5.3. Контроль стану охорони працi в структурних підрозділах службою (спеціалістом) охорони працi підприємства (філіалу), до складу яких входить підрозділ

5.3.1. Перевiрка стану охорони працi в структурних пiдроздiлах (цехах, дiльницях, вiддiленнях зв'язку тощо) проводиться службою (спеціалістом) охорони працi підприємства (філіалу), до складу якого входить пiдрозділ, як правило, не рiдше одного разу на мiсяць за графiком, затвердженим власником відповідного підприємства (керiвником філіалу). На підприємствах з великою кількістю структурних підрозділів періодичність їх перевірки повинна відповідати штатним можливостям служби охорони праці.

5.3.2. Контроль стану безпеки працi в кожному структурному пiдроздiлi проводиться керiвником (спеціалістом) служби охорони працi відповідного підприємства (філіалу) разом з керівником пiдроздiлу i уповноваженим трудового колективу з питань охорони працi.

5.3.3. Змiст i обсяг питань, що перевiряються, повиннi вiдповiдати перелiку контрольних функцiй, викладених в Положеннi про службу охорони працi підприємства, розробленого на пiдставi ДНАОП 0.00-4.21-93 "Типове положення про службу охорони працi", затвердженого Держнаглядохоронпрацi 3.08.93 р. i зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 30.09.93 р. за N 140.

5.3.4. Перевiрка стану безпеки працi в структурному пiдроздiлi повинна в обов'язковому порядку включати обхiд робочих мiсць (всiх або вибірково) i їх огляд на предмет виявлення небезпечних виробничих факторiв та iнших передумов виробничого травматизму.

5.3.5. Перевiрка стану безпеки працi структурного пiдроздiлу повинна закінчуватися визначенням К б.п. (коефiцiєнта безпеки працi) структурного пiдроздiлу. Коефiцiєнт розраховується за допомогою Перелiку для розрахунку К б.п. (додаток 2).

Розрахунок К б.п. проводиться в присутностi представникiв пiдроздiлу за формулою:

К б.п.= 1 - К зн. + К пiд. (1), де:

1 - вихiдне значення К б.п.;

К зн. - коефiцiєнт зниження;

К пiд. - коефiцiєнт пiдвищення.

5.3.6. Запис про перевiрку із зазначенням К б.п. і конкретних факторів, за які знижене (пiдвищене) вихiдне значення К б.п., керiвник перевiрки робить в Журналi оперативного контролю структурного пiдроздiлу. Одночасно оформляється припис за формою 1-ОП.

У разі відсутності зауважень в Журналі оперативного контролю робиться запис "Порушень вимог охорони праці не встановлено".

5.3.7. Для облiку в службi (у спеціаліста) охорони працi підприємства (філіалу) результати контролю записуються в Журнал реєстрацiї результатiв контролю стану охорони працi (додаток 4).

5.4. Контроль стану охорони працi в філіалах

5.4.1. Контроль стану охорони працi в філіалах проводиться службою охорони працi підприємства вищого рівня (за підпорядкованістю) не рiдше 1 разу на 3 мiсяцi за графiком, затвердженим власником підприємства вищого рівня.

5.4.2. Контроль проводить керiвник (спеціаліст) служби охорони працi підприємства вищого рівня в присутностi спеціаліста служби охорони працi філіалу, що перевiряється. Пiд час виїзду на мiсця (в структурнi пiдроздiли) до них приєднується керiвник структурного пiдроздiлу.

5.4.3. Змiст i обсяг питань, що перевiряються, повиннi вiдповiдати перелiку контрольних функцiй, викладених в Положеннi про службу охорони працi пiдприємства вищого рівня.

5.4.4. Перевiрка стану охорони працi в філіалах повинна включати:

- контроль виконання вимог Положення про службу охорони працi підприємства спеціалістом служби охорони працi філіалу, що перевiряється;

- вибiрковий контроль стану охорони працi в структурних пiдроздiлах філіалу, що перевiряється.

5.4.5. Перевiрка повинна закiнчуватися визначенням коефiцiєнта безпеки працi (К б.п.) філіалу, що перевіряється.

Розрахунок К б.п. проводиться в присутностi спеціаліста служби охорони працi філіалу, що перевіряється, за формулою:

К б.п. = N/M - K1 зн. + K1 пiд. - K зн. х 1/N + K пiд. х 1/N (2), де:

N - кількість структурних пiдроздiлiв, перевiрених спеціалістом охорони праці філіалу, що перевіряється;

M - кількість структурних пiдроздiлiв, запланованих для перевiрки спеціалістом охорони праці філіалу, що перевіряється;

K1 зн. i K1 пiд. - відповідні коефiцiєнти зниження i пiдвищення вихiдного значення (N/M), якi враховують внутрiшню роботу спеціаліста охорони працi філіалу, що перевіряється, i розраховуються за переліками (додатки 5, 6);

K зн. i K пiд. - розраховуються при перевiрцi структурних підроздiлiв за формулою (1);

1/N - коефiцiєнт регулювання; він залежить вiд кількості вiдвiданих (N) при перевiрцi структурних пiдроздiлiв.

Приклад розрахунку К б.п. (цифри умовнi).

Керiвник перевiрки документально визначив, що iз запланованих до перевiрки 20 структурних пiдроздiлiв (М=20) в РВЗ перевiрено 16 (N=16).

Значить, вихiдне значення N/M = 0,80.

При перевiрцi дiловодства спеціаліста охорони працi РВЗ було встановлено:

- вiдсутня номенклатура справ - K1 зн.= 0,05;

- відсутнє Положення про роботу уповноваженого трудового колективу з питань охорони праці - K1 зн.= 0,04;

- відсутній перелiк робiт з пiдвищеною небезпекою - K1 зн.= 0,04.

В цей же час керівник перевiрки вiдзначив вiдмiнне ведення документацiї по навчанню керiвникiв i спецiалiстiв РВЗ - K1 пiд.= 0,07.

При виїздi на мiсця в структурнi пiдроздiли було встановлено у вiддiленнях зв'язку:

- в ВЗ N 1 - вiдсутнє заземлення на двох електродвигунах K зн. = 0,05 х 2 = 0,1;

- в ВЗ N 2 - захаращені підходи до двох електрощитів K зн. = 0,05 х 2 = 0,1;

- в ВЗ N 3 - порушені правила безпечної експлуатації електросургучниці - K зн. = 0,04;

- в ВЗ N 4 - люкове вікно не відповідає правилам безпеки K зн. = 0,05;

- в ВЗ N 05 - зразковий санiтарний стан - K пiд. = 0,1.

Згiдно з формулою (2):

К б.п. = 16/20 - 0,05 - 0,04 - 0,04 + 0,07 - 0,1 х 1/5 - 0,1 х 1/5

- 0,04 х 1/5 - 0,05 х 1/5 + 0,1 х 1/5 = 0,70

5.4.6. Результати контролю записуються в Журнал реєстрацiї результатiв контролю стану охорони працi (додаток 4).

У разі відсутності зауважень в Журналі робиться запис "Порушень вимог охорони праці не установлено".

5.5. Контроль стану охорони працi на підприємствах 3 рівня

5.5.1. Контроль стану охорони праці на обласному підприємстві зв'язку (ОПЗ) і в інших підприємствах 3 рівня проводиться службою охорони праці підприємства 4 рівня не рідше одного разу на півроку за графіком, затвердженим власником підприємства 4 рівня.

5.5.2. Контроль проводить керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства 4 рівня в присутності керівника (спеціаліста) служби охорони праці підприємства 3 рівня, що перевіряється. Під час виїзду на місця (у вузли зв'язку і в інші філіали), до них приєднуються керівник відповідного філіалу і спеціаліст охорони праці цього філіалу.

5.5.3. Зміст і обсяг питань, що перевіряються, повинні відповідати контрольним функціям, передбаченим Положенням про службу охорони праці об'єднання зв'язку (відповідного підприємства 4 рівня).

Контроль стану охорони праці повинен включати:

- перевірку виконання вимог Положення про службу охорони праці ОПЗ (підприємства 3 рівня), безпосередньо підпорядкованого об'єднанню зв'язку (підприємству 4 рівня), працівниками служби охорони праці (підприємства 3 рівня, що перевіряється);

- вибірковий контроль стану охорони праці в підпорядкованих підприємству, що перевіряється, філіалах та їх структурних підрозділах.

5.5.4. Перевірка стану охорони праці в ОПЗ (підприємстві, що перевіряється) повинна закінчуватися визначенням коефіцієнта безпеки праці К1 б.п. Розрахунок К1 б.п. проводить керівник перевірки в присутності керівника служби охорони праці ОПЗ (підприємства, що перевіряється) за формулою (2) стосовно до ОПЗ (підприємства, що перевіряється).

5.5.5. За підсумками контролю складається акт, який підписують керівник перевірки, власник ОПЗ (підприємства, що перевіряється) і керівник служби охорони праці ОПЗ (підприємства, що перевіряється).

Форма акту - згідно додатку 7.

5.6. Контроль стану охорони праці в об’єднанні зв'язку (підприємстві 4 рівня)

5.6.1. Контроль стану охорони праці в об'єднанні зв'язку (підприємстві 4 рівня) проводиться службою охорони праці Мінзв'язку України не рідше одного разу на рік.

5.6.2. Контроль проводять спеціалісти служби охорони праці Мінзв'язку України в присутності керівника служби охорони праці об'єднання зв'язку (підприємства, що перевіряється). Під час виїзду на місця (в ОПЗ та інші підприємства) при перевірці повинні бути присутні представники адміністрації та служби охорони праці відповідних підприємств.

5.6.3. Зміст і обсяг питань, що перевіряються, повинен відповідати контрольним функціям, передбаченим для служби охорони праці Мінзв'язку України.

Контроль стану охорони праці повинен включати:

- перевірку роботи служби охорони праці об'єднання (підприємства 4 рівня);

- вибірковий контроль стану охорони праці в ОПЗ та інших підприємствах, безпосередньо підпорядкованих об'єднанню зв'язку (підприємству 4 рівня).

5.6.4. Контроль стану охорони праці повинен закінчуватися визначенням коефіцієнта безпеки праці К1 б.п. об'єднання зв'язку (підприємства 4 рівня).

Розрахунок К1 б.п. проводить керівник перевірки за формулою (2) відносно умов об’єднання зв'язку (підприємства 4 рівня) в присутності керівника служби охорони праці об'єднання зв'язку (підприємства 4 рівня).

5.6.5. За підсумками контролю складається акт, який підписує керівник перевірки, керівник об'єднання зв'язку (підприємства, що перевіряється) і керівник служби охорони праці об'єднання зв'язку (підприємства, що перевіряється).

Форма акту - згідно додатку 7.

5.6.6. Контроль стану охорони праці на підприємствах 3 рівня, підпорядкованих безпосередньо Мінзв'язку України, проводиться спеціалістами служби охорони праці Мінзв'язку згідно підрозділу 5.5. цього Положення відповідно.

5.7. Особистий контроль стану охорони праці керівником філіалу

5.7.1. Керівник філіалу проводить контроль стану охорони праці в структурних підрозділах за власним планом.

5.7.2. Недоліки та зауваження з питань охорони праці керівник філіалу записує в Журнал оперативного контролю структурного підрозділу або усно повідомляє про них спеціаліста охорони праці філіалу для обліку при розрахунку коефіцієнта безпеки праці.

5.7.3. Виявлені керівником філіалу недоліки та зауваження з питань охорони праці усуваються, як правило, в оперативному порядку. За необхідністю визначаються інші терміни усунення недоліків та зауважень і відповідальні виконавці.

6. Оцінка діяльності власників (керівників) та інших посадових осіб з питань охорони праці

6.1. Діяльність власників (керівників) підприємств зв'язку (їх філіалів), керівників структурних підрозділів та інших призначених власником (керівником) посадових осіб, які за своїми функціональними обов'язками, правами та відповідальністю забезпечують вирішення конкретних питань з охорони праці, розглядається як сукупність дій, об'єднаних загальною метою забезпечення безпечних і здорових умов праці, попередження нещасних випадків, профзахворювань та аварій на виробництві і зведення до мінімуму факторів і причин їх виникнення.

6.2. Оцінка діяльності власників (керівників) та інших посадових осіб, визначених у п. 6.1, проводиться тільки через кількісні показники якості роботи з питань охорони праці, визначені за підсумками контролю, тобто через коефіцієнти безпеки праці.

6.3. Оцінка діяльності власників (керівників) та інших посадових осіб проводиться за 5-бальною системою згідно з таблицями: - структурні підрозділи - згідно з таблицею 1:

Таблиця 1

NN

п.п.

Дата

Наименование нарушений правил безопасности труда, предписание об устранении недостатков и замечаний, оценка, должность, фамилия и подпись проверяющего

Срок устранения

Ответственный исполнитель

Отметка о выполнении

К сн.

К пов.

1

2

3

4

5

6

7

8

- філіали підприємств зв'язку - згідно з таблицею 2:

Таблиця 2

NN

п.п

Наименование нормативного документа

К сн. за каждый случай

1

2

3

1.

Перечень документов об охране труда, введение которых обязательно в структурном подразделении

0,03

2.

Перечень работ и профессий работников с повышенной опасностью, которые до начала выполнения обязанностей и периодически, 1 раз в год, должны проходить обучение и проверку знаний по охране труда

0,02

3.

Перечень профессий работников, которые должны проходить инструктаж по охране труда 1 раз в квартал и проверку знаний по охране труда 1 раз в год

0,03

4.

Приказ предприятия о назначении комиссии по проверке знаний работников по вопросам охраны труда

0,03

5.

Билеты для экзаменов работников по вопросам охраны труда

0,02

6.

Программы первичного инструктажа

0,02

7.

Журнал регистрации инструктажей по вопросам охраны труда

0,08

8.

Журнал (протоколы) проверки знаний работников по вопросам охраны труда

0,08

9.

Перечень профессий работников, освобождающихся от первичного, повторного и внеочередного инструктажей по вопросам охраны труда

0,02

10.

Перечень работ с повышенной опасностью

0,05

11.

Перечень работ с повышенной опасностью, на выполнение которых необходимо выдавать наряд-допуск

0,05

12.

Утверждение инструкции по охране труда согласно профессиям и видам работ

0,02

13.

Положение об организации работ по охране труда подразделения

0,03

14.

Положение о работе уполномоченного трудового коллектива по охране труда

0,04

15.

Паспорт санитарно-технического состояния подразделения

0,03

16.

Журнал регистрации оперативного контроля состояния охраны труда

0,08

17.

Карточки выдачи средств индивидуальной защиты

0,01

18.

Правила безопасности при выполнении работ на предприятиях почтовой связи (для предприятий почтовой связи)

0,02

19.

Правила безопасности при работах на телефонных и телеграфных станциях (для предприятий электросвязи)

0,02

20.

Правила безопасности при работах на кабельных линиях связи и проводного вещания (для предприятий электросвязи)

0,02

21.

Правила безопасности при работах на воздушных линиях связи и проводного вещания (для предприятий электросвязи)

0,02

22.

Правила техники безопасности при эксплуатации радиорелейных линий передач (для предприятий электросвязи)

0,02

23.

Правила охраны труда на транспорте Минсвязи

0,02

24.

Правила устройства электроустановок потребителей (ПУЭ), изд. 6-е

0,02

25.

Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей (ПТЭ) и Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей (ПТБ), изд. 4-е

0,02

26.

Правила устройства и безопасной эксплуатации грузоподъемных кранов

0,01

27.

Правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением

0,01

28.

Правила устройства и безопасной эксплуатации лифтов

0,01

29.

Перечень работ, где имеется необходимость в профессиональном подборе

0,01

30.

Перечень тяжелых работ и работ с вредными и опасными условиями труда, на которых запрещается использование труда несовершеннолетних

0,01

31.

Перечень тяжелых работ и работ с вредными и опасными условиями труда, на которых запрещается использование труда женщин

0,01

32.

Перечень профессий работников, которые подлежат предварительному медицинскому осмотру

0,05

33.

Правила пожарной безопасности на объектах связи Украины

0,02

34.

Правила дорожного движения

0,01