10.7 Складання прогонових будівель на риштуваннях, що переміщуються

10.7.1 Збирання складених за довжиною прогонових будівель на риштуваннях, що переміщуються, виконують згідно з інструкцією з експлуатації монтажних агрегатів.

10.7.2 Проектна геометрія складених за довжиною прогонових будівель, що складаються на риштуваннях, які переміщуються, має бути забезпечена попереднім вивірюванням заданого в ПВР положення в просторі рейкової колії для монтажних агрегатів. Профіль головки рейки повинен відповідати пружній лінії прогину риштувань від їх завантаження масою блоків, які монтуються, з урахуванням технології виготовлення збірних блоків на заводі.

10.7.3 Обпирання монтажних агрегатів слід виконувати через розкружалюючі пристрої, які здатні забезпечувати переміщення риштування по вертикалі.

10.7.4 Під час встановлення блоків на монтажні агрегати не дозволено завантажувати їх кра- нами, які не передбачені проектом.

10.7.5 Складанню кожної секції прогонової будівлі передує ретельне вивірення положення надійне закріплення першого "напрямного" блока. Об'єднувати всі збірні блоки секції слід груповим склеюванням із дотриманням відповідних технологічних зазорів у стиках, достатніх для зручного і безпечного нанесення клею.

Попереднє стиснення склеєних блоків секції має бути рівномірним по перерізу і його треба виконувати у строки, які не перевищують технологічну життєздатність застосованих робочих складів клею. Після закінчення стиснення стикових швів усі канали для напружуваної арматури слід очищати від клею на всю довжину.

10.7.6 Стик кожної змонтованої секції з готовою ділянкою прогонової будівлі слід виконувати з монолітного бетону. Ширина стикового зазору визначається конструкцією стику і зазначається у проектній документації.

10.7.7 Технічні вимоги щодо складання залізобетонних прогонових будівель на риштуваннях, що переміщуються, та їх контроль наведені у таблиці 20.

Таблиця 20

Технічні вимоги

Об'єкт контролю

Вид контролю

1 Допустимі відхилення осей монтажних агрегатів і підкранової колії від проектного положення:

- осі монтажного агрегату - ± ;

- осі рейки в плані - ± ;

- головки рейки в профілі, але не більше різниці у рівні головок рейок у будь-якому перерізі колії - ±

Кожен прогін до початку його складання

Вимірювальний (нівелювання, візування теодолітом)

2 Допустимі технологічні зазори повинні бути не менше:

- між напрямним блоком і першим приєднуваним та всіма наступними почергово приєднуваними блоками при груповому склеюванні - ;

- між виступними анкерами змонтованої і раніше виготовленої секції - ;

- у разі натягнення напружуваної арматури з установленням домкрата у стику - не менше ніж довжина домкрата плюс

Кожна секція у процесі складання

Вимірювальний (лінійкою, рулеткою)

10.8 Влаштування на стапелі секцій монолітних залізобетонних прогонових будівель із подальшим насуванням у прогін

10.8.1 Підготовчі роботи з улаштування секцій монолітних прогонових будівель з подальшим поздовжнім насуванням у прогін повинні містити:

а) монтаж стапелів і встановлення на них опалубки, що відповідає конструктивній формі поперечного перерізу моста;

б) підготовку комплекту вологозахисних та теплозахисних покриттів для майбутніх бетонних поверхонь плити проїзної частини;

в) підготовку прокладок для забезпечення проектної величини захисного шару бетону з нижнього та бокових поверхонь прогонової будівлі;

г) заготовлення маячних бетонних призм для забезпечення проектного положення верху плити прогонової будівлі.

10.8.2 Монтаж стапелів слід виконувати одночасно з улаштуванням допоміжних опор. Одночасно на тимчасових опорах слід виконувати монтаж металевого аванбека для подальшого пересування прогонової будівлі.

10.8.3 До елементів опалубки монолітних прогонових будівель встановлюють такі вимоги:

а) до обшивки:

-сумісність з бетонною сумішшю;

-герметичність;

  • здатність надавати заданої форми і витримувати задані розміри;
  • збереженість форми;
  • незначне зчеплення з бетоном для легкості розпалублення;
  • економічність;

б) до несучих елементів:

- достатня міцність і незмінність у робочому положенні;

-забезпечення передачі навантаження.

10.8.4 Заготовлення арматурних елементів, каналоутворювачів, пучків напружуваної арматури і закладних виробів здійснюють на будівельному майданчику.

10.8.5 Установлена на місце арматура з усіма закладними елементами і деталями повинна мати жорсткий каркас, який не втрачатиме форми під час бетонування.

10.8.6 Для забезпечення величини захисного шару бетону і надійності проектного положення арматурного каркаса в опалубці в усіх перерізах прогонової будівлі арматурні каркаси потрібно укладати на прокладки і закріпляти в'язальним дротом.

10.8.7 Для надійного утримування каналоутворювачів з пучками прямолінійної і криволінійної напружуваної арматури каналоутворювачі необхідно закріплювати за спеціальну монтажну арматуру.

10.8.8 Для унеможливлення протягування каналоутворювачів під стрижнями арматури у секції прогонової будівлі необхідно передбачати порядок і черговість установлення ненапружуваної арматури.

Каналоутворювачі встановлюють згідно з проектом за координатами.

10.8.9 Формувати високоміцні пасма у встановлених каналоутворювачах треба з закріпленням їх у анкерних пристроях, встановлених у проектне положення.

10.8.10 З'єднувати каналоутворювачі з анкерними пристроями необхідно з герметизацією усіх стиків клейкою стрічкою. Конструкція захисних кожухів глухих анкерів повинна виключити можливість попадання бетону у порожнину анкера і каналоутворювача.

У верхніх і нижніх точках згину на транзитних каналоутворювачах встановлюють додаткові дренажні трубки.

Під час бетонування секції прогонової будівлі для надання більшої жорсткості і страхування від випадкових ушкоджень транзитні каналоутворювачі обладнують додатковими пластиковими трубами.

10.8.11 Натягують високоміцні пучки після набуття бетоном міцності згідно з проектом. Порядок натягування - за проектом. Ін'єктують натягнуту арматуру після насування секції прогонової будівлі, але не пізніше строку, зазначеного в проекті та в 10.3 цих Норм.

10.8.12 З'єднують високоміцні пучки (пасма) у стиках секцій прогонових будівель відповідними пристроями. У прямолінійних пучках зусилля попереднього напруження створюють у кожній секції бетонування до початку його насування, при цьому зусилля створюють у половині пучків із спеціальними стиками.

Натягують арматуру в стиках секцій на спеціальних з'єднувальних елементах (куплерах), корпус яких опирається на анкерну плиту.

10.8.13 Подовжують пучок із високоміцними пасмами у черговій секції у такій послідовності:

-на каналоутворювач з боку куплера нагвинчують муфту завдовжки до ;

  • торці пасом оброблюють наждаком для заведення їх у куплер;
  • на відстані від початку пасма наносять мітку фарбою;
  • заправляють і проштовхують пасмо у куплер до мітки;
  • виконують контрольний ривок пасма з куплера;
  • стикують решту пасом на куплер;

- натягують високоміцні пасма домкратами типу "Дівідаг".

10.8.14 Пасма розправляють і заправляють у сепаратор, потім сепаратор проштовхують у середину анкерної плити до упору. На анкерну плиту встановлюють анкерну обойму (куплер). На верхнє пасмо одягають цангу, проштовхують відрізком труби діаметром , завдовжки усередину до обойми (куплера) і легкими ударами заклинюють в отворах обойми. Потім у довільному порядку аналогічно першому установлюють цанги на інші пасма.

10.8.15 Домкрат до кінця пучків подають вантажопідйомним краном або іншим пристроєм. Довжина пасом у пучку повинна бути різною, різниця в довжинах має бути у межах від до найдовше пасмо повинно знаходитися у центрі обойми. Для зручності заправлення домкрата на пучок нанизують спеціальну гребінку. Домкрат одягають на пучок і насувають до упору в анкерну плиту.

Натягують пучки зусиллям, що становить 20-30 % розрахункового. Величина попереднього натягу та черговість натягування пучків для кожної секції - за проектом.

На будь-якому пасмі пучка фарбою наносять мітку для вимірювання його пружного видовження.

10.8.16 Після перехвату пучка домкратом його натягують до стовідсоткового навантаження. Зусилля контролюють динамометром, а видовження - металевою лінійкою. Тиск у домкраті повинен триматись на проектній відмітці протягом 2 хв. Ін'єктують канали з натягнутими пучками з дотриманням вимог, наведених у 10.3 цих Норм.

10.8.17 Бетонують монолітні прогонові будівлі з дотриманням організаційних і конструктивно-технологічних заходів для забезпечення технологічної однорідності і якості бетону, його гарантованого захисту від втрати води замішування, що в подальшому забезпечить потрібну якість бетону відповідний рівень тріщиностійкості і експлуатаційної надійності споруди.

10.8.18 Вимоги до бетонної суміші під час її приготування:

  • як крупний заповнювач використовувати тільки гранітний щебінь фракції від до з кар'єру, який може гарантувати відвантаження щебеню, що не містить на час відвантаження фракцій дрібніше за ;
  • як в'яжуче використовувати портландцемент марки не нижче М500 з нормованим мінералогічним складом при вмісті С3А до 8 %, а мінеральних добавок, не більше ніж 5 %;
  • як пластифікуючі, сповільнюючі тверднення повітровтягувальні хімічні добавки вводити відповідно до ДБН В.2.7-64, ДСТУ Б В.2.7-65 та інших нормативних документів.

10.8.19 На час доставки бетонної суміші на місце укладання її рухомість повинна бути в межах від до осадки конуса, через 1,5 год після доставки і під час укладання в черговий шар - у межах від до осадки конуса. Вміст повітря в бетонній суміші має бути у межах від 3 % до 4 % для бетону секцій з проектною маркою з морозостійкісті не нижче ніж F300 і у межах від 5 % до 6 % - для бетону захисного шару. Температура бетонної суміші має бути у межах від +15 °С до +20 °С.

10.8.20 Роботи з улаштування риштувань, встановлення опалубки, монтажу стапеля для виготовлення секцій прогонових будівель, монтажу і використання обладнання для натягування арматури і зсування секцій прогонових будівель виконують за проектом ПВР та згідно з інструкціями фірм-виробників відповідної оснастки або обладнання.

10.8.21 Бетонують монолітні прогонові будівлі на всю ширину (з плитою проїзної частини консолями) і на всю довжину секції без утворення захваток і робочих швів.

10.8.22 Ділянка бетонування секцій повинна мати:

  • два бетононасоси, що працюють одночасно або по черзі з достатньою довжиною стріли, здатні подавати бетонну суміш в будь-які місця секції, яку бетонують, з рухомістю суміші у межах від до осадки конуса;
  • монтажний кран для виконання операцій у межах ділянки;
  • пересувний поміст-візок з шляхами переміщення для ручного упорядкування і обробки поверхні бетону після проходження віброрейки і розміщення захисного тепловологісного покриття;
  • комплект ручних вібраторів з гнучким валом для пошарового ущільнення бетонної суміші;
  • модульну віброрейку для формування поверхневого шару бетону по всій ширині секції прогонової будівлі;
  • комплект інвентарних тепловологісних покриттів для захисту бетону від впливу навколишнього середовища;
  • інвентарні трапи для пересування працівників під час укладання і ущільнення бетонної суміші;
  • інструмент для нанесення плівкоутворювального матеріалу на нижні поверхні бетону секції після зсування з опалубки стапеля;
  • пересувну оболонку для захисту фронту робіт і від дощу.

10.8.23 Подають, розподіляють і ущільнюють бетонну суміш шарами (смугами) завтовшки не більше ніж при роботі двох бетононасосів, рухаючись паралельно торцевому щиту (з боку раніше висунутої секції).

10.8.24 У нижньому шарі бетонну суміш подають і розподіляють смугами завдовжки від до (у другому шарі - від до , у третьому шарі - від до , у четвертому - від до ), ущільнюють глибинними вібраторами кожний шар по всій ширині ребра (плити) з відставанням на - від місця подачі суміші бетоноводом. Заборонено ущільнювати бетонну суміш у місці її подавання одночасно з роботою бетононасоса.

10.8.25 Для запобігання утворення "робочих" швів ширину смуг призначають виходячи з фактичного темпу подачі бетонної суміші для укладання за умови, щоб перерва перед укладанням кожного шару у кожному конкретному місці не перевищувала строків втрати рухомості раніше укладеної суміші від до осадки стандартного конуса і початку тужавлення цементу раніше укладеного шару бетону.

10.8.26 Розподіляють бетонну суміш у шарі, що укладається, бетоноводом бетононасоса, який переміщується розподільною стрілою, а у межах від до - вручну. Заборонено використовувати вібратори з метою перерозподілу і розрівнювання бетонної суміші у покладеному шарі (смузі).

10.8.27 Вібрують бетонну суміш у кожному шарі і на кожній позиції переставлення наконечника вібратора з гнучким валом з обов'язковим заходом у нижній шар до закінчення просідання бетонної суміші з появою на поверхні і на стику з опалубкою і арматурою блиску цементного тіста.

10.8.28 Щоб запобігти витіканню цементного розчину (розшарування) наконечник вібратора установлюють не ближче ніж на - від краю смуги.

10.8.29 Формують поверхню плити віброрейкою на всю ширину плити після закінчення ущільнення бетонної суміші на черговій смузі верхнього шару.

10.8.30 Полотнища захисного тепловологісного покриття укладають після зникнення на поверхні бетону характерного блиску води.

Всі роботи після проходження віброрейки виконують із пересувних містків.

10.8.31 Відкриту бетонну поверхню необхідно накривати полотнищами плівки або матами від висихання і остигання бетону.