7.3 В кар’єрі та на виробничих дільницях необхідно вживати заходів щодо охорони довкілля відповідно до вимог ГОСТ 17.2.3.02 та ДСП 201. 

8  МАРКУВАННЯ 

8.1 За умови транспортування щебеню, гравію або піску в транспортному пакованні (мішках, м’яких контейнерах) на кожен засіб транспортного пакування повинне бути нанесене транспортне маркування, що містить: 

– назву підприємства-виробника, його товарний знак та адресу; 

– назву та умовну познаку продукції; 

– призначення продукції; 

– масу нетто щебеню, гравію або піску в одиниці транспортної тари, кг; 

– номер партії і дату відвантаження (число, місяць, рік); 

– штрих-код виробника відповідно до ДСТУ 3146, ДСТУ 3147; 

– для щебеню, гравію і піску, що сертифіковані, – знак відповідності згідно з ДСТУ 2296. 

8.2 Транспортне маркування повинно бути виконане відповідно до вимог ГОСТ 14192 і нанесене українською мовою. 

8.3 У разі відвантаження щебеню, гравію і піску за межі України маркування повинно бути додатково виконане мовою, вказаною у контракті на постачання, і нанесений напис "Виготовлено в Україні". 

9  ПАКУВАННЯ 

9.1 Щебінь, гравій і пісок можуть відвантажуватись насипом у транспортних засобах або розфасованим у транспортну упаковку. 

9.2 Для транспортного пакування щебеню, гравію і піску необхідно використовувати мішки відповідно до ГОСТ 17811, м’які контейнери відповідно до ТУ У 20005423.001 або інші подібні засоби пакування, що забезпечують цілісність упаковки і збереження кількості та якості продукції під час навантажувально-розвантажувальних робіт, а також протягом усього терміну транспортування. 

10  ПРАВИЛА ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ 

10.1 Щебінь, гравій і пісок транспортують у засобах транспортного пакування, складених у транспортні засоби або насипом в будь-яких видах транспорту згідно з правилами перевезення вантажів, що діють на відповідному виді транспорту. 

10.2 Щебінь, гравій і пісок зберігають у складських приміщеннях або на критих майданчиках за видами, фракціями, марками та кольором в умовах, що запобігають його змішуванню, забрудненню та зволоженню. 

10.3 При відвантаженні та зберіганні щебеню, гравію і піску у зимовий період підприємство-виробник повинно вживати заходів для запобігання їх змерзанню. 

11  МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ 

11.1 Для контролю кольору щебеню, гравію і піску з відібраної для контролю проби після ретельного перемішування насипають у скляну лабораторну прозору посудину згідно з ГОСТ 25336 місткістю не менш як 1000 мл матеріал, що підлягає контролю. Щебінь, гравій або пісок повинен заповнити весь корисний об’єм лабораторної посудини. 

Лабораторну посудину з пробою щебеню, гравію або піску встановлюють поряд з посудиною із відповідним зразком-еталоном та оглядають за освітленості (200 – 300) лк згідно з ДБН В.2.5-28 з відстані (0,5 – 1,0) м. При огляданні неозброєним оком колір і відтінок матеріалу, що перевіряється, не повинні відрізнятись від кольору і відтінку зразка-еталона. 

11.2 Зерновий склад щебеню і гравію, форму зерен щебеню, міцність щебеню і гравію за дробильністю, стираність, вміст зерен міцністю до 20 МПа в щебені і гравії, морозостійкість щебеню і гравію, вміст пиловидних і глинистих часток в щебені і гравії, насипну густину визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-75. 

11.3 Форму зерен піску і характер поверхні зерен перевіряють зовнішнім оглядом проби піску масою (45-50) г з використанням лупи трикратного збільшення за освітленості (200 – 300) лк. 

11.4 Зерновий склад, модуль крупності, вміст пиловидних і глинистих часток, насипну густину піску визначають згідно з ГОСТ 8735. 

11.5 Наявність сторонніх домішок у щебені, гравії і піску контролюють на пробі, відібраній для перевірки кольору. Всю пробу висипають на білий папір і розгортають тонким шаром. При огляданні неозброєним оком проби за освітленості (200 – 300) лк  з відстані (0,5 – 1,0) м не повинно спостерігатись сторонніх домішок. 

11.6 Ефективну сумарну питому активність природних радіонуклідів у щебені, гравії і піску визначають згідно з ДБН В.1.4-2.01. 

11.7 Якість транспортного пакування і маркування контролюють зовнішнім оглядом відібраних для контролю транспортних паковань. 

12  ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ 

12.1 Приймання щебеню, гравію і піску на підприємстві(кар’єрі)-виробнику здійснюють партіями. 

12.2 Партією вважається кількість щебеню, гравію або піску одного виду, одного типу, однієї марки, одного кольору, що одночасно відвантажується одному споживачу в одному поїзді або одному судні. При відвантаженні продукції автомобільним транспортом партією вважається кількість щебеню, гравію або піску одного виду, одного типу, однієї марки, одного кольору, що відвантажується одному споживачу протягом однієї доби. 

12.3 Для перевірки відповідності якості щебеню, гравію і піску вимогам цього стандарту проводять приймально-здавальні і періодичні випробування. 

12.4 Періодичність і правила приймання щебеню і гравію встановлюють відповідно до ДСТУ Б В.2.7-75. Відбір і підготовку проб для випробувань здійснюють відповідно до ДСТУ Б В.2.7-71. 

12.5 Періодичність і правила приймання піску встановлюють відповідно до ДСТУ Б В.2.7-32. Відбір і підготовку проб для випробувань здійснюють відповідно до ГОСТ 8735. 

12.6 Перевірку відповідності кольору зразкам-еталонам виробника, якості транспортного пакування і маркування (за наявності), контроль вмісту сторонніх домішок здійснюють при приймально-здавальних випробуваннях. 

12.7 Визначення ефективної сумарної питомої активності природних радіонуклідів у щебені, гравії і піску та відбір проб для контролю здійснюють в порядку, встановленому органом, акредитованим на ці випробування згідно з ДБН В.1.4-2.01. Показник контролюють не рідше одного разу на рік та при переході на інший кар’єр або інший рівень розробки одного кар’єру. 

12.8 Сертифікаційні випробування у разі сертифікації щебеню, гравію і піску здійснюють відповідно до встановленого порядку проведення сертифікації. 

12.9 Вимоги безпеки контролюють у процесі підготовки та організації виробництва і за вимогою відповідних органів Держнагляду. 

13  ПРАВИЛА ВИКОРИСТАННЯ 

13.1 Щебінь, гравій і пісок використовують для декоративного оздоблення поверхонь бетонних та залізобетонних елементів будівель і споруд, в якості заповнювачів при виготовленні бетонів, бетонних виробів, будівельних розчинів, для декоративного оздоблення доріг, доріжок і

майданчиків у житлових районах, зонах відпочинку, в парках, садах тощо. 

13.2 Щебінь, гравій і пісок необхідно використовувати тільки за умови наявності документа про якість і результатів перевірки відповідності їх вимогам цього стандарту. 

13.3 Щебінь, гравій і пісок постачають на підприємства-споживачі, де продукція застосовується як сировинний матеріал відповідно до технологічних регламентів підприємств-споживачів. 

13.4 Остаточну оцінку придатності щебеню, гравію і піску для виробництва конкретних видів продукції або якість виконання інших будівельних робіт перевіряють за результатами випробувань у дослідно-промислових умовах. 

13.5 Показники якості продукції, що виготовляється з використанням щебеню, гравію і піску, повинні відповідати вимогам чинних нормативних документів на конкретні види продукції. 

14  ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА 

14.1 Виробник гарантує відповідність щебеню, гравію і піску, що виробляються, вимогам цього стандарту за дотримання правил транспортуваня, зберігання та використання. 

14.2 Гарантійний термін зберігання та застосування не обмежується за умови дотримання правил транспортування, зберігання та використання. 

Ключові слова: гравій, декоративні, гірські породи, осадові породи, вивержені породи, партія, пісок, фракції, щебінь, якість.