2.11. Здiйснивши приймання крана, кранiвник робить вiдповiдний запис про результати приймання у вахтовому журналi i пiсля одержання завдання вiд особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами, стає до роботи згiдно з одержаним нарядом.

2.12. Пiдключення електричних кранiв до джерела живлення повинне здiйснюватися електромонтером. Виконувати це пiдключення кранiвнику не дозволяється.

3. Обов’язки кранiвника пiд час роботи крана

3.1. Перед початком роботи кранiвник повинен перевiрити наявнiсть посвiдчення на право проведення робiт у стропальника, якщо стропальник уперше стає до роботи з ним. Якщо для стропування вантажiв призначенi робiтники, якi не мають посвiдчення стропальника, то кранiвник не повинен ставати до роботи.

3.2. Пiд час роботи механiзмiв кранiвник та його помiчник не повиннi вiдволiкатися вiд своїх прямих обов’язкiв, а також здiйснювати чистку, змащування i ремонт механiзмiв.

3.3. При обслуговуваннi крана кранiвником та його помiчником, а також при наявностi на кранi стажиста, жоден з них не має права вiдходити вiд крана навiть на короткий час, не попередивши про це один одного. При короткочаснiй вiдсутностi помiчника кранiвника парового крана кранiвник повнiстю бере на себе обслуговування парового котла. Забороняється залишати працюючим паровий котел без догляду навiть на короткий час. У разi потреби вiдлучитися кранiвник зобов’язаний зупинити двигун, який приводить до руху механiзми крана, замкнути на замок регулятор пари парових кранiв.

У разi вiдлучення кранiвника його помiчнику, стажисту або iншим особам керувати краном не дозволяється.

Входити на кран i сходити з нього пiд час його роботи не дозволяється.

3.4. Перед тим як здiйснити будь-який рух краном, кранiвник зобов’язаний пересвiдчитися, що його помiчник i стажист перебувають у безпечних мiсцях, а в зонi роботи крана немає стороннiх людей.

3.5. При раптовому припиненнi постачання струму до електричного крана кранiвник повинен поставити штурвали або рукоятки контролерiв у нульове положення i вимкнути рубильник у кабiнi.

3.6. При включеннi механiзмiв кранiвник повинен подати попереджувальний сигнал. Ця вимога повинна виконуватись також, якщо у роботi механiзмiв крана була перерва.

3.7. Пересування крана пiд ЛЕП повинно здiйснюватись при опущенiй стрiлi (у транспортному положеннi). Знаходження стрiли у будь-якому робочому станi у цьому випадку забороняється.

3.8. При перемiщеннi крана з вантажем положення стрiли i вантажопiдiймальнiсть крана повиннi встановлюватися вiдповiдно до вказiвок, що мiстяться в iнструкцiї з монтажу та експлуатацiї крана. У разi вiдсутностi вказiвок, а також при перемiщеннi крана без вантажу стрiла повинна бути встановлена вздовж колiї. Здiйснювати одночасно перемiщення крана i поворот стрiли не дозволяється. Винятки дозволяються для залiзничних грейферних кранiв, що працюють на прямолiнiйнiй дiлянцi колiї.

3.9. Кранiвник зобов’язаний встановлювати кран на додатковi (виноснi) опори, якщо це вимагається за характеристикою крана, при цьому вiн повинен стежити, щоб опори були справнi i пiд них пiдкладенi мiцнi та стiйкi пiдкладки або вимощенi клiтки зi шпал; залiзничнi крани при цьому повиннi бути укрiпленi всiма наявними рейковими захватами.

Кран необхiдно встановлювати на всi додатковi опори, передбаченi для даної характеристики крана. Пiдкладати пiд додатковi опори нестiйкi пiдкладки, якi можуть руйнуватися або з яких може зiсковзнути опора при пiдiйманнi вантажу чи поворотi крана, не дозволяється.

3.10. Забороняється перебування кранiвника в кабiнi крана при встановленнi його на додатковi опори i при переведеннi їх у транспортне положення. Ця вимога не поширюється на крани, в яких виконання зазначених операцiй здiйснюється тiльки з кабiни крана автоматично.

3.11. Пiдкладки пiд додатковi опори автомобiльного або пневмоколiсного крана повиннi бути iнвентарною приналежнiстю крана i постiйно знаходитись на кранi. Якщо заводом-виготовлювачем передбачено зберiгання стропiв i пiдкладок пiд додатковi опори на неповоротнiй частинi крана, то знiмання їх перед роботою й укладання на мiсце повинен здiйснювати особисто кранiвник, працюючий на даному кранi.

3.12. Установлення кранiв для виконання будiвельно-монтажних робiт повинно проводитись згiдно з проектом виконання робiт, з вимогами якого мають бути пiд розписку ознайомленi кранiвники, котрi керують кранами пiд час виконання робiт.

3.13. Кранiвник повинен установлювати стрiловий самохiдний кран на спланованому i пiдготовленому майданчику з урахуванням категорiї i характеру грунту. Установлювати крани для роботи на свiжонасипаному, невтрамбованому грунтi, а також на майданчику з нахилом, що перевищує вказаний в їх паспортi, не дозволяється.

3.14. Установлювати стрiловi самохiднi крани на краю укосiв, котлованiв або канав можна за умови дотримання таких вiдстаней:

У разi неможливостi дотримання цих вiдстаней укiс має бути укрiплений згiдно з проектом.

3.15. При встановленнi залiзничного крана для робiт на криволiнiйнiй дiлянцi колiї (на кривiй) без пересування кранiвник зобов’язаний укрiпити його всiма наявними рейковими захватами, а при встановленнi його на ухилi, крiм того, зобов’язаний пiдкласти пiд колеса гальмовi башмаки i закрiпити кран ручним гальмом.

3.16. Робота на несправних залiзничних колiях i мiсцях, де не забезпечується надiйна стiйкiсть крана, не дозволяється. Про помiчену несправнiсть залiзничної колiї машинiст зобов’язаний сповiстити особу, вiдповiдальну за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами.

3.17. Спiльна робота по перемiщенню i пiдiйманню вантажу двома або кiлькома кранами допускається в окремих випадках i повинна здiйснюватися згiдно з проектом або технологiчною картою, розробленими спецiалiзованою органiзацiєю. В них повиннi бути наведенi схеми стропування i перемiщення вантажу iз зазначенням послiдовностi виконання операцiй, положення вантажних канатiв, а також мiститися вимоги до пiдготовки i стану колiї та iншi вказiвки щодо безпечного пiдiймання i перемiщення вантажiв. Робота повинна здiйснюватися пiд безпосереднiм керiвництвом особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами, чи спецiально призначеного iнженерно-технiчного працiвника; при цьому навантаження, що припадає на кожний кран, не повинно перевищувати його вантажопiдiймальнiсть.

3.18. При пiдiйманнi i перемiщеннi вантажу кранiвник повинен керуватися такими вимогами:

3.18.1. Виконувати роботу краном тiльки за сигналом стропальника. Якщо стропальник подає сигнал, дiючи всупереч iнструкцiї, то кранiвник за таким сигналом не повинен здiйснювати маневр крана. За пошкодження, спричиненi дiєю крана, внаслiдок виконання неправильно поданого сигналу, несуть вiдповiдальнiсть як кранiвник, так i стропальник, який подав неправильний сигнал. Обмiн сигналами мiж стропальником i кранiвником повинен здiйснюватися за встановленим на пiдприємствi порядком. Рекомендована знакова сигналiзацiя наведена у додатку 15 до Правил.

Сигнал «Стiй!» кранiвник зобов’язаний виконувати незалежно вiд того, хто його подає.

3.18.2. Визначати за покажчиком вантажопiдiймальностi вантажопiдiймальнiсть для кожного вильоту стрiли. При роботi крана на ухилi, а залiзничного – також на кривiй, коли покажчик вильоту не враховує ухилу, вилiт стрiли визначити фактичним промiром, при цьому замiряється горизонтальна вiдстань вiд осi обертання поворотної частини крана до центра вiльно висячого гака.

3.18.3. Перед пiдiйманням вантажу попередити стропальника та всiх, хто знаходиться бiля крана, про необхiднiсть покинути зону пiдiймання вантажу, а також про можливе опускання стрiли. Перемiщення вантажу можна здiйснювати лише за вiдсутностi людей у зонi роботи крана. Зазначенi вимоги кранiвник повинен виконувати також при пiдiйманнi i перемiщеннi грейфера або вантажопiдiймального магнiту.

При роботi крана людям забороняється знаходитись поруч iз платформою, а також виходити на неповоротну частину, щоб не бути затиснутим мiж поворотною i неповоротною частинами крана.

3.18.4. При навантаженнi i розвантаженнi вагонеток, автомашин i причепiв до них, залiзничних пiввагонiв i платформ робота крана дозволяється тiльки у разi вiдсутностi людей на транспортних засобах, у чому кранiвник повинен попередньо пересвiдчитися.

Виняток може бути допущений при навантаженнi i розвантаженнi пiввагонiв, якщо з кабiни крана добре оглядається площа пiдлоги пiввагона i робiтник може вiдiйти вiд висячого (що пiдiймається, опускається, перемiщується) вантажу на безпечну вiдстань. Такi роботи повиннi проводитись за технологiєю, розробленою пiдприємством (органiзацiєю), яке здiйснює навантаження i розвантаження пiввагонiв, й затвердженою його керiвництвом. При цьому в технологiї повиннi бути зазначенi мiсця знаходження стропальникiв при перемiщеннi вантажiв i передбачена можливiсть їх виходу на естакади або навiснi майданчики. Перебування людей на платформах, в автомашинах, у пiввагонах та iншому рухомому складi при навантаженнi i розвантаженнi їх магнiтними i грейферними кранами забороняється.

З вимогами технологiї до початку виконання зазначених робiт кранiвник повинен бути ознайомлений пiд розписку.

3.18.5. Встановлювати гак пiдiймального механiзму над вантажем так, щоб при пiдiйманнi виключався скiсний натяг вантажного каната.

3.18.6. При пiдiйманнi вантажу необхiдно попередньо пiдняти його на висоту 200–300 мм для перевiрки правильностi стропування вантажiв i надiйностi дiї гальма.

3.18.7. При пiдiйманнi вантажу вiдстань мiж обоймою гака та блоками на стрiлi повинна бути не менша нiж 500 мм.

3.18.8. Вантажi, якi перемiщуються у горизонтальному напрямку, необхiдно попередньо пiдняти на 500 мм вище за предмети, що зустрiчаються на шляху.

3.18.9. При пiдiйманнi стрiли слiд стежити, щоб вона не пiдiймалась вище положення, вiдповiдного найменшому робочому вильоту.

3.18.10. При пiдiйманнi, опусканнi та перемiщеннi вантажу, що знаходиться поблизу стiни, колони, штабеля, залiзничного вагона, автомашини, верстата або iншого обладнання, попередньо пересвiдчитися у вiдсутностi стропальника (зачiплювача) та iнших людей мiж вантажем, що пiдiймається, опускається або перемiщується, та зазначеними частинами будинку, обладнанням,транспортними засобами, а також у неможливостi черкання стрiлою або вантажем, що пiдiймається, за стiни, колони, вагони тощо.

3.18.11. Пiдiймання i перемiщення дрiбноштучних вантажiв повинно здiйснюватися у спецiально призначенiй для цього тарi, при цьому має виключатися можливiсть випадання окремих вантажiв. Пiдiймання цегли у пiддонах без огорожi дозволяється при навантаженнi i розвантаженнi (на землю) автомашин, їх причепiв, а також за умови виведення людей iз зони перемiщення вантажу.

3.18.12. Перед пiдiйманням вантажу з колодязя, канави, траншеї, котлована, а також перед опусканням вантажу в них попередньо пересвiдчитися при опусканнi порожнього (ненавантаженого) гака в тому, що при його нижчому положеннi на барабанi лебiдки залишається не менше 1,5 витки каната, не враховуючи виткiв, що знаходяться пiд затискним пристроєм.

3.18.13. Укладання i розбирання вантажу повинно здiйснюватися рiвномiрно, без порушення встановлених для складування вантажiв габаритiв i без завалювання проходiв.

3.18.14. Уважно стежити за канатами; у випадку спадання їх iз барабанiв або блокiв, утворення петель, виявлення пошкоджень канатiв необхiдно припинити роботу крана.

3.18.15. Встановлювати кран або здiйснювати перемiщення вантажiв на вiдстанi ближче 30 м вiд крайнього провода ЛЕП з напругою понад 42 В кранiвник може тiльки за наявностi наряду-допуску, що визначає безпечнi умови такої роботи. Наряд-допуск повинен бути пiдписаний керiвником (начальником, головним iнженером) пiдприємства чи органiзацiї, що виконує роботи, або iншою керiвною особою за її вказiвкою i видаватись на руки кранiвнику перед початком роботи. Кранiвнику забороняється самовiльно встановлювати кран для роботи поблизу ЛЕП, про що робиться запис у дорожньому листi. Робота крана поблизу ЛЕП має виконуватися пiд безпосереднiм керiвництвом особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами. Ця особа повинна вказати кранiвнику мiсце встановлення крана та забезпечити виконання передбачених нарядом-допуском умов робiт i зробити запис у вахтовому журналi кранiвника про дозвiл на виконання роботи. При проведеннi робiт в охороннiй зонi ЛЕП або у межах розривiв, установлених Правилами охорони високовольтних електричних мереж, наряд-допуск може бути виданий тiльки за наявностi дозволу органiзацiї, яка експлуатує ЛЕП.

3.18.16. Вантаж, який перемiщується краном i не має спецiальних пристроїв (петель, римiв, цапф тощо), має бути застроплений (обв’язаний) вiдповiдно до розроблених пiдприємством способiв безпечного стропування (обв’язування) вантажiв. Графiчнi зображення цих способiв (схеми стропування) повиннi бути виданi на руки кранiвнику або вивiшенi у мiсцях виконання робiт. Для вантажiв, в яких наявнi петлi, цапфи, рими, призначенi для пiдiймання вантажу у рiзних положеннях, також мають бути розробленi схеми стропування. Пiдiймання вантажу, на який не розробленi схеми стропування, повинно здiйснюватися у присутностi i пiд керiвництвом особи, вiдповiдальної за безпечне проведення робiт з перемiщення вантажiв кранами.

3.18.17. За наявностi у крана двох механiзмiв пiдiймання одночасна їх робота не дозволяється. Гак непрацюючого механiзму повинен бути завжди пiднятий у найвище положення.

3.18.18. У разi необхiдностi пересування залiзничного крана з вантажем по криволiнiйнiй дiлянцi колiї навантаження повинно бути меншим на 20% навантаження, встановленого для даного вильоту стрiли.

3.18.19. При роботi парового крана у зимовий час стежити за станом паропровода i пароводяних труб, iнжектора та насоса, а також перiодично пропускати пару у запасний бак iз водою (не допускаючи перегрiву води) та обiгрiвати вестову трубу iнжектора.

3.18.20. При роботi крана з грейфером, призначеним для сипких i кускових матерiалiв, не дозволяється проводити перевалку матерiалу, найбiльший розмiр кускiв якого перевищує 300 мм, а насипна маса перевищує встановлену для даного грейфера. Перевалка штучного вантажу може здiйснюватися лише спецiальним грейфером.