою при сертифікації продукції. Відповідність системи контролю за виробництвом вимогам ДСТУ ISO 9001 є достатньою для позитивної оцінки цієї системи.

8.6 Для випробувань надійності й опору навантаженням пристроїв поворотних, відкидних й поворотно-відкидних, які виготовляються за однією документацією в однакових технологічних умовах (далі за ДСТУ

Б А.3.1-6 - однорідна продукція), при достатньому обгрунтуванні можливий відбір зразків - марок-представників. Такий підхід можливий у випадку якщо марка-представник/марки-представники може охоплювати кілька марок продукції за умови, що різниця між марками не впливає на рівень надійності та інші вимоги щодо використання продукції. Роботи з визначення зразків-представників здійснюються органом оцінки. Матеріали з обгрунтування використання марок-представників зберігаються органом оцінки протягом 10 років після закінчення робіт із сертифікації продукції.

8.7 Вибір марок-представників однорідної продукції залежить від конструктивних рішень і полягає у визначенні такого параметра/параметрів, який є найбільш чутливим до найменших коливань у технології виготовлення продукції.

Для випробувань навантаженням відбираються марки-представники/марка-представник, які мають мінімальні (максимальні) величини зазначеного параметра/параметрів.

Випробування навантаженням марок-представників однорідної продукції не звільняє від випробувань інших марок зазначеної продукції, що заявлена на сертифікацію, неруйнівними методами контролю.


9 ТРАНСПОРТУВАННЯ Й ЗБЕРІГАННЯ

9.1 Вироби можуть транспортуватися всіма видами транспорту в критих транспортних засобах відповідно до правил і умов навантаження й кріплення вантажів, що діють на транспорті відповідного виду.

9.2 Умови зберігання виробів - по групі 2 згідно з ГОСТ 15150.


10 ВКАЗІВКИ ЩОДО МОНТАЖУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ

10.1 При відбиранні виробів необхідно враховувати типи, конструкції, розміри й масу віконного або балконного дверного блока, на який установлюють вироби.

Віконні й дверні балконні блоки повинні відповідати НД.

10.2 Монтаж виробів варто виконувати згідно з інструкцією з монтажу, що входить у комплект поставки виробів.

В інструкції з монтажу виробів повинні бути зазначені допуски на розміри паза, вид кріплення й вказівки щодо застосування додаткових підсилювачів.

Монтаж виробів варто проводити із застосуванням спеціальних шаблонів, що входять у комплект поставки.

10.3 Змащення й регулювання виробів у процесі експлуатації повинні бути вказані в інструкції з експлуатації, що входить у комплект поставки виробів.

10.4 Інструкція з монтажу й експлуатації повинна містити вимоги безпеки при монтажі й експлуатації.


11 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

11.1 Підприємство-виготовлювач гарантує відповідність виробів вимогам даного стандарту при дотриманні умов транспортування, зберігання, монтажу й експлуатації.

11.2 Гарантійний строк - не менше 36 місяців від дня передачі виробу споживачеві.


ДОДАТОК А

(обов'язковий)

СХЕМИ СПОСОБІВ ВІДЧИНЕННЯ ПРИСТРОЇВ







Рисунок А.3 - Пристрій поворотно-відкидний Рисунок А.4 - Пристрій поворотний

(відкидний, поворотно-відкидний) з функцією регульованого провітрювання


ДОДАТОК Б

(довідковий)


Рисунок Б.1 - Пристрій поворотний




ПРИКЛАДИ ПОВОРОТНОГО, ВІДКИДНОГО Й ПОВОРОТНО-ВІДКИДНОГО ПРИСТРОЇВ




Рисунок Б.2 - Пристрій відкидний




Рисунок Б.З - Пристрій поворотно-відкидний



Рисунок Б.4- Приклад поворотно-відкидного пристрою для віконного блока

з алюмінієвого профілю



Рисунок Б.5 - Основні деталі й вузли поворотного пристрою


Рисунок Б.6 - Основні вузли відкидного пристрою (див. рис. Б.5)



Рисунок Б.7 - Основні вузли поворотно-відкидного пристрою (див. рис. Б.5, Б.6)

ДОДАТОК В

(обов'язковий)

СХЕМИ ПРИКЛАДАННЯ НАВАНТАЖЕНЬ

Схеми прикладання статичних навантажень





Рисунок В.1 - Схема прикладання статичного Рисунок В.2 - Схема прикладання

навантаження на верхню петлю статичного навантаження на нижню петлю

Схеми прикладання динамічних навантажень


Рисунок В.З

Примітка. Падіння вантажу припиняють на відстані 20 мм від підстави (наприклад, за допомогою прокладки). Довжину троса визначають із умови торкання вантажем основи при максимальному розкритті ножиців.

Рисунок В.4



Примітка. Падіння вантажу припиняють на відстані 20 мм від основи (наприклад, за допомогою прокладки). Довжину троса визначають із умови одночасного торкання вантажем основи й стулкою упору.


Рисунок В.5 - див. примітку до рисунка В.4



Рисунок В.6




Код УКНД 91.190



Ключові слова: балконні блоки, віконні блоки, зачіп, комплектність, надійність, ножиці, опір навантаженням, пристрої відкидні, пристрої поворотні, пристрої поворотно-відкидні, провітрювання.



3