4.3. Вимоги безпеки під час демонтажу ліній.

4.3.1. Роботи з демонтажу опори і проводів повинні проводитися за технологічною картою або проектом проведення робіт у присутності керівника (відповідального виконавця) робіт.

4.3.2. Підніматися на опору і працювати на ній дозволяється тільки у тих випадках, коли є впевненість в достатній стійкості та міцності опори.

4.3.3. Для попередження падіння працівника разом з опорою до знімання проводів опору слід укріпити з трьох-чотирьох боків рогачами або баграми. Так само необхідно укріпити і дві сусідні опори. Якщо опора укріплена приставками, то слід також перевірити надійність кріплення опори приставками.

4.3.4. Розв’язувати проводи одночасно на двох і більше суміжних опорах, а також обрізати всі проводи на опорі з одного боку забороняється.

4.3.5. Знімати проводи, підвішені в прогоні перехрещення над контактними мережами наземного електротранспорту або лініями електропередачі напругою 380/220 В, слід при відключеній і заземленій на місці робіт контактній мережі або лінії електропередачі. При перехрещенні електрифікованих залізниць демонтувати проводи зв’язку в прогоні перехрещення дозволяється тільки після зняття напруги з контактної мережі. Робота повинна виконуватися в діелектричних рукавичках та калошах. Провід, що демонтується, повинен бути заземлений.

4.3.6. Роботи на перехрещеннях повинні проводитись з обов’язковою присутністю представника служби дистанції (району) контактної мережі.

4.3.7. Під час демонтажу проводів, що підвішені під лінією електропередачі, необхідно після укріплення опори поступово розв’язувати проводи, починаючи з нижнього проводу. Розв’язаний провід повинен розрізатися та опускатися на землю. Працювати слід в захисних окулярах.

4.3.8. При демонтажі вводів ліній зв’язку в будинки необхідно розв’язувати проводи спочатку на ізоляторах, що вкручені в стіну будинку (або на ізоляторах ввідного телефонного стояка), а потім на ввідній опорі. Якщо ввідні проводи перехрещуються з проводами електромережі, робота повинна проводитись в діелектричних рукавичках та калошах. Провід, що демонтується, повинен бути заземлений.

4.3.9. В разі демонтажу лінії, що зазнає впливу високовольтної лінії електропередачі або електрифікованих залізниць змінного струму, необхідно всі проводи лінії, що демонтується, закоротити та заземлити через кожні 250 м. Закорочування та заземлення проводів необхідно виконувати в діелектричних рукавичках. Необхідно укріпити опори, заземлити проводи та розпочати знімання проводів. Після того, як будуть звільнені від в’язок проводи на всіх опорах заземленої ділянки, їх слід обрізати на тих опорах, де встановлено заземлення, потім, не знімаючи провідників заземлення, опустити проводи на землю і, знявши один із провідників заземлення, змотати в бухту.

4.3.10. Під час спилювання опори необхідно з боків і зі сторони спилювання підтримувати опору баграми або рогачами, не допускаючи наближення сторонніх осіб до місця роботи на відстань менше полуторної довжини опори, яку спилюють. Поза населеними пунктами при невеликій кількості проводів у тих випадках, коли опори мають значно підгнилі основи, допускається, укріпивши суміжні опори, спилювати та опускати опору, що демонтується, на землю разом з проводами. Проводи розв’язуються на землі.

5 . Дії, які забороняються монтажникам-лінійникам під час проведення монтажних робіт

5.1. Під час проведення монтажних робіт на повітряних лініях зв’язку монтажникам-лінійникам забороняється:

- виконувати без наряда-допуска роботи з підвищеною небезпекою;

- працювати під час грози, ожеледиці, сильних снігопадів, туману а також при вітрі силою більше 15 м/сек (7 балів), а на гірських ділянках траси - при вітрі силою більше 10 м/сек (5 балів);

- працювати на опорі, якщо на проводах лінії виявлена стороння напруга;

- працювати на одній опорі одночасно двом працівникам;

- підніматися та працювати на опорі без кігтів та запобіжного пояса;

- працювати на опорі без закріплення запобіжним поясом;

- підніматися на похилену опору до її виправлення;

- при влізанні на опору піднімати з собою проводи, траверси, трансформатори та іншу важку арматуру;

- зварювати проводи на кутовій опорі;

- розв’язувати проводи одночасно на двох і більше опорах;

- обрізати всі проводи на опорі з одного боку;

- знаходитися другому монтажнику під опорою під час проведення робіт на опорі;

- тягнути та змотувати в бухту проводи, що підвішені в декількох прогонах, в місці перехрещення з лінією електропередачі;

- підвішувати кабель з драбини на трос, який має зростки в прогоні.

6. Дії в аварійних ситуаціях та при нещасних випадках

6.1 Під час проведення монтажних робіт на повітряних лініях зв’язку можливі такі аварійні ситуації:

- руйнування повітряних ліній зв’язку під час ожеледиці, бурі, хуртовини, паводку, грози, зсуву грунту, лісних та степових пожеж, дорожньо-транспортних пригод;

- попадання сторонньої напруги;

- падіння ветхих опор;

- інші аварійні ситуації, які безпосередньо не пов’язані з монтажними роботами.

Можуть мати місце такі нещасні випадки:

- ураження працівника електричним струмом;

- поранення працівника;

- опіки працівника;

- падіння з висоти;

6.2 Кожний працівник, який першим виявив загрозу виникнення аварійної ситуації, повинен негайно припинити роботу і подати команду “Стоп!”.

6.3 Команду “Стоп!”, подану будь-яким працівником, повинні виконати всі працівники, які почули її.

6.4 Про загрозу виникнення або про виникнення аварійної ситуації працівник повинен негайно повідомити безпосереднього керівника робіт.

6.5. Для ліквідації наслідків аварії створюється аварійно-відновлювальна бригада, заходи безпеки вживаються в залежності від характеру і обсягу зруйнувань.

6.6. При ураженні працівника електричним струмом звільнити потерпілого від дії електричного струму: перерубати або перерізати провід будь-яким інструментом з ізолюючою рукояткою; відокремити потерпілого від струмопровідних частин, використовуючи діелектричні захисні засоби або інші ізолюючі предмети. Після звільнення потерпілого від дії електричного струму надати йому першу допомогу.

6.7. При пораненні чи опіку працівника слід відкрити індивідуальний пакет, який знаходиться в аптечці (сумці) першої допомоги, накласти стерильний перев’язувальний матеріал на рану та перев’язати її бинтом.

6.8. У всіх нещасних випадках потерпілому необхідно надати першу медичну допомогу, викликати лікаря або направити потерпілого до медичного закладу.

6.9. При загрозі виникнення або при виникненні інших аварійних ситуацій, не пов’язаних безпосередньо з монтажними роботами, діяти згідно з розпорядженнями керівника (відповідального виконавця) робіт.