6.3.13Лабораторні випробування промислових (технологічних) типів сировини проводяться на пробах (окремо гравійної і піщаної частини), що складені із відповідних природних різновидів у співвідношеннях, пропорційних середньому або представницькому для родовища (ділянки).  Маса технологічних проб погоджується з лабораторією, що проводить дослідження.

6.3.14  Технологічні дослідження у промислових або  напівпромислових умовах проводяться при вивченні пісків для виробництва силікатних каменів і цегли, ніздрюватих бетонів, щільних силікатних бетонів, скляних виробів і формувальних пісків невисокої якості.

Технологічні проби повинні бути представницькими для родовища в цілому або технологічно обгрунтованих його частин.

Прошарки некондиційних порід, які не можна виділити при видобутку, включають у склад технологічних проб.

Технологічні властивості корисної копалини вивчаються з детальністю, що забезпечує одержання вихідних даних для проектування технологічної схеми його переробки.

6.3.15  Визначення середньої густини слід проводити в ціликах для кожного типу і сорту корисної копалини. Об'єм цілика повинен бути не менше . Одночасно визначається коефіцієнт розпушування і природної вологості порід (для підрахування запасів у вагових одиницях).

Для гравійно-піщаних родовищ, розроблення яких проводяться із виділенням декількох фракцій гравію І піску, визначається вихід (об'єм) також кожної фракції у розпущеному стані із . У випадку використання для будівництва доріг або інших призначень гравійно-піщаної суміші без розділення на фракції так само проводиться і випробування корисної копалини.

6.4Гідрогеологічні І інженерно-геологічні дослідження.

6.4.1   Піддягають вивченню всі основні водоносні горизонти, які обводнюють родовище. По кожному із них визначається потужність, типи колекторів та їх літологічний склад, умови живлення, взаємозв' язок з Іншими водоносними горизонтами і поверхневими водами, положення рівнів і інші параметри, які необхідні для розрахунку можливих водопритоків у гірничі виробки та проектування водознижувальних і дренажних заходів. Слід також вивчити хімічний склад і бактеріологічний стан вод, їх агресивність до бетону, металів, полімерів, вміст у них корисних і шкідливих домішок; оцінити можливість використання цих вод для водопостачання, а також вплив їх дренажу на діючі у районі родовища водозабори.

6.4.2   Інженерно-геологічними дослідженнями повинні бути визначені: фізико-механічні властивості піску і гравію, вміщувальних відкладів, їх міцність у природному та водонасиченому станах, літологічний склад, шаруватість та Інші особливості, а також можливість виникнення зсувів, селів, лавин та інших явищ, які можуть ускладнити розроблення родовищ і негативно впливати на здоров'я людини.

6.4.3  Слід дати  оцінку  можливих джерел   господарчо-питного  і  технічного  водопостачання,   що забезпечують потребу підприємства по видобутку і переробці корисної копалини.

6.5   ПІску і гравію необхідно дати радіаційне-гігієнічну оцінку відповідно до РСН-356-91, а також слід запропонувати   рекомендації  по  охороні   навколишнього  середовища,   рекультивації  землі,   відвало- утворенню.

6.6   Оцінювання стабільності показників якості сировини проводиться згідно з ГОСТ 24100.

 

7ВИМОГИ ДО ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ

7.1Підрахування запасів піску і гравію проводиться відповідно до вимог "Класифікації запасів родовищ і прогнозних ресурсів твердих корисних копалин" з урахуванням специфіки цих родовищ.

Підрахування запасів проводиться на основі кондицій, які розраховані у техніко-економічному обгрунтуванні, У випадку, коли піски або гравійно-піщана суміш є загальнорозповсюдженою корисною копалиною, ТЕО кондиції у повному обсязі, який передбачений методичними вказівками, може не складатись, а за їх основу беруть вимоги завдання і розрахунки балансової належності запасів.

При обгрунтуванні кондицій для Підрахування запасів незагальнорозповсюдженої корисної копалини техніко-економічні розрахунки складаються проектно-вишукувальними інститутами або спеціалізованими геологічними організаціями прямими розрахунками або за допомогою укрупнених нормативів.

Для загальнороз По всюдженої корисної копалини найкраще використовувати досвід роботи аналогічних підприємств.

7.1.1   Запаси  категорії А  підраховуються  на родовищах  першої  групи  складності  в  контурах розвідувальних виробок, а на родовищах другої групи -у контурах гірничо-експлуатаційних робіт і свердловин експлуатаційної розвідки, по яких з високою надійністю визначені всі оцінювальні параметри. Просторове положення виділених промислових (технологічних) типів, сортів і марок піску і піщано- гравійних порід повинно установлюватись у ступені однозначного оконтурювання.

7.1.2Запаси категорії В підраховуються на знову розвіданих родовищах першої і другої груп у контурах розвідувальних виробок, а на родовищах першої групи — також у зоні геологічно обгрунтованої екстра поляції, ширина якої за падінням і простиранням не повинна перевищувати відстань між виробками, що прийнята для   запасів  категорії А.   Визначення   просторового   положення  виділених  промислових (технологічних)  типів  пісків  і  піщано-гравійних  порід допускається  у декількох  варіантах,   але  без принципових розходжень щодо оцінки будови родовища і умов залягання корисної копалини.

Вихід пісків різних марок, сортів і класів на родовищах скляних і формувальних пісків може оцінюватись статистично. Вміст гравію і валунів, їх вихід і розмірність на родовищах другої групи визначається за даними розсіву піщано-гравійної суміші, а на родовищах першої групи приймається за аналогією з частиною родовища, яка розвідана за категорією А.

7.1.3  Запаси категорії С1 підраховуються у контурі розвідувальних виробок і у зоні геологічно обгрунтованої екстраполяції шириною, що дорівнює відстані між виробками для запасів категорії В.

7.2   Віднесення запасів до забалансових повинно мати належне обгрунтування та розмежування за причинами (гірничо-геологічними, економічними та ін.). Запаси піску і гравію, які призначаються для будівельних цілей, звичайно розвідуються і оцінюються лише за групою балансових.

7.3   Кількісна оцінка прогнозних ресурсів категорії р1 проводиться лише на родовищах скляних, керамічних і формувальних пісків, а також пісків для виробництва карбіду кремнію.

7.4   При оцінці запасів на родовищах, що розробляються, повинні враховуватись фактичні дані про морфологію,   умови  залягання,   потужність  і якість   корисної  копалини  у  результаті  розроблення; співставлення даних розвідки  і розробки по запасах,  підрахункових параметрах і  геологічній будові родовища. Ці дані повинні ілюструватись контурами запасів, що затверджені, погашені, прирощені, а також таблицями руху запасів.

8ПІДГОТОВЛЕНІСТЬ РОЗВІДАНИХ РОДОВИЩ ДО ПРОМИСЛОВОГО ОСВОЄННЯ

8.1  Підготовленість розвіданих родовищ піску і гравію до промислового освоєння визначається відповідно до "Класифікації запасів родовищ і прогнозних ресурсів твердих корисних копалин".

8.2Ступінь розвіданості і вивченості повинна забезпечувати екологічну безпеку експлуатації родови ща — радіаційну, гідрогеологічну, інжєнерно-геологічну та інші, але може мати виробничий ризик, який приймає на себе замовник.

ДОДАТОК 1

(Довідковий)

ПЕРЕЛІК НОРМАТИВНО-ТЕХНІЧНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇНА ПІСОК, ГРАВІЙ ТА  МАТЕРІАЛИ,ВИРОБИ І КОНСТРУКЦІЇ З НИХ

ДСТУ Б В.2-6-2-95        Вироби бетонні і залізобетонні. Загальні технічні умови ДСТУ Б В.2.7-23-95      Розчини будівельні- Загальні технічні умови

ДСТУ Б В 2.7-32-95      Пісок щільний природний для будівельних матеріалів, конструкцій і робіт.

Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-43-96      Бетони важкі. Технічні умови ДСТУ Б В.2.7-45-96      Бетони ніздрюваті. Технічні умови

ГОСТ 17.5.1.03-86         Охрана природы Земли. Классификация вскрышных и вмещающих пород для

биологической рекультивации земель

ГОСТ 379-79                 Кирпич и камни силикатные. Технические условия

ГОСТ 1566-71                Изделия огнеупорные динасовые для электросталеплавильных печей.

Технические условия

ГОСТ 2138-84                Пески формовочные. Общие технические условия

ГОСТ 2189-78                Пески формовочные. Правила приемки. Методы отбора и подготовки проб для

испытаний

ГОСТ 3647-80               Материалы шлифовальные. Зернистость и зерновой состав. Методы контроля

ГОСТ 3910-75               Изделия огнеупорные динасовые для укладки стекловаренных печей.

Технические условия

ГОСТ 4157-79               Изделия огнеупорные динасовые. Технические условия

ГОСТ 5742-76               Изделия из ячеистых бетонов теплоизоляционные

ГОСТ 6133-84               Камни бетонные стеновые. Технические условия

ГОСТ 6139-91               Песок нормальный для испытания цементов. Технические условия

ГОСТ 6665-91               Камни бетонные и железобетонные бортовые. Технические условия

ГОСТ 7031-75               Песок кварцевый для тонкой керамики

ГОСТ 7397-85                Щебень из природного камня для балластного слоя железнодорожного пути.

Технические условия

ГОСТ 7394-85                Балласт гравийный и гравийно-песчаный для железнодорожного пути

Технические условия

ГОСТ 7473-85               Смеси бетонные. Технические условия

ГОСТ 8268-82                Гравий для строительных работ. Технические условия

ГОСТ 8269-87               Щебень из природного камня, гравии и щебень из гравия для строительных работ

Методы испытаний

ГОСТ 8735-88               Песок для строительных работ. Методы испытании

ГОСТ 9128-84               Смеси асфальтобетонные дорожные, аэродромные и асфальтобетон

Технические условия

ГОСТ 10260-82              Щебень из гравия для строительных работ. Технические условия

ГОСТ 10923-S2             Рубероид. Технические условия

ГОСТ 11024-84              Панели стеновые наружные бетонные и железобетонные для жилых и обществен-

ных зданий. Общие техничесие условия

ГОСТ 11118-73              Панели из автоклавных ячеистых бетонов для наружных стен зданий. Техничес-

кие требования

ГОСТ 12504-80              Панели стеновые внутренние бетонные и железобетонные для жилых и общест-

венных зданий. Общие технические условия

ГОСТ 12767-80              Панели железобетонные сплошные для перекрытий и общественных зданий.

Технические условия

ГОСТ 15879-70             Стеклорубероид. Технические условия

ГОСТ 20190-90             Бетоны жаростойкие. Технические условия

ГОСТ 21520-89             Блоки из ячеистых бетонов стеновые мелкие. Технические условия

ГОСТ 22263-76             Щебень и песок из пористых горных пород. Технические условия

ГОСТ 22551-77              Песок кварцевый, молотые песчаник, кварцит и жильный кварц для стекольной

промышленности. Технические условия

ГОСТ 22552.0-7-77        Песок кварцевый, молотый песчаник, кварцит и жильный кварц для стекольной

промышленности. Методы анализа

ГОСТ 23037-78              Огнеупоры неформованные. Заполнители для бетонных изделий, масс, смесей,

покрытий и мергелей. Технические условия

ГОСТ 23409.0-2, 4-24    Пески формовочные, смеси формовочные и стержневые. Методы анализа

ГОСТ 23558-79              Материалы щебеночные, гравийные и песчаные, обработанные неорганическими

вяжущими. Технические условия

ГОСТ 23735-79              Смеси песчано-гравийные для строительных работ. Технические условия

ГОСТ 23845-86              Породы горные скальные для производства щебня для строительных работ.

Технические требования и методы испытаний

ГОСТ 24100-80              Сырье для производства песка, гравия и щебня из гравия для строительных работ.

Технические требования и методы испытаний

ГОСТ 25137-82              Материалы нерудные строительные, щебень и песок плотные из отходов промыш-

ленности, заполнители для бетона пористые. Классификация

ГОСТ 25192-82              Бетоны. Классификация и общие технические требования

ГОСТ 25214-82              Бетон силикатный плотный. Технические условия

ГОСТ 25246-82              Бетоны химически стойкие. Технические условия

ГОСТ 25551-77              Песок кварцевый, молотые песчаник, кварцит и жильный кварц для стекольной

промышленности. Технические условия

ГОСТ 25607-83              Материалы нерудные для щебеночных и гравийных оснований и покрытий авто-

мобильных дорог. Технические условия

ГОСТ 25877-83              Смеси дегтебетонные дорожные и дегтебетон. Технические условия

ГОСТ 26193-84              Материалы из отсевов дробления изверженных горных пород для строительных

работ. Технические условия

ГОСТ 26873-86              Материалы из отсевов дробления осадочных горных пород для строительных

работ. Технические условия.

РБН 356-91                    Положення про радіаційний контроль на об'єктах будівництва та підприємствах

будіндустрії і будматеріалів України

ТУ 2-036-743-78             Песок кварцевый формовочный. Производство карбида кремния

ТУ 14-8-223-77               Песок кварцевый для изготовления набивных масс

ТУ 21-028037-1-89         Песок кварцевый для производства железобетонных изделий (отходы обогащения

каолинов Просяновского месторождения)

ТУ 21-10-69-89               Бутовый камень. Технические условия

ТУ 21-25-109-79             Песок кварцевый франкционированный Глуховецкото месторождения

ТУМТС (1968)               Технические условия на песок для песочниц локомотивов

МПСМ СССР (1970)    Технические условия на качество основных видов сырьевых материалов для

производства портландцементного клинкера