1. під час випробовування згідно з 8.2.4.2 значення імпедансу пошкодженого кола повинно відпо­відати опору, необхідному для спрацьовування захисного пристрою;

  2. умови спрацьовування захисного електричного пристрою треба вибирати так, щоб унеможли­вити протікання такого аварійного струму в захисному провідникові, який спричинює підвищення тем­ператури, що може призвести до пошкодження цього провідника або пошкодити його електричну не­розривність.

  1. У разі, коли КРП має структурні складники, каркаси, оболонки тощо, виготовлено з про­відного матеріалу, захисний провідник, за його наявності, не повинен бути ізольований від цих час­тин (за винятком тих, що зазначено в 7.4.3.1.9).

  2. Провідники, які придатні до деяких захисних пристроїв, а також провідники, які з’єдну­ють їх з окремим електродом заземлення, повинні бути ретельно ізольовані. Це стосується, наприк­лад, пристроїв виявлення пошкоджень, які чутливі до напруги, а також можуть відноситися до зазем­лення нейтралі трансформатора.

Примітка. Треба звернути особливу увагу на дотримання заходів безпеки під час виконання вимог щодо таких пристроїв.

  1. Доступні струмопровідні частини пристрою, які не можуть бути приєднані до захисно­го кола цього пристрою фіксувальними засобами, повинні бути для захисту приєднані до захисного кола КРП провідниками з площею поперечного перерізу, вибраною відповідно до таблиці ЗА.

Таблиця ЗА— Площа поперечного перерізу мідного з’єднувального провідника

Номінальний робочий струм, /номі А

Мінімальна площа поперечного перерізу з'єднувального провідника, мм2

/ном — 20

20 < /ном <25

25 < /ном < 32

32 < /ном < 63

63 < /ном

S1

2,5

4

6

10

1 S — площа поперечного перерізу фазного провідника, мм2.



7.4.3.2 Інші методи захисту, які не потребують захисних схем

КРП може забезпечити захист від непрямого контакту з струмопровідними частинами за допомо­гою заходів, які не потребують захисних схем:

  • електричне розділення кіл;

захист за допомогою суцільної ізоляції

.

  1. Електричне розділення кіл

Відповідно до вимог (див. 413.5 ІЕС 60364-4-41).

  1. Захист суцільною ізоляцією*

Д

I'd

ля захисту від непрямого контакту за допомогою суцільної ізоляції повинні бути виконані такі умови.
  1. Прилад має бути повністю поміщений в оболонку з ізоляційного матеріалу.

Оболонка повинна мати знак І ~| , видимий з зовнішнього боку.

  1. Оболонка повинна бути виготовлена з ізоляційного матеріалу, здатного витримувати механічні, електричні та теплові навантаження, які можуть мати місце за нормальних або особливих умов екс­плуатації (див. 6.1 та 6.2), а також ізоляційний матеріал оболонки повинен бути стійкий до старіння та загоряння.

  2. Струмопровідні частини не повинні проходити через оболонку, щоб унеможливити перехід ава­рійної напруги за її межі.

Це означає, що металеві частини, такі як рукоятки, які з конструктивних міркувань проходять через оболонку, повинні бути повністю ізольовані усередині і зовні оболонки від струмопровідних частин так, щоб витримувати максимальну номінальну напругу на ізоляції, і, по можливості, максимальну номі­нальну Імпульсну напругу усіх кіл КРП.

Якщо рукоятку виконано з металу (з покриттям або без покриття ізоляційним матеріалом), то не­обхідно передбачити таку ізоляцію, яка витримує максимальну номінальну напругу, а по можливості таку, що витримує максимальну допустиму імпульсну напругу усіх кіл КРП.

Якщо рукоятку виконано з ізоляційного матеріалу, то будь-які її металеві частини, які можуть ста­ти доступні внаслідок пошкодження ізоляції, повинні бути також ізольовані від струмопровідних час­тин ізоляційним матеріалом, стійким до максимальної номінальної напруги на ізоляції, а по можли­вості, стійким до максимально допустимої імпульсної напруги усіх кіл КРП.

  1. Оболонка готової до експлуатації і приєднаної до джерела живлення КРП повинна закривати струмопровідні і неструмопровідні частини, а також частини, що належать до кіл захисту, таким чи­ном, щоб до них не можливо було доторкнутись. Оболонка повинна забезпечувати ступінь захисту принаймні IP3XD**,

Якщо захисний провідник, підведено до КРП зі сторони навантаження, необхідно пропустити через КРП з Ізольованими неструмопровідними частинами, то для приєднання зовнішніх захисних про­відників треба передбачити спеціальні затискачі з відповідним маркованням.

Захисний провідник і його затискач повинні бути ізольовані від струмопровідних І неструмопро- відних частин аналогічно ізоляції струмопровідних частин усередині оболонки.

  1. Неструмопровідні частини усередині КРП не повинні бути з’єднані з захисним колом, тобто їх не треба охоплювати заходами захисту з застосовуванням захисного кола. Це стосується також і вмонтованих комплектів, навіть якщо вони мають затискачі для захисного провідника.

  2. Якщо двері або елементи оболонок можуть відчинятись без допомоги ключа чи інструмента, то необхідно передбачити перешкоду з ізоляційного матеріалу, яка повинна забезпечити захист від випадкового контакту не тільки з доступними струмопровідними частинами, але також І з неструмоп­ровідними частинами, доступ до яких можливий тільки після відкривання елемента оболонки; цю пе­решкоду, проте, не можна усунути без допомоги спеціального інструмента.

  1. Зняття електричних зарядів

Якщо КРП містить будь-яке устатковання, яке може після його від'єднання зберегти небезпечні електричні заряди (конденсатори тощо), то необхідно застосовувати табличку з попереджувальним написом.

Малі конденсатори, що їх застосовують для гасіння дуги, затримування спрацьовування реле тощо, не вважають небезпечними.

Примітка. Випадковий контакт не вважають небезпечним, якщо напруга, яка обумовлена статичним зарядом, падає нижче ніж 120 В у колі постійного струму за період менше ніж 5 с після від’єднання живлення.

Згідно з 413.2.1.1 I EC 60364-4-41, що відповідає устаткованню класу II. ‘Див. ІЕС 60529.

  1. Проходи для роботи і техобслуговування усередині КРП (див. 2.7.1 І 2.7.2)

Вимоги до проходів для роботи і техобслуговування усередині КРП повинні відповідати вимогам ІЕС 60364-4-481.

Примітка. Ніши усередині КРП з глибиною обмеженою до 1 м не вважають проходами.

  1. Вимоги, пов’язані з забезпеченням доступу для обслуговування кваліфікованим персоналом

Для забезпечення обслуговування уповноваженою особою, залежно від угоди між виробником і споживачем, повинні бути виконані одна або декілька вимог, які є доповненням до заходів захисту, зазначених у 7.4.

Примітка. Це означає, що узгоджені вимоги набирають чинності, коли особа, яка долущена до роботи, отримує безпосередній доступ до КРП, наприклад, за допомогою інструмента чи за допомогою зняття блокування (див. 7.4.2.2.3), коли КРП чи частина її перебуває під напругою.

  1. Вимоги, пов'язані з забезпеченням доступу для перевіряння і подібних операцій

КРП проектують і установлюють так, щоб за угодою між виробником і споживачем деякі операції могли бути проведені, коли КРП перебуває на обслуговуванні та під напругою.

Такими операціями можуть бути:

  • візуальне перевіряння:

  • комутаційних пристроїв та іншого устатковання;

  • установок та індикаторів реле і роз’єднувальних механізмів;

  • з'єднання і маркування проводів;

  • регулювання і замінення реле, роз’єднувальних механізмів та електронних приладів;

  • замінення плавких вставок запобіжників;

  • замінення індикаторних ламп;

  • деякі операції щодо виявлення пошкодження, наприклад, вимірювання напруги та струму за допомогою спеціальних приладів.

  1. Вимоги, пов’язані з доступом для технічного обслуговування

Для того, щоб відповідно до угоди між виробником і споживачем на вимкненій групі чи функцій- ному блоці КРП можна було проводити чергове техобслуговування за збереження під напругою сумі­жних блоків чи груп, необхідно вжити відповідних заходів. Вибирання цих заходів, які є предметом уго­ди між виробником і споживачем, залежить від таких чинників, як умови техобслуговування, частота техобслуговування, компетентність обслуги, чинних правил установлення тощо.

Заходи, що містять відповідну форму розподілу (див. 7.7), можуть бути такі:

  • забезпечення достатнього простору між даним функційним блоком чи групою і суміжними функ- ційними блоками чи групами;

  • застосовування огорож, передбачених і розміщених так, щоб захистити від прямого контакту з устаткованням у суміжних функційних блоках чи групах;

  • застосовування відділів для кожного функційного блока чи групи;

  • додаткові заходи захисту, постачає і рекомендує виробник.

  1. Вимоги, пов'язані з можливістю розширення компонування КРП, перебуває під напругою

Якщо за угодою між виробником і споживачем, є потреба в функційному розширенні КРП додат­ковими блоками чи групами зі збереженням іншої частини устатковання під напругою, то необхідно виконати вимоги, зазначені в 7.4.Є.2. Ці вимоги чинні також у випадку введення чи приєднання додат­кових вихідних кабелів за збереження під напругою наявних кабелів.

Збільшувати довжини шин та приєднання додаткових блоків без зняття напруги не дозволено, за винятком випадку, коли конструкцією КРП дозволено такі приєднання.

  1. Захист від короткого замикання і ступінь стійкості у разі короткого замикання

Примітка. На цей час вимоги цього розділу стосуються устатковання, що працює на змінному струмі. Вимоги щодо устатковання, яке працює на постійному струмі, перебувають на стадії розгляду.

  1. Загальні положення

КРП повинен бути сконструйований таким чином, щоб він був стійкий до теплових та електроди­намічних навантажень, які виникають внаслідок дії струмів короткого замикання, значення яких не пе­ревищують нормованих значень.Примітка. Навантаження, що виникають внаслідок короткого замикання, можуть бути ослаблені за допомогою об­межників струму (індуктивностей, струмообмежувальних плавких запобіжників чи інших струмообмежувальних комута­ційних пристроїв).

КРП повинен бути захищений від струмів короткого замикання, наприклад, за допомогою автома­тичних вимикачів, плавких запобіжників або обома, які можуть бути частиною КРП або перебувати поза його межами.

Примітка. Якщо КРП призначено для використовування в системах IT5, то захисний пристрій в кожній фазі пови­нен мати достатню здатність розмикання відносно міжфазної напруги за двохфазного замикання на землю,

Під час замовлення КРП споживач повинен визначити умови короткого замикання на місці його установлення.

Примітка. Бажано, щоб у випадку пошкодження, яке призводить до утворення дуги усередині КРП, забезпечувався максимально можливий ступінь захисту персоналу, хоча основною метою є запобігання утворення такої дуги вживанням відповідних заходів під час проектування або обмеження тривалості горіння дуги.

Для КРПп рекомендовано застосовувати пристрої, що пройшли випробовування типу, наприклад, шини, якщо на них не поширюють винятки 8.2.3.1.1—8.2.3.1.3. У разі, коли застосовування пристроїв, що пройшли випробовування типу, неможливе, стійкість цих частин до короткого замикання (див. 8.2.3.2.6) перевіряють за допомогою екстраполяції, на базі подібних пристроїв, що були випробувані відповідно до випробовування типу (див. ІЕС 60865 та ІЕС 61117).

  1. Відомості щодо стійкості до короткого замикання

    1. Для КРП, в якому є тільки один блок вводу, виробник зобов’язаний надати відомості щодо стійкості до короткого замикання таким чином.

      1. Для КРП з захисним пристроєм від короткого замикання (SCPD), увімкненим в блок вво­ду, виробник повинен зазначити максимально допустиме значення очікуваного струму короткого за­микання на затискачах блока вводу. Це значення не повинне перевищувати номінальні значення (див. 4.3-4.6). Коефіцієнт потужності та пікові значення повинні відповідати зазначеним у 7.5.3.

Якщо пристроєм захисту від короткого замикання є плавкий запобіжник або автоматичний вимикач із обмежувачем, виробник повинен указати характеристики захисного пристрою SCPD (номінальний струм, здатність переривання, пропускальний струм вимикача, i2t тощо).

Якщо застосовують автоматичний вимикач струму, що має затримку в часі, виробник повинен указати максимальну затримку в часі та значення сили струму вставки, що відповідають очікуваній силі струму короткого замикання.

  1. Для КРП Із захисним пристроєм від короткого замикання, який розташовано поза бло­ком вводу, виробник повинен зазначити стійкість до короткого замикання одним або декількома з та­ких способів:

  1. номінальний короткочасний струм разом із відповідним часом, якщо він відрізняється від 1 с, (див. 4.3) і максимально допустимий піковий струм (див. 4.4);

Примітка. Для проміжків часу з максимальним значенням до 3 с співвідношення між номінальним короткочасним струмом І відповідним йому часом розраховують за формулою /2t=const за умови, що це пікове значення не перевищує максимально допустимий піковий струм.