2.2.7. Шляхи, причали й майданчики повинні мати тверде покриття з нахилом для стоку води. Під'їзди й підходи до пожежних водоймищ, резервуарів і гідрантів повинні бути постійно вільними.

2.2.8. Ділянки шляхів підприємства, що ремонтуються, повинні бути облаштовані відповідним огородженням, знаками, що забезпечують безпеку руху людей і транспорту як у день, так і вночі.

2.2.9. Пішохідні тротуари повинні бути піднесені над дорогою не менш ніж на 12 см. У випадку неможливості виконання цієї умови пішохідні доріжки розмічують білими лініями шириною не менш 10 см, а небезпечні місця огороджують поручнями.

2.2.10. Перехрестя автомобільних і залізничних шляхів повинні бути обладнані засобами попередження наїзду. Головки рельсів повинні бути урівень з грунтом.

2.2.11. Об'єднувати в одному будинку виробництва й дільниці з різними санітарно-гігієнічними умовами не рекомендується, оскільки таке розташування вимагає розробки додаткових заходів запобігання впливу шкідливих факторів на всіх працюючих у даному приміщенні (ізоляція, екрани, повітряні заслони і т. п.).

2.2.12. Відділення і дільниці цехів, виробничий процес у яких супроводжується забрудненням повітря або технологічним, виробничим шумом, повинні розташовуватися в ізольованих приміщеннях із проходами й прорізами, що щільно зачиняються.

2.2.13. Зовнішні транспортні брами виробничих цехів повинні обладнуватися механізмами відкривання, зблокованими із повітряно-тепловими заслонами. Повітряно-теплові заслони повинні передбачуватися згідно з технологічними вимогами і БНіП 2.04.05-91 "Опалення, вентиляція і кондиціонування".

2.2.14. Для стін, стель і поверхонь конструкцій виробничих приміщень слід передбачати оздоблення, що запобігає сорбції шкідливих речовин і дозволяє їх легко прибирати й мити.

2.2.15. Кольорове оздоблення інтер'єрів приміщень повинне відповідати "Вказівкам до проектування кольорового оздоблення інтер'єрів виробничих будинків промислових підприємств".

2.2.16. Конструкція підлог повинна відповідати характеру виробничих процесів і відповідати вимогам БНіП 2.03.13-80 "Підлоги". Матеріали покриття підлог повинні бути стійкими відносно хімічного впливу й запобігати сорбції шкідливих речовин.

2.2.17. Розташовувати виробничі приміщення у підвалах забороняється. У підвальних приміщеннях можна розташовувати транспортні комунікації сировинних матеріалів, насосні і т. ін., що вимагають тільки короткочасного періодичного перебування персоналу.

2.2.18. Цехові й заводські лабораторії повинні розташовуватись в ізольованих приміщеннях.

Суднобудівельні й суднопідіймальні споруди.

2.2.19. Суднобудівельні й суднопідіймальні споруди (сухі й плавучі доки, сліпи, елінги, склізи, стапельні майданчики, синхроліфти та ін.), їх будова й експлуатація повинні відповідати вимогам "Правил технічної експлуатації суднопідіймальних споруд ММФ", "Правил технічної експлуатації сліпів і елінгів", "Вказівок по проектуванню суднопідіймальних споруд", ДНАОП 0.00-1.02-92 "Правила влаштування і безпечної експлуатації ліфтів".

2.2.20. Для захисту доків і працюючих там людей від повітря, снігу й льоду необхідно передбачати спеціальні вітрозахисні пристрої у вигляді металевих або брезентових затулок, заслонів та ін., обладнання доків будовами, щоб запобігти потраплянню льоду на стапель-палубу, й укриття від опадів.

2.2.21. Для обігрівання людей і робочих місць у холодну пору року необхідно передбачати застосування установок із панелями газового інфрачервоного випромінювання, що монтуються на переносних панелях. При експлуатації газових пальників необхідно додержуватися заходів попередження пожеж, вибухів й отруєнь. Для захисту від вітру й опадів пальники повинні бути обладнані кожухами.

2.2.22. Виконуючи роботи на висоті, необхідно застосовувати інвентарні риштування, підмостки й т. ін. Усі риштування повинні бути обладнані поруччям висотою 1 м і з бортовими дошками внизу висотою не менше 15 см.

2.2.23. Усі причали, добудовані набережні, пірси, по яких пересуваються й працюють люди, рухається безрельсовий транспорт, повинні бути обнесені по краю міцними бортовими брусами (колесовідбивачами).

2.2.24. Вирізи, люки, горловини на відкритих палубах і у приміщеннях повинні бути закритими або мати огородження. По бортах судна і з боку відкритих частин секцій повинні бути встановлені огородження висотою не менше 1,1 м.

2.2.25. Робочі місця, що розташовані вище 0,5 м від рівня землі чи суцільного перекриття, повинні бути обладнані огородженням аналогічно даним, наведеним у п. 2.2.24 цих Правил.

2.2.26. Для пересування людей по набору палуб, платформ, днищевих секцій повинні встановлюватися щити з відповідним огородженням до них.

Копри для розробки металобрухту

2.2.27. На СБЗ і СРЗ, що будуються й реконструюються, копри для розробки металобрухту повинні розташовуватися не ближче 100 м від виробничих приміщень і проїжджих доріг. На діючих СБЗ, СРЗ, до їх реконструкції тимчасово припускається розташування копрів ближче 100 м до будинків і споруд при умові, що входи й виходи останніх поверхні у бік протилежний від копра, а віконні прорізи їх надійно огороджені міцними гратами або сітками.

2.2.28. Територія копрового подвір'я повинна бути огороджена й забезпечена написами, що забороняють доступ стороннім особам до зони копра. Копрові подвір'я повинні бути оснащені попереджувальними світловими й звуковими сигналами, що сповіщають про роботу копра. Приміщення копра повинно бути оснащено пристроєм блокування дверей входу із пусковим механізмом копра, що забезпечує відключення механізму при відкриванні дверей.

Корпусний цех

2.2.29. Дільниці очистки й грунтовки листової й профільної сталі, ремонту й випробувань якірних ланцюгів, очистки й фарбування якірних ланцюгів слід розташовувати на відкритому майданчику чи під навісом.

2.2.30. На ділянці плазових і розмічальних робіт усе верстатне обладнання повинно бути зосереджене на окремому майданчику. Для плаза площею менше 500 м2 припустиме встановлення верстатного устаткування у приміщенні розбивочного залу.

2.2.31. Комори для зберігання фарб і розчинників повинні знаходитись поза приміщенням плазу.

2.2.32. На дільницях збирально-зварювальних і наплавочних робіт постійні місця вогняних робіт повинні задовольняти наступним вимогам:

- площа кожного робочого місця, крім площі, яку займає обладнання й проходи, повинна бути не менш ніж 4,5 м2;

- проходи повинні бути шириною не менше 1 м;

- вільна висота приміщення від рівня підлоги до низу виступу конструктивних елементів безпосередньо над робочими місцями повинна бути не менше 3,2 м;

- дільниці для проведення вогняних робіт, як правило, повинні розташовуватися на 1-му поверсі будинку.

2.2.33. У багатопрольотних будинках з метою попередження попадання зварювального аерозолю до приміщень, де зварювання не відбувається, прольоти вздовж лінії поділу повинні мати перегородки, що не досягають підлоги на 2,5 м.

2.2.34. Для дільниць плазмової обробки виробів повинні відводитися приміщення або ізольовані ділянки цеху із розташуванням зварювальних постів попід зовнішніми стінами будинків. Висота приміщення від рівня підлоги до стелі повинна бути не менше 3,5 м. Вільна площа, що не зайнята устаткуванням, на кожного працюючого повинна бути не менше 10 м2.

2.2.35. При проектуванні дільниць для зварювання слід керуватися "Санітарними правилами при зварці, наплавленні і різці металів" N 1009-73.

2.2.36. Зварювання, наплавлення й різання дрібних і середніх виробів на стаціонарних місцях слід проводити у кабінах із відкритим верхом. Між обшивкою кабіни й підлогою повинні бути розриви не менше 50 мм. При роботі, пов'язаній із застосуванням захисних газів, обшивка кабіни по всьому периметру не повинна досягати підлоги на відстань 300 мм за ДСТ 12.3.002-75 "Процеси виробничі. Загальні вимоги безпеки".

2.2.37. Площа кабіни відповідно до вимог ДСТ 12.3.003-86 "Роботи електрозварювальні. Загальні вимоги безпеки" повинна бути достатньою для розміщення зварювального устаткування, стола або індуктора та виробів, що підлягають обробці. Вільна площа кабіни на один зварювальний пост повинна бути не менше 3 м2.

2.2.38. Зварювальне обладнання повинно розташовуватися так, щоб забезпечити наступні мінімальні відстані: між однопостовими зварювальними агрегатами, між зварювальними трансформаторами й для проходу робітників - не менше 0,8 м; між стаціонарними багатопостовими зварювальними агрегатами для проходу - не менше 1,5 м; від стінки до одного багатопостових зварювальних агрегатів - не менше 0,3 м; від кінця агрегату, де розташований колектор або кільце, до стінки - 0, 5 м; між автоматичними зварювальними установками - не менше 2 м; проходи з кожного боку при автоматичному зварюванні під шаром флюсу великих виробів не менше 1,2 м.

2.2.39. При плазмовій обробці виробів джерела плазми слід розташовувати поза приміщенням, де проводяться роботи. Управління плазмовими процесами й джерелами плазми необхідно робити дистанційними від спеціальних пультів.

2.2.40. Дільниці підготовки зварювальних матеріалів слід розташовувати в окремому приміщенні, що обладнане механічною вентиляцією.

Механоскладальні цехи

2.2.41. Проектування і обладнання механозбиральних цехів повинно відповідати вимогам ТНТП 07-92 "Механообробні і складальні цехи" і ТНТП 11-92 "Ремонтно-механічні цехи".

У механоскладальних цехах в окремих відгороджених приміщеннях біля зовнішньої стінки з виходом назовні необхідно розташовувати: емульсійну станцію, дослідну станцію (ДВЗ), комору мастильних і обтиральних матеріалів, дільницю зарядження термосистем суднової автоматики, дільницю випробування й консервації паливної апаратури, фарбувальну дільницю, будь-які виробництва з виділенням токсичних речовин.

В окремих відгороджених приміщеннях слід розташовувати відділення ремонту паливної апаратури, випробувальну станцію (СВМ), мийнодефектоскопічне відділення, заточувальне відділення, дільницю зварювання й наплавлення, дільницю паяння термосистем суднової. автоматики.

2.2.42. Для виконання постійних робіт пневматичним ударним інструментом повинно бути виділене спеціальне приміщення або окреме робоче місце, що огороджується переносними чи стаціонарними звукопоглинаючими екранами, висота яких залежить від оброблюваного виробу, але не менше 2 м.

2.2.43. Пульт управління випробовувальної станції ДВЗ повинен знаходитись у відгородженому звукоізольованому приміщенні.

2.2.44. Загальні розміри випробовувальної станції ДВЗ повинні відповідати умовам безпечного обслуговування й ремонту обладнання. Проходи повинні забезпечувати можливість монтажу й обслуговування випробовувального стенда й бути завширшки по менше 1,5 м, а відстані між обладнанням будинку (або виступаючою частиною) не менше 1 м.

Електроремонтний цех

2.2.45. Проектування випробовувальних станцій електромашин повинно відповідати вимогам ТНТП 12-92 "Електроремонтні цехи (відділення)" і розділу 2 КД 31.83.01-80 "Вимоги безпеки праці, які повинні враховуватися при проектуванні судноремонтних заводів ММФ", "Правил застосування і використання засобів захисту, що використовуються в енергоустановках", "Правил техніки безпеки при експлуатації електроустановок".

2.2.46. У приміщеннях просочувально-сушильної дільниці просочувальні ванни повинні підвищуватися над рівнем підлоги або обслуговуючої. поверхні не менше, ніж на 0,8 м (з відкритою покривкою). При розташуванні ванни нижче цього рівня необхідно передбачити огородження до висоти 0,8 м.

Цехи електрорадіонавігації і зв'язку

2.2.47. При проектуванні приміщень електрорадіонавігаційних робіт і радіозв'язку необхідно додержувати вимог ДОТ 12.1.006-84 "Електромагнітні поля радіочастот. Допустимі рівні на робочих місцях і вимоги до проведення контролю".

2.2.48. Для налагодження високочастотної частини РЛС, окремих ЕБЧ генераторів, УКХ радіостанцій, генераторів передавальних пристроїв і т. ін. слід передбачати у проектах різні типи поглиначів потужності, еквіваленти навантажень.

2.2.49. Для перевірки індикаторних, приймальних, РДС, коли не випромінюючих антен), слід обчислювальних, управляючих і т. ін. систем потрібно відключення генераторних і високочастотних пристроїв (передавачів, антен), слід передбачати у проектах імітатори цілі.

Трубооброблюючі цехи

2.2.50. Приміщення трубооброблюючих цехів проектуються за вимогами ТНТП 09-92 "Цехи по ремонту трубопроводів, санітарно-технічних влаштувань і теплоенергетичного обладнання".

На дільницях холодної обробки труб при гідравлічних випробуваннях робочі місця не повинні проектуватися навпроти заглушок, пробок, фланцевих з'єднань і швів.

2.2.51. Дільниці обробки пластмасових труб, лудильно-заливальних робіт слід розміщувати в окремих приміщеннях біля зовнішніх стін будинку.

Цех металопокриття

2.2.52. Цехи металопокриття проектуються за вимогами ДСТ 12.3.008-75 "Виробництво покрить металевих і неметалевих неорганічних. Загальні вимоги безпеки", ТНТП 06-92 "Цехи металопокриття" повинні розташовуватися, як правило, в одноповерхових будинках. Допускається також розташування виробничих приміщень на перших поверхах багатоповерхових будинків при умові відокремлення цього приміщення від інших глухою стіною.

2.2.53. При розташуванні цеху металопокриття у багатопрольотному корпусі останній по можливості слід розташовувати біля зовнішньої стіни (у крайніх прольотах) для створення умов природного провітрювання відповідно до вимог Правил техніки безпеки і виробничої санітарії при нанесенні металопокриттів.