2.2.54. Зберігання хімічних речовин слід передбачати у спеціально обладнаних приміщеннях (коморах) окремо за групами в залежності від їх властивостей до хімічного впливу (однієї речовини на іншу).

2.2.55. Ділянки гарячого металевого покриття і полірувальні ділянки повинні розташовуватися в ізольованих окремих приміщеннях.

ситуацій у процесі своєї діяльності, а при виявленні і виникненні подібних ситуацій негайно застосовувати заходи до їх усунення.

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ)

7.18. Виробничий персонал зобов'язаний застосовувати ЗІЗ, що рекомендовані для зменшення або запобігання впливу на організм людини небезпечних і шкідливих виробничих факторів.

7.19. Забезпечення робочих ЗІЗ здійснюється відповідно з вимогами і нормами:

- Норми безкоштовної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту робочих і службовців морського транспорту.

7.20. Вибір засобів індивідуального захисту повинен здійснюватися з урахуванням усього комплексу шкідливих виробничих факторів.

7.21. У СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ повинні бути передбачені спеціально обладнані приміщення для ремонту, зберігання і перевірки ЗІЗ працюючих.

7.22. Спецодяг, спецвзуття, ЗІЗ та інші пристосування повинні відповідати вимогам ДСТ 12.4.011-89 "Засоби індивідуального захисту працюючих. Класифікація".

7.23. При вмісті у повітрі робочої зони пилу, шкідливих речовин і газів вище гранично припустимих концентрацій, роботи без ЗІЗ забороняються.

7.24. При зміні метеорологічних умов, що впливають на більш інтенсивне виділення токсичних речовин у повітря робочої зони (дощ, вітер і т. ін.), роботи повинні бути припинені чи прийняті заходи до створення безпечних умов проведення робіт.

7.25. За кожним працюючим повинен бути закріплений комплект ЗІЗ: спецодяг, спецвзуття, респіратор, протигаз, захисні окуляри, рукавички або рукавиці та ін. захисні окуляри, протигаз повинні бути відповідних розмірів і підбиратися індивідуально.

7.26. ЗІЗ, що використовуються для роботи, повинні відповідати вимогам нормативно-технічної документації на їх виготовлення і бути у справному стані з урахуванням припустимого часу роботи (строку служби) засобу захисту в цілому або окремих його частин.

7.27. ЗІЗ повинні використовуватися тільки за своїм прямим призначенням, відповідно до інструкції з їх експлуатації.

7.28. ЗІЗ слід вибирати з урахуванням характеру й умов виробничого процесу в залежності від виду і рівня небезпечних і шкідливих виробничих факторів (шуму, вібрації, усіх видів випромінювання, радіації, запилення, загазовування, метеофакторів, дії електричного струму, токсичних речовин і т. ін.).

7.29. Для захисту органів дихання працюючих від надходження шкідливих речовин у паро-, газо-, аерозольних фазах повинні використовуватися адекватні виду небезпеки ЗІЗ органів дихання (ЗІЗОД) у відповідності до вимог ДСТ 12.4.034-85 "Засоби індивідуального захисту органів дихання. Класифікація", ДСТ 12.4.041-89 "Респіратори фільтрувальні. Загальні технічні умови", ДСТ 12.4.028-76 "Респіратори ШБ-1 "Лепесток". Технічні вимоги".

7.30. При виборі ЗІЗОД повинні бути враховані їх захисні й експлуатаційні властивості, конструктивні особливості, склад і кількість вмісту шкідливих речовин у повітрі робочої зони й зони дихання працюючих, специфіка виробничих операцій і важкість праці. Правила вибору, експлуатації, нормування роботи в них, строки служби у посібниках по ЗІЗОД.

7.31. Протипилові респіратори застосовуються у тих випадках, коли кількість аерозолей у повітрі робочої зони не перевищує 300 - 400 мг/м3, а вміст шкідливих паро- і газоподібних речовин не перевищує гранично припустимих концентрацій (ГПК).

7.32. Протигазові і універсальні респіратори застосовуються в умовах умісту у повітрі шкідливих паро- і газоподібних домішок у кількостях, що не перевищує 10 - 15 ГПК. При цьому універсальні респіратори доцільно використовувати за одночасної присутності у повітрі аерозолей, паро-, газоподібних речовин.

7.33. Промислові протигази застосовують при вмісті у повітрі робочої зони парів і газів, що перевищує ГПК у 10 - 15 разів, але не більше 0,5 % об'єму. У випадку одночасної присутності в повітрі парів або газів і аерозолей повинні використовуватися коробки малого і великого габариту, до складу яких входять протиаерозольні фільтри.

7.34. Фільтруючі респіратори і протигази застосовують тільки при вмісті кисню в оточуючому середовищі не менше 19 %.

7.35. Шлангові дихальні апарати з повітрезабезпеченням від повітредувок або мережі компресорного повітря застосовують для захисту органів дихання в умовах збільшеного вмісту шкідливих речовин.

7.36. При роботі з небезпечними речовинами крім ЗІЗОД, що видаються працюючим для індивідуального користування, повинен бути забезпечений їх аварійний запас, який зберігається у легкоприступних місцях.

7.37. Щоденно після роботи лицеві частини протигазів і респіраторів повинні бути промиті теплою водою з милом і продезинфіковані ватним тампоном, змоченим у спирті або 0,5 % розчині марганцевокислого калію. Після дезинфекції лицеві частини необхідно знову промити чистою водою і висушити при температурі 30 - 35 гр. C.

7.38. Для захисту рук і ніг при роботі з пиловими отруйними речовинами слід застосовувати спеціальні рукавички і захисні чоботи відповідно до вимог ДСТ 12.4.010-75 "Засоби індивідуального захисту. Рукавички спеціальні. Технічні умови". Забороняється використовування медичних гумових рукавичок.

Застосування захисних рукавичок і рукавиць не виключає необхідності застосування захисних мазей і паст.

7.39. Для захисту очей від шкідливих парів, газів і пилу слід застосовувати протипилові окуляри відповідно до вимог ДСТ 12.4.003-85 "Окуляри захисні. Типи".

7.40. Для захисту очей і обличчя від випромінень при проведенні електро- і газозварювальних робіт робітники повинні забезпечуватися захисними щитками, що відповідають вимогам ДСТ 12.4.023-84 "Щитки захисні лицеві. Загальні технічні вимоги і методи".

7.41. Захист очей від попадання твердих часток, пилу, бризок, рідини і впливу інших шкідливих і небезпечних виробничих факторів повинен забезпечуватися з допомогою захисних окулярів, що відповідають вимогам ДСТ 12.4.013-85 "Окуляри захисні. Загальні технічні умови".

7.42. Світлофільтри для окулярів і щитків повинні добиратися відповідно до діючих нормативних документів.

7.43. Захист від шуму повинен забезпечуватися застосуванням навушників, протишумових касок або антифонів - вкладишів згідно ДСТ 12.4.051-87 "Засоби індивідуального захисту органу слуху. Загальні технічні умови".

7.44. З метою зниження шкідливого впливу локальної вібрації слід використовувати спеціальні рукавиці з амортизаційною прокладкою, що відповідають ДСТ 12.4.002-74 "Засоби індивідуального захисту рук від вібрації. Загальні технічні вимоги".

Для захисту від дії загальної вібрації повинно використовуватися спеціальне взуття відповідно до вимог ДСТ 12.4.024-76 "Взуття спеціальне віброзахисне. Загальні технічні вимоги".

7.45. При роботах з речовинами, що виявляють шкідливий вплив на шкіру, робітникам повинні видаватися профілактичні пасти, мазі, а також дезінфікуючі і змиваючі засоби.

7.46. Для захисту шкіри рук від дії шкідливих речовин подразнюючого характеру і що проникають через шкіру, слід використовувати рукавички відповідно до вимог ДСТ 12.4.010-75, а також захисні мазі і пасти відповідно до каталога-довідника "Засоби індивідуального захисту працюючих на виробництві".

7.47. При виконанні робіт, що пов'язані з небезпекою падіння з висоти, повинні застосовуватися запобіжні монтерські пояси і страхувальні канати, які повинні відповідати вимогам нормативно-технічних документів, мати паспорт і періодично піддаватися випробуванню згідно з вимогами НТД.

7.48. ЗІЗ повинні зберігатися відповідно до технічних умов, ізольовано від інших предметів і матеріалів. ЗІЗ повинні видаватися виробничому персоналу тільки після їх очищення, обезжирювання і дезінфекції.

7.49. На підприємствах повинен бути розроблений перелік цехів, дільниць, видів робіт, для яких встановлене обов'язкове носіння захисних касок.

7.50. Спецодяг повинен піддаватися своєчасному ремонту і пранню, а при необхідності - дегазації і дезінфекції, захисний одяг - дезактивації і пранню.

7.51. Прання, ремонт і обеззараження спецодягу повинні проводитися централізовано. Винос спецодягу з виробництва і прання його у хатніх умовах забороняється.

8. Вимоги до недопущення забруднення навколишнього середовища. Вимоги до охорони водоймищ

8.1. Об'єкти СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ на прибережних дільницях річок та інших водоймищ повинні мати планувальні відмітки майданчиків не менше ніж на 0,5 м вище розрахункового найвищого горизонту вод.

8.2. Речовини, що забруднюють воду і містяться у виробничих і побутових стічних водах, а також у технологічних і побутових відходах і норми гранично припустимої концентрації цих речовин у сумішах, що викидаються, повинні регламентуватися вимогами СанПіН N 4630-88, СанПіН N 4631-88, МАРПОЛ 73/78 Міжнародна конвенція із запобігання забруднення з суден 1973 р. міжвідомчих, "Правил охорони від забруднення прибережних вод морів" N 2988-84.

8.3. На об'єктах СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ повинно додержуватися вимог охорони прибережних вод від забруднення відповідно до вимог, що викладені у СанПіН N 4630-88 і СанПіН N 4631-88, ГСТ 5.3993-81 "Охорона вод від забруднення при будівництві і ремонті суден. Технічні вимоги", КД 5.318.059-86 "Загальні вказівки з охорони вод від забруднення при будівництві, переобладнанні і ремонті суден".

8.4. Усі рішення з питань водопостачання, каналізації й охорони вод у схемах генеральних планів об'єктів СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ повинні проводитися відповідно до "Тимчасових вказівок про порядок представлення, розгляду й узгодження проектів (розділів, пунктів) водопостачання і каналізації об'єктів, що будуються або реконструюються (РСН 330-82).

8.5. Підприємство-будівник у технологічній документації, що розроблюється, у розділі "Охорона природи" повинне передбачати заходи по запобіганню забруднення оточуючого середовища, забезпечення переробки технологічних і побутових відходів, що не підлягають за своїм складом регенерації або використанню в якості вторинних енергоресурсів, до одержання кінцевого продукту, що не являє небезпеки для оточуючого середовища (грунту, атмосфери, гідросфери, біосфери).

8.6. Заходи, що передбачаються у технологічній документації, повинні бути узгодженими з органами санепідслужби і регіонального управління з охорони та раціонального використання природного середовища.

8.7. Цех плавзасобів повинен забезпечувати збирання з поверхневих вод і дна акваторії нафтопродуктів та інших випадково потрапивших у воду відходів, а також забезпечувати збирання з суден, що знаходяться на будівельних місцях, і власних плавзасобів із подальшою передачею на берегові або плавучі очисні засоби стічних і господарчо-побутових вод, відпрацьованих і зібраних нафтопродуктів, харчових, побутових, технологічних та інших відходів.

8.8. Організація скидання стічних і господарчо-побутових вод з будівельних місць у каналізацію повинна відповідати вимогам розділу 1 БНіП 2.04.03-85.

8.9. У районі водокористування (у бік моря від урізу води 3,9 км і по обидва боки від району водокористування по лінії зрізу води - 10 км) забороняється скидання всіх видів відходів і стічних вод, включаючи очищені і обеззаражені господарчо-побутові, виробничі зливні, колекторно-дренажні, збросові та ін. стічні води. У зоні санітарної охорони забороняється скидання усіх видів неочищених і необеззаражених стічних вод; поховання хімічних речовин і забруднених донних відкладень і грунтів, одержаних у результаті днопоглиблювальних робіт; скидання пульп, кубових залишків і осадків, що утворилися у результаті знешкодження стічних вод, а також експлуатації суден; скидання стічних вод, у тому числі, очищених і обеззаражених, якщо вони містять речовини, на які не встановлені ГПК, ОБРВ і для яких немає методів аналітичного контролю.

8.10. СБЗ, СРЗ та інші виробничі об'єкти дотичні до охоронного прибережного району повинні оснащуватися й обладнуватися спеціальною санітарною технікою і засобами захисту моря від забруднення, що забезпечують виконання вимог СанПіН N 4631-88.

8.11. Нагляд за чистотою акваторії СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ та очистку її від випадково потрапивших у воду відходів виробництва і нафтопродуктів повинні здійснюватися підрозділом плавзасобів підприємства з урахуванням вимог РТМ 31.3-78 "Інструкція збирання, видалення і знешкодження сміття морських портів" і КД 31.04.01-79 "Правила проведення робіт з очистки забруднених територій портів".

Вимоги до запобігання забруднення атмосферного повітря

8.12. Вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони не повинен перевищувати рівень ГДК для повітря населених місць, а для районів зони рекреації на рівні 0,8 ГДК. У місцях організованого і неорганізованого повітрезабору системами вентиляції й кондиціонування повітря вміст шкідливих речовин у зовнішньому повітрі не повинен перевищувати 30 % ГДК для робочої зони підприємства. Вміст шкідливих речовин в атмосферному повітрі навкруг СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ, на зовнішній межі СБЗ, СРЗ, РЕБФ, РМФ не повинен перевищувати рівень ГДК для повітря населених місць і для районів зони рекреації - на рівні 0,8 ГДК.

8.13. Відповідно до вимог ДСТ 17.2.3.02-78 "Охорона природи. Атмосфера. Правила встановлення припустимих викидів шкідливих речовин промисловими підприємствами", КД 31.06.03-83 "Порядок нормування викидів для судноремонтних підприємств ММФ. Методичні вказівки", КД 52.04.186-89 "Керівництво по контролю за забрудненням атмосфери", у разі відсутності затверджених ГДК яких-небудь інгридієнтів викидів розробляються і зазначаються значення гранично припустимих викидів (ГПВ) цієї категорії викидів або тимчасово узгоджених викидів.