Відстань між опорними кріпленнями газопроводів слід визначати згідно з вимогами СНІП 2.04.12.

6.21   Газопроводи, що транспортують вологий газ (крім парової фази ЗВГ низького тиску), слід прокладати з уклоном не менше 3 %о.

При наявності газових лічильників похил газопроводів слід передбачати від лічильників.

6.22          Вертикальні   газопроводи   в   місцях   пересічення   будівельних конструкцій  слід  прокладати  в  футлярах.  Простір  між  газопроводами  та футлярами необхідно забити просмоленим клоччям, гумовими втулками або іншим еластичним матеріалом. Кінці футлярів повинні виступати над і під підлогою не менше ніж на З cm, а діаметр його приймається згідно з вимогами 4.25.

6.23            Внутрішні газопроводи, у тому числі і ті, що прокладаються в каналах та  футлярах,  слід  фарбувати.  Для  фарбування  слід  передбачати водостійкі лакофарбові матеріали.

6.24            Вимикаючі пристрої на газопроводах в виробничих приміщеннях промислових та сільськогосподарських підприємств, громадських та побутових будинках, а також котельних слід передбачати:

 

-   на вводах газопроводів всередину приміщень;

-   на відгалуженнях до кожного агрегату;

-   перед пальниками і запальниками;

-   на продувних трубопроводах, у місцях приєднання їх до газопроводів.

На вводі газопроводу всередину приміщення, при наявності всередині приміщення газового лічильника або ГРУ, розташованих від місця вводу газопроводу на відстані не більше 10 м, вимикаючим пристроєм на вводі вважається вимикаючий пристрій перед ГРУ або лічильником.

Установка арматури на газопроводах, що прокладаються в каналах, у бетонній підлозі або в борознах стін, не допускається.

6.25           На   газопроводах   промислових   (у   тому   числі    котельних), сільськогосподарських підприємств, підприємств побутового обслуговування виробничого характеру слід передбачати продувні трубопроводи від найбільше віддалених від місць вводів ділянок газопроводів, а також від відводів до кожного агрегату перед останнім по ходу газу вимикаючим пристроєм.

Допускається об'єднання продувних трубопроводів від газопроводів з однаковим тиском газу, за винятком продувних трубопроводів для газів, що мають густість більше густості повітря.

Діаметр продувних трубопроводів слід приймати не менше 20 mm.

Після вимикаючого пристрою на продувному трубопроводі слід передбачати штуцер з краном для відбору проби, якщо для цього не може бути використаний штуцер для приєднання запальника.

В окремих випадках (наприклад, для постів різання та зварювання, невеликих промислових печей) при підвідному газопроводі діаметром не більш 32 mmдопускається замість продувних трубопроводів передбачати установку запірного пристрою з глухим штуцером-заглушкою.

6.26     Відстань від кінцевих ділянок продувних трубопроводів до забірних пристроїв припливної вентиляції повинна бути не меншою 3 м.

При розташуванні будинку поза зоною захисту від блискавки виводи продувних трубопроводів необхідно заземлювати.

Газопостачання житлових будинків

6.27          В   житлових   будинках   дозволяється   передбачати   установку опалювального газового обладнання для поквартирного опалення, гарячого водопостачання та побутових плит.

Поверховість житлових будинків при установці газового обладнання для опалення та гарячого водопостачання з відводом продуктів згоряння в димовий канал та газових плит приймається згідно з вимогами СНІП 2.08.01.

6.28      Установку газових плит в житлових будинках слід передбачати в приміщеннях кухонь висотою не менше 2,2 м, що мають вікно з кватиркою (фрамугою) або конструкцією жалюзійного типу, витяжний вентиляційний канап та природне освітлення.

При цьому внутрішній об'єм приміщень кухонь повинен бути, м3 , не менше:

-   для газової плити з 2 пальниками - 8;

-   те ж з 3 пальниками - 12;

-    - " - з 4 пальниками -15.

6.29      В існуючих житлових будинках допускається установка газових плит:

-   в приміщеннях кухонь висотою не менше 2,2 м та об'ємом не менше зазначеного в 6.28 при відсутності вентиляційного каналу та неможливості використання   у   якості   такого   каналу   димоходів,   але   при   наявності   в приміщенні  вікна  з  кватиркою  (фрамугою)  у  верхній  частині  вікна  або конструкції жалюзійного типу;

-   в коридорах окремих квартир при наявності в коридорі вікна з кватиркою або фрамугою у верхній частині вікна, при цьому прохід між плитою та протилежною стіною повинен бути шириною не менше 1 м, стіни та стелі коридорів  із  горючих матеріалів  повинні  бути  обштукатурені,  а житлові приміщення відділені від коридора щільними перегородками та дверима;

-   в кухнях із похилими стелями, що мають висоту в середній частині не менше 2 м, установку газового обладнання слід передбачати в тій частині кухні, де висота не менше 2,2 м.

6.30      В існуючих житлових будинках висотою до 10 поверхів включно допускається установка газових плит в приміщеннях, що відповідають вимогам 6.28 або 6.29, але мають висоту менше 2,20 м до 2,0 м включно, якщо ці приміщення мають об'єм не менше ніж у 1,25 рази більше нормативного. При цьому в будинках,  що не  мають  виділеної кухні,  об'єми  приміщень,  де встановлюються газові плити, повинні бути в два рази більше зазначених в 6.28 (наявність вентиляційного каналу обов'язкова).

При неможливості виконання зазначених вимог установка газових плит в таких приміщеннях може бути допущена в кожному конкретному випадку за погодженням із місцевим органом санітарного нагляду та місцевим органом газового нагляду.

6.31      Допускається   установка   газових   побутових   плит   в   будовах, розташованих   поза   житловими   будинками   (літніх   кухнях),   при   цьому приміщення повинно відповідати вимогам 6.28, 6.30.

6.32    Для гарячого водопостачання слід передбачати проточні або ємкісні газові водонагрівачі, а для опалення та гарячого водопостачання - ємкісні газові водонагрівачі, малометражні опалювальні котли та інше опалювальне обладнання (конвектори, калорифери, каміни, термоблоки), призначені для роботи на газовому паливі.

6.33      Допускається    переведення    на   газове    паливо    малометражних  (малогабаритних)      опалювальних      котлів      заводського      виготовлення,

призначених для твердого або рідкого палива.

Переобладнані на газове паливо опалювальні установки повинні бути обладнані газовими пальниками з автоматикою безпеки, які відповідають вимогам, передбаченим розділом 11.

В одному приміщенні житлових будинків не допускається передбачати установку більше двох ємкісних водонагрівачів або двох малометражних опалювальних котлів або двох інших типів газового обладнання.

6.34    Для опалення приміщень житлових будинків висотою до 10 поверхів включно допускається передбачати газові каміни, конвектори, калорифери та інші типи опалювального газового обладнання заводського виготовлення з відводом  продуктів згоряння  через  зовнішню  стіну  будинку  (за  схемою, передбаченою заводом-виготовлювачем). При цьому подачу газу до газового обладнання, встановлюваного в приміщеннях житлового будинку (у тому числі і розташованих в них громадських установ) слід передбачати самостійними відгалуженнями,   на   яких   у   місці   приєднання   до   газопроводу   повинні установлюватися  поза  приміщеннями,   де  встановлено  газове  обладнання, вимикаючі    пристрої.    З'єднання   труб,    що    прокладаються    в    житлових (службових)   приміщеннях   слід   виконувати   зварними,   різьбові   з'єднання допускаються тільки в місцях підключення газопроводу до опалювального газового обладнання та установки вимикаючого пристрою.

Газові пальники опалювального газового обладнання повинні бути оснащені автоматикою безпеки та регулювання, які відповідають вимогам розділу 11.

При установці зазначених приладів необхідно дотримуватися вимог, передбачених 6.44, 6.46, 6.47.

6.35    При установці в кухні газової плити та проточного водонагрівача з відводом продуктів згоряння в димохід об'єм кухні слід приймати згідно з 6.28.

6.36    Допускається установка в кухні проточного газового водонагрівача кухонного   типу   (тепловою   потужністю   до   10   кВт),   призначеного   для короткочасної роботи, з виходом продуктів згоряння в приміщення за умови забезпечення неодночасного користування газовою плитою і водонагрівачем шляхом    установки    L    -    подібного    триходового    крану,    що    дозволяє користуватися тільки одним приладом, при цьому:

-   об'єм кухні повинен бути не менше 21м3;

-   кількість повітря, що видаляється з приміщення кухні, згідно з вимогами СНІП 2.08.01 повинна бути не менше 90 м3/год;

-   у приміщенні кухні слід встановлювати сигналізатор мікроконцентрацій окислів вуглецю з блоком (клапаном) автоматичного відключення подачі газу до водонагрівача.

6.37    Установку водонагрівачів, опалювальних котлів та опалювальних апаратів з відводом продуктів згоряння в димохід або крізь зовнішні стіни будинку слід передбачати в кухнях або у відособлених нежилих приміщеннях, які призначені для їхнього розміщення і відповідають вимогам 6.38, 6.39, 6.40.

Опалювальні апарати конвекторного типу з герметичною камерою згоряння і відводом продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку (за схемою, передбаченою заводом-виготовлювачем) можуть установлюватися в житлових і службових приміщеннях.

Теплова потужність конвекторів, що встановлюються у житлових приміщеннях не повинна перевищувати 7,5 кВт.

6.38     Установку газового опалювального обладнання сумарною тепловою потужністю до 30 кВт дозволяється передбачати в приміщенні кухні (неза лежно від наявності плити та проточного водонагрівача) або у відособленому приміщенні,   внутрішній   об'єм   кухні   при   установленні    опалювального

 

обладнання з відводом продуктів згоряння в димохід, повинен бути на 6 м3 більше, передбаченого 6.28.

Відвід продуктів згоряння від опалювальних апаратів тепловою потужністю до 30 кВт дозволяється робити через димохід або через зовнішню стіну будинку (згідно з додатком Ж).

6.39            Установку    газового    опалювального    обладнання    тепловою потужністю понад 30  кВт до  200  кВт слід передбачати у відособлених нежилих, вбудованих або прибудованих до житлових будинків приміщеннях, що відповідають вимогам 6.40.

6.40 Відособлені вбудовані і прибудовані приміщення, де розміщується опалювальне газове обладнання сумарною тепловою потужністю від 30 до 200 кВт повинно відповідати таким вимогам:

-  висота приміщення не менше - 2,5 м;

-      наявність природної вентиляції з розрахунку:     витяжка -    в об'ємі трьохкратного повітрообміну в годину; приплив - в об'ємі витяжки плюс додаткової   кількості   повітря   для   горіння   газу   (при   заборі   повітря   із приміщення);

-      розміри   витяжних   та   припливних   пристроїв   повинні   визначатися розрахунком;

-  об'єм приміщення слід передбачати не менше наведеного в таблиці 9.

Таблиця 9

6.41    Відособлені приміщення для розміщення опалювального обладнання сумарною тепловою потужністю понад 30 до 200 кВті приміщення в підвалах житлових будинків, що належать громадянам на правах приватної власності для розміщення опалювального обладнання, повинні мати природне освітлення

*з розрахунку заскління 0,03 м2 на 1 м3 об'єму приміщення та огороджуючі від суміжних приміщень конструкції з межею вогнестійкості не менше 0,75 годтамежею поширення вогню по конструкції, рівних нулю.

6.42    Окремо розташовані та прибудовані будинки, в яких розміщується опалювальне   газове   обладнання,   повинні   бути   не   нижче   IV   ступеню вогнестійкості і повинні бути обладнані первинними засобами пожежогасіння згідно з 6.63.

6.43           При   розміщенні   опалювального   обладнання   в   приміщенні, прибудованому до житлового будинку, додатково до зазначених в 6.40 вимог, слід виконувати:

-    прибудова повинна розміщуватися біля глухої частини стіни будинку з відстанню по горизонталі та вертикалі від віконних та дверних отворів не менше 1 м;

-    стіна прибудови не повинна бути зв'язана з стіною житлового будинку.

6.44        Відстані  від  будівельних  конструкцій  приміщень  до   побутових газових плит та опалювального газового обладнання слід передбачати згідно з паспортами   підприємств-виготовлювачів,   вимог   протипожежної   безпеки, зручності монтажу, експлуатації та ремонту і згідно з вимогами цих Норм.

6.45        Установку плити слід передбачати біля стіни із негорючих матеріалів на відстані не менше 6 cmвід стіни. Допускається установка плити біля стін з важкогорючих і горючих матеріалів, ізольованих негорючими матеріалами (покрівельною   сталлю   по   листу   азбесту   товщиною   не   менше   З   mm, штукатуркою тощо) на відстані не менше 7 cmвід стін. Ізоляція передбачається від підлоги і повинна виступати за габарити плити на 10 cmз кожного боку і не менше 80 cmзверху.

6.46        Установку настінного газового обладнання для опалення та гарячого водопостачання слід передбачати:

-  на стінах із негорючих матеріалів на відстані не менше 2 cmвід стіни (у тому числі від бокової стіни);

-    на   стінах   із   важкогорючих   та   горючих   матеріалів,   ізольованих негорючими матеріалами (покрівельною сталлю по листі азбесту товщиною не менше 3 mm, штукатуркою, тощо) на відстані не менше З cmвід стіни (у тому числі від бокової стіни).

Ізоляція повинна виступати за габарити корпусу обладнання на 10 cmі 70 cmзверху.

6.47      Установку газового обладнання для поквартирного опалення слід передбачати на відстані не менше 10 cmвід стіни із негорючих матеріалів та від стін із важкогорючих матеріалів, захищених згідно з вказівками 6.45.

Допускається установка даного обладнання біля стін Із важкогорючих і горючих матеріалів без захисту на відстані не менше 25 cmвід стін.