4.3.2. При роботi з пневматичним iнструментом приєднання та роз'єднання шлангiв дозволяється тiльки пiсля припинення подавання повiтря.

4.3.3. Пiдключення шлангiв до повiтряної магiстралi дозволяється тiльки через вентилi, якi встановленi на повітророзподільних коробках. Не дозволяється припинення подавання повiтря шляхом перелому шлангiв чи зав'язування їх вузлом.

4.3.4. Не допускається пропускання повiтря в мiсцях приєднання повiтряних шлангiв до пневматичного iнструмента та в з'єднаннях шлангiв мiж собою. Для крiплення шлангiв належить застосовувати кiльця та затискачi. Крiплення шлангiв дротом забороняється.

4.3.5. Клапани на рукоятках пневматичних iнструментiв повиннi бути вiдрегульованi: легко вiдкриватися, швидко зачинятися та не пропускати повiтря при припиненнi тиску на рукоятку, яка призначена для управлiння.

4.3.6. Робота пневматичним iнструментом на приставнiй драбинi забороняється.

4.3.7. Ремонтувати iнструмент на мiсцi проведення робiт забороняється.

4.3.8. Понаднормованi роботи з використанням пневматичного iнструмента забороняються. Час роботи з iнструментом, який вiбрує, не повинен перевищувати 2/3 тривалостi робочого дня. У аварiйних випадках, коли перерви в роботi неможливi, роботу з пневматичним iнструментом дозволяється проводити постiйно з змiною працiвникiв.

4.3.9. При роботi з пневматичним iнструментом необхiдно користуватися захисними окулярами та вiброгасними рукавицями.

4.4. Роботи з ручним iнструментом

4.4.1. До початку роботи з ручним iнструментом треба переконатися в його справностi: перевiрити правильнiсть насадки молотка, кувалди, сокири тощо; впевнитись у вiдсутностi трiщин, задирiв металу по краях молотка та кувалди. Ломи повиннi бути прямi з вiдтягненими та загостреними кiнцями. Бойки кувалд та молоткiв повиннi мати гладку, дещо випуклу поверхню без вибоїн, трiщин, задирiв тощо.

4.4.2. Рукоятки молоткiв, кувалд, ковальських зубил та iншого iнструменту ударної дiї повиннi виготовлятися з сухої деревини твердих та в'язких порiд (кизилу, бука, берези та iнших), без сучкiв та скiсних шарів, з гладкою поверхнею. Використовування рукояток з м'яких та великошарних порiд деревини (ялини, сосни та iнших) не дозволяється. Рукоятки повиннi бути прямими, а в поперечному перерiзi мати овальну форму. До вiльного кiнця рукоятки повиннi трохи стовщуватися (крiм рукояток кувалд) для того, щоб при змахах та ударах рукоятка не вислизувала з рук. У кувалд рукоятка до вiльного кiнця повинна трохи звужуватися. Вiсь рукоятки повинна бути перпендикулярна поздовжнiй осi iнструмента. Клини 3для закрiплення iнструмента на рукоятцi повиннi бути з м'якої сталi.

4.4.3. Рукоятки, якi насадженi на загостренi хвостовi кiнцi iнструмента, повиннi мати бандажнi кiльця.

4.4.4. Ударний iнструмент (зубило, кернер, просiкувач тощо) повинен мати гладку неробочу поверхню без трiщин, задирок, укосiв, а на його робочому кiнцi не повинно бути ушкоджень.

4.4.5. Зубило не повинно бути менше 150 мм, довжина його вiдтягнутої частини повинна бути 60 – 70 мм. Лезо зубила повинно заточуватися пiд кутом 65 – 70 градусiв, рiжуча крайка повинна бути прямою чи трохи випуклою, а його бiчнi гранi в мiсцях їх захоплення рукою не повиннi мати гострих ребер.

4.4.6. При роботах зубилом чи iншим ручним iнструментом для рубання металу працiвники повиннi забезпечуватися захисними окулярами зi склом, що не б'ється та бавовняними рукавицями.

При роботi клинами чи зубилами з використанням кувалди повиннi застосовуватися клиноутримачi з довжиною рукоятки не менше 0.7 м.

4.4.7. Лезо викрутки повинно входити без просвiту в прорiз голiвки гвинта.

4.4.8. Гаєчнi ключi повиннi суворо вiдповiдати розмiрам гайок та голiвок болтiв. Робочi поверхнi ключiв повиннi бути паралельнi та не мати збитих укосiв, а їх рукоятки не повиннi мати задирок. Застосовувати прокладки при наявностi просвiту мiж робочими поверхнями i голiвками болтiв та гайок не допускається. Вiдкручувати гайки та болти шляхом подовження гаєчних ключiв iншими ключами чи трубами забороняється.

4.4.9. Положення iнструмента на робочому мiсцi не повинно допускати можливiсть його скочування чи падiння; класти iнструмент на поруччя чи на неогороджений край площадки та пiдмостки забороняється.

4.4.10. При перенесеннi та перевезеннi iнструмента його гострi частини належить закривати чохлом чи iншим засобом.

4.4.11. При користуваннi iнструментом з iзольованими рукоятками забороняється тримати його поза упорами, якi запобiгають зiсковзунню пальцiв в напрямку до металевих частин.

4.4.12. Забороняється користуватися iнструментом з iзольованими рукоятками, у яких дiелектричнi чохли чи покриття нещiльно прилягають до рукояток, мають розшарування, трiщини та iншi ушкодження.

4.4.13. інструмент з iзольованими рукоятками повинен зберiгатися в закритих примiщеннях на полицях чи стелажах, не торкатися опалювальних приладiв та бути захищеним вiд сонячних променiв i вологи. В навколишньому середовищi повиннi бути вiдсутнi пари кислот, луг та iнших агресивних речовин.

4.4.14. Інструмент з iзольованими рукоятками повинен перевозитися та переноситися до робочого мiсця з додержанням умов, якi забезпечують його справнiсть та придатнiсть до застосування, тобто вiн повинен бути захищеним вiд забруднення, зволоження та механiчних ушкоджень.

4.4.15. Випробування iнструмента з iзольованими рукоятками повиннi проводитися згiдно з вимогами "Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей" i "Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей" (ПТЭ и ПТБ) /изд.4, переработанное с изменениями/ (затвердженi Головдерженергонаглядом СРСР 21.12.84 р.).

4.4.16. На початку початок роботи з гвинтовими та рейковими домкратами необхiдно переконатися в справностi їх деталей. Корпус домкрата не повинен мати трiщин, обламаних частин та задирок.

4.4.17. Гвинтовi та рейковi домкрати повиннi мати пристрої, якi перешкоджали б повному виходу гвинта чи рейки.

4.4.18. На початок роботи з гiдравлiчними домкратами необхiдно перевiрити стан корпуса, насоса, поршня, манжет та цилiндра.

4.4.19. Забороняється навантажувати домкрат бiльше його паспортної вантажопiдйомностi.

4.4.20. Забороняється проводити роботу, коли домкрат при пiднiманнi вантажу здає униз.

4.4.21. Стояти проти запобiжної пробки гiдравлiчного домкрата забороняється.

5. РОБОТИ В МIСЦЯХ СКЛАДУВАННЯ МАТЕРIАЛIВ I ВАНТАЖНО-РОЗВАНТАЖУВАЛЬНI РОБОТИ

5.1. Розмiщення кабельних майданчикiв на трасi будiвництва

5.1.1. Кабельний майданчик, призначений для складування кабельних матерiалiв, повинен розмiщуватися в безпосереднiй близькостi до траси прокладання кабелю.

5.1.2. Мiсце, яке визначено для кабельного майданчика, повинно бути рiвним, утрамбованим, сухим та незатоплюваним. Для вiдведення води пiд час таяння снiгу, дощiв, розливу рiк та iнше необхiдно улаштовувати стiчнi канави. Через риштаки великої глибини повинен улаштовуватися настил для проїзду транспорту

5.1.3. Проходи на кабельному майданчику повиннi бути очищенi вiд снiгу, смiття, пилу та стороннiх речей. У зимовий час проходи повиннi посипатися пiском, шлаком чи золою. Вночi проходи повиннi освiтлюватися таким чином, щоб освiтленiсть була б рiвномiрною без слiпучої дiї на працiвникiв. Проведення робiт в неосвiтлених мiсцях забороняється.

5.1.4. Для автомобiлiв та iнших транспортних засобiв перед кабельним майданчиком повинен бути встановлений знак обмеження швидкостi руху.

5.1.5. На кабельних майданчиках повиннi бути влаштованi мiсця розмiщення протипожежних засобiв та забезпечено суворе дотримування "Правил пожежної безпеки на об'єктах зв'язку України" (затверджених Мiнзв'язку України 18.09.92 р.).

5.2. Складування та зберiгання матерiалiв

5.2.1. Складування матерiалiв, конструкцiй та обладнання повинно здiйснюватися згiдно з вимогами стандартiв чи технiчних умов на матерiали, вироби та обладнання.

5.2.2. Барабани з кабелем повиннi зберiгатися на рiвному мiсцi, пiд їх щоки повиннi бути пiдкладенi чи прибитi упори щоб запобiгти можливостi скочування барабанiв.

5.2.3. Розмiщувати барабани належить таким чином, щоб можна було б:

–прочитати їх маркiрування без додаткового перекочування барабанiв;

–здiйснювати необхiднi вимiрювання та випробування;

–вiльно пiд'їжджати до них та навантажувати на автомобiль.

5.2.4. Порожнi барабани повиннi складуватися окремо в спеціально вiдведеному для цього мiсцi. При цьому повиннi бути прийнятi заходи проти випадкового скочування барабанiв. Дозволяється зберiгання порожнiх барабанiв на щоках в штабелях, але не бiльше двох в штабелi по висотi.

5.2.5. Круглий лiс повинен складуватися окремо в штабелi висотою не бiльше 1,5 м, при цьому ширина штабелю не повинна бути менше його висоти. Мiж рядами штабелю повиннi установлюватися прокладки (використовувати прокладки круглого перерiзу забороняється), а по його боках – упори проти розкочування.

5.2.6. Пиломатерiали необхiдно складувати в штабель, висота якого при рядовому укладаннi повинна складати не бiльше половини ширини штабеля, а при укладаннi в клiтки – не бiльше ширини штабелю.

5.2.7. Лiсоматерiали, якi були вже використанi, повиннi складуватися згiдно п.п.5.2.5, 5.2.6, але з них повиннi бути витягнутi цвяхи та скоби.

5.2.8. Металевi балки та асбоцементнi труби повиннi складуватися, як це наведено в п.5.2.5. Нижнiй ряд труб повинен укладатися на пiдкладки, закрiплюватися башмаками чи кiнцевими упорами проти розкочування.

5.2.9. Бочки з будiвельним матерiалом дозволяється класти на бiк та складувати в штабелi до трьох рядiв у висоту з установленням по їх боках стоякiв з укосами. Якщо бочки складаються стiйма, то вони повиннi установлюватися на пiдкладки не бiльше, нiж в два ряди.

5.2.10. Роботи по складанню та розбиранню штабелiв повиннi бути, як правило, механiзованими.

5.2.11. Горючi та легкозаймистi матерiали, а також мастило, необхiдно зберiгати в спецiальних вогнетривких примiщеннях чи в примiщеннях, якi заглибленi у землю згiдно правилам пожежної безпеки. Протипожежнi розриви мiж складом легкозаймистих та горючих матерiалiв та iншими будiвлями повиннi визначатися проектом.

5.2.12. Зберiгати та переносити легкозаймистi рiдини (бензин та iншi) дозволяється тiльки в металевiй тарi, яка герметично закривається. Застосовувати для цiєї мети вiдра, тару з скла чи полiетилену забороняється.

5.2.13. На тарi, в якiй зберiгається чи транспортується етилований бензин повиннi бути нанесенi написи олiйною фарбою: "Етилований бензин. Отруйний". Перекачування, приймання та вiдпускання етилованого бензину, а також заправлення ним машини повинно бути механiзованим.

Для етилованого та неетилованого бензину на складах пального повиннi бути окремi ємностi та бензинопроводи.

5.2.14. В мiсцях зберiгання етилованого бензину повиннi знаходитися в достатнiй кiлькостi засоби для знешкоджування пролитого бензину (гас, хлорне вапно, розчин дихлорамiну тощо).

5.2.15. Тару, в якiй мiстилися бензин, легкозаймистi рiдини, отруйнi речовини, належить закупорити та зберiгати на спецiально вiдведеному майданчику.

Забороняється ремонтувати (здiйснювати зварювання, клепання, паяння тощо) металеву тару з-пiд легкозаймистої рiдини та отруйних речовин до її промивання чи знешкодження.

Матерiал, який використовується для обтирання пiд час роботи з етилованим бензином чи отруйними речовинами, повинен збиратися в тару, яка щiльно закривається, а пiсля закiнчення роботи повинен знищуватися.

5.2.16. Вибуховi речовини та засоби для пiдривання повиннi зберiгатися, застосовуватися та облiковуватися згiдно з "Єдиними правилами безпеки при пiдривних роботах" (затвердженi Держгiртехнаглядом України 1992 р.).

5.2.17. Кабельнi матерiали (муфти, припої та iнше), якi вмiщують свинець та його сплави, повиннi зберiгатися в ящиках чи на стелажах, якi закриваються, внутрiшня поверхня їх повинна бути вкрита матерiалом, що миється. Два рази на мiсяць цi ящики та стелажi повиннi очищатися та митися гарячим мильним розчином.

5.3. Органiзацiя вантажно – розвантажувальних робiт

5.3.1. Вантажно – розвантажувальнi роботи повиннi здiйснюватися пiд керiвництвом спецiально видiленого iнженерно-технiчного працiвника, який визначає безпечнi способи навантаження, розвантаження та транспортування вантажiв i безпосередньо несе вiдповiдальнiсть за додержання правил технiки безпеки при проведеннi робiт.

5.3.2. Iнженерно-технiчнi працiвники, якi вiдповiдають за безпечне проведення вантажно-розвантажувальних робiт, повиннi проходити перевiрку знань особливостей технологiчного процесу, вимог безпеки працi, улаштування та безпечної експлуатацiї пiдйомно-транспортного обладнання.

5.3.3. До проведення вантажно-розвантажувальних робiт допускається персонал не молодше 18 рокiв, який навчений безпечним методам працi i пройшов перевiрку знань з технiки безпеки.

5.3.4. Вантажно-розвантажувальнi роботи належить проводити згiдно з технологiчними картами, проектами проведення робiт, технологiчними iнструкцiями, а також рiзними нормативно-технiчними документами, в яких є вимоги безпеки при проведеннi робiт даного виду.

5.3.5. На мiсцях проведення вантажно-розвантажувальних робiт повиннi вивiшуватися схеми стропування вантажiв, таблицi допустимих висот штабелiв вантажу, розмiри проходiв та проїздiв мiж штабелями.

5.3.6. Вантажно-розвантажувальнi роботи належить проводити механiзованим способом за допомогою пiдйомно-транспортного обладнання та засобiв малої механiзацiї (блокiв та iнше).

5.3.7. Механiзований спосiб вантажно-розвантажувальних робiт є обов'язковим для вантажiв масою бiльше 50 кг, а також при пiднiманнi вантажу на висоту бiльше 3 м.

5.3.8. Вантажно-розвантажувальнi роботи з пилуватими матерiалами (цемент, вапно, гiпс та iнше) необхiдно проводити, як правило, механiзованим способом. Працiвники, якi виконують цi роботи вручну, повиннi забезпечуватися спецодягом, респiраторами та протипильними окулярами.

5.3.9. Гранична норма перенесення вантажiв вручну по рiвнiй та горизонтальнiй поверхнi на одну людину не повинна перевищувати тiєї, яка наведена в табл.5.1.

Таблиця 5.1

Характер робiт

Гранична норма маси вантажу, кг

Чоловiк

50

Жiнка:

 

Пiдiймання i перемiщення вантажу при чергуваннi з iншою роботою (до 2 разiв на годину)

10

Пiдiймання i перемiщення вантажiв постiйно протягом робочої змiни

7

Сумарна вага вантажу, який перемiщується протягом кожної години робочої змiни, не повинна перевищувати:

 

з робочої поверхнi

350

з пiдлоги

175