7.1.20. Приймальна комісія повинна проводити звірку наданих матеріалів з натурою шляхом огляду, контрольного шурфування, опитування осіб, які здійснювали будівництво і нагляд, та скласти акт приймання з прикладанням до нього відомості недоробок з наведенням термінів їх ліквідації. У випадку, якщо комісія знаходить недоробки на водоводі або мережі, які представляються до здачі, що перешкоджають їх прийманню в експлуатацію і які вимагають для їх ліквідації більше 3 діб, об'єкт не повинен бути прийнятий в експлуатацію.

7.1.21. Для отримання дозволу на включення в експлуатацію об'єкта, що здається, будівельна організація повинна ліквідувати недоробки, наведені в відомості.

Примітка. У виняткових випадках за рішенням приймальної комісії об'єкт може бути прийнятий в експлуатацію при наявності незначних недоробок, викликаних сезонними умовами, що не перешкоджають його нормальній експлуатації, не погіршуючих санітарно-гігієнічні умови та не порушують безпеку праці обслуговуючого персоналу.

7.1.22. Документом, що дозволяє пуск водоводу в експлуатацію, є акт його санітарної обробки. В акти повинні бути наведені :

  • місцезнаходження водоводу або мережі;
  • технічна характеристика;
  • тривалість промивки, витрата води, дози реагенту;
  • час контакту, результати аналізів води.

Акт санітарної обробки водоводу або мережі повинен бути підписаний представниками експлуатуючої і будівельної організації і санітарної інспекції. Залучення будівельної організації до промивки і дезінфекції водопроводу обов'язкове.

7.1.23. Промивку і дезінфекцію трубопроводів потрібно проводити як при прийманні, так і в процесі експлуатації.

7.1.24. Попередню промивку необхідно проводити з максимально великою швидкістю (не менше 1 м/с) при повному заповненні труб. Практично в процесі промивки повинна відбутись зміна десяти об'ємів води, що переміщуються в трубі.

7.1.25. Трубопроводи потрібно промивати ділянками до 3 км для водоводів, і 1 км для розподільчої мережі (в залежності від наявності і розташування водовипусків).

7.1.26. Після попередньої промивки трубопровід потрібно дезінфікувати, заповнюючи його водою, що містить розчин хлорного вапна або газоподібного хлору (40 мг активного хлору на 1 л води). Хлорна вода повинна знаходитись в трубопроводі не менше одної доби. Кількість залишкового хлору у воді після закінчення дезінфекції повинна бути не менше 1 мг/л.

7.1.27. Після дезінфекції необхідно провести повторну промивку до отримання двох проб води, що задовольняють вимогам ГОСТ 287482 "Вода питна".

7.1.28. Ємнісні споруди необхідно випробовувати на водонепроникність (герметичність) після досягнення бетоном проектної міцності, їх очистки та промивки.

7.1.29. Для проведення гідравлічного випробування ємнісна споруда повинна бути наповнена водою в два етапи: на висоту 1 м з витримкою на протязі доби, потім до проектної відмітки. Споруду, заповнену водою до проектної відмітки, необхідно витримати не менше 3 діб.

7.1.30. Ємнісна споруда вважається такою, що пройшла гідравлічне випробування, якщо втрати води в ній за добу не перевищують 3 л на 1 м2 змоченої поверхні стін та дна, в швах та стінах не виявлено ознак течі та в основі не виявлено зволоження грунту. Допускається потемніння та слабке запотівання окремих місць. Втрати води на випаровування з відкритої водної поверхні враховується додатково.

7.1.31. При наявності струминних втрат та підмоклих місць на стінах або зволоження грунту в основі, споруда вважається такою, що не витримала випробування, навіть якщо втрати води в ній не перевищують нормативних. В цьому випадку необхідно визначити величину втрат води із споруди про повному заповненні та відмітити місця, що підлягають ремонту. Після усунення виявлених дефектів проводиться повторне випробування споруди.

7.1.32. Результати випробувань ємнісних споруд повинні оформлятись актом, який підписують представники будівельно-монтажної, експлуатаційної організацій та замовника.

7.1.23. Експлуатаційна організація зобов'язана зберігати всі документи на водовід або мережу, які отримані від приймальної і санітарної комісії, в технічному архіві в комплектному вигляді.

7.2. Організація ремонтної, аварійної і абонентної служб

А. Ремонтна служба

7.2.1. Все групові водоводи у зв'язку із значною довжиною повинні розбиватись на окремі ремонтно-експлуатаційні дільниці (РЕД). Зона обслуговування кожним РЕД повинна встановлюватись проектом групового водопроводу і уточнюватись керівником управління.

7.2.2. Для виконання ремонтних робіт на кожному РЕД повинні створюватись ремонтно-експлуатаційні бригади чисельністю не менше трьох чоловік.

7.2.3. Робота, закінчена бригадою, повинна перевірятись і прийматись майстром або керівником РЕД з складанням акта приймання.

7.2.4. В обов'язки РЕД повинна входити підготовка кадрів для експлуатації і інструктаж по питаннях догляду за спорудами.

Б. Аварійна служба

7.2.5. Підземні пошкодження і аварії на водопровідних системах повинні ліквідовуватись аварійними бригадами, що входять до складу РЕД і підпорядковані в адміністративному порядку керівнику РЕД, в оперативному старшому диспетчеру управління.

7.2.6.Аварійна бригада повинна оснащуватись землерийними і водовідливними механізмами, підіймальними засобами, спеціальною аварійною машиною, обладнаною необхідним набором інструментів і обладнання, необхідного для виконання робіт з дотриманням правил охорони праці (обов'язкова наявність вентилятора, лампи ЛБВК, протигазів, запобіжних поясів, мотузки, випробуваної на розрив при навантаженні 200 кг., гачків і лома для відкривання люків, аптечки).

7.2.7. Чергування аварійних бригад цілодобове, включаючи вихід ні і святкові дні.

7.2.8. На ліквідацію аварій аварійну бригаду повинен направляти старший диспетчер ЦДП управління, попередивши про наступну ліквідацію аварії керівника відповідальної за аварійну ділянку РЕД.

7.2.9. Робота, закінчена бригадою, повинна перевірятись і прийматись майстром або керівником РЕД, який повинен доповідати старшому диспетчеру про характер пошкодження і час його ліквідації.

В. Абонентська служба

  1. Для організації планування водоподачі і розрахунків з водоспоживачами в Управлінні групового водопроводу повинна створюватись абонентська служба, в обов'язки якої повинні входити : контроль за дотримання правил користування питною водою з групового водопроводу, організація і здійснення водообліку в точках виділу води, спостереження за надходженням абонентної плати за воду, застосування штрафних санкцій.
  2. Управління водопроводів зобов'язане :
  • забезпечувати всіх споживачів питною водою, що відповідає вимогам ГОСТ 287484 "Вода питна" і в об'ємах, згідно укладених договорів;
  • здійснювати облік кількості води, що забирається з джерела водопостачання і вести спостереження за рівнем води в джерелі;
  • регулярно здійснювати лабораторно-виробничий контроль якості води з джерела, магістральних водоводів і розподільчих мереж, що знаходяться на його балансі;
  • повідомляти місцевим органам по регулюванню використання і охороні вод, місцевим органам санітарно-епідеміологічної служби та виконавчим органам державного управління про всі відхилення рівнів та якості води в джерелі від вимог, вказаних в проекті водопроводу;
  • підключати внутріселищні розподільчі мережі споживача до магістральних водопроводів через напірно-регулюючі споруди;
  • підключати додаткові водопровідні мережі сільськогосподарських споживачів та інших організацій, не передбачених проектом, до магістральних водопроводів тільки при наявності вільних потужностей водопроводу і необхідних дозволів в установленому порядку;
  • погодинно подавати воду споживачам, які не мають розподільчих мереж через водорозбірні стояки, встановлені у відповідності до технічних умов Управління водопроводів і дозволів місцевих органів санітарно-епідеміологічної служби;
  • відключати, при настанні заморозків, всі водорозбірні стояки і водопійні пункти, не підготовлені до роботи в зимових умовах.
  1. При недостачі води в джерелі водопостачання або недостатній потужності водопроводу (досягнення проектної потужності) Управління водопроводів має

право :

  • обмежити або припинити відпуск води на виробничо-технічні потреби, попередивши абонента не пізніше ніж за місяць до обмеження або відключення;
  • встановлювати ліміти відпуску води, погоджені з місцевими органами державної влади, всім абонентам з врахуванням фактичної потужності водопроводу і першочерговості задоволення питних потреб населення та тваринництва.

7.2.13. Для укладання договору на подачу і споживання води абонент зобов'язаний представити докладний розрахунок своєї потреби в питній воді по складу і кількості споживачів у відповідності з існуючими нормами споживання. Ця потреба не повинна перевищувати величину витрати, передбаченої проектом водопроводу для даного споживача або встановленого ліміту.

7.2.14. За два місяці до закінчення строку дії договору на подачу і споживання води абонент повинен представити Управлінню водопроводів розрахунок своєї потреби в воді на наступний розрахунковий рік з врахуванням змін, які відбулись в складі і кількості споживачів.

Управління групових водопроводів в 15-ти денний строк повинно розглянути наданий розрахунок і повернути його абоненту з своїми висновком.

7.2.15. Якщо до закінчення строку дії договору суттєво змінився склад і кількість споживачів, абонент може звернутись в Управління водопроводів з проханням про перегляд діючого договору з наданням відповідного розрахунку потреби в воді.

7.2.16. Абоненти, що знаходяться на території основного споживача, можуть отримувати від нього воду на основі укладених договорів.

7.2.17. Дозвіл і технічні умови на підключення водопровідних мереж абонента з витратою води до 50 м3/доб повинні видаватись Управлінням групових водопроводів, а при витраті вище 50 м3/доб вищестоящими організаціями.

7.2.18. Підключення безпосередньо до магістральних водопроводів вводів окремо розташованих підприємств, промислових будівель, жилих будинків і т.ін. не дозволяється. Вони повинні підключатись до внутріселищної розподільчої мережі.

7.2.19. При відмові від користування водою з водопроводу абонент зобов'язаний попередити Управління групових водопроводів за 10 днів до припинення споживання води і виконати розрахунок за отриману воду.

7.2.20. Господар водопроводу повинен постійно контролювати цільове використання питної води, не допускати заболочування території навколо водорозбірних точок і утворення намерзання. Забороняється використовувати воду питної якості на технологічні потреби, крім випадків, передбачених проектом або розрахунком до договору.

7.2.21. Всі водокористувачі зобов'язані :

  • дотримуватись встановлених планів, норм, правил і режимів водоспоживання;
  • слідкувати за раціональним використанням води;
  • регулярно, не менше двох разів в місяць, проводити перевірку водопровідних споруд і арматури, що знаходиться на його балансі, ліквідовувати виявлені пошкодження або, при необхідності, відключати пошкоджені ділянки;
  • повідомляти диспетчеру Управління групових водопроводів про всі випадки витікання води з водопроводів і пошкоджень водопровідних споруд.

7.2.22. У випадку стихійного лиха, довготривалої аварії на водопроводі та інших виняткових обставин Управління групових водопроводів, при погодженні з місцевими органами державної влади, має право скорочувати або припиняти подачу води абонентам.

7.2.23. Управління групових водопроводів припиняє подачу води абонентам:

  • при відмові абонента от отримання води;
  • при ліквідації підприємства, організації, установи;
  • у випадку несанкціонованого підключення водопровідної мережі споживача до магістрального водоводу або відводу від нього.

7.2.24. При погодженні з місцевими органами державної влади Управління групових водопроводів припиняє подачу води окремим абонентам у випадках :

  • непідготовленості водорозбірних точок і напірно-регулюючих споруд до приймання води;
  • несправності внутріселищної розподільчої мережі і наявності витікання води з неї;
  • антисанітарного стану водорозбірних точок;
  • недотримання встановленого режиму водоспоживання;
  • виявлення зняття пломб з водолічильників обвідних засувок і регулюючих пристроїв, а також при відключенні водолічильників або порушенні їх робочого стану;
  • недопущенню представника Управління групових водопроводів до огляду водолічильника і внутріселищної водопровідної мережі, до регулювання засувками і накладання пломб.

7.2.25. При раптовій аварії на водопровідних спорудах Управління групових водопроводів повинно припиняти подачу води без попередження, але повідомляти абоненту на який час припинена подача води.

7.2.26. Для проведення ремонтно-профілактичних і планово-запобіжних робіт Управління групових водопроводів, при погодженні з місцевими органами державної влади, може припинити подачу води, повідомивши про це абонентів за 3 доби до початку вказаних робіт.

7.2.27. Управління групових водопроводів може погодинно припинити подачу води абоненту без попередження у випадках:

  • необхідності збільшення подачі води до місця пожежі;
  • стихійного лиха або інших виняткових випадків.

7.2.28. З метою забезпечення безперебійної роботи водопроводів у встановленому режимі і збереження якості питної води всім абонентам і окремим громадянам забороняється:

  • проводити регулювання засувками водоподачі;
  • змішувати в ємкостях напірно-регулюючих споруд, в водопроводах і внутріселищних мережах питну воду водопроводу з неякісною водою з місцевих джерел;
  • несанкціоновано влаштовувати на водопроводах будь які підключення, водорозбірні стояки, водопійні пункти;
  • проводити розбір води через вантузи, водовипуски, водопровідні колодязі;
  • відкривати кришки водопровідних колодязів, спускатись в колодязі, відкривати і закривати засувки.