1. Після проведення зварювання провідних труб зі сталі кожен зварювальний шов повинен перевірятися методами неруйнівного контролю згідно з ГОСТ 15027 і технологічною документацією, затвердженою у встановленому порядку.
  2. З'єднання провідних труб із поліпропілену проводяться зварюванням нагрітим інструментом у стик або врозтруб з використанням фасонних виробів з поліпропілену згідно з ДСТУ Б В.2.5-18 та фасонних виробів, що виготовлені зварюванням у стик елементів, що виготовлені з труб поліпропілену ПП-80, тип 3 згідно з ДСТУ Б В.2.7-93 за технологічною документацією, затвердженою у встановленому порядку.
  3. З'єднання провідних труб і провідних елементів виробів ПП/ПЕ і ПП/НМ з арматурою ПП/ПЕ і ПП/НМ проводять з використанням переходів "поліпропілен – сталь" зварюванням нагрітим інструментом у стик або врозтруб з використанням фасонних виробів з поліпропілену згідно з ДСТУ Б В.2.5-18 за технологічною документацією, затвердженою у встановленому порядку.

6.1.6.10З'єднання провідних труб з РЕ-Х проводяться з використанням перехідників "поліетилен –метал" і деталей з'єднувальних згідно з ДБН В.2.5-22, том 2.

6.1.6.11З'єднання провідників системи сигналізації ушкоджень трубопроводів СТ/ПЕ і СТ/НМ проводиться пайкою із вжиттям заходів, що виключають можливість взаємного контакту й ушкодження провідників при заповненні стику ізоляцією.

6.1.6.12Приєднання провідних труб трубопроводу, виконаного з використанням труб РЕ-Х/ПЕ, ПП/ПЕ, ПП/НМ до джерела теплоносія, проводиться через запірну арматуру згідно з ГОСТ 8943.

6.1.7Улаштування нерухомих, ковзних опор, теплових камер, дренажних засобів тощо.

  1. Улаштування нерухомих, ковзних опор, теплових камер, дренажних засобів повинно проводитись згідно з проектом трубопроводу та конструкторською документацією, що затверджена в встановленому порядку.
  2. Відстань від стику трубопроводу до зовнішньої поверхні камери або до конструкції з'єднання канальної й безканальної ділянок повинна бути не менше .
  3. Монтаж збірних елементів дренажних колодязів має проводитися після інструментальної перевірки підгрунття з піску, щебеню за ступенем ущільнення або бетону під конструкцією колодязів.
  4. Запірна арматура з діаметром умовного проходу та більше, в залежності від конструкції й потреби у періодичному обслуговуванні, повинна встановлюватися безпосередньо в ґрунті з виведенням під "килим" подовжувачів штоків запірної арматури. Допускається установка запірної арматури у камерах, а також у колодязях мілкого закладання.
  5. З'єднання оболонок і засипання траншеї виконуються після проведення гідравлічних випробувань трубопроводу.
  6. З'єднання оболонок труб і деталей СТ/ПЕ і ПП/ПЕ проводиться з використанням муфт з'єднувальних термодифузійних і муфт з'єднувальних термоусадочних згідно з додатком А.

Порядок проведення з'єднання оболонок з використанням муфт з'єднувальних наведено у додатку А.

Допускається використовувати для з'єднання оболонок з номінальним зовнішнім діаметром ? муфти складані закордонного виробництва, що випускаються серійно за технологічною документацією, затвердженою у встановленому порядку.

  1. З'єднання оболонок труб РЕ-Х/ПЕ проводиться згідно з ДБН В.2.5-22, том 2.
  2. Засипання трубопроводів ПТПУ здійснюється піском дрібної чи середньої фракції згідно з ДСТУ Б В.2.7-32 до відстані у світлі не менше у горизонтальному чи вертикальному напрямках від трубопроводу. Ущільнення піску під, над і з боків трубопроводу повинне бути виконане вручну з використанням дерев'яної лопати або трамбуванням іншими не механічними засобами, що виключають ушкодження оболонки труб ПТПУ.

Механічні засоби для ущільнення ґрунту допускається застосовувати над і з боків трубопроводу тільки тоді, коли товщина ущільненого піску над і з боків трубопроводу досягне .

6.1.7.9Під час рівнобіжного прокладання в одній траншеї двох і більше трубопроводів ПТПУ відстань у світлі по горизонталі між ними повинна бути не менше .

7ПРИЙМАННЯ ТРУБОПРОВОДІВ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ

7.1Приймання і введення в експлуатацію трубопроводів ПТПУ повинні проводитися згідно з постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004 після проведення гідравлічних випробувань.

7.2Перед проведенням гідравлічних випробувань трубопроводів ПТПУ слід робити продування провідних труб з метою очищення їх внутрішньої поверхні.

Перед проведенням гідравлічних випробувань проводять присипку трубопроводу по довжині випробовуваної ділянки на (0,30 ± 0,05) м вище верхньої оболонки за винятком розвідних колодязів та муфт з'єднувальних.

7.3Гідравлічні випробування трубопроводів ПТПУ проводять після зовнішнього огляду трубопроводів і усунення видимих дефектів оболонки. Довжина ділянки трубопроводу, що піддається гідравлічним випробуванням, повинна бути не більше .

7.4Гідравлічні випробування повинна проводити будівельно-монтажна організація в присутності представника замовника.

7.5При проведенні гідравлічних випробувань повинна використовуватися апаратура згідно з ГОСТ 24157.

7.6Гідравлічні випробування слід проводити після установки арматури і випробувального обладнання згідно з 7.5. Якщо арматура, яка встановлена на трубопроводі, не розрахована на випробувальний тиск, її заміняють на час проведення випробувань заглушками або пробками.

7.7Гідравлічні випробування трубопроводів ПТПУ проводять при повному заповненні випробовуваної ділянки трубопроводу водою з температурою не вище 20 °С і за температури зовнішнього повітря не нижче 0 °С. Швидкість заповнення трубопроводу водою повинна бути не більше (10 ± 3) дм3/с.

На випробовуваній ділянці трубопроводу в провідних сталевих трубах для опалення створюють випробувальний тиск(2,4 ± 0,1) МПа, у провідних трубах для водяного опалення з РЕХ – (0,9 ± 0,1) МПа, в провідних трубах для гарячого водопостачання з РЕ-Х і ПП-80, тип 3 – (1,5 ± 0,1) МПа. Випробувальний тиск підтримують протягом (30 ± 5) хв. Падіння тиску в трубопроводі за рахунок зміни геометричних параметрів провідних труб з РЕ-Х чи ПП80, тип 3 під дією внутрішнього тиску компенсують додаванням необхідної кількості води у випробовувану ділянку трубопроводу. Потім випробувальний тиск у провідних трубах знижують до (1,2 ± 0,1) МПа – для сталевих труб, (0,3 ± 0,1) Мпа - труб з РЕ-Х для водяного опалення, (0,5 ± 0,1) МПа – труб з РЕ-Х і ПП-80, тип 3 для гарячого водопостачання.

Після стабілізації випробувального тиску в провідних трубах проводять безперервний контроль його за допомогою манометра протягом контрольного часу (90 ± 5) хв.

7.8Результати гідравлічних випробувань трубопроводу слід вважати позитивними, якщо протягом контрольного часу (90 ± 5) хв тиск у трубопроводі залишається незмінним (немає видимого падіння тиску на манометрі).

При спостереженні падіння тиску протягом контрольного часу роблять огляд трубопроводу, усувають ушкодження і повторюють випробування до одержання позитивного результату.

7.9Після завершення гідравлічних випробувань проводять закриття розвідних колодязів, з'єднання захисних оболонок за допомогою муфт з'єднувальних і засипання трубопроводу згідно з 6.18.

8ТЕХНІЧНА ЕКСПЛУАТАЦІЯ ТРУБОПРОВОДІВ

  1. Технічна експлуатація трубопроводів повинна відповідати вимогам "Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики України", чинним нормативно-правовим актам України і цьому стандарту.
  2. Під час експлуатації трубопроводів, виконаних з використанням труб РЕ-Х, граничні і робочі значення тисків води і температури води повинні бути не більше значень, зазначених для провідних труб зі структурованого поліетилену в ДСТУ Б В.2.5-17.

8.3Під час експлуатації трубопроводів, виконаних з використанням труб із ПП-80, тип 3, граничні і робочі значення тисків води і температури води повинні бути не більше значень, зазначених для провідних труб з поліпропілену в ДСТУ Б В.2.7-93.

9ВИМОГИ БЕЗПЕКИ Й ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

  1. Вимоги безпеки при монтажі, прийманні й експлуатації трубопроводів ПТПУ для гарячого водопостачання й опалення повинні задовольняти вимоги НПАОП 0.00-1.11, розділу 5 НАПБ А.01.001, розділу 6 ДСТУ Б В.2.5-17 і розділу 6 ДСТУ Б В.2.7-93.
  2. До робіт із монтажу повинні бути допущені монтажники зовнішніх трубопроводів не нижче четвертого розряду, що пройшли інструктаж з безпеки праці при будівництві трубопроводів гарячого водопостачання й опалення.
  3. При проведенні розмотування бухт і котушок із трубами РЕ-Х/ПЕ категорично забороняється перебувати в секторі можливого удару при випрямленні вільного кінця труби.
  4. Трубопроводи ПТПУ при експлуатації не мають шкідливого впливу на навколишнє середовище.

Додаток А

(довідковий)

МЕТОДИ ІЗОЛЯЦІЇ СТИКІВ ТЕПЛОІЗОЛЬОВАНИХ ТРУБ І ФАСОННИХ ВИРОБІВ

Примітка. Додаток складено з урахуванням рекомендацій [6].

А.1Ізоляція стикового з'єднання за допомогою електрозварної муфти

А.1.1Загальні вимоги

  • місце в траншеї для виконання теплогідроізоляції зварного з'єднання повинно бути сухим відкритим, доступним та розширеним;
  • труба провідна повинна бути сухою, очищеною від бруду, іржі тощо;
  • під час зварювання сталевих труб потрібно захистити від високої температури пінополіуретанну ізоляцію спеціальним щитком;
  • зварні з'єднання сталевих труб повинні пройти випробування методами неруйнівного контролю.

А.1.2Муфта зварна

Муфта зварна має бути виготовлена з того ж самого матеріалу, що й зовнішня труба-оболонка, мати товщину стінки не менше ніж труба-оболонка. Під час електронного контролювання процес зварювання муфта та труба-оболонка зварюються в одне ціле. Перед заповненням ізоляцією муфта зварена з трубою-оболонкою, має витримати випробування на герметичність під дією внутрішнього тиску.

Вузол зварної муфти складається з наступних елементів (рисунок А.1):

  • зварна муфта;
  • елементи оснащення:

а)конічні пробки – 2 шт.;

б)регулювальні болти;

в)установчий місток – 1 шт.;

г)дренажні пробки для видалення повітря – 2 шт.

Рисунок А.1 – Елементи зварної муфти

А.1.3Інструкція з монтажу

Примітка. Монтаж необхідно проводити згідно з рекомендаціями виробника. Нижче як приклад подано oдин з варіантів монтажу.

Відкрити з'єднання так, щоб місце з'єднання було чистим. Перед установленням муфти зачищають обидва кінці поліетиленової захисної труби на ділянці не менше за допомогою металевої щітки, щоб усунути окислений та жирний шар з поверхні зовнішньої труби. Треба переконатися, що правильна відстань між кінцями труби. Кінці зовнішньої труби повинні бути паралельними. Обріз варто робити перпендикулярно до сталевої труби.

Після зачищення та підготовки на сталевій трубі встановлюється місток 8- зверху (рисунок А.2). Місток повинен сприймати натиск при зварюванні.

Рисунок А.2

Регулювання болтів слід зробити так, щоб установочний місток знаходився в одній площині із зовнішньою трубою та був паралельним сталевій трубі. Регулювальні болти не повинні торкатися проводів аварійної сигналізації.

Місток вводиться рівномірно в поверхню піни нижче зовнішньої труби до упору. Необхідно, щоб відстані між містком та зовнішньою трубою були однакові з обох кінців (рисунок А.3).

Рисунок А.3

Отвори для заповнення піною повинні знаходитися в положенні 12 год. Потім усі зварні поверхні, тобто всі зачищені місця та місця упору з внутрішньої сторони витираються спиртом.

Через середину муфти проводиться затискна стрічка. Необхідно переконатися в тому, чи торкається муфта зовнішньої труби по всьому колу. До закладання муфти підганяється поздовжня рейка, що притискається разом з гумовою підкладкою. Рейку варто розташовувати рівномірно на обох кінцях. Для центрування можна використовувати також заливочні отвори (рисунок А.4).

Навколо муфти обмотують дві стрічки та частково їх затискають (рисунок А.4).

Рисунок А.4

Кріплення розміщується у внутрішніх пазах на муфтовому з'єднанні нормальної довжини. У такий спосіб тиск при зварюванні буде розподілятися рівномірно на дротах. Протилежний кінець поясу розміщується на гаку кріплення і механізм закриття відтягується назад так, щоб пояс щільно охоплював усю зону зварювання.

Натискна поздовжня рейка з'єднується з одним із поясів за допомогою сполучного дроту. Дріт з обома з'єднувачами підводиться до поясів та до зварювальної машини. Потім з'єднують два дроти зварювальної машини з електричними дротами в отворах для заповнення піною. Це з'єднання необхідно виконати дуже ретельно.

Затискачі повинні бути затиснуті сильно. Включають зварювальну машину, яка почне відраховувати необхідну тривалість зварювання та автоматично закінчить роботу (рисунок А.5).

З'єднання перевіряється випробуванням на внутрішній тиск (0,05 МПа) та на мильну воду (рисунок А.6).

Рисунок А.5

Рисунок А.6

Вентиляційні заглушки вставляються в отвори для заливання піни. Після затвердіння піни (через 15 хв) ці заглушки усувають, отвори закривають конічними пробками. Для свердління отворів застосовуються конічні свердла. Пробки зварюються нагрівальним елементом врозтруб.

А.2Ізоляція стикового з'єднання за допомогою термоусадкової муфти

Поліетиленові муфти, які застосовуються для цього способу, можуть бути рознімні та нерознімні.

Рознімні муфти застосовуються, як правило, при ремонті трубопроводів і можуть встановлюватися після зварювання металевого трубопроводу з наступною герметизацією горизонтального шва муфти ручним екструдером.