5.12. Повторний інструктаж з питань охорони праці

5.12.1. Повторний інструктаж з питань охорони праці проводиться з метою нагадування робітникам обов'язків з охорони праці та поглиблення їхніх знань щодо вимог інструкцій по охороні праці за професіями та видами робіт.

5.12.2. Повторний інструктаж з питань охорони праці проводиться за програмою первинного інструктажу на робочому місці з усіма робітниками, крім визначених у п. 4.8:

- з робітниками, визначеними у п. 5.10 - 1 раз на 3 місяці;

- з іншими робітниками - 1 раз на півріччя.

5.12.3. Проведення повторного інструктажу з питань охорони пра-ці реєструється у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці

5.13. Позаплановий інструктаж з питань охорони праці

5.13.1. Позаплановий інструктаж з питань охорони праці проводиться:

- при впровадженні введених вперше або суттєво переглянути нормативних актів з питань охорони праці;

- при введенні в експлуатацію нового обладнання чи впроваджен ні нових технологічних процесів;

- при порушенні робітниками вимог інструкцій по охороні праці, може призвести до нещасного випадку;

- за вимогою керівників, посадових осіб, спеціалістів з охороні праці, якщо виявлено незнання (або порушення) працівниками вимог охорони праці;

- при вилученні у робітників попереджувального талона № 3 із Посвідчення;

- у разі перерви у роботі більше ЗО днів - для робітників, зазначе-них у п. 5.10, і більше 60 днів - для решти робітників;

- при нещасному випадку на підприємстві;

- за вказівкою вищої галузевої організації, Держнаглядохоронлра ці, органів державної влади;

- при зміні умов праці, виникненні додаткових небезпечних факторів,

5.13.2. Обсяг і зміст інструктажу визначаються керівником (посадовою особою), що його проводить, у кожному окремому випадку залежно від причин та обставин, що викликали необхідність його проведення. Протяжність інструктажу за часом не регламентується,

5.13.3. Проведення позапланового інструктажу з питань охорони; праці реєструється у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони; праці.

5.14. Цільовий інструктаж з питань охорони праці

5.14.1. Цільовий інструктаж з питань охорони праці проводиться:

а) з робітниками при:

- виконанні разових робіт, що не пов'язані з безпосередніми обов'язками за фахом (навантаження, розвантаження, разові роботи за межами підприємства, цеху, станції, вузла тощо);

- ліквідації аварії, стихійного лиха;

- проведенні робіт, що оформляються нарядом-допуском (Додаток 13) або розпорядженням;

- екскурсіях на підприємство;

б) з учнями та вихованцями при організації масових заходів (екскурсії, походи, спортивні заходи тощо);

в) з водіями, що вперше в'їжджають на територію підприємства.

5.14.2. Протяжність проведення цільового інструктажу не обмежується в часі. Цільовий інструктаж є чинним лише на один вид робіт (заходів), процес, операцію протягом однієї робочої зміни.

5.14.3. Проведення цільового Інструктажу з питань охорони праці реєструється у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці або у наряді-допуску.

5.14.4. Цільовий інструктаж з водіями, що вперше в'їжджають на територію підприємства, проводить посадова особа інженерно-технічного складу, на яку ці обов'язки покладені наказом по підприємству.

інструктаж проводиться за програмою, розробленою цією особою, узгодженою спеціалістом (службою) охорони праці і затвердженою керівником підприємства.

Інструктаж проводиться у приміщенні, обладнаному схемою руху транспортних засобів по території підприємства і розміщеному поблизу від прохідної підприємства.

Проведення інструктажу реєструється у Журналі довільної форми, що зберігається на прохідній підприємства.

6. Навчання з питань охорони праці при підготовціта перепідготовці робітників

6.1.Підготовка та перепідготовк аробітників для виконанн робіт з підвищеною небезпекою проводиться тільки у спеціалізованих навчальних закладах, які мають ліцензію Держнаглядохоронпраці на цей вид діяльності.

Навчання закінчується перевіркою знань з питань охоронипраці та отриманням працівниками відповідного документу на право роботи за професією.

6.2. Підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації робітників для виконання робіт, що не відносяться до робіт з підвищеною небезпе-кою, проводяться безпосередньо на підприємстві або у навчальних закладах (за рішенням керівника підприємства).

6.3. Підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації робітників безпосередньо на підприємстві організовують працівники або спеціаліст ти, яким ця робота доручена.

6.4. Навчальні програми для навчання робітників з питань охорони праці передбачають теоретичне та практичне (виробниче) навчання.

6.5. Теоретичне навчання передбачає вивчення спеціальної навчальної дисципліни "Охорона праці" в обсязі не менше 20 годин, а також відповідних розділів з технології виробництва, конструювання обладнання та ін.

6.6.Навчання робітників на підприємстві проводиться безпосередньо в навчально-курсових комбінатах, на створених за наказом власника (керівника) курсах, семінарах тощо.

6.7.До проведення навчання робітників на підприємстві залучаються відповідні спеціалісти підприємства (або сторонніх організацій), що у встановленому порядку пройшли навчання з питань охорони праці у навчальних закладах.

6.8. Перевірка знань з питань охорони праці при підготовці, пере-підготовці, підвищенні кваліфікації робітників безпосередньо на підприемстві проводиться комісією підприємства відповідно до п.п. 4.15, 4.18, 4.19.

7. Навчання та перевірка знань посадових осіб і спеціалістів з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві

7.1. Посадові особи та спеціалісти зв'язку (додаток 5, розроблений відповідно до ДНАОП 0.00-8.01-93} до початку виконання своїх обов'язків і в процесі трудової діяльності періодично, один раз на три роки, згідно з наказом керівника відповідного підприємства проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві.

7.2. У посадових осіб і спеціалістів перевіряються знання тих нормативних актів про охорону праці, виконання яких входить до їх службових (посадових) обов'язків.

7.3. Порядок навчання, терміни, протяжність, перевірка знань, відповідальність посадових осіб і спеціалістів за організацію та проведення навчання визначаються наказом власника (керівника) підприємства зв'язку.

7.4. Навчання з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві посадових осіб та спеціалістів (Додаток 5) проводиться у навчальних закладах, котрі після перевірки їх мате-ріальної бази, програмно-методичного забезпечення та знань викладачів з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві наглядовими органами за охороною праці одержали від Держнаглядохоронпраці дозвіл на проведення цієї роботи (Додаток 6).

Інші посадові особи і спеціалісти можуть проходити навчання безпосередньо на підприємстві,

7.5. Тематичний план і програма підготовки посадових осіб і спеціалістів з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві наведені у Додатку 7.

7.6. Посадові особи, спеціалісти малих підприємств, де немає можливості провести навчання та утворити комісію по перевірці знань з питань охорони праці, а також спеціалісти, зайняті індивідуальною трудовою діяльністю, проходять навчання у відповідних місцевих навчальних закладах або на близьких за профілем виробництва підприємствах, а перевірку знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві - в комісіях при місцевих органах державної виконавчої влади або при місцевих органах Держнаглядохоронпраці.

7.7. Працівники, які показали незадовільні знання, зобов'язані на протязі одного місяця пройти повторну перевірку знань з питань охорони праці. Особам, які і при повторній перевірці знань показали незадовільні результати, забезпечується працевлаштування згідно зет. 40, 49-2 Кодексу законів про працю України.

7.8. Посадові особи і спеціалісти повинні до початку самостійного виконання посадових обов'язків пройти безпосередньо на підприємств навчання з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві, що складається з:

- вступного інструктажу;

- ознайомлення з виробничим середовищем, виробничими процесами

- вивчення (додатково до п. 7.4) законодавства і нормативних документів з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві у межах своїх посадових обов'язків;

- первинної перевірки знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві;

- допуску до самостійної роботи,

7.9. Вступний інструктаж

7.9.1. Вступний інструктаж проводять:

- з керівниками, заступниками керівників, спеціалістами підприємств - керівники служб охорони праці;

- з керівниками, заступниками керівників, спеціалістами структурних підрозділів (філій) - спеціалісти з охорони праці або особи, на які ці функції покладено за наказом.

7.9.2. Вступний інструктаж проводиться за окремою програмою (орієнтовний перелік питань наведено у Додатку 8), доповненою залежно від рівня вимог до посадових осіб і спеціалістів, що інструктуються.

7.9.3. Проведення вступного інструктажу реєструється у Журналі реєстрації вступного інструктажу та у Контрольних листах посадових осіб і спеціалістів.

7.10. Ознайомлення з виробничим середовищем, виробничими процесами

7.10.1. Посадові особи та спеціалісти повинні бути ознайомлені безпосереднім керівником з:

- станом умов праці на підприємстві;

- станом і порядком забезпечення засобами індивідуального захисту працівників від впливу шкідливих та небезпечних факторів;

- рівнем виробничого травматизму та профзахворювання;

- посадовими власними обов'язками з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві;

- плановими заходами щодо поліпшення умов праці;

- необхідними нормативними документами з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві.

7.10.2. До посадових осіб і спеціалістів повинен бути також доведений перелік питань відповідно до п. 4.17.

7.11. Вивчення законодавства і нормативних документів з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві згідно з тематичним планом і програмою підготовки у межах своїх посадових обов'язків посадові особи і спеціалісти здійснюють самостійно або власник (керівник) підприємства організовує навчання посадових осіб і спеціалістів з цих питань.

7.12. Перевірка знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві

7.12.1. Протягом одного місяця з дня проведення вступного інструктажу посадові особи і спеціалісти повинні пройти перевірку знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві комісією відповідно до п. 4.9.

7.12.2. Перевірка знань проводиться відповідно до п.п. 4.12-4.15, 4.18.

7.13. Допуск до самостійної роботи

7.13.1. При задовільному результаті перевірки знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві посадова особа чи спеціаліст допускається до самостійної роботи з видачею Посвідчення встановленої форми про перевірку знань з питань охорони праці і про допуск до самостійної роботи.

7.13.2. Допуск здійснює безпосередній керівник посадової особи чи спеціаліста.

Допуск оформляється його підписом у Контрольному листі посадової особи чи спеціаліста, наказом по підприємству (філії).

7.14. Періодична перевірка знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві проводиться відповідно до п п 4 12-4 14, 4 18

7.15. Позачергова перевірка знань посадових осіб і спеціалістів з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві проводиться з таких причин:

- при впровадженні розроблених вперше або суттєво переглянутих нормативних актів з питань охорони праці,

- при введенні в експлуатацію нового обладнання чи впровадженні нових технологічних процесів,

- при переведенні на іншу роботу чи призначенні на іншу поса що потребує додаткових знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві,

- за вимогою працівника органу державного нагляду за охороною праці, вищої господарської організації, а також місцевого органу державної виконавчої влади, якщо виявлено незнання або порушення посадовою особою чи спеціалістом нормативних актів про охорону праці,

- згідно з рішенням безпосереднього керівника посадової особи спеціаліста за поданням служби охорони праці підприємства

7 16 Посадові особи і спеціалісти (Додаток 5) підприємств, де сталася техногенна аварія (катастрофа), груповий нещасний випадок або нещасний випадок зі смертельним наслідком за вимогою комісії по розслідуванню чи органу державного нагляду за охороною праці проходять позачергове навчання та перевірку знань з питань охорони праці, техно-генної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві відповідно до п 7 4

8. Вивчення основ охорони праці в навчально-виховних закладах

8.1. Вивчення основ охорони праці проводиться в навчально-виховних закладах системи галузевої осв'ти за програмами, що розробляються і затверджуються Міністерством освіти за погодженням з Держнаглядохоронпраці

8.2.Професійні навчально-виховні заклади формують у майбуті їх працівників знання, навички по безпеці праці, відповідне уявлення про збереження життя і здоров'я людей на виробництві При цьому особливе місце відводиться навчанню професіям, що пов'язані з роботою в небезпечних та шкідливих умовах