7.5 Позначка підлоги приміщень біля входу до магазину повинна бути вище позначки тротуару перед входом на 0,15 м і більше.

Допускається приймати позначку підлоги біля входу до магазину в одному рівні з тротуаром або із заглибленням нижче його позначки за умови захисту вхідних прорізів від попадання поверхневих вод і опадів. У цих випадках над входом слід передбачати козирок.

7.6 При проектуванні елементів конструкцій, вузлів їх з’єднань, а також вентиляційних ґрат слід враховувати вимоги щодо захисту приміщень від проникнення паразитуючих тварин і комах.

7.7 Звукоізоляція і віброізоляція будівельних конструкцій окремо розташованих підприємств роздрібної торгівлі та вбудовано-прибудованих (прибудованих) або вбудованих у житлові будинки чи будинки іншого призначення повинна відповідати вимогам СНиП II-12, СанПиН 1304, СанПиН 3077.

прДБН В.2.2-...:200... С.23

7.8 Громадські туалети для відвідувачів слід проектувати в магазинах класифікаційних груп ІН, ІІН торговельною площею 2500 м2 і більше із розрахунку один санітарний прилад на 600 м2 торговельної площі, але не менше чотирьох санітарних приладів.

Рекомендується проектувати громадські туалети для покупців у магазинах груп ІІІН, ІVН із розрахунку один санітарний прилад на 600 м2 торговельної площі, але не менше двох санітарних приладів.

7.9 Громадські туалети слід проектувати роздільними для чоловіків і жінок.

У громадських туалетах слід передбачати:

ширину кабіни – не менше 0,8 м, глибину – не менше 1,2 м;

не менше однієї кабіни з шириною – не менше 1,65 м і глибиною – не менше 1,8 м для інвалідів-колясочників;

не менше однієї кабіни з поручнями, розташованими по боковим сто-ронам, для інвалідів, що використовують для пересування милиці та інші пристосування;

не менше одного пісуара на висоті не більше 0,4 м з вертикальними опорними поручнями з двох боків – для інвалідів;

не менше однієї раковини в умивальних на висоті не більше 0,8 м від рівня підлоги, на відстані від бокової стіни не менше 0,2 м з опорними поручнями.

С.24 прДБН В.2.2-...:200..

8 ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

8.1 Проектування підприємств торгівлі слід здійснювати згідно з вимогами ДБН В.1.1-7, ГОСТ 12.1.004, НАПБ Б.01.005, інших відповідних нормативних документів, а також з урахуванням вимог цього розділу.

Найбільшу площу поверху чи його частини між протипожежними стінами 1-го типу (протипожежного відсіку) залежно від ступеня вогнестійкості та поверховості будинків підприємств торгівлі слід приймати за таблицею 2.

Т а б л и ц я 2

Ступінь

вогнестійкості

Найбільша

кількість поверхів

Найбільша площа поверху чи його частини між протипожежними стінами 1-го типу, м2

будинків

одноповер-

хових

двоповер-

хових

3-5-повер-

хових

I-II

III

IIIа, IIIб

IV, IVа і V

5

2

1

1

3500

2000

1000

500

3000

1000

-

-

2500

-

-

-

П р и м і т к а 1. Найбільшу площу поверху чи його частини між протипожежними стінами будинків I і II ступенів вогнестійкості допускається збільшувати не більше ніж на 100% за умови обладнання підприємств торгівлі автоматичними установками пожежогасіння.

П р и м і т к а 2. Допускається збільшувати висоту будинків магазинів I і II ступенів вогнестійкості на один поверх для розміщення у верхньому поверсі комор, приміщень для готування товарів до продажу, підсобних, службових, побутових і технічних приміщень.

8.2 Для розрахунку шляхів евакуації кількість покупців, що одночасно знаходяться в торговельному залі, слід визначати із розрахунку на одну людину (включаючи площу, зайняту обладнанням):

для магазинів – 3,0 м2 площі торговельного залу в містах та селищах; 2,0 м2 – у сільських поселеннях;

для ринків – 1,60 м2 площі торговельного залу ринкової торгівлі.

Під час розрахунку евакуації з торговельних залів магазинів слід врахо-вувати майбутнє розширення торговельного залу згідно з 6.1.4 цих Норм.

  1. Із торговельного залу повинно бути передбачено не менше двох розосереджених евакуаційних виходів безпосередньо назовні або в сходові клітки типу СК 1, які мають двері з пристроями самозачинення та ущільнення в притулах. Допускається передбачати евакуаційні виходи на сходи типу С 2 за умови виконання вимог 8.9 цих Норм.

Відстані від найбільш віддаленої точки торговелього залу до найближчого евакуаційного виходу назовні або у сходову клітку слід визначати за таблицею 3, виходячи із об’єму залу та ступеня вогнестійкості будинку.

прДБН В.2.2-...:200... С.25

Т а б л и ц я 3

Ступінь

Відстань, м, у залах об’ємом, тис. м3

Торговельні зали

вогнестійкості будинку

до 5

більше 5

до 10

більше 10

Якщо площа основних евакуаційних проходів від площі залу складає:

не менше 25%

I, II,

50

65

80

III, IIIб , IV

35

45

-

IIIа, IVа , V

25

-

-

менше 25%

I, II,

25

30

35

III, IIIб , IV

15

20

-

IIIа, IVа , V

10

-

-

Примітка 1. Об’єм торговельного залу визначається виходячи із торговельної площі (за 6.2.1) та висоти залу від підлоги до низу перекриття (покриття).

Примітка 2. Зазначена у таблиці відстань вимірюється по шляху евакуації, у тому числі по основних евакуаційних проходах.

8.4 Під час розрахунку евакуаційних виходів допускається враховувати одну із сходових кліток, яка використовуються службовим персоналом, та один із службових виходів з будинку, сполучені прямим проходом (коридором) з торговельним залом, за умови, що відстань від найбільш віддаленої точки торговельного залу до таких сходових кліток чи виходу із будинку не перевищує зазначеної в таблиці 3 цих Норм, а також, що з кожного поверху є для покупців два окремі евакуаційні виходи. Влаштування евакуаційних виходів через розвантажувальні приміщення і комори не допускається.

8.5 У підприємствах роздрібної торгівлі торговельною площею до 150 м2, які розміщуються в одноповерхових окремо розташованих будинках, вбудовано-прибудованих, прибудованих чи вбудованих об’ємах (приміщеннях) у будинки іншого призначення, допускається використовувати як другий евакуаційний вихід із торговельної зали вихід через групу неторговельних приміщень, за винятком комор і розвантажувальних приміщень.

Із неторговельних приміщень з одночасним перебуванням не більше як 50 осіб, якщо відстань від найвіддаленішої точки підлоги до виходу з цих приміщень не перевищує 25 м, допускається влаштовувати один евакуаційний вихід.

8.6 За наявності на шляхах евакуації розсувних (обертових) дверей, поряд з ними слід влаштовувати двері, які відчиняються за напрямом евакуації і відповідають вимогам ДБН В.1.1-7 до евакуаційних виходів.

Ширина кожної стулки двостулкових евакуаційних дверей повинна бути не менше 0,8 м.

8.7 Ширину евакуаційних виходів (дверей) із торговельного залу слід визначати за розрахунком, виходячи з кількості людей, які евакуюються через цей вихід, згідно з таблицею 4, але приймати не менше 1,2 м.

С.26 прДБН В.2.2-...:200..

Т а б л и ц я 4

Кількість людей на 1 м ширини

Торговельні

Ступінь

евакуаційного виходу (дверей) у залах

зали

вогнестійкості

об’ємом, тис. м3

будинку

до 5

більше 5

більше10

до 10

Якщо площі основних

евакуаційних проходів

від площі залу

складають:

25% і більше

I, II

165

220

275

III, IIIб , IV

115

155

-

IIIа, IVа , V

80

-

-

менше 25%

I, II

75

100

125

III, IIIб , IV

50

70

-

IIIа, IVа , V

40

-

-

8.8 Ширину основних евакуаційних проходів у торговельному залі слід приймати за розрахунком, але не менше, якщо торговельна площа:

до 100 м2 включно

-

1,4 м

більше 100 до 150 м2 включно

-

1,6 м

більше 150 до 400 м2 включно

-

2,0 м

понад 400 м2

-

2,5 м

Площа проходів між турнікетами, кабінами контролерів-касирів (місцями реєстраторів розрахункових операцій) і проходів із зовнішнього боку від торговельного залу вздовж вузла розрахунку, до площі основних евакуаційних проходів не включається.

8.9 У будинках I і II ступеня вогнестійкості в торговельних залах допускається розміщувати відкриті сходи типу С2 (чи пандуси) з першого до другого або з цокольного до першого поверху. Ці сходи чи пандуси допускається враховувати в розрахунку шляхів евакуації не більше ніж для половини кількості покупців, що знаходяться у відповідному торговельному залі, а для евакуації решти покупців – передбачати не менше двох сходових кліток типу СК1.

Уклони маршів сходів та пандусів, їхню ширину слід приймати за ДБН В.2.2-9. При цьому ширину маршів відкритих сходів – не менше 1,45 м і не більше 2,5 м.

8.10 У зоні неторговельних приміщень допускається передбачати внутрішні сходові клітки для технологічного зв’язку між першим і підвальним (цокольным) поверхами, які не враховуються у розрахунку евакуації. Уклон маршів таких сходів допускається приймати 1:1,5, а їхня ширина має бути не менше 1,2 м.

прДБН В.2.2-...:200... С.27

8.11 Влаштування у підприємствах торгівлі пасажирських ліфтів та ескалаторів здійснюється згідно з вимогами 9.1.5 і 9.1.6 цих Норм.

У розрахунку шляхів евакуації ескалатори та пасажирські ліфти не враховуються.

8.12 Підприємства торговельною площею більше 100 м2, розташовані в будинках іншого призначення, слід відокремлювати від інших підприємств і приміщень протипожежними перешкодами (у будинках І ступеня вогнестійкості – протипожежними стінами 2-го типу, перегородками вогнестійкістю ЕІ 60, перекриттями 2-го типу; у будинках ІІ-ІІІ ступенів вогнестійкості – протипожежними стінами 3-го типу, перегородками 1-го типу, перекриттями 3-го типу; у будинках ІІІа, ІІІб, ІV, ІVа ступенів вогнестійкості – протипожежними перегородками 2-го типу).

В разі розміщення підприємства торгівлі в будинку іншого призначення (кооперовані будинки, торговельні центри і т.ін.) входи до торговельного залу допускається передбачати із загального вестибюля за умови виконання вимог 5.32 ДБН В.1.1-7 і забезпечення нормованої кількості евакуаційних виходів із торговельного залу, не враховуючи виходи через загальний вестибюль.

8.13 Для обмеження розповсюдження диму в будинках, в яких торговельні зали сполучаються між собою через відкриті прорізи у перекритті, слід влаштовувати резервуар диму, що являє собою димову зону, огороджену по периметру протидимовими завісами. Зазначені завіси можуть бути стаціонарними (нерухомими) або розміщеними на валу (барабані) і спускатися в разі спрацювання пожежної автоматики. Допускається як завіси використовувати будівельні конструкції, якщо вони не мають у ній прорізів (отворів). Висота протидимових завіс визначається за розрахунком згідно з СНиП 2.04.05.

8.14 У торговельних залах без природного освітлення повинні влаштовуватися системи протидимної вентиляції (димовидаляння). Необхідність влаштування системи димовидаляння у торговельних залах з природним освітленням визначається згідно з вимогами СНиП 2.04.05.