- тестові динамічні випробування споруди;

- проведення перевірочних розрахунків сейсмостійкості та оцінка сейсмічного ризику у випадку змін сейсмічних умов майданчика будівництва, властивостей основи і споруди під час експлуатації;

- систему регламентних заходів персоналу діючої гідротехнічної споруди щодо запобігання або зниження негативного впливу небезпечних геодинамічних процесів і явищ у період експлуатації.

Конкретні склад і методи спостережень та досліджень визначаються спеціалізованою проектною або дослідницькою організацією.

Геодинамічний моніторинг проводиться комплексно та охоплює період від початку будівництва до завершення експлуатації гідротехнічної споруди.

5.7.2 Всі ГТС незалежно від їх призначення, класу, конструкції та матеріалу виготовлення повинні підлягати обстеженню після кожної сейсмічної дії інтенсивністю 5 балів і вище. При цьому повинні бути оперативно проаналізовані показання всіх видів контрольно-вимірювальної апаратури, встановленої у споруді, а також проведено огляд споруди. На основі встановлених фактів виконується експертна і розрахункова оцінка міцності, стійкості та експлуатаційних властивостей споруди.

6 ВІДНОВЛЕННЯ, ПІДСИЛЕННЯ ТА РЕКОНСТРУКЦІЯ БУДІВЕЛЬ 1 СПОРУД

6.1 Вимоги даного розділу поширюються на будівлі та споруди:

а) які отримали пошкодження під час землетрусу;

б) збудовані без відповідних антисейсмічних заходів або при їх недостатності, а також у випадках зміни розрахункової сейсмічності території;

в) які реконструюються.

6.2 Відновлення, підсилення та реконструкція будівель або споруд виконується:

а) для переобладнання з метою часткової або повної зміни об'ємно-планувального рішення та (або) функціонального призначення;

б) для підвищення сейсмостійкості або приведення у відповідність до вимог чинних норм;

в) при підвищенні експлуатаційного навантаження на несучі елементи будівлі або споруди;

г) при закінченні нормативного строку експлуатації.

6.3 При виборі способів підсилення несейсмостійких житлових, громадських і промислових будівель необхідно керуватися загальними принципами проектування споруд для сейсмічних районів, викладених у цих Нормах. Елементи будівлі з недостатньою несучою здатністю виявляються за розрахунком. Розробляючи проект підсилення, незалежно від результатів розрахунку, належить враховувати конструктивні вимоги, викладені в розділі 3 цих норм.

6.4 У випадках, коли повне виконання конструктивних вимог норм неможливе або їх виконання призводить до економічної недоцільності підсилення, допускається реалізація обгрунтованих розрахунком технічних рішень підсилення будівлі при неповній відповідності вимогам норм з їх погодженням у встановленому порядку з органом державного регулювання. При цьому прийнятий рівень виконання вимог норм повинен бути обґрунтований в залежності від економічної доцільності та необхідного строку служби будівлі.

6.5 Відновлення, підсилення та реконструкція несучих конструкцій може мати наступні рівні:

а) відновлення стану конструкцій до рівня, який передував пошкодженню;

б) підвищення сейсмооснащеності до рівня вище початкового;

в) підсилення несучих конструкцій до рівня, який відповідає вимогам чинних будівельних норм.

6.6 Рішення про відновлення або підсилення будівель повинні прийматися з урахуванням їх фізичного або морального зносу та соціально-економічної доцільності заходів щодо відновлення або підсилення.

З метою визначення ступеня пошкодження або фізичного зносу, встановлення можливості подальшої експлуатації будівель або споруд повинна виконуватися оцінка їх технічного стану та несучої здатності конструкцій.

6.7 Рівень відновлення, підсилення та реконструкції призначається замовником у залежності від відповідальності будівлі та її функціонального призначення, а також на основі результатів обстежень та вказується у завданні на проектування.

6.8 Проект підвищення сейсмостійкості будівель та споруд належить розробляти на основі проектної документації та матеріалів детального натурного обстеження ґрунтової основи та конструктивних елементів будівлі.

У проекті належить використовувати, як правило, наступні технічні заходи:

а) зміну об'ємно-планувальних рішень шляхом поділу будівель складних конструктивних схем на відсіки простої форми антисейсмічними швами, розбирання верхніх поверхів будівлі, влаштування додаткових елементів жорсткості для забезпечення симетричного розташування жорсткостей у межах відсіку та зменшення відстані між ними;

б) підсилення стін, рам, вертикальних в'язей для забезпечення сприйняття зусиль від статичних і розрахункових сейсмічних дій;

в) збільшення жорсткості дисків перекриття та надійності з'єднання їх елементів, улаштування або підсилення антисейсмічних поясів;

г) забезпечення надійних зв'язків між стінами різних напрямків, між стінами та перекриттями;

д) підсилення елементів з'єднання збірних конструкцій стін;

е) підсилення конструктивної схеми будівлі, в тому числі шляхом введення системи додаткових конструктивних елементів;

ж) зменшення сейсмічного навантаження, в тому числі шляхом зниження маси будівлі;

з) використання гасників коливань, сейсмоізоляції та інших методів регулювання сейсмічної реакції;

і) зміну функціонального призначення (зниження рівня відповідальності).

При відновленні несучої здатності залізобетонних конструкцій з тріщинами до рівня 0,7- 0,9 від початкової величини допускається застосування ін'єктування цементними розчинами.

6.9 Визначення несучої здатності конструкцій повинно здійснюватись за результатами їх обстеження та оцінки технічного стану шляхом виконання розрахунку будівлі на розрахункову сейсмічну дію з урахуванням даних інструментального вимірювання фактичної міцності матеріалів конструкції. При цьому розрахункове значення міцності матеріалів повинно визначатися на основі статистичного аналізу "розкиду" її величин, виміряних у межах поверху будівлі, як мінімальне значення у довірчому інтервалі нормального розподілу із забезпеченістю 0,95.

Підсилення конструкцій повинно призначатися на основі оцінки несучої здатності головних конструктивних елементів, відповідальних за загальну стійкість будівлі або споруди.

6.10 При проектуванні відновлення, підсилення або підвищення сейсмостійкості необхідно передбачати максимальне збереження існуючих конструкцій без пошкоджень або елементів, для яких в результаті розрахунку на сейсмічні навантаження несуча здатність виявиться вище діючих зусиль. У подібних випадках не рекомендується призначати технічні рішення, що погіршують однорідність і цілісність конструкції, наприклад, використання залізобетонних стовпів шляхом прорізування кам'яної кладки, порушуючи при цьому її монолітність.

6.11 При оцінці несучої здатності конструкцій, що зберігаються, належить враховувати:

а) просторову роботу;

б) дійсну роботу вузлів сполучення елементів, у тому числі каркаса та стінового заповненн

в) перерозподіл зусиль за рахунок розвитку пластичних деформацій, в тому числі тріщино-утворення;

г) відповідність конструктивної та розрахункової схем;

д) спільну роботу елементів каркаса та перекриття;

е) податливість ґрунтової основи.

Узагальнення найбільш поширених способів відновлення, підсилення та реконструкції наведено в таблиці 6.1

Таблиця 6.1 - Класифікація способів реконструкції

Види конструкцій

Рівень реконструкції

Відновлення

Підсилення

Підвищення сейсмостійкості до нормативного рівня

Заміна, демонтаж

Основа

1 Ін'єктування

1 Ін'єктування

1 Додаткове ущільнення

2 Водозниження

Фундаменти

1 Ін'єктування

2 Улаштування гідроізоляції

1 Улаштування обойм розвантажних конструкцій

1 Влаштування обойм розвантажних конструкцій 2 Зміна розрахункової схеми

Розширення підошви фундаментів

Стіни та каркаси

1 Ін'єктування

2 Нанесення армооболонок, штукатурок

1 Покращання регулярності розподілу жорсткостей

2 Підсилення стін (оболонки, шпонки, скобки, стяжки), рам (обойми)

3 Підсилення зв'язків між стінами

1 Покращання регулярності розподілу жорсткостей

2 Підсилення вертикальних в'язей жорсткості

3 Вертикальний натяг

4 Влаштування ядер жорсткості та розвантажних поясів

5 Зміна конструктивної схеми

Демонтаж верхніх поверхів

Перекриття

Ін'єктування

1 Улаштування армованих стяжок

2 Збільшення перерізу

1 Збільшення жорсткості перекриттів та анкерування їх у поясах стін

2 Натяг, затяжки, шпренгелі

3 Зміна конструктивної схеми

Заміна перекриттів

Покрівля

Відновлення окремих елементів

Збільшення перерізу

Зміна конструктивної схеми

Заміна елементів конструкцій

6.12 При реконструкції, особливо у випадках прибудов і (або) надбудов, прийняті технічні рішення повинні забезпечувати потрібну сейсмостійкість усієї будівлі в цілому.

6.13 При використанні принципово нових конструктивних рішень підсилення або відновлення будівель та інших споруд розробку проектної документації необхідно виконувати при науковому супроводі та за участі спеціалізованих науково-дослідних і проектних організацій.

6.14 Відновлені, підсилені та реконструйовані об'єкти підлягають обов'язковому прийняттю у встановленому для звичайних об'єктів порядку з обов'язковим складанням паспорта про технічний стан і клас (рівень) сейсмостійкості.

ДОДАТОК А

(обов'язковий)

СПИСКИ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ УКРАЇНИ, РОЗТАШОВАНИХ У СЕЙСМІЧНО НЕБЕЗПЕЧНИХ РАЙОНАХ

У додатку наведено списки населених пунктів України, розташованих у сейсмічне небезпечних районах із розрахунковою сейсмічною інтенсивністю в балах шкали MSK-64 для середніх ґрунтових умов і трьох рівнів небезпеки: карти А, В, С. Сейсмічність у балах для населених пунктів України, які не згадуються у даному додатку, визначаються безпосередньо за вказаними картамами ЗСР-2004 -А, В, С.

Назва населених пунктів України

Карти ЗСР-2004

Назва населених пунктів України

Карти ЗСР-2004

А

В

С

А

В

С

Автономна Республіка Крим

Азовське

7

7

8

Мирний

7

7

8

Алупка

8

9

10

Молодіжне

7

8

9

Алушта

8

9

10

Научний

8

8

9

Армянськ

6

6

7

Нижньогірський

7

7

8

Багерове

8

9

9

Новоозерне

7

7

8

Бахчисарай

8

8

9

Новоселівське

6

7

7

Білогірськ

8

8

9

Ореанда

8

9

10

Владиславівка

8

8

9

Орджонікідзе

8

8

9

Вільне

7

7

8

Паркове

8

9

10

Гаспра

8

9

10

Партвніт

8

9

10

Гвардійське

6

7

7

Первомайське

6

7

7

Голуба Затока

8

9

10

Планерське

8

8

9

Горностаївка

8

9

9

Понизівка

8

9

10

Гурзуф

8

9

10

Поштове

8

8

9

Джанкой

6

7

7

Приморський

8

8

9

Євпаторія

7

7

8

Роздольне

6

6

7

Заозерне

7

7

8

Саки

7

7

8

Зуя

7

8

8

Санаторне

8

9

10

Керч

8

9

9

Сімеїз

8

9

10

Кіровське

8

8

9

Сімферополь

7

8

8

Комсомольське

7

8

9

Советський

7

8

а

Кореїз

8

9

10

Старий Крим

8

8

9

Красногвардійське

7

7

8

Судак

8

9

9

Краснокам'янка

8

9

10

Феодосія

8

8

9

Красноперекопськ

6

6

7

Форос

8

9

10

Куйбишеве

8

8

9

Чорноморське

6

6

7

Леніне

8

8

9

Щебеті вка

8

8

9

Лівадія

8

9

10

Щолкіне

8

8

9

Масандра

8

9

10

Яковенкове

8

9

9

Миколаївка

7

8

8

Ялта

8

9

10

Вінницька область

Вінниця

-

-

6

Ладижин

6

6

7

Гайсин

-

6

6

Могилів-Подільський

6

6

7

Жмеринка

6

6

6

Хмільник

-

-

6

Калинівка

-

-

6

Ямпіль

6

7

7

Козятин

-

-

6