6.3.7. Текст оповіщення повинен бути заздалегідь записаний на магнітофон (у місцях ймовірного перебування іноземців - текст записується англійською або рідною їх мовою).

6.3.8. Системи оповіщення та керування евакуацією необхідно виконувати з урахуванням можливості прямої трансляції мовного оповіщення та керівних команд через мікрофон для оперативного реагування в разі зміни обставин або порушення нормальних умов евакуації.

6.3.9. Приміщення, з якого здійснюється керування системою оповіщення, слід розміщувати на нижніх поверхах будівель, переважно біля входу на сходову клітку, у місцях з цілодобовим перебуванням чергового персоналу.

6.3.10. У будівлях, де немає потреби в технічних засобах оповіщення про пожежу і керування евакуацією, керівник закладу кінематографії повинен наказом визначити порядок оповіщення людей про пожежу та призначити відповідальних за це осіб.

6.4. Засоби зв'язку

6.4.1. Забезпечення закладів кінематографії засобами зв'язку покладається на їх власників.

6.4.2. Заклади кінематографії повинні мати прямий телефонний зв'язок з найближчим підрозділом пожежної охорони або центральним пунктом пожежного зв'язку населеного пункту. Необхідність влаштування такого зв'язку визначається територіальними органами державного пожежного нагляду.

6.4.3. У вибухонебезпечних зонах телефонні апарати та сигнальні пристрої до них повинні мати конструкцію, що відповідає категорії та групі вибухопожежонебезпечної суміші.

6.5. Протипожежне водопостачання

6.5.1. Зовнішнє протипожежне водопостачання

6.5.1.1. Кожен заклад кінематографії слід забезпечити необхідною кількістю води для цілей пожежогасіння згідно з діючими будівельними нормами (СНиП 2.04.02-84. Водоснабжение. Наружные сети и сооружения).

6.5.1.2. Мережі протипожежного водогону повинні забезпечувати потрібні за нормами витрату та напір води.

У разі недостатнього напору слід встановлювати насоси, які підвищують тиск у мережі.

6.5.1.3. Відповідальність за технічний стан пожежних гідрантів, встановлених на території закладу кінематографії, несуть їх власники або орендарі (згідно з договором на оренду).

6.5.1.4. Пожежні гідранти повинні бути справними і розміщатися так, щоб забезпечувалося зручне забирання води пожежною технікою.

6.5.1.5. Кришки люків пожежних резервуарів, колодязів, підземних гідрантів повинні бути постійно закритими та очищеними від бруду, а стояки - звільнятися від води. На зиму пожежні резервуари та гідранти слід утеплювати.

6.5.1.6. Пожежні гідранти, гідранти-колонки та пожежні крани через кожні шість місяців підлягають технічному огляду та перевірці на роботоздатність працівниками пожежної охорони закладу кінематографії або особою, яка відповідає за його протипожежний стан, шляхом пуску води. Наслідки перевірки їх роботоздатності слід оформляти актом довільної форми.

6.5.1.7. При проведенні ремонтних робіт або при відключенні (навіть тимчасовому) протипожежного водопостачання, при зниженні тиску в мережі нижче за потрібний, зниженні рівня води в пожежному водоймищі необхідно повідомити підрозділи пожежної охорони.

6.5.1.8. Пожежні гідранти та водоймища повинні мати під'їзди з твердим покриттям.

При наявності на територіях об'єктів або поблизу них (на відстані до 200 м) природних джерел води (річок, озер, ставків) до них слід прокласти дороги з твердим покриттям з майданчиками (пірсами) розміром не менше 12 м х 12 м для установки пожежної автотехніки та забору води в будь-яку пору року.

Водонапірні башти також повинні бути пристосовані для забору води пожежною технікою.

6.5.1.9. Під'їзди та підходи до пожежних водоймищ, резервуарів, гідрантів і пожежних кранів необхідно завжди утримувати вільними.

6.5.1.10. Підтримання в постійній готовності штучних водоймищ, водозабірних пристроїв, під'їздів до вододжерел покладається на власника (орендаря) закладу кінематографії.

6.5.1.11. Біля місця розташування пожежного гідранта повинен бути встановлений світловий або флуоресцентний покажчик з написом "ПГ", з цифровими позначками відстані в метрах від покажчика до пожежного гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах і його виду (кільцевий чи тупиковий).

Біля місця розташування пожежного водоймища необхідно встановити світловий або флуоресцентний покажчик з написом "ПВ", цифровим позначенням запасу води в кубічних метрах і кількістю пожежних автомобілів, які можуть бути одночасно розміщені на майданчику біля водоймища.

При наявності загального вуличного освітлення на території закладу кінематографії спеціальна підсвітка покажчиків не потрібна.

6.5.2. Внутрішній протипожежний водогін

6.5.2.1. Необхідність улаштування внутрішнього протипожежного водогону, кількість уводів у будівлю, витрати води на внутрішнє пожежогасіння та кількість струмин від пожежних кранів визначається відповідно до чинних будівельних норм (СНиП 2.04.01-85. Внутреннее водоснабжение и канализация зданий).

6.5.2.2. Внутрішні пожежні крани слід встановлювати в доступних місцях: біля входів, у вестибюлях, коридорах, проходах тощо. Їх розміщення не повинно заважати евакуації людей.

6.5.2.3. Пожежні крани внутрішнього протипожежного водогону необхідно укомплектовувати пожежними рукавами довжиною 20 м, пожежними стволами та важелями для полегшення відкривання вентилів.

6.5.2.4. Пожежні рукави повинні бути сухими, добре скатаними (укладеними) у подвійну скатку або "гармошку", з'єднаними з пожежними кранами та пожежними стволами. Перекантовування пожежних рукавів слід здійснювати не рідше одного разу на шість місяців.

6.5.2.5. Пожежні рукави, пожежні стволи та важелі розташовуються у спеціальних шафах, дверцята яких пломбуються. На дверцятах шафи для пожежного крана повинно бути нанесено напис "ПК", порядковий номер пожежного крана, номер телефону пожежної частини.

6.5.2.6. У неопалюваних приміщеннях будівлі в холодну пору року воду з внутрішнього протипожежного водогону слід зливати, а біля пожежних кранів необхідно вивісити табличку (напис) про місце розташування та порядок відкривання засувки або пуску насоса.

6.5.2.7. За наявності в неопалюваному приміщенні (будівлі) трьох і більше пожежних кранів на сухотрубній мережі внутрішнього протипожежного водогону в утепленому місці на вводі необхідно встановлювати засувку з електроприводом. Її відкриття та пуск насоса повинен здійснюватися від пускових кнопок, встановлених всередині шаф пожежних кранів.

6.5.3. Насосні станції

6.5.3.1. У кожному закладі кінематографії наказом або розпорядженням керівника повинні бути виділені особи, які обслуговують насосні станції і відповідають за їх технічний стан та експлуатацію.

6.5.3.2. Приміщення пожежної насосної станції повинно мати телефонний або інший зв'язок, який з'єднує його з приміщенням пожежної охорони.

6.5.3.3. У приміщенні насосної станції повинна бути вивішена інструкція про порядок включення насосів і відкриття запірної арматури, а також чітка схема протипожежного водопостачання з зазначенням на ній засувок, вентилів, зворотних клапанів, продуктивності, числа обертів, робочого тиску та потужності насосів.

Всі засувки та вентилі повинні мати номери, які збігаються з номерами, зазначеними на схемі, мати чіткі вказівки щодо їх призначення та порядку приведення в дію під час пуску або зупинки насосів.

6.5.3.4. Приміщення насосної станції в холодну пору року повинно опалюватися і мати температуру не нижче +5 град. Зберігання сторонніх предметів та устаткування в них забороняється.

6.5.3.5. Основні та резервні насоси-підвищувачі, контрольно-пускові клапани та інше обладнання установки автоматичного пожежогасіння повинно розміщуватись в окремому приміщенні, біля входу в яке встановлюється табличка і світлове табло з написом "Пожежна насосна станція", яке освітлюється в нічний час.

6.5.3.6. Категорія надійності електропостачання насосних станцій (установок) повинна відповідати вимогам будівельних норм і ПУЕ.

6.5.3.7. Електрифіковані засувки слід перевіряти не рідше двох разів на рік, а пожежні насоси - щомісяця.

6.5.3.8. Надійність переведення пожежних насосів з основного на резервне електропостачання повинно перевірятися не рідше одного разу на шість місяців з реєстрацією результатів у спеціальному журналі.

6.5.3.9. Якщо насосна станція не має постійного чергового персоналу, то приміщення повинно замикатися на замок, а місце зберігання ключів зазначатися написом на дверях.

6.5.3.10. Підступи до насосної станції та в приміщення насосної повинні бути забезпечені електричним освітленням.

6.5.3.11. Насоси-підвищувачі, трубопроводи й арматура, а також електродвигуни слід фарбувати в червоний колір.

6.5.3.12. Пожежні насоси повинні включатись автоматично від падіння тиску води в мережі та дистанційно із приміщення пожежного поста та насосної.

Дистанційне включення пожежних насосів повинно здійснюватись також від кнопок, розташованих у пожежних шафах.

6.5.3.13. Пожежні насоси насосної станції необхідно утримувати у постійній експлуатаційній готовності і перевіряти на створення необхідного тиску шляхом пуску води один раз на десять днів з відповідним записом у спеціальному журналі.

6.6. Первинні засоби пожежогасіння

6.6.1. Усі виробничі, адміністративні, побутові, складські, допоміжні будівлі та приміщення, а також об'єкти, що підлягають ремонту або реконструкції, повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, пожежним інвентарем (пожежними щитами та стендами, пожежними відрами, діжками з водою, ящиками з піском тощо) згідно з нормами і пожежним знаряддям (пожежними ломами, баграми, сокирами тощо) та засобами зв'язку.

Ця вимога стосується також будівель, споруд, приміщень, що обладнані будь-якими типами установок пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кранами.

6.6.2. Вперше збудовані, після реконструкції, розширення, капітального ремонту будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки слід забезпечувати первинними засобами пожежогасіння до початку їх експлуатації.

6.6.3. Пожежний інвентар повинен розміщуватися на видних місцях, до яких є вільний і зручний доступ, і не заважати при евакуації людей під час пожежі.

6.6.4. Для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих приміщеннях і на території, як правило, слід встановлювати спеціальні пожежні щити з набором: вогнегасників, ломів, багрів по 2 штуки кожного виду, ящиків з піском і сокир - по 1 шт.

6.6.5. Вогнегасники необхідно розміщувати у легкодоступних місцях, де унеможливлений вплив на них прямих сонячних променів, опалювальних, нагрівних приладів та інших джерел тепла.

6.6.6. Переносні вогнегасники слід, як правило, навішувати за кронштейни на стіну на висоті не вище 1,5 м від рівня підлоги до нижнього краю вогнегасника та на відстані від краю дверей, достатньої для їх повного відчинення. Дозволяється установка вогнегасників на підлозі в тумбах (ящиках), у пожежні шафи поруч з пожежними кранами.

6.6.7. Навішування вогнегасників за кронштейни, установка їх в тумби та пожежні шафи повинні виконуватись так, щоб можна було визначити тип вогнегасника, прочитати на його корпусі інструкцію по користуванню, а також зручно було його зняти.

6.6.8. Порядок розташування, технічного обслуговування та користування вогнегасниками повинен відповідати вказівкам заводів, які їх виготовляють.

6.6.9. Вогнегасники, які не призначені для експлуатації при мінусових температурах і знаходяться поза приміщеннями, що не опалюються, підлягають зберіганню у теплих приміщеннях в холодну пору року. У цих випадках на пожежних щитах, стендах, шафах необхідно розмістити інформацію щодо місцезнаходження вогнегасників.

6.6.10. Кожне виробниче або іншого призначення приміщення рекомендується обладнувати вогнегасниками одного типу.

6.6.11. Приміщення, що обладнані автоматичними установками пожежогасіння, забезпечуються первинними засобами пожежогасіння на 50% від кількості, передбаченої нормами.

6.6.12. У місцях зосередження коштовної апаратури й обладнання кількість первинних засобів пожежогасіння слід збільшити.

6.6.13. Вогнегасники, які відправляються на перезарядження або на дозаправлення, слід заміняти відповідною кількістю заряджених вогнегасників.

6.6.14. Контроль за утриманням і готовністю вогнегасників та інших первинних засобів пожежогасіння здійснює начальник та члени ДПД або особа, яка відповідає за протипожежний стан.

6.6.15. Відповідальність за своєчасне та повне оснащення об'єкта вогнегасниками та іншими засобами пожежогасіння, забезпечення технічного обслуговування, навчання працівників правилам користування вогнегасниками несуть власники об'єктів (або орендарі згідно з договором оренди).

7. ОСНОВНІ ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ДО ОБ'ЄКТІВ РІЗНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

7.1. Кіностудії, відеостудії, студії

7.1.1. Знімальні павільйони

7.1.1.1. Знімальні павільйони необхідно обладнувати автоматичною пожежною сигналізацією, автоматичними установками пожежогасіння та первинними засобами пожежогасіння.

7.1.1.2. У знімальних павільйонах, що не обладнані автоматичними установками пожежогасіння, допускається користування декорацією, яка виготовлена із негорючих або важкогорючих матеріалів.

7.1.1.3. Спалимі декорації та драпування повинні бути оброблені вогнезахисною речовиною. Якість вогнезахисної обробки слід перевіряти щоквартально і, при необхідності, поновлювати.

7.1.1.4. На підлозі павільйону на відстані 1,7 м від стін необхідно нанести червону лінію для позначення пожежних проходів. Пожежні проходи не можна заставляти декораціями, меблями й іншим сценічним обладнанням.

7.1.1.5. Ширина проходу між декораціями повинна бути не менше 1,7 м.

7.1.1.6. Після демонтажу декорацій усі фундусні матеріали, елементи твердих і м'яких декорацій, бутафорію, дошки тощо необхідно прибрати із павільйону в спеціально відведене місце.