- якщо місцевості, де виконуються будівельно-монтажні роботи, зазнають впливу вітрів швидкістю понад 10 м/с, до суми додаткових витрат на подорожчання будівельно-монтажних робіт у зимовий період, виконуваних у такі дні, замовником можуть здійснюватися доплати залежно від кількості вітряних днів у зимовий період.

Підставою для оплати додаткових витрат, пов'язаних з впливом вітрів швидкістю понад 10 м/с у зимовий період, є довідки місцевих органів гідрометеорологічної служби.

Вказані додаткові витрати розраховуються або калькуляційним методом, або на підставі усереднених показників, наведених у підрозділі 3.2.

3.3.10.5 Якщо в договірній ціні не передбачені кошти на додаткові витрати, пов'язані з виконанням будівельно-монтажних робіт у літній період, то при взаєморозрахунках за наявності зазначених умов вони відшкодовуються підрядникові додатково в порядку, передбаченому контрактом.

3.3.11 За періодичної договірної ціни вартість виконаних підрядних робіт визначається за правилами як для твердої договірної ціни.

3.3.12 Незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у розрахунках за виконані роботи (форми N КБ-2в "Акт приймання виконаних підрядних робіт" та N КБ-3 "Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати, які були відповідно оформлені та оплачені за попередні періоди" безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок.

3.3.13 При взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт зворотні суми від розбирання конструкцій, знесення будівель і споруд, внаслідок чого одержано матеріальні ресурси, придатні для подальшого використання* на тій самій будові, визначаються на підставі їх номенклатури, кількості та обгрунтованих цін.

________________ * При вирішенні питання щодо можливості подальшого використання (за первинним або іншим призначенням) на тій самій будові отриманих від розбирання матеріалів, виробів, конструкцій складається трибічний акт (замовник, проектувальник, підрядник), у якому методом експертної оцінки визначаються номенклатура зазначених матеріальних ресурсів, їхня кількість, технічні або якісні характеристики та обгрунтовані ціни, які враховують зазначені в акті характеристики цих матеріальних ресурсів.

Якщо за домовленістю сторін підрядник виконує роботи з доведення отриманих від розбирання матеріальних ресурсів до придатного для використання стану та транспортування їх до місця тимчасового складування, вартість цих робіт враховується у вартості будівельно-монтажних робіт.

3.3.14 За підсумком договірної ціни в окремих випадках, обгрунтованих розрахунком, можуть враховуватися додаткові кошти на розвиток власної бази підрядних організацій, а також на поновлення їх парку будівельних машин і механізмів.

Рішення з приводу виділення підрядній організації коштів на зазначені цілі приймається інвестором в порядку, зазначеному в пункті 2.8.18.5.

Розрахунок, який обгрунтовує потребу і розміри цих коштів, складається з урахуванням термінів будівництва (реставрації, ремонту) об'єктів, питомої ваги робіт, що виконуються для конкретного інвестора, в загальному обсязі робіт та інших факторів. Кошти витрачаються цільовим призначенням і не відносяться на балансову вартість об'єкта (будови). Умови врахування цих коштів та їх витрачання обумовлюються контрактом.

3.3.15 Визначення прибутку для субпідрядних організацій можна здійснювати або виходячи із загальної маси прибутку на будову (об'єкт) та питомої ваги обсягу будівельно-монтажних робіт, що їм доручається для виконання, в загальному обсязі будівельно-монтажних робіт будови (об'єкта), або виходячи з нормативно-розрахункових трудовитрат на ці обсяги та усереднених показників, що надані Держбудом, за видами робіт, або за будь-яким іншим способом, встановленим сторонами (генпідрядником та субпідрядником) і обумовленим контрактом.

Розділ 4

Правила визначення загальновиробничих та адміністративних витрат

Положення цього розділу встановлюють основні правила визначення загальновиробничих та адміністративних витрат з урахуванням положень Методичних рекомендацій з формування собівартості будівельно-монтажних робіт, затверджених наказом Держбуду України від 07.05.2002 N 81.

У розділі наводяться:

- загальні положення;

- порядок визначення загальновиробничих та адміністративних витрат.

4.1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

4.1.1 Загальновиробничі витрати - це витрати будівельно-монтажної організації, які включаються до виробничої собівартості будівельно-монтажних робіт.

Перелік загальновиробничих витрат, що враховано усередненими показниками, наданими Держбудом, наведено у додатку 19.

4.1.2 Адміністративні витрати будівельно-монтажної організації, які враховуються у вартості будови (об'єкта), - це загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління будівельно-монтажною організацією, що не включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт. Зазначені витрати включаються до вартості будівельно-монтажних робіт за будівельним контрактом пропорційно базі розподілу, яка обирається будівельно-монтажною організацією самостійно (собівартість відповідного об'єкта витрат, прямі витрати тощо).

Перелік адміністративних витрат, що враховано усередненими показниками, наданими Держбудом, наведено у розділі I додатка 2 (крім пунктів 7, 13, 15, 16 та витрат з операційної оренди та страхування майна) до Методичних рекомендацій з формування собівартості будівельно-монтажних робіт.

4.1.3 Правила розрахунку витрат, зазначених у пунктах 4.1.1 та 4.1.2, застосовуються при визначенні вартості будівництва і не залежать від відомчої належності підрядної організації.

4.2 ПОРЯДОК ВИЗНАЧЕННЯ ЗАГАЛЬНОВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ

4.2.1 Для розрахунку загальновиробничих (ЗВ) витрат їхній перелік, наведений в додатку 19, групується в 3 блоки:

- кошти на заробітну плату працівників;

- відрахування на соціальні заходи згідно із законодавством;

- решта статей ЗВ витрат.

4.2.1.1 Кошти на заробітну плату працівників розраховуються виходячи з трудовитрат працівників, зазначених у додатку 19, і відповідної вартості людино-години.

У інвесторських кошторисах трудовитрати працівників, зазначених у додатку 19, визначаються за формулою:

Т = Т х К,

зв пв

де Т - трудовитрати працівників, зазначених у додатку 19,

зв

люд.-год.;

Т - нормативно-розрахункова кошторисна трудомісткість

пв

робіт, що передбачаються в прямих витратах, яка враховує

трудовитрати робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах

і на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів,

люд.-год.;

К - усереднений коефіцієнт переходу від

нормативно-розрахункової кошторисної трудомісткості робіт, що

передбачаються в прямих витратах, до трудовитрат працівників,

зазначених у додатку 19.

При визначенні коштів на заробітну плату на стадії складання інвесторського кошторису вартість людино-години приймається в розмірі, рекомендованому Держбудом для будівництва, за п'ятим нормативним розрядом на виконання робіт.

У інвесторських кошторисах усереднений коефіцієнт переходу від нормативно-розрахункової кошторисної трудомісткості робіт, що передбачаються в прямих витратах, до трудовитрат працівників, зазначених у додатку 19, приймається в розмірах, рекомендованих Держбудом.

4.2.1.2 Відрахування на соціальні заходи визначаються виходячи з норм, установлених законодавством, і кошторисної заробітної плати.

Кошторисна заробітна плата визначається як сума заробітної плати:

- робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах і на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів;

- працівників, зазначених у додатку 19.

4.2.1.3 На стадії складання інвесторської кошторисної документації кошти на покриття решти статей ЗВ витрат розраховуються виходячи з нормативно-розрахункової кошторисної трудомісткості робіт, що передбачаються у прямих витратах, та усереднених показників для визначення коштів на покриття решти статей ЗВ витрат, обчислених в грошовому виразі на людино-годину зазначеної трудомісткості.

Ці показники надаються Держбудом.

Кошти на покриття решти статей ЗВ витрат визначаються за формулою:

К = Т х П,

р.зв пв

де К - кошти на покриття решти статей ЗВ витрат, грн.;

р.зв

Т - нормативно-розрахункова кошторисна трудомісткість

пв

робіт, що передбачаються в прямих витратах, яка враховує витрати

труда робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах і на

керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів,

люд.-год.;

П - усереднений показник для визначення коштів на покриття

решти статей ЗВ витрат, грн./люд.-год.

4.2.1.4 Усереднені показники, що рекомендуються Держбудом для визначення трудовитрат працівників, кошти на заробітну плату яких враховується в ЗВ витратах, і коштів на покриття решти статей ЗВ витрат, призначені для здійснення будівництва підрядним способом.

При здійсненні будівництва господарським способом до показників, рекомендованих Держбудом для підрядного способу будівництва, застосовується знижувальний коефіцієнт 0,6.

4.2.1.5 При складанні пропозицій щодо визначення вартості будівництва підрядні організації - претенденти на виконання будівельно-монтажних робіт розрахунково-аналітичним методом визначають кошти на:

- заробітну плату працівників, зазначених у додатку 19, з урахуванням структурного складу організації та рівня заробітної плати, що її планують отримувати на об'єкті замовлення;

- покриття решти статей ЗВ витрат, виходячи з витрат попереднього звітного періоду за цими статтями, з урахуванням потужності організації та обсягу робіт, що пропонуються до виконання.

До ціни пропозиції також включаються відрахування за встановленими законодавством нормами на соціальні заходи від заробітної плати робітників, зайнятих на будівельно-монтажних роботах і на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, та працівників, кошти на заробітну плату яких враховуються в ЗВ витратах.

4.2.1.6 На підставі розрахунків підрядної організації, виконаних на стадії визначення ціни пропозиції, усереднені показники для визначення загальновиробничих витрат, надані Держбудом, можуть уточнюватися на стадії узгодження договірної ціни в порядку, встановленому контрактом.

4.3 У інвесторській кошторисній документації кошти на покриття адміністративних витрат будівельно-монтажних організацій визначаються на підставі усереднених показників, наданих Держбудом, які враховують ці витрати в частині, що відноситься до будівельно-монтажних робіт, і можуть уточнюватися на стадії узгодження договірної ціни.

4.3.1 При уточненні розміру цих витрат не враховуються адміністративні витрати, пов'язані з витратами на збут та іншими операційними витратами будівельно-монтажної організації.

( Правила в редакції Наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики N 80 від 07.05.2002 ) Додаток А Обов'язковий Форма N 1

__________________________________________________________________

(назва організації, що затверджує)

Затверджено

Зведений кошторисний розрахунок в сумі __________________ тис.грн.

В тому числі зворотних сум ______________________________ тис.грн.

_________________________________________________________________

(посилання на документ про затвердження)

"___" _____________ 200_ р.

ЗВЕДЕНИЙ КОШТОРИСНИЙ РОЗРАХУНОК

ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА N _____

_________________________________

(найменування будови)

Складений в поточних цінах станом на "___" __________ 200_ р.

-------------------------------------------------------------------------------------------

| N | Номери | Найменування | Кошторисна вартість, тис.грн. | Інші | Загальна |

|п/п|кошторисів і|глав, об'єктів, |-----------------------------------|витрати,|кошторисна|

| |кошторисних | робіт і витрат |будівельних|монтажних|устаткування,|тис.грн.|вартість, |

| |розрахунків | | робіт | робіт | меблів та | | тис.грн. |

| | | | | | інвентарю | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Разом по главах | + | + | + | + | + |

| | |1-12 | | | | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Кошторисний | + | + | - | - | + |

| | |прибуток (П) | | | | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Кошти на | - | - | - | + | + |

| | |покриття | | | | | |

| | |адміністративних| | | | | |

| | |витрат | | | | | |

| | |будівельно- | | | | | |

| | |монтажних | | | | | |

| | |організацій | | | | | |

| | |(АВ) | | | | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Кошти на | + | + | + | + | + |

| | |покриття ризику | | | | | |

| | |всіх учасників | | | | | |

| | |будівництва (Р) | | | | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Кошти на | + | + | + | - | + |

| | |покриття | | | | | |

| | |додаткових | | | | | |

| | |витрат, | | | | | |

| | |пов'язаних з | | | | | |

| | |інфляційними | | | | | |

| | |процесами (І) | | | | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Разом (гл. 1 - | + | + | + | + | + |

| | |12 + П + АВ + Р | | | | | |

| | |+ І) | | | | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Податки, збори, | - | - | - | + | + |

| | |обов'язкові | | | | | |

| | |платежі, | | | | | |

| | |встановлені | | | | | |

| | |чинним | | | | | |

| | |законодавством і| | | | | |

| | |не враховані | | | | | |

| | |складовими | | | | | |

| | |вартості | | | | | |

| | |будівництва (без| | | | | |

| | |ПДВ) | | | | | |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Разом | + | + | + | + | + |

|---+------------+----------------+-----------+---------+-------------+--------+----------|

| | |Податок на | - | - | - | + | + |

| | |додану вартість | | | | | |