Забороняється застосування у вибухонебезпечних приміщеннях повної або часткової рециркуляції повітря з метою повітряного опалення.

8.119     Кратність повітрообміну в приміщеннях насосно-компресорного, випарного, наповнювального відділень, відділеннях дегазації та фарбування балонів необхідно передбачати в розмірі не менше десятьох обмінів за годину у робочий час і трьох обмінів за годину у неробочий час.

8.120              Витяжка    з    виробничих    приміщень,     що     відносяться    по вибухопожежній небезпеці до категорій А та Б, у яких використовуються зріджені гази, передбачається з нижньої та верхньої зон приміщення, при цьому з нижньої зони необхідно забирати не менше 2/3 нормованого обсягу повітря, що видаляється, з урахуванням кількості повітря, що видаляється місцевими відсосами. Отвори систем загальнообмінної витяжної вентиляції передбачаються на рівні 0,3 м від підлоги.

8.121              Аварійну   вентиляцію   слід   передбачати   згідно   з   вимогами СНІП 2.04.05. Вмикання аварійної вентиляції слід передбачати автоматичне від приладів,  що  сигналізують  про   небезпечну   концентрацію  газу  в  повітрі приміщення. Видалення повітря при цьому слід передбачати з нижньої зони приміщень. Одночасно з вмиканням аварійної витяжної вентиляції повинно забезпечуватися вимикання електроприводів насосів та компресорів.

8. 122 Згідно з вимогами ГТУЕ допускається блокувати приміщення електрощитової та щитової КВП з вибухонебезпечними приміщеннями ГНС при умові створення в цих приміщеннях підпору повітря з тиском не менше 50 Па. Забір повітря необхідно передбачати з невибухонебезпечних зон.

Примітка. Небезпечною концентрацією газу в повітрі приміщення вважається концентрація більш 20 % нижньої концентраційної межі займистості газу.

8.123 Електроприводи насосів, компресорів та іншого устаткування, встановлюваного в виробничих приміщеннях, які відносяться по вибухопожежній небезпеці до категорій А та Б, слід блокувати з вентиляторами витяжних систем таким чином, щоб вони не могли працювати при відключенні вентиляції.

8.124 В неопалювальних виробничих приміщеннях ГНС, в яких обслуговуючий персонал знаходиться менше двох годин, допускається передбачати природну вентиляцію через жалюзійні решітки, які розміщуються в нижніх частинах зовнішніх стін.

8. 125 Від обладнання, в конструкції якого є місцеві відсоси, видалення повітря передбачається окремими вентиляційними системами.

Газонаповнювальні пункти

8.126        ГНП призначаються для прийому ЗВГ, що надходять автомобільним або залізничним транспортом,  зберігання  та відпуску ЗВГ  споживачам  в балонах та автоцистернах.

8.127        Будинки, споруди і пристрої ГНП проектуються згідно з вимогами, які пред'являються до аналогічних об'єктів та пристроїв ГНС, з урахуванням додаткових вказівок цього підрозділу.

8.128        Місткість бази зберігання на ГНП визначається згідно з вимогами 8.42 та 8.43. При цьому запас газу приймається із умови забезпечення не менше дводобової продуктивності ГНП.

8.129      ГНП   слід   розташовувати,   по   можливості   в   межах   території населених пунктів  із підвітряного боку для вітрів  переважного напрямку стосовно житлової забудови.

Вибір площадки для будівництва ГНП слід здійснювати з урахуванням забезпечення зовні огорожі ГНП, вільної від забудови зони шириною не менше 10м.

Зазначена вимога не поширюється на ГНП, що розширюються та реконструюються.

8. 130 Територія ГНП підрозділяється на виробничу та допоміжні зони, в яких у залежності від технологічного процесу прийому, транспортування, зберігання та відпуску ЗВГ споживачам необхідно передбачати такі основні будинки та споруди:

а)  в виробничій зоні:

-  колонки для зливу газу;

-   колонки для налива газу в автоцистерни;

-   базу зберігання з резервуарами для ЗВГ;

-   наповнювальний цех з вантажно-розвантажувальною площадкою для розміщення наповнених та порожніх балонів;

-   насосно-компресорну та повітряну компресорну;

-   випарну (теплообмінну) установку;

-   залізничну зливальну естакаду (у випадку доставки газу залізничним транспортом);

-   технологічні трубопроводи;

-   резервуари для зливу з балонів газу , що не випарувався;

-   внутриплощадкові трубопроводи для переміщення парової та рідкої фази ЗВГ згідно з технологічною схемою ГНП;

б)  в допоміжній зоні:

-   виробничо-допоміжний будинок із розміщенням в ньому механічної майстерні,  сантехнічної насосної,  адміністративно-господарських та інших приміщень;

-трансформаторну підстанцію;

-     котельну    (якщо    неможливе    підключення    до    існуючих    джерел теплопостачання);

-   площадку для відкритої стоянки автомобілів;

-   резервуари для протипожежного запасу води;

-   складські та інші приміщення.

Перелік будинків та споруд, що розмішуються в допоміжній зоні, уточнюється згідно з технічними умовами на проектування.

Допускається передбачати розміщення служби експлуатації газового господарства з примиканням до території ГНП з боку допоміжної зони.

8.131 Мінімальні відстані від резервуарів для зберігання ЗВГ, що розміщуються на ГНП, до будинків та споруд, що не відносяться до ГНП, приймаються за таблицею 18, до доріг - за таблицею 19.

Таблиця 18

Таблиця 19

Відстані до бази зберігання з резервуарами різної місткості приймаються по резервуару найбільшої місткості.

8.132 Мінімальні відстані між будинками та спорудами, що розміщуються на території ГНП, приймаються за таблицею 14 як для ГНС.

Відстані до будинків підстанцій приймаються згідно з виносками, дивись таблицю 14.

В будинках, що знаходяться на території ГНП, передбачати виробництва, що не відносяться до ГНП, та житлові приміщення не допускається.

При розміщенні  на ГНП резервуарів для  зберігання зрідженого  газу

загальною місткістю менше 50 м зазначені відстані приймаються за таблицею 20 як для ПСБ.

Проміжні склади балонів

8.133    ПСБ призначені для прийому, зберігання та відпуску споживачам балонів, наповнених зрідженими газами на ГНС та ГНП.

8.134      В   складі  ПСБ   слід  передбачати  приміщення  для  складування наповнених та порожніх балонів (із розрахунку розміщення 25 % балонів від числа установок, що обслуговуються) та вантажно-розвантажувальні площадки для прийому та відпустку балонів. Для площадок з розміщенням понад 400 балонів   необхідно   передбачати   механізацію   вантажно-розвантажувальних робіт.

Допускається зберігання не більше 10 балонів в шафах із негорючих матеріалів. Мінімальні відстані від шаф до будинків та споруд слід приймати за таблицею 25.

Балони із ЗВГ можуть зберігатися також під навісами з негорючих матеріалів, огороджених металевою сіткою.

8.135         ПСБ слід розташовувати в межах території населених пунктів, як правило,   з   підвітряного   боку   для   вітрів   переважного   напряму   стосовно житлової забудови, поблизу від автомобільних доріг.

8.136         Відстані від складу та вантажно-розвантажувальних майданчиків ПСБ до будинків та споруд різноманітного призначення приймаються не менше значень, наведених у таблиці 20, при цьому наведена в позиції 2 відстань від ПСБ до одноповерхових будинків садівничих та дачних селищ допускається зменшувати не більш ніж в два рази за умови розміщення на ПСБ не більше 150 балонів.

Розміщення складів з балонами для зріджених газів на території промислових підприємств передбачаються згідно з вимогами СНІП ІІ-89.

Таблиця 20

8. 137 Склади для зберігання балонів повинні бути одноповерховими з покриттям легкого типу (вагою не більш 70 кг на 1 м2 ) і не мати горищних приміщень.

Стіни, перегородки, покриття складів повинні бути з негорючих матеріалів не нижче IIступеню вогнестійкості, вікна та двері повинні відчинятися назовні.

Висота складських приміщень для балонів повинна бути не менше 3,25 м від підлоги до нижніх виступаючих частин покрівлі.

Підлоги повинні бути передбачені із негорючих та безіскрових матеріалів.

Освітлення складів для балонів повинно відповідати вимогам для приміщень з вибухонебезпечними зонами.

8.138    Закриті склади для зберігання балонів повинні мати постійно діючу примусову або природну вентиляцію, що забезпечує повітрообмін, при якому не можуть виникати небезпечні довибухові концентрації газу.

Приміщення складів балонів слід обладнувати газовими автоматичними сигналізаторами. В приміщеннях складів балонів допускається застосовувати опалення - водяне, парове низького тиску або повітряне. В приміщеннях складів балонів дозволяється використовувати вогнегасники порошкові та вуглекислотні. Обслуговуючий персонал повинен знати правила гасіння горючих газів та порядок евакуації балонів ЗВГ.

8.139    Склади для зберігання балонів повинні бути розділені негорючими стінами на відсіки, в кожному з яких допускається зберігання не більш 500 балонів.

Кожний відсік повинен мати окремий вихід.

8. 140 Склади балонів ЗВГ згідно з РД 34.21.122 повинні мати захист від блискавки IIкатегорії надійності.

Автомобільні газозаправні станції та пункти зріджених газів

8.141       АГЗС та АГЗП призначені для прийому, зберігання ЗВГ та заправки газобалонних автомобілів.

8.142       АГЗС слід розмішувати з дотриманням вимог, що пред'являються до розміщення ГНП (без врахування вимог 8.123).

Мінімальні відстані до лісних масивів хвойних порід - 50 м, листяних порід - 20 м.

8.143     У складі АГЗС слід передбачати резервуари для зберігання газу, зливні та заправні колонки, виробничий будинок для розміщення обладнання для перекачування ЗВГ, вентиляційного та Іншого устаткування, побутові приміщення, засоби пожежогасіння. Колонки слід розмішувати під навісом із негорючих матеріалів.

8.144 Зливні колонки, призначені для зливу газу з автоцистерн у резервуари АГЗС, обладнуються трубопроводами парової та рідкої фази, запірно-захисною арматурою, а також швидкісними та зворотніми клапанами згідно з вказівками 8.39.

Обладнання заправних колонок, призначених для заправки газобалонних автомобілів, передбачають згідно з вимогами 8.64.

Заправні колонки обладнують пристроєм для виміру витрати газу.

8. 145 Територія АГЗС повинна бути огороджена провітрюваною огорожею з негорючих матеріалів, за винятком сторони під'їзду автомобілів, і в місцях проїзду автомобілів мати жорсткий дорожній одяг згідно із ДБН В.2.3-4.

8. 146 Максимальна місткість резервуарів АГЗС, що розташовується в межах сельбищної території, не повинна перевищувати 100 м3 , а місткість

одного резервуару - 50 м3 . Установку резервуарів передбачають, як правило, підземне. Допускається застосовувати блочно-контейнерні установки.

При техніко-економічній доцільності можливо установлювати резервуари надземно. Загальна місткість резервуарів при цьому не повинна перевищувати 50м3.

8.147 Будинки, резервуари, трубопроводи, устаткування та КВП, що передбачаються для АГЗС, повинні відповідати вимогам, що пред'являються до аналогічних об'єктів та комунікацій ГНС (ГНП). При цьому на АГЗС передбачають тільки побутову каналізацію.

Відведення води після охолодження компресора слід передбачати в побутову каналізацію через гідрозатвор, конструкція якого повинна виключати можливість попадання зріджених газів в каналізацію.

8. 148 Мінімальні відстані від резервуарів на АГЗС до будинків та споруд, що не відносяться до АГЗС, приймають за таблицями 18 та 19, до будинків та споруд, розташованих на території стаціонарних АГЗС, - за таблицею 15, для АГЗП - згідно з вказівками даного розділу.

При сумарній місткості підземних резервуарів не більш 50 м3 (при місткості одного резервуару не більше 5 м3) вимоги до розміщення резервуарів пред'являють, як до резервуарних установок.

Мінімальні відстані від заправних колонок до будинків та споруд, розташованих поза територією АГЗС, приймають не менше 15 м, до огорож АГЗС - не менше 10м.

8.149 На території АГЗС не допускається передбачати житлові приміщення та виробництва, що не відносяться до АГЗС, а також передбачати устаткування та прилади з відкритим вогнем.

8.150       АГЗП підрозділяються на стаціонарні та тимчасові.

8.151       В складі стаціонарного АГЗП передбачаються:

 

-   резервуари для ЗВГ ємкістю до 10 м3, що установлюються надземно (без обвалування);

-   резервуари для ЗВГ ємкістю до 20 м3, що установлюються підземко;

-   приймальні та заправні колонки;

-   обладнання для перекачування газу;

-   операторну, туалет;

-   засоби пожежогасіння;

-   навіс із негорючих матеріалів над технологічним обладнанням;

-   систему електропостачання, КВП і А та захист від блискавки;

-   сітчасту огорожу із негорючих матеріалів.

8.152      В   складі  тимчасового   АГЗП,   що   працює   від   автоцистерни   з

резервуаром, що не перевищує 10 м3 передбачають об'єкти аналогічні для стаціонарних АГЗП, замінивши стаціонарні резервуари для ЗВГ на автоцистерну з резервуаром до 10м3.

8.153    Відстані від АГЗП до будинків та споруд різного призначення прий мають за таблицею 21.

Таблиця 21

Мінімальні відстані від стаціонарних надземних та підземних резервуарів на АГЗП до приймальних та заправних колонок приймають - 5 м, до операторної - 15 м. Дозволяється встановлювати на АГЗП стаціонарні заправники газу заводського виготовлення, укомплектовані: резервуарами для газу загальним корисним об'ємом до 10 м3 , насосами для перекачування газу, заправною колонкою, відповідними газопроводами та КВП.

Транспортна цистерна, що привозить газ від ГНС, повинна установлюватися від стаціонарної цистерни не ближче -5м.

8.154          Кришки колодязів інженерних комунікацій в радіусі - 50 м від огорожі АГЗП повинні бути ущільнені згідно з вимогами 8.115.