7.17         Тяги, що з'єднують важелі виконавчих механізмів та регулюючих органів, які проходять через стіни регуляторного залу, слід прокладати в футлярах, забетонованих в стінах. Пристрій між  футляром  і  тягою  слід заповнювати  азбестовою  пушонкою,  сальники  по  обидва  боки  футляра - азбестовим шнуром.

7.18     Газопроводи  в ГРП після  регуляторів  тиску,  а також  зовнішні надземні газопроводи на ділянці довжиною не менше 20 м від ГРП, повинні мати звукопоглинальну ізоляцію.

7.19      Управління   регулюючою   та   запірною   арматурою   ГРП   слід передбачати з щита головного корпусу при зберіганні можливості управління з місцевого щита ГРП.

Покажчик положення регулюючої арматури слід передбачати на щиті головного корпуса та на місцевому щиті ГРП.

Управління регулюючою та запірною арматурою блокового ГРП слід передбачати з блокового щита управління енергоблоку із збереженням при необхідності управління з місцевого щита ГРП.

Внутрішні газопроводи

7.20   Для внутрішніх газопроводів ТЕС труби, деталі, блоки, збірні одиниці газопроводів, опори та підвіски слід приймати згідно з вимогами 7.8 та 7.9.

7.21     Прокладка  внутрішніх  газопроводів  в  межах  ТЕС,   котелень  та газопроводів-вводів в котельні повинно бути відкритим і розташовуватися вище нульової відмітки будинку. По всій довжині газопроводів повинен бути забезпечений доступ для регулярного ремонту, контролю та обслуговування, включаючи вузли арматури.

Місця установки запірної та регулюючої арматури повинні мати штучне освітлення. Прокладка газопроводів повинна забезпечувати виключення скупчення конденсату у випадку можливості його утворення.

7.22       Прокладка газопроводів повинна забезпечувати можливість їхнього продування для виконання ремонтних та профілактичних робіт, в тому числі і на ділянках газопроводів, що відключаються.

7.23       При подачі газу в розводячий колектор котельні від двох ГРП на колекторі слід передбачати вимикаючі пристрої.

7.24       При установці на газопроводах електрифікованої арматури повинно бути забезпечене її заземлення.

7.25       На газопроводі всередині котельні слід передбачати штуцер для відбору проби газу.

7.26      Допускається   приєднувати   до   газопроводу   всередині   котельні газопроводи для лабораторних потреб та постів різання металу з влаштуванням ГРУ в місці споживання газу.

Внутрішнє газове обладнання

7.27      На   кожному   газопроводі-відводі   до   котельного   агрегату   від розподільчого колектора повинні бути передбачені:

-    установка запірних пристроїв з електричним та ручним приводами, включаючи швидкозапірний клапан для припинення подачі газу;

-    фланцеві з'єднання або спеціальний пристрій для установки заглушки з метою забезпечення безпеки при виконанні робіт на газопроводі котлоагрегату;

 

-    витратомірний     пристрій  або  з  окремою  діафрагмою  для  режиму розтопки,    або    оснащений    діафрагмами     виміру     витрат    газу    двома дифманометрами, які забезпечують вимір газу в потрібному діапазоні;

-    регулюючі клапани для регулювання витрат газу (включаючи режим розтопок) з дистанційним та ручним управлінням;

-    пристрій для продування та підключення до запальних пристроїв (далі ЗП) та захистозапальних пристроїв (далі ЗЗП).

Усі фланцеві пристрої повинні мати електропровідні перемички.

7.28   На газопроводі перед кожним пальником котельного агрегату слід передбачати установку послідовно двох запірних пристроїв. Перший по ходу газу   запірний   пристрій   повинен   мати   електричний   привід,   другий   - електричний   або   ручний   привід.   Між   цими   запірними   пристроями   слід передбачати трубопровід безпеки (продувний газопровід), оснащений запірним пристроєм з електроприводом.

На нововведених в експлуатацію котельних агрегатах перед кожним пальником повинні бути установлені ЗЗК.

На кожному котельному агрегаті повинна бути визначена група розтопочних пальників. Ці пальники, а також пальники, оснащені ЗЗК, повинні бути оснащені ЗЗП, а інші ЗП.

До освоєння промисловістю ЗЗК його функція реалізується запірним пристроєм з електроприводом.

7.29   Постачання ЗЗК та швидкозапірних клапанів необхідно передбачати від шин  акумуляторних  батарей  або  від  батареї  попередньо  заряджених конденсаторів, або від двох незалежних джерел змінного струму. В останньому випадку необхідно передбачати обов'язкову установку блоку безперебійного живлення.

Схема управління електромагнітом повинна оснащуватися пристроєм безперебійного контролю за справністю електричного кола постійного струму.

7.30     ЗП  на  підводі  газу  до  кожного  пальника  повинні  передбачати можливість їх закриття вручну з площадки обслуговування та дистанційно - із щита управління котельної.

7.31 Газопроводи котельної повинні мати систему продувних газопроводів із запірними устроями та систему для відбору проб.

Продувні трубопроводи котлоагрегату повинні передбачатися в кінці кожної тупикової ділянки газопроводу або перед запірним пристроєм останнього по ходу газу пальника (при відсутності тупикових ділянок на газопроводі - до першого запірного пристрою пальника при його довжині більше 3 м).

Діаметр продувного трубопроводу визначається умовою забезпечення п'ятнадцятикратного обміну продувної ділянки газопроводу за 1 год, при цьому він повинен бути діаметром не менше 20 mm.

7.32    Об'єднання продувних трубопроводів з трубопроводами безпеки, а також продувних трубопроводів із різним тиском газу не допускається.

Кожний котлоагрегат повинен мати самостійну систему продувних трубопроводів та трубопроводів безпеки.

7.33     Котельні   установки   повинні   бути   обладнані   системою   вимірів параметрів, що забезпечують безпечне проведення технологічного процесу спалювання газу та умови вибухобезпеки.

На газифікованих котельних установках повинен бути вимір таких параметрів:

-тиск газу в газопроводі котла перед та після регулюючого клапану;

-    перепад тиску між повітрям в шатрі та димовими газами топки для котлів, що працюють під наддувом;

-    тиск повітря в загальному коробі або повітроводах по боках котла (крім котлів, що працюють під наддувом) та димових газів у верхній частині топки для котлів, що працюють під наддувом;

-    розрідження або тиск димових газів у верхній частині топки;

-    тиск повітря в шатрі.

7.34     Газифіковані котельні установки повинні мати такі технологічні захисти:

а)  діючими на зупинку котла з відключенням подачі газу на котел:

-    при погасанні полум'я в топці;

-    при відключенні всіх димососів (для котлів з урівноваженою тягою);

-    при відключенні всіх дуттьових вентиляторів;

-    при зниженні тиски газу - після регулюючого клапану нижче заданого значення.

б)діючими на відключення подачі газу на пальник, оснащений ЗЗК та ЗЗП при незаймистості або погасанні факелу цього пальника;

в)  діючими на відключення подачі газу на котел:

-  незаймистості або погасанні факелу розтопочного пальника в процесі розпалювання котла;

-   при зниженні тиску газу після регулюючого клапану нижче заданого значення (при спалюванні газу як допоміжного палива одночасно з іншими видами палива).

г) діючими на зниження навантаження котла до 50 % при відключенні:

-   одного з двох димососів;

-   одного з двох дутьових вентиляторів;

-   одного з двох регенеративних повітропідігрівачів;

-   при спрацьовуванні сигналізаторів загазованості.

7.35       Газифікована    котельна    установка    повинна    бути    оснащена блокуваннями, яке забороняє:

-   відкриття  ЗП  на  газопроводі  -  вводі  до  котельної установки  при відкритому положенні хоча б одного ЗП на газопроводах перед кожним пальником;

-    вмикання ЗЗП та подачу газу до пальників без попередньої вентиляції топки котла протягом не менше 10 хвилин;

-    розпалювання пальників, не оснащених ЗЗК, поки всі розпалювальні пальники не будуть включені у роботу;

-    подачу газу в пальник у випадку закриття повітряного шибера (клапану) перед пальником або відключення вентилятора, що працює на цей пальник;

-    подачу газу в розпалювальний пальник та пальник, оснащений ЗЗК, при відсутності розпалювального факелу на ЗЗП;

-     подача   газу   в    пальник,    не    оснащений    ЗЗК,    при    відсутності розпалювального факела на ЗП;

-   відкриття (закриття) ЗП трубопроводу безпеки при відкритому (закри тому) положенні обох ЗП перед пальником;

-   подачу газу на ЗП разтопочних пальників та на разтопочні пальники при витоку газу в топку через пристрої, що відключають, будь-який з пальників.

7.36    На котельних установках повинна передбачатися сигналізація, що оповіщає:

-   про зниження тиску газу після регулюючого клапану котла відносно заданого значення;

-   про підвищення тиску газу після регулюючого клапану котла відносно заданого значення;

-   про зниження тиску повітря в загальному коробі або повітроводах щодо заданого значення тиску (крім котлів, що працюють під наддувом);

-   про наявність розпалювального факелу ЗП;

-   про погасання факелу в топці котла;

-   про спрацьовування захистів, передбачених в 7.34.

 

7.37        Приміщення,   в  яких  встановлені  агрегати,   що   використовують природний газ, а також ГРУ повинні бути оснащені сигналізаторами на загазованість цих приміщень.

7.38        Об'єми   вимірів,   сигналізації   та   автоматичного   регулювання   в системах газопостачання теплових електростанцій допускається передбачати згідно з додатком K.

7.39        В котельних ТЕС, переведених на газове паливо, передбачаються

первинні   засоби   пожежогасіння   при   площі   приміщення   до    1800   м2 : вогнегасники пінні 10 л  -   2 шт., порошкові ОП-5Б - 4 шт., ДП-9Б - 3 шт, а

також покривало пожежне 2 х 1,5 м - 4 шт., ящик із піском 0,5 м3   - 4 шт., совкові лопати.

8 Газонаповнювальні станції, газонаповнювальні пункти,

проміжні склади балонів, автомобільні газозаправні станції,

автомобільні газозаправні пункти

Загальні вказівки

8.1     У цьому розділі установлені вимоги до проектування ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС та АГЗП,  призначених для постачання зрідженими вуглеводневими газами споживачів, що використовують ці гази як паливо.

8.2     При проектуванні установок (станцій) регазифікації ЗВГ керуються вимогами, що відносяться до ГНС такої ж загальної місткості резервуарів для зберігання газу.

8.3     Норми цього розділу не поширюються на проектування споруд та установок, у складі яких передбачаються ізотермічні та неметалеві резервуари, підземні   сховища,   а   також   на   проектування   складів,   призначених   для зберігання ЗВГ, які використовуються як сировина на підприємствах хімічної, газової, нафтохімічної та інших галузей промисловості.   Норми проектування вказаних підприємств не поширюються на проектування ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС та АГЗП ЗВГ.

  8.4 При проектуванні ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС та АГЗП, будівництво яких буде здійснюватися в районах із складними інженерно-геологічними умовами, додатково враховуються вимоги, передбачені розділами 10 та 11.

Газонаповнювальні станції

8.5   ГНС призначаються для приймання ЗВГ, що надходять залізничним, водяним,   автомобільним   та   трубопровідним   транспортом,   зберігання   та постачання ЗВГ споживачам в автоцистернах та балонах, ремонту, технічного огляду та фарбування балонів.

Вимоги, що пред'являються до проектування кущових баз зріджених газів, аналогічні вимогам до проектування ГНС, викладених у цих Нормах.

8.6   ГНС розташовують поза сельбищною територією населених пунктів, як правило, із підвітряного боку для вітрів переважного напряму відносно житлових районів.

8.7        Вибір майданчика для будівництва ГНС необхідно передбачати з урахуванням наведених в 8.12 відстаней до будинків та споруд, оточуючих ГНС, а також наявності в районі будівництва залізниць та автомобільних доріг.

8.8        Майданчики для будівництва ГНС передбачаються з урахуванням забезпечення зовні огорожі газонаповнювальної станції протипожежної смуги шириною 10 м та мінімальних відстаней до лісових масивів: хвойних порід - 50 м, листяних порід - 20 м.

8.9  Під'їзна залізнична колія не повинна проходити через територію інших підприємств. Допускається проходження під'їзної залізничної колії до ГНС через територію  не більше  одного  підприємства  (за погодженням  з  цим підприємством)   за   умови   влаштування   в   межах   території   підприємства самостійного транзитного шляху для ГНС.

Основні будинки та споруди

8.10    Територія ГНС підрозділяється на виробничу та допоміжну зони, у межах  яких   в   залежності   від   технологічного   процесу,   транспортування, зберігання та постачання споживачам газу слід розміщувати такі  основні будинки (приміщення) та споруди:

а) в виробничій зоні:

-   залізнична колія з естакадою та зливальними пристроями для зливу ЗВГ із залізничних цистерн в резервуари бази зберігання;

-   база зберігання з резервуарами для ЗВГ;

-   насосно-компресорне відділення;

-   випарне відділення;

-   наповнювальний цех;

-   відділення технічного огляду балонів;

-   відділення фарбування балонів;

-   колонки для наповнення автоцистерн ЗВГ, колонки для зливу газів   з автоцистерн при доставці газу на ГНС автомобільним транспортом та колонки для заправки газобалонних автомобілів, що належать підприємствам газового господарства;

-   теплообмінні установки для підігріву газу (при необхідності);

 

-   резервуари для зливу з балонів    газу, що не випарувався, та газу з переповнених та несправних балонів;