2. При визначенні сейсмічних навантажень виділений масив порід вважається ґрунтовою спорудою і разраховується за одномірною схемою при розрахунковому напрямку сейсмічного впливу.

3. Категорія грунту основи масиву за сейсмічними властивостями визначається в межах 10-мет-рового шару, розташованого безпосередньо під імовірною поверхнею ковзання.

4. Сейсмічна дія визначається за формулами (5.1) і (5.6), приймаючи коефіцієнти:

а0 - за таблицею 5.2;

kA - за таблицею 5.3;

kf - приймати 0,3 при 7-8 балах і 0,45 - при 9 баллах;

kψ - 0,7 як для ґрунтових споруд;

βη = 1.

5. Розрахунок протизсувних споруд проводиться за двома схемами:

- сейсмічні дії прикладені горизонтально до розрахункових блоків;

- сейсмічні дії прикладені під кутом 30° до горизонтальної площини.

При цьому додатні значення вертикальної компоненти приймаються для активної частини схилу, від'ємні - для контрфорсної частини.

ДОДАТОК Ж (довідковий)

ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

Ж.1 Акселерограма землетрусів - запис процесу зміни в часі прискорення коливань ґрунту (основи) для деякого напрямку.

Ж.2 Антисейсмічні заходи - сукупність конструктивних і планувальних рішень, заснованих на виконанні вказівок норм, яка забезпечує визначений, регламентований нормами рівень сейсмостійкості споруд.

Ж.3 Дія сейсмічна - вектор сейсмічної сили, яка визначається розрахунковим шляхом за формулами (2.1) і (2.2) або через експериментальне спостереження сейсмічного прискорення.

Ж.4 Висота будівлі - різниця відміток нижчого рівня вирощення або спланованої поверхні землі, що прилягає до будівлі, і низу верхнього перекриття.

Ж.5 Ізосейсти - однакові рівні інтенсивності землетрусів (у балах), відображені на карті території у вигляді ліній.

Ж.6 Інтенсивність землетрусу - енергетична оцінка дії землетрусу в балах 12-бальної шкали, яка визначається за макросейсмічними описами руйнувань і пошкоджень природних об'єктів, грунту, будівель і споруд, руху тіл, а також за спостереженнями та відчуттями людей.

Ж.7 Каркасні будівлі - будівлі з несучими рамами (каркасом), що повністю сприймають вертикальні та горизонтальні навантаження. Взаємодіючі елементи рам (колони, стовпи та ригелі) опираються осьовим навантаженням, перерізуючим силам і згинальним моментам.

Ж.8 Каркасно-кам'яні будівлі - будівлі з монолітними залізобетонними каркасами, при зведенні яких використовується специфічна технологія: спочатку виконується кладка, яка використовується як опалубка при бетонуванні елементів каркаса.

Ж.9 Каркас із заповненням - несуча система, що складається з рам, заповнених цілком або частково кладкою з використанням природних та штучних каменів, яка сприймає вертикальне навантаження спільно з елементами каркаса. Розподіл зусиль між рамами та заповненням здійснюється в залежності від конкретних конструктивних рішень із використанням відомих методів теорії споруд будівельної механіки та опору матеріалів.

Ж.10 Комплексна конструкція - стінова конструкція з кладки, виконаної з використанням цегли, бетонних блоків, пиляного вапняку або інших природних або штучних каменів і підсилена залізобетонними включеннями, які не утворюють рами (каркас).

Ж.11 Логарифмічний декремент коливань - логарифм натуральний відношення амплітуд власних коливань будівлі: δ = ln Uk /Uk-1.

Ж.12 Лінійно-спектральний метод (ЛСМ) розрахунку сейсмостійкості - метод, в якому величини сейсмічних навантажень визначаються за спектрами відгуку в залежності від частот і форм власних коливань конструкцій.

Ж.13 Максимальний розрахунковий землетрус (МРЗ) - землетрус, який викликає на майданчику будівництва струс максимальної інтенсивності за період 5000 років.

Ж.14 Маловідповідальпі будівлі і споруди—склади, кранові та ремонтні естакади, підприємства торгівлі і побутового обслуговування з терміном служби не більше 20 років, невеликі майстерні, тимчасові будівлі та споруди, торговельні павільйони та інші будівлі та споруди, руйнування яких не пов'язано із загибеллю людей, втратою матеріальних і культурних цінностей і не викликає припинення безперервних технологічних процесів або забруднення навколишнього середовища

Ж.15 Монолітно-кам'яні будівлі - будівлі з тришаровими або багатошаровими стінами, в яких бетонування основного несучого шару з монолітного залізобетону здійснюється з використанням

двох зовнішніх шарів кладки, виконаних з природних або штучних каменів, що використовуються як незнімальна опалубка. В необхідних випадках влаштовуються додаткові термоізолюючі шари.

Ж.16 Осцилятор - одномасова лінійно-пружна динамічна система, яка складається з маси, пружини та демпфера.

Ж.17 Паспорт динамічний майданчика будівництва, будівлі, споруди - документ, що засвідчує відповідь (відгук) об'єкта на механічну дію у момент спостережень.

Ж.18 Поповерхов» акселерограма - акселерограми відповідей (відгуків) окремих висотних відміток будівлі на механічну або сейсмічну дію.

Ж.19 Проектний землетрус (ПЗ) - землетрус, який викликає на майданчику будівництва струс максимальної інтенсивності за період 500 - 1000 років.

Ж.20 Прямий динамічний метод (ПДМ) розрахунку сейсмостійкості - метод числового інтегрування рівнянь руху, який використовується для аналізу вимушених коливань конструкцій при сейсмічній дії, заданій акселерограмами землетрусів.

Ж.21 Рамно-в'язева система - система, яка складається з рам (каркаса) і вертикальних діафрагм, стін або ядер жорсткості та сприймає горизонтальні та вертикальні навантаження. При цьому горизонтальне та вертикальне навантаження розподіляються між рамами (каркасами) і вертикальними діафрагмами (та іншими елементами) в залежності від співвідношення жорсткостей цих елементів.

Ж.22 Розрахункова сейсмічна інтенсивність для майданчика - величина сейсмічної дії, виражена в балах макросейсмічної шкали, на основі наближених статистичних оцінок значень прискорень, швидкостей, зміщень, а також значення ймовірності перевищення (або неперевищення) інтенсивності протягом заданого інтервалу часу.

Ж.23 В'язева система - система, яка складається з рам (каркаса) і вертикальних діафрагм, стін і (або) ядер жорсткості. При цьому розрахункове горизонтальне навантаження повністю сприймається діафрагмами, стінами та (або) ядрами жорсткості.

Ж.24 Сейсмічне мікрорайонування (СМР) - комплекс інженерно-геологічних і сейсмометричних робіт щодо прогнозування впливу особливостей будови приповерхневої частини розрізу (будова та властивості, стан порід, характер і особливості, рельєф тощо) на сейсмічний ефект і параметри коливань ґрунту на майданчику.

Ж.25 Сейсмоізоляція — зниження сейсмічних навантажень на споруду за рахунок використання спеціальних конструктивних елементів:

- елементів, які підвищують гнучкість і періоди власних коливань (гнучкі стовпи, опори, що качаються, гумометалеві опори тощо);

- елементів, які.підвищують поглинання (дисипацію) енергії сейсмічних коливань (демпфери сухого тертя, пояси ковзання, гістерезисні, в'язкі демпфери);

- резервних — елементів, що виключаються з роботи.

Примітка. У залежності від конкретного проекту використовуються всі або деякі з перерахованих елементів.

Ж.26 Сейсмостійкість споруди — здатність споруди зберігати після розрахункового землетрусу функції, передбачені проектом, наприклад:

- відсутність глобальних обвалень або руйнувань споруди або її частин, які можуть спричинити загибель і травмування людей;

- продовження експлуатації споруди після відновлення або ремонту.

Ж.27 Сейсмічність майданчика будівництва - інтенсивність можливих сейсмічних дій на майданчику будівництва з відповідними категоріями повторюваності протягом нормативного строку. Сейсмічність встановлюється у відповідності з картами сейсмічного районування та мікросейсмо-районування майданчика будівництва. Вона вимірюється в балах за шкалою MSK-64.

Ж.28 Синтезована акселерограма - акселерограма, отримана аналітичним шляхом на основі статистичної обробки та аналізу деякої сукупності аналогових аксслерограм.

Ж.29 Спектр коефіцієнтів динамічності - безрозмірний спектр, отриманий діленням значень спектра відгуку осцилятора на максимальне абсолютне значення прискорення відповідної акселе-рограми.

Ж.30 Спектр відгуку - розподіл максимальних значень прискорень відгуку матеріальної системи за частотами зовнішньої дії, які залежать від співвідношення частотних характеристик системи і дій.

Ж.31 Спектр відгуку узагальнений - спектр, отриманий за результатами обробки спектрів відгуку для набору аналогових та/або синтезованих акселерограм.

Ж.32 Спеціальне СМР - детальні інженерно-сейсмометричні дослідження із щільністю інже-нерно-сейсмологічних і сейсмометричних спостережень від 10 точок на 100 км2 до 12-15 точок на 1км2.

ДОДАТОК К (довідковий)

ПЕРЕЛІК НОРМАТИВНИХ АКТІВ І ДОКУМЕНТІВ, НА ЯКІ Є ПОСИЛАННЯ В ЦИХ НОРМАХ

СНиП 2.01. 07-85

Нагрузки и воздействия

СНиП 2.02.05-87

Фундаменты машин с динамическими нагрузками

СниП 2.03.01.-84*

Бетонные и железобетонные конструкции

СНиП II-23-81*

Стальные конструкции

СНиП II-В.2-71

Каменные и армокаменные конструкции

СНиП 3.02.01-83*

Основания и фундаменты

ДБН В.1.1-5-2000

Будинки та споруди на підроблюваних територіях і просідаючих Грунтах

ДБН В.1.1-1-94

Проектування і будівництво цивільних будівель з блоків і каменів пиляних вапняків Кримських родовищ в сейсмічних районах

ГОСТ 6249-52

Шкала для определения силы землетрясения в пределах от 6 до 9 баллов

ГОСТ 27751-88

Надежность строительных конструкций

ГОСТ 27.310-95

Надежность в технике. Анализ видов, последствий и критичности отказов. Основные положения

НД 31.3.002-2003

Инструкция по инженерному обследованию и паспортизации портовых гидротехнических сооружений

РСН 65-87

Инженерные изыскания для строительства. Сейсмическое микрорайонирование. Технические требования к производству работ

Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995р. №554.

Методика оцінки збитків від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 175

Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів, затверджене наказом МНС України від 18.12.2000 р. № 338 та зареєстроване в Мін'юсті України 1.09.2005 за № 970/11250

Закон України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" від 18.01.2001 р. № 2245-ІII

Закон України "Про цивільну оборону України"

Порядок і правила проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, діяльність на яких може призвести до аварії екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 р. № 1788)

ДОДАТОК Л (довідковий)

ОСНОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ

АО, А, В, С - позначення карт сейсмічної інтенсивності із різною повторюваністю сеісмічних впливів;

γn - коефіцієнт надійності щодо відповідальності згідно з ГОСТ 27751-88;

1L - показник текучості грунту;

е - коефіцієнт пористості грунту;

Е - модуль деформації грунту;

vs - швидкість поширення поперечних сейсмічних хвиль у грунті, м/с;

Т0 - переважаючий період власних коливань ґрунтової товщі, с;

Т1 - період першої форми власних коливань споруди, с;

пс - коефіцієнт сполучень розрахункових навантажень;

H - висота споруди;

В - ширина споруди;

L - довжина споруди;

Qk - навантаження, що відповідає масі, прийнятій як зосереджена у тоці k;

Ski - розрахункове значення горизонтального сейсмічного навантаженім, прикладене до точки k і яке відповідає i-ій формі власних коливань будівлі або споруди;

k1 - коефіцієнт, що враховує непружні деформації і локальні пошкодження елементів будівлі;

k2 - коефіцієнт відповідальності споруди;

k3 - коефіцієнт відповідальності, що враховує поверховість будівлі;

S0ki - горизонтальне сейсмічне навантаження за i-ю формою власних коливань споруди;

a0 - розрахункова амплітуда прискорення основи (в частках g), визначена з урахуванням реальних ґрунтових умов на майданчику будівництва;

kгр - коефіцієнт, що враховує нелінійне деформування грунтів;

βi - спектральний коефіцієнт динамічності, що відповідає i-й формі власних коливань будівлі або споруди;

ηki - коефіцієнт, що залежить від форми власних коливані будівлі або споруди і відмісця розташування навантаження;

n - число форм коливань;

Ui (zk), Ui(zj) - переміщення будівлі або споруди при власних коливаннях за i-ю формою;

cos (Uki,U0 ) - косинуси кутів між напрямками вектора сейсмічної дії U0 і переміщення Uki,

h ,b - висота та поперечний розмір стояків каркасних будівель;

Xk - переміщення (прогини) поверхів;

Δk - перекоси поверхів;

Np - зусилля, напруження або інші силогі фактори в елементах конструкцій від сейсмічного навантаження;

ni - значення відповідного фактора в перерізі, що розглядається, яке викликане сейсмічними навантаженнями за і-ою формою колиьань;