До пожежо- і вибухонебезпечних належать також зразки ОРХБЗ, на упаковці, у супровідних і експлуатаційних документах яких є написи і вказівки про їхню вогненебезпечність.

Усі складські роботи з пожежо- і вибухонебезпечними виробами і речовинами в місцях їх зберігання забороняються, крім проведення зовнішнього огляду, перенесення й укладання в штабелі.

Огляд з розкриттям тари, добір проб, перетарювання, перевірка технічного (якісного) стану, технічне обслуговування і поточний ремонт тари з речовинами і зразками ЗРХБЗ повинні проводитися на спеціально обладнаному (обвалованому та оснащеному засобами пожежогасіння) майданчику, віддаленому від місць зберігання не менше, ніж на .

Регенеративні патрони, регенеративні речовини і комплекти зберігати окремо від інших видів ЗРХБЗ у вогнетривких, неопалюваних, сухих і добре вентильованих сховищах.

Не допускається зберігання зазначених виробів в опалюваних сховищах і сполучення з водою, ганчір'ям, папером, олією й іншими органічними матеріалами.

При зберіганні регенеративних патронів, регенеративних речовин і установок необхідно охороняти їх від впливу прямих сонячних променів. Ящики з регенеративними патронами не дозволяється кидати, кантувати, ставити кришками вниз чи набік. У випадку запалення регенеративних речовин осередок загоряння засипати піском і рясно поливати водою.

При зберіганні димових сумішей, вогнесумішей і розчинників (діхлоретана) необхідно дотримуватися таких правил пожежної безпеки:

зберігання і транспортування зазначених номенклатур проводити тільки в справній тарі, що герметично закривається;

при перетарюванні забезпечити повну герметичність у з'єднаннях рукавів;

у місцях зберігання забороняється застосовувати відкритий вогонь і проводити роботи, зв'язані з можливістю виникнення іскор. Освітлення повинне бути електричним з герметичною арматурою, з вимикачами і запобіжниками, розташованими зовні місць зберігання;

відкривання пробок бочок, люків і кранів, цистерн і резервуарів проводити спеціальними ключами, що не викликають виникнення іскор;

несправну і порожню очищену тару з-під димових сумішей, вогнесумішей і розчинників (діхлоретана) забирати за межі місць збереження.

При запаленні димових сумішей, вогнесумішей і розчинників (діхлоретана) осередок загоряння ліквідують пінними вогнегасниками чи піском. Для охолодження тари використовують воду.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇщодо захисту ЗРХБЗ від біологічних пошкоджень

1. Загальні положення

Біологічними шкідниками для ЗРХБЗ, що знаходиться на зберіганні, є гризуни, деякі види комах, а також мікроорганізми (цвілеві грибки і бактерії).

Для запобігання ЗРХБЗ від біологічних пошкоджень необхідно систематично проводити такі профілактичні заходи:

ретельний огляд зразків ЗРХБЗ, що надійшли на зберігання, з метою виключення постановки (закладки) на зберігання виробів, пошкоджених біологічними шкідниками;

установка заглушок, кришок, накладок і інших захисних засобів на отвори, через які біологічні шкідники можуть проникнути у виріб, що зберігається;

установка захисних козирків на стійки стелажів (відстань від нижнього зрізу козирка до підлоги повинна бути не менше );

закриття вентиляційних отворів і отворів біля водопровідних та інших труб, що проходять через сховища, дротяними сітками з осередками розміром не більше ;

закладення всіх щілин у підлоги, стінах, воротах і колодязях опалювальної системи цементом чи глиною з битим склом, оббивка крайок дверей і воріт жерстю, установка в прорізах дверей порогів з жерсті на висоту 35 - ;

регулярне прибирання сховищ, своєчасне видалення порожньої тари і сміття;

регулярне провітрювання сховищ;

періодичне очищення підвалів і інших важкодоступних місць, що є осередками поширення біологічних шкідників;

розміщення в сховищах пахучих речовин, які відлякують своїм запахом біологічних шкідників;

застосування для виготовлення дерев'яних виробів (тари, упакування тощо) витриманого сухого матеріалу і фарбування готових виробів;

обробка сховищ зовні по периметру хімічними речовинами, які відлякують біологічних шкідників;

систематичне прибирання сушняку, сухостою, сміття, опалого листя;

застосування пахучих речовин шляхом розміщення на підлозі сховища ємностей з дьогтем чи дьогтьовою смолою, пересипанням нафталіном зразків ОРХБЗ, розвішування мішечків з нафталіном на полицях і стінах сховищ.

2. Захист ЗРХБЗ від біологічних пошкоджень

ЗАХИСТ ВІД ГРИЗУНІВ

Гризуни пошкоджують брезент, шкіру, папір, дерево, вироби, виготовлені з гуми і поліетиленових матеріалів, ізоляцію проводів.

Ознаками появи гризунів є отвори в дерев'яних стінах, підлогах, шухлядах, характерні ушкодження на виробах, кал, сліди.

Захист місць зберігання від гризунів може здійснюватися такими способами:

проведенням профілактичних заходів, що виключають проникнення гризунів у сховища, тару і зразки ЗРХБЗ;

проведенням робіт щодо знищення чи відлякування гризунів з використанням механічних, хімічних чи бактеріальних способів.

Доцільно здійснювати комплексні методи захисту від гризунів з використанням вищевказаних способів.

До механічних способів захисту від гризунів відносяться улаштування ловчих ям біля зовнішніх стін сховищ, установка пасток, капканів, пасток.

Хімічні способи боротьби з гризунами полягають у застосуванні принад, просочених отрутою. Найбільш розповсюдженими отрутохімікатами, які застосовуються для боротьби з гризунами, є: миш'яковистокислий натрій, крисід, барій вуглекислий, натрій фтористий, негашене вапно, фосфорне тісто.

При застосуванні отруйних речовин необхідно дотримуватися таких вимог безпеки:

забороняється працювати без засобів захисту, розчини готувати в скляному посуді, після роботи посуд нейтралізувати;

після завершення заходів проводити ретельне прибирання місць травлення, збір і знищення принад, що залишилися.

Для проведення робіт із захисту від гризунів хімічними і бактеріальними способами залучаються фахівці епідеміологічної служби.

ЗАХИСТ ВІД КОМАХ-ШКІДНИКІВ

Комахи-шкідники ушкоджують вироби з хутра, текстилю, шкіри, дерева й інших матеріалів.

До комах-шкідників відносяться хутряна чи шубна міль, платтяна міль, жук-точильник, жук-вусань, жук-короїд, терміти, оси тощо. Наявність у пакувальній тарі і спеціальному обладнанні машин навіть незначних отворів і щілин сприяє проникненню комах-шкідників і створенню ними гнізд усередині виробів.

Для знищення комах-шкідників застосовується спосіб дезінфекції (дезінсекції) приміщень шляхом їхнього обприскування дезінфікуючими розчинами зі спеціальних гідропультів.

Як дезінфікуючі розчини може застосовуватися гасовий розчин чи тютюновий настій. Найбільш розповсюдженим і доступним є гасовий розчин.

Гасовий розчин приготовляється в такий спосіб: зеленого мила розчиняється в киплячої води, розчин збивається в піну, після чого в нього додається гасу; отриманий розчин розбавляється теплої води. У випадку меншої потреби в гасовому розчині витримувати зазначені співвідношення між компонентами.

При проведенні дезінфекції сховищ застосовуються заходи захисту ОРХБЗ від попадання на них дезінфікуючого розчину.

При виявленні ушкоджень (червоточин) дерев'яних частин ОРХБЗ необхідно з уражених місць видалити фарбу, просочити їх кілька разів антисептиком, зашпаклювати і провести повне або часткове фарбування виробу.

ЗАХИСТ ВІД МІКРОБІОЛОГІЧНИХ ПОШКОДЖЕНЬ

Мікроорганізми (в основному цвілеві бактерії та грибки) пошкоджують зразки ЗРХБЗ із текстильних і полімерних матеріалів, лакофарбові покриття, оптичні прилади, вироби з деревини, а також прискорюють процеси корозії різних матеріалів.

Зовнішньою ознакою розвитку мікроорганізмів є поява нальоту цвілі або слизу різного кольору на поверхнях зразків ЗРХБЗ.

З метою запобігання біопошкоджень ЗРХБЗ необхідно вчасно видаляти виявлену цвіль або слиз дрантям, змоченим 5 % розчином формаліну, періодично просушувати ЗРХБЗ і застосовувати заходи з виключення умов, що сприяють розвитку мікроорганізмів (підвищена вологість, температура).

Для запобігання пошкодження мікроорганізмами оптичних приладів необхідно періодично протирати оптичні поверхні етиловим спиртом або ефіром.

Для захисту дерев'яних конструкцій і деталей складських споруд, тари й упакування проводиться їх просушування і просочення дезинфікуючими засобами (антисептиком).

 

ЖУРНАЛреєстрації температури і вологості повітря у сховищі (групі сховищ) N _____

Дата(число, місяць, рік) 

Час виміру параметрів 

Температура повітря, ° C 

Відносна вологість повітря, % 

Підпис особи, що здійснювала вимір 

        

 

 

 

 

Пояснення щодо ведення журналу:

1. Запис про провітрювання з указанням дати і часу, а також температури і вологості повітря робиться у всіх графах.

2. Після закінчення провітрювання робиться повторний вимір температури і вологості повітря з відповідним записом у журналі.

Заповнені журнали зберігаються протягом трьох років, після чого знищуються у встановленому порядку.

 

ПРИМІРНИЙ ПЕРЕЛІКустаткування, інвентарю та інструмента в місцях зберігання і приміщеннях (майданчиках) для роботи із засобами РХБ захисту

1. Устаткування: стелажі, піддони, таль електрична (ручна), сходи переносні, підставки для автомобілів, дошка для документації, переносна лампа електрична, гігрометр, термометр, стіл конторський, шухляди для облікових карток, стільці (табуретки), шафа металева для збереження інвентарю, шухляди металеві з кришками для дрантя, підкладки (бруси), козли-підставки, аптечка медична, пожежне устаткування.

2. Інвентар: заправний інвентар (лійки, цебра мірні, бідони тощо), господарський інвентар (щітки-кмітливості, щітки для підлоги, мітли, лопати залізні і дерев'яні, совки металеві, брухт, цебро залізне, коси, граблі металеві), трафарети написів для шухляд: "Не кидати", "Верх", "Не кантувати", "Обережно", "Обережно скло" тощо, трос буксирний, тверді буксири, осадка для обручів дерев'яних бочок.

3. Інструмент: слюсарно-монтажний інструмент (зубила, напилки, кувалда, ключі тощо), вимірювальний інструмент (штангенциркуль, лінійка, вимірювальна рулетка тощо); інструмент для розкриття й упакування дерев'яної тари (лапи, гострозубці, кліщі столярні, сокира теслярська, ножівка по дереву, плоскогубці універсальні, ножиці ручні по металу, пристосування для кантування шухляд, молоток, викрутка), ключ для викручування пробок, домкрат гідравлічний.

 

ПОРЯДОКнумерації місць зберігання

1. Нумерація сховищ

Усі сховища і ворота сховищ нумеруються. Номерний знак представляє собою біле коло з червоною каймою.

Цифри наносяться чорною фарбою. Розміри номерних знаків на сховищах: діаметр кола - , висота цифр - , ширина кайми - ; на воротах: діаметр кола - , висота цифр - , ширина кайми - .

Номерні знаки сховищ наносяться на фасаді і бічних сторонах на відстані від карниза, на воротах - на відстані від верхньої частини.

2. Нумерація відкритих майданчиків і навісів

Номерний знак для нумерації відкритих майданчиків і навісів представляє собою коло діаметром , висота цифр , ширина кайми .

Номерний знак кріпиться на залізобетонний (дерев'яний) стовп висотою (від рівня землі) і встановлюється біля головного входу на майданчику з правої сторони.

Номерні знаки виготовляються з жерсті товщиною 0,8 - , написи наносяться трафаретом.

 

ВИПИСКАз технічного паспорта місця зберігання

1. Найменування ___________________________________________________________________

2. Рік будівлі ________________________

3. Внутрішні розміри, м:                    довжина _____________________                    ширина   _____________________                    висота    _____________________ 

4. Площа, м2:                   загальна ______________________                   корисна ______________________ 

5. Місткість 20-т вагонів _____________________________________________________

6. Завантаженість 20-т вагонів ________________________________________________

7. Опалення ________________________________________________________________

8. Вентиляція _______________________________________________________________

9. Освітлення _______________________________________________________________

10. Допустиме навантаження на підлоги ____________________________________

11. Загальна споживана потужність, кВт ________________________________________

12. Потреба в ремонті ________________________________________________________________________________________________________________________________ 

Пояснення щодо заповнення виписки з технічного паспорта місць зберігання:   

1. У пункті 1 записується тип місця зберігання (опалюване, неопалюване сховище, навіс, відкритий майданчик) та їх номер.

2. У пункті 8 при обладнанні сховища системою вентиляції записувати: витяжна чи притоково-витяжна вентиляція, кількість і тип вентиляторів.

3. У пункті 9 записувати вид освітлення (від електромережі чи автономне, акумуляторними ліхтарями), кількість світлоточок.

4. У пункті 11 записувати сумарну потужність споживання електроенергії електроприладами, електроустаткуванням і іншими струмоприймачами.

5. У пункті 12 записувати необхідний вид ремонту з фактичного стану сховища на підставі акта КЕЧ району.

6. Виписка з технічного паспорта для сховища виготовляється з фанери чи інших матеріалів розміром 60 х і фарбується у чорний колір. Постійні дані пишуться білою фарбою, перемінні - крейдою. Виписка вивішується на видному місці в сховищі і ведеться начальником сховища.