7.2  Джерелом кисню може  бути центральний  кисневий пункт (газоподібний кисень) або киснево-газифікаційна станція (рідкий кисень).

7.3  Подавання кисню повинне здійснюватись централізовано, з встановленням балонів (не більше  10) у прибудовах з негорючих матеріалів або з центрального кисневого пункту (коли кількість балонів понад 10), які слід обладнувати засобами механізації.

7.4   Підведення   кисню   потрібно   передбачати   в:    операційні,   перев'язочні,   наркозні, реанімаційні  зали,  барозали,  післяопераційні     палати,  палати  інтенсивної терапії,  процедурні кабінетів ангіографії і ендоскопії, кабінети лапароскопії, бронхоскопії, спірографії, велоергометрії, визначення основного    обміну, палати кардіологічних і опікових відділень, ванні зали, родові, допологові,   палати       недоношених   дітей,   маніпуляційні   для   новонароджених,   палати   для новонароджених, післяпологові   палати фізіологічного і обсерваційного відділень - не менше 30% ліжок, палати гінекологічного відділення - не менше   25%   ліжок,    палати відділення патології вагітності - не менше 50% ліжок, палати на 1 і 2 ліжка всіх відділень,   крім   психіатричних - не менше 25% ліжок; в дитячих лікарнях: в палати грудних і новонароджених - не менше 40% ліжечок, в інші палати - не менше 15% ліжечок .

7.5  Підведення закису азоту потрібно передбачати в операційні, наркозні, реанімаційні зали, передпологові,  пологові,  післяопераційні  палати,  палати  інтенсивної терапії,  палати  опікових відділень.

7.6  Підведення вуглекислого газу потрібно передбачати в   ванні зали і лікувальні кабінети стоматологічних відділень.

7.7  Підведення трубопроводів вакуумної мережі потрібно передбачати в операційні, наркозні, реанімаційні зали, пологові, перев'язочні, палати інтенсивної терапії та опікового відділення, палати новонароджених і недоношених дітей, післяопераційні палати, маніпуляційні для новонароджених.

7.8  Підведення трубопроводів стисненого повітря необхідно  передбачати в ванні зали, лікувальні    кабінети    стоматологічних відділень, зуботехнічні лабораторії та до обладнання в пральних.

7.9Для подачі кисню, закису азоту, вуглекислого газу, вакууму передбачаються труби із міді або неіржавіючої сталі. Для подачі стисненого повітря в лікувальні кабінети передбачаються труби із неіржавіючої сталі; в зуботехнічні лабораторії, пральні, ванні зали - труби сталеві безшовні.

7.10  Трубопроводи   медичних   газів       потрібно       прокладати відкрито.    Допускається потайне прокладання трубопроводів   в разі забезпечення доступу до них.

7.11Heдопускається прокладання трубопроводів   кисню    в підвалах, підпіллях, каналах, а також під будинками і спорудами.

Водопостачання та каналізація

7.12  Будинки та споруди   закладів   охорони   здоров'я   необхідно обладнувати   системами господарсько-питного    та    протипожежного водопроводу, гарячого водопостачання, каналізації та водостоку.

7.13  Якість води, що подається на господарчо-питні потреби, повинна відповідати вимогам ГОСТ 2874.

7.14  Норми   витрат    води    на    внутрішнє та зовнішнє пожежогасіння необхідно приймати згідно зі СНІП 2.04.01 і СНІП 2.04.02.

Норми витрат води на технологічні потреби патолого-анатомічного корпусу, CEC, лабораторних корпусів клінік, науково-дослідних інститутів належить приймати, як для хімічних та фізичних лабораторій згідно з додатком З СНІП 2.04.01.

7.15  Проектування харчоблоків, пралень, гаражів та інших споруд допоміжного призначення, які входять в комплекси закладів охорони здоров'я, необхідно виконувати згідно з ДБН за видами будинків та споруд.

7.16  Стояки систем   холодного   та   гарячого   водопостачання, каналізації та внутрішніх водостоків належить виконувати приховано в спеціальних комунікаційних шахтах або пристінних коробах, які мають на кожному поверсі перекриття і двері з боку коридору. Відкрито прокладати стояки та підведення до санітарних   приладів дозволяється   в   санвузлах,   санкімнатах,   ванних приміщеннях і коморах прибирального інвентаря.

 

7.17  У    місцях    перетину    труб холодного та гарячого водопостачання, каналізації та внутрішніх водостоків з перекриттями, перегородками та стінами будинків   інфекційних лікарень (відділень) і віваріїв необхідно передбачати футляр з ущільненням бітумізованим пасмом.

7.18  В   умивальних, вбиральнях та інших приміщеннях психіатричних лікарень, де хворі знаходяться без догляду обслуговуючого персоналу, труби та запірна арматура повинні бути недосяжними для хворих.

7.19  Приміщення особистої гігієни жінок повинні бути обладнані душем, умивальником та сушильником для рушників.

7.20  Поливальні   крани з підключенням холодної та гарячої води діаметром 15 mmі трапи діаметром 50 mmналежить передбачати у передопераційних, підготовчих при пологових, ваннах, вбиральнях, обладнаних трьома і більше унітазами, клізмових, душових (при гардеробах), боксах та напівбоксах інфекційних відділень, в приміщеннях для миття та сушіння клейонок, зберігання прибирального інвентаря, буфетних, в приміщеннях, обслуговуючих радіоізотопні відділення з відкритими   джерелами,   в   приміщеннях  лікувальних   басейнів,   а  також   у   приміщеннях,   де передбачається  мокре  прибирання;   поливальні  крани  з  підводкою  холодної та  гарячої  води діаметром труб 15 mmі трапи діаметром 100 mmналежить передбачати у сміттєзбиральних камерах, виробничих приміщеннях  молочних кухонь, харчоблоків,  душових на три  сітки  і  більше,  в приміщеннях кафедри водолікування і миття мармітних візків.

7.21  У приміщеннях, обладнаних ванною або душем, за винятком санпропускників, належить передбачати сушильники для рушників.

 

7.22  Відведення виробничих стічних вод з приміщень для грязьових процедур, грязьових кухонь, приміщень миття та сушіння простирадл, полотен, брезентів та з приміщень для зберігання і регенерації лікувальної грязі повинен здійснюватись через спеціальні трапи (без гідравлічного затвора) в збірний грязевідстійник, обладнаний гідравлічним затвором.

7.23  Стічні води перед скиданням, залежно від виду та ступеня забруднення, підлягають відповідній очистці та знезараженню.

7.24  Стічні води від інфекційних та туберкульозних лікарень (відділень), за винятком стічної води  від  харчоблоків та пралень, перед скиданням в міську (селищну)   каналізацію повинні бути знезаражені.

7.25  Дезактивація стічних вод від  радіологічних корпусів (відділень) здійснюється згідно з технологічним завданням. 

7.26  Встановлення насосів господарчо-питного водоспоживання в лікарняних корпусах не допускається.

7.27  Водолікувальна кафедра повинна   бути     забезпечена подаванням холодної та гарячої води з постійною витратою та напором згідно з технологічним завданням.

7.28  Водообмін у ваннах лікувальних басейнів   належить передбачати: об'ємом до 60 м3 - безперервним потоком свіжої води; об'ємом більше 60 м3 - з рециркуляцією.

7.29  Лікувальні басейни на морській або мінеральній воді виконуються тільки на протоці.

7.30  Вода, яка надходить у лікувальні басейни, повинна бути знезаражена.

Теплопостачання, опалення, вентиляція та кондиціонування повітря

7.31  При проектуванні систем теплопостачання лікарень, пологових будинків, диспансерів зі стаціонаром, дитячих молочних кухонь слід передбачати два вводи тепла від незалежних джерел. За необхідності слід передбачати резервну котельню.

7.32   За   відсутності   централізованого   теплопостачання   необхідно   передбачати   власну опалювальну котельню з урахуванням категорії надійності відпуску тепла споживачам.

При тепловій потужності котельних, що працюють на природному газі до 3,75 Мвт (3,2 Гкал/г) з температурою води не більше 1150C, допускається розташування "дахових" котелень на плоских покрівлях чи в горищних приміщеннях.

7.33  При проектуванні котелень необхідно керуватись СНІП 11-35 та Рекомендаціями на проектування дахових вбудованих і прибудованих котельних установок для встановлення побутових теплогенераторів, що працюють на природному газі.

7.34  В  палатних  корпусах  і  відділеннях  з постійним перебуванням хворих, операційних блоках не допускається перерва в подаванні геплоти.

7.35  Потужність джерела резервного теплопостачання слід визначати з розрахунку повного покриття навантаження на опалення, кондиціонування повітря та гарячого водопостачання для палатних відділень, операційних, відділень реанімації та інтенсивної терапії. Для інших споживачів передбачається витрата теплоти тільки на чергове опалення.

7.36  Прокладання трубопроводів перегрітої води та пари по робочих приміщеннях закладів охорони здоров'я та шляхах масової евакуації людей заборонена, за винятком приміщень інженерно- технічного призначення.

7.37  Розрахункові температури повітря в приміщеннях приймаються у відповідності з додатком Д.

7.38Теплоносієм систем центрального водяного опалення слід приймати воду температурою не більше:

а)  85° C - для будинків лікарень (крім психіатричних), диспансерів із стаціонаром та пологових будинків;

б)95° C- для будинків психіатричних лікарень та  інших закладів охорони здоров'я.

7.39   В  системах  водяного  опалення  передбачаються  опалювальні  прилади  з  гладкою поверхнею, що дозволяє легке очищення.

Допускається застосовувати сталеві конвектори в вестибюлях, сходових клітках та коридорах, крім коридорів палатних відділень, операційних, реанімаційних, пологових відділень та відділень інтенсивної терапії.

7.40  В операційних, передопераційних, реанімаційних залах, наркозних, пологових, в палатах інтенсивної терапії, в приміщеннях психіатричних відділень, в стерильних опікових палатах, палатах для недоношених та травмованих дітей, приміщеннях для приготування та класифікації крові, електросвітлолікування, приготування ліків в асептичних умовах слід приймати бетонні опалювальні панелі.

7.41  В  приміщеннях, до яких висуваються вимоги щодо забезпечення асептичних умов, слід виконувати приховану прокладку трубопроводів.

7.42  При перетинанні трубопроводами та повітроводами перекриттів, перегородок та стін слід виконувати ущільнення отворів.

7.43  В будинках закладів охорони здоров'я слід передбачати припливно-витяжну вентиляцію з механічним спонуканням (або змішану природну витяжну вентиляцію з механічною припливною), яка забезпечує повітряно-тепловий баланс приміщень та відділень.

7.44  Вентиляція в будинках повинна виключати перетікання повітряних мас з "брудних" зон (приміщень) до "чистих".

 

7.45   Кратність повітрообміну слід приймати за     додатком Д. Для аптечних складів слід враховувати вимоги щодо зберігання окремих видів продукції.

7.46   У   відділеннях   з   природною   витяжною      вентиляцією повітря   слід   подавати   до коридорів, шлюзів, які відділяють палатні секції та відділення від ліфтових холів.

7.47   Для    приміщень    з    однаковими    санітарно-гігієнічними    вимогами    допускається прокладання   повітроводів з вертикальними колекторами.

Повітропроводи систем вентиляції (кондиціонування) після бактеріологічних фільтрів виконуються з неіржавіючої сталі.

7.48Повітроводи      припливно-витяжної       вентиляції лікувально-профілактичних закладів слід виконувати класу "Щ" (щільні).

7.49  Кондиціонування повітря обов'язкове    для    операційних, наркозних,    допологових, пологових,    післяопераційних    палат, реанімаційних палат та залів, палат інтенсивної терапії, опікових стерильних  відділень,  палат  новонароджених,  недоношених та травмованих     дітей, неонатальних відділень, стерильних зон віваріїв для тварин, вільних від патогенної флори (ВПФ), а також    для     приміщень     з     технологічним     обладнанням, робота якого  потребує  особливих мікрокліматичних умов.

У палатах новонароджених, які повністю обладнані кювезами, технологічними установками лікування мікрокліматом, кондиціонування повітря передбачати не слід.

7.50  Розрахункову температуру повітря в приміщенні, яке кондиціонується, слід приймати у відповідності з додатком Д як для холодного, так і для теплого періоду року, при цьому відносна вологість повітря повинна бути в межах 55-60%.

7.51  Відносна вологість повітря у холодний період в   палатах   з механічною припливно- витяжною вентиляцією приймається 30-50%.

Відносна вологість припливного повітря, яке подається до коридору та шлюзу, не нормується.

7.52  Зволоження повітря в приміщеннях з нормативною відносною вологістю повинно здійснюватися парогенераторним устаткуванням.

7.53  Допускається зволоження гарячою або водопровідною водою, яка відповідає ГОСТ 2874, з обов'язковим автоматичним спорожненням води із зволожуючих установок, коли вентиляція не працює.

7.54  Зовнішнє повітря, що   подається   системами   припливної вентиляції, треба очищати в фільтрах.    Повітря,    що    подається    до    операційних,    наркозних,    допологових,    пологових, післяопераційних, реанімаційних палат та залів, палат інтенсивної терапії, опікових   стерильних відділень, палат недоношених та травмованих дітей, а також до віваріїв для тварин (ВПФ), слід додатково очищати в бактерицидних фільтрах.

Не допускається встановлення масляних фільтрів для 1 ступеня очищення повітря.

7.55   Повітря,   що   видаляється   з   радіологічних   відділень   з   відкритими   джерелами випромінювання, мікробіологічних відділень з патогенними матеріалами, віваріїв ВПФ, слід очищати в фільтрах.

7.56Самостійні системи припливно-витяжної вентиляції слід передбачати для приміщень: операційних блоків (окремо    для асептичних і септичних блоків), реанімаційних залів та палат інтенсивної терапії (окремо для поступаючих до лікарні з вулиці та з відділень лікарень), пологових - окремо  для   фізіологічного  та  обсерваційного  відділень,   палат  в   акушерських  відділеннях (пологових будинках) - окремо для фізіологічного і обсерваційного відділень,  палат новона роджених, недоношених та травмованих дітей кожного відділення (окремо для   фізіологічного та обсерваційного відділень), рентгенівських і радіологічних відділень, лабораторій, грязелікування, водолікування, сірководневих ванн, радонових ванн, санітарних вузлів, холодильних камер, аптек, а   також   для   приміщень,   які   потребують   самостійної   припливно-витяжної   вентиляції,   що визначається  технологічною частиною проекту.