ДОДАТОК Е

(довідковий)

ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ І ЗАТВЕРДЖЕННЯ КОНТРОЛЬНИХ ЗРАЗКІВ

ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ

Е.1 Контрольний зразок (зразок-еталон) являє собою деталь із нанесеним на її поверхню маркуванням, затверджений як оригінал для звірення з ним деталей, що випускаються, за зовнішнім виглядом (згідно з 6.4) та іншим ознакам, обумовленим органолептичними методами.

Е.2 У якості контрольного, як правило, затверджують зразок із установчої партії деталей при їхній постановці на серійне виробництво відповідно до вимог ДСТУ Б А.3.1-6.

Е.3 Кожний контрольний зразок постачають опломбованим ярликом, що прикріплюється до зразка, і технічним описом.

У ярлику вказують умовне позначення деталі, найменування підприємства-виготовлювача й відомості про затвердження контрольного зразка, а також прикладають гриф затвердження підприємством-виготовлювачем та випробувальною лабораторією, що здійснювала випробування зразків деталей установчої партії й атестована органами Держспоживстандарту України. Грифи затвердження й узгодження завіряють круглою печаткою із зазначенням дати. У технічному описі вказують відомості про контрольний зразок, підприємство-виготовлювач, зовнішній вигляд поверхні деталі, а також допустимі дефекти і ушкодження. Технічний опис затверджує зазначена випробувальна лабораторія.

Е.4 Контрольні зразки оформляються для кожного виду деталі кожного кольору вихідної сировини. Термін дії контрольного зразка не встановлюється.

Необхідність повторного виготовлення контрольного зразка підприємство-виготовлювач погоджує з відповідною випробувальною лабораторією.

Е.5 Для забезпечення вхідного контролю деталей у споживача можуть використовуватися робочі контрольні зразки, що є копіями основного контрольного зразка. Вірність копії підтверджує служба контролю підприємства-виготовлювача.

Е.6 При внесенні змін у найменування й значення показників згідно з розділами 5 та 6 цього стандарту контрольні зразки підлягають перезатвердженню.

Е. 7 Контрольні зразки повинні зберігатись на підприємстві-виготовлювачі.

ДОДАТОК Ж

(обов'язковий)

КОНСТРУКЦІЯ КОНТАКТІВ ЗНЕ ДЕТАЛЕЙ ДЛЯ ТЕРМОРЕЗИСТОРНОГО ЗВАРЮВАННЯ

ТА ЇХ ОСНОВНІ РОЗМІРИ

Ж.1 На рисунках Ж.1 і Ж.2 наведено типові конструкції контактів, придатних для використання при терморезисторному зварюванні напругою не більше 48 В (контактні групи типи А і В).

А – активна зона контакту

Рисунок Ж.1 – Контактна група типу А

Таблиця Ж.1 – Основні розміри контактної групи типу А У міліметрах

С1 – зовнішній діаметр кожуха клеми

С1 ≥ 11,8

С2 – діаметр активної частини клеми

С2 = 4,00 ± 0,03

С3 – діаметр внутрішньої частини кожуха клеми

С3 = 9,5±1,0

С4 – максимальний загальний діаметр опори активної частини

С4≤6,0

Н – внутрішня глибина кожуха клеми

Н≥ 12,0

Н1 – відстань між верхньою частиною кожуха клеми й активною частиною

Н1 = 3,2 ± 0,5

A – активна зона контакту

Рисунок Ж.2 – Контактна група типу В

Таблиця Ж.2 – Основні розміри контактної групи типу В У міліметрах

С1 – зовнішній діаметр кожуха клеми

С1 = 13,00 ±0,05

С2 – діаметр активної частини клеми

С2 = 4,70 ± 0,03

С3 – діаметр внутрішньої частини кожуха клеми

С3 =

Н – внутрішня глибина кожуха клеми

Н> 15,5

Н1 – відстань між верхньою частиною кожуха клеми й активною частиною

Н1 =4,5 ±0,5

Ж.2 На рисунку Ж.3 наведено типову конструкцію контакту, придатного для використання напругою до 250 В (контактна група типу С).

А – активна зона контакту

Рисунок Ж.3 – Контактна група типу С

Таблиця Ж.3 – Основні розміри контактної групи типу С У міліметрах

С1 – зовнішній діаметр кожуха клеми

С1 ≥ С3 + 2,0

С2 – діаметр активної частини клеми

С2 ≥ 2,0

С3 – діаметр внутрішньої частини кожуха клеми

С3 ≥ С2 + 4,0

Н1 – відстань між верхньою частиною кожуха клеми й активною частиною

Н1 згідно

з НПАОП 40.1-1.21

H2 – висота активної частини

Н2≥7,0

ДОДАТОК И

(довідковий)

СХЕМА ПРИЛАДУ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ГЛИБИНИ МАРКУВАННЯ

1 – індикатор ИЧ-02 згідно з ДСТУ ГОСТ 577; 2 – спеціальна призма; 3 – спеціальний наконечник згідно з ДСТУ ГОСТ 577 (рисунок 46); 4 – труба

Рисунок И.1 – Схема визначення глибини маркування

ДОДАТОК К

(довідковий)

ПРИКЛАД СКЛАДАННЯ ДЕТАЛЕЙ ДЛЯ ТЕРМОРЕЗИСТОРНОГО ЗВАРЮВАННЯ

ВИДУ "СІДЕЛЬЦЕ" У "ГІРЛЯНДУ"

Рисунок К.1 – Складання терморезисторних деталей виду "сідельце для врізання під тиском"

у "гірлянду"

ДОДАТОК Л

(обов'язковий)

МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ВИПРОБУВАННЯ ДЕТАЛЕЙ ДЛЯ МЕХАНІЧНОГО З'ЄДНАННЯ НА СТІЙКІСТЬ ДО ВПЛИВУ НАДЛИШКОВОГО ЗОВНІШНЬОГО ТИСКУ

Л.1 Принцип проведення випробування полягає у створенні ззовні випробувального зразка надлишкового тиску протягом певного часу з подальшою реєстрацією протікань чи негерметичності.

Л.2 Визначення герметичності з'єднань труб проводиться у водяному середовищі за температури (23 ± 2) °С із застосуванням апаратного оформлення у вигляді закритої прозорої посудини, що працює під тиском, у якій можливо розмістити зразок, герметизувати місця виходу зразка з посудини та створити надлишковий тиск не менше ніж 0,1 МПа з точністю (± 0,005) МПа (рисунок Л.1). При цьому пристрій повинен забезпечувати можливість візуального спостереження за наявністю протікань.

А – запірна арматура; В – підключення до гідравлічного насоса; С – ізолювальна заглушка; D – герметична посудина; Е – клапан для випускання повітря; F – манометр; G – герметична фланцева кришка; Н – деталь, що випробовується; J – труба; К – ізолювальна манжета

Рисунок Л.1 – Пристрій для випробування зовнішнім надлишковим тиском

Л.3 Визначення герметичності з'єднань деталей та труб проводиться на не менше ніж трьох вузлах з'єднань деталей та труб між собою.

Л.4 Для випробувань мають бути використані деталі, що відібрані згідно з 8.2. При відбиранні зразків необхідно дотримуватись умови, щоб розтруб механічної деталі, що випробовується, та втулкова частина труби (чи іншої механічної деталі) мали розміри з максимальним наближенням до точок-екстремумів за допусками: втулковий кінець має мінімально допустимий діаметр, розтруб деталі – максимальний діаметр у зоні монтажу.

Л.5 Довжина відрізків труб, до яких приєднують механічну деталь, повинна бути такою, щоб вільна відстань між деталями та випробувальним обладнанням була не менше трикратної величини номінального діаметра труби, але не менше .

Л.6 Перед випробуванням зразки деталей та труб кондиціонують у повітрі за температури (23 ± 2) °С протягом не менше двох годин. Після цього випробувальну гірлянду збирають, розміщують у випробувальну посудину та видаляють усю зайву вологу зсередини зразка.

Л.7 Через 10 хв після видалення вологи необхідно переконатись у тому, що зразок всередині повністю сухий (відсутні протікання).

Л.8 Поступово створити всередині посудини тиск 0,01 МПа та залишити його на 60 хв, після чого поступово підняти тиск до 0,08 МПа та залишити ще на 60 хв. Тиск у посудині повинен підтримуватися з похибкою не більше 2 %.

Л.9 Вузли механічних з'єднань деталей та труб повинні зберігати герметичність під дією зовнішнього тиску (0,08 ± 0,01) МПа у водяному середовищі за температури (23 ± 2) °С протягом (60 ± 1) хв. Герметичність контролюється візуально та за наявністю води всередині зразка.

ДОДАТОК М

(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

1) EN 728, Plastics piping and ducting systems – Polyolefin pipes and fittings – Determination of oxidation induction time. (Пластикові трубопровідні системи. – Поліолефінові труби й фітинги – Визначення часу початку окиснення)

2) EN 921, Plastics piping systems – Thermoplastics pipes – Determination of resistance to internal pressure at constant temperature. (Системи пластикових трубопроводів – Труби з термопластів – Визначення опору внутрішньому тиску при постійній температурі)

3) EN 12201-1:2003, Plastics piping systems for water supply – Polyethylene (PE) – Part 1: General. (Пластикові труби для подачі води – Поліетилен (РЕ) – Частина 1: Загальні вимоги)

4) EN 12201-2:2003, Plastics piping systems for water supply – Polyethylene (PE) – Part 2: Pipes. (Пластикові труби для подачі води – Поліетилен (РЕ) – Частина 2: Труби)

5) EN 12201-5:2003, Plastics piping systems for water supply – Polyethylene (PE) – Part 5: Fitness for purpose of the system. (Пластикові труби для подачі води – Поліетилен (РЕ) – Частина 5: Придатність для використання системи)

6) EN 1716, Plastics piping systems – Polyethylene (PE) tapping tees – Test method for impact resistance of an assembled tapping tee. (Системи пластикових трубопроводів – Поліетиленові трійники – метод випробування стійкості до ударів зібраного втулкового трійника)

7) prEN ISO 3126, Plastics piping systems – Plastics piping components – Measurement and determination of dimensions (ISO/DIS 3126:1999). (Пластикові системи трубопроводів – Компоненти пластикових систем – вимірювання та визначення розмірів)

8) ISO 228-1, Pipe threads where presure-tight joints are not made on the threads – Part 1: Dimensions, tolerances and designation. (Різьблення труб, на яких стійкі до тиску з'єднання виконуються не на різьбленні – Частина 1: Розміри, допуски й позначення)

9) ISO 11922-1:1997, Thermoplastics pipes for the conveyance of fluids – Dimensions and tolerances – Part 1: Metric series (Труби з термопластів для транспортування рідин. Розміри та граничні відхили – Частина 1: Метрична серія)

10) ISO 13953, Polyethylene (PE) pipes and fittings – Determination of the tensile strength and failure mode of test pieces from a butt-fused joint. (Труби й фітинги з поліетилену (ПЕ)- Визначення стійкості до розтягу й метод на розрив зразків, відібраних із торцевого зварного з'єднання)

11) ISO 13954, Plastics pipes and fitings – Peel decohesion test for polyethylene (PE) electrofusion assemblies of nominal outside diameter greater than or equal to . (Пластикові труби й фітинги – випробування на відрив (відрив) для поліетиленових терморезисторних з'єднань із номінальним зовнішнім діаметром більше або рівним )

12) ISO 13955, Plastics pipes and fittings – Crushing decohesion test for polyethylene (PE) electrofusion assemblies. (Випробування на відрив (ударом) для поліетиленових терморезисторних з'єднань)

13) ISO/DIS 13956, Plastics pipes and fittings – Determniation of cohesive strength – Tear test for polyethylene (PE) assemblies. (Пластикові труби й фітинги – визначення сили зварювання – випробування на розрив з'єднань деталей з поліетилену (ПЕ))

Код УКНД: 23.040.45, 91.140.60, 93.025

Ключові слова: деталі з'єднувальні, поліетилен, водопостачання, терморезисторне зварювання, зварювання нагрітим інструментом, методи випробувань