Примітка.

Постачальнику слід вжити необхідних заходів для запобігання випадкового знищення зареєстрованих даних.

  1. Засоби вимірювальної техніки, які не відповідають установленим вимогам

Будь-який ЗВТ, який зазнав пошкодження, перевантаження або неправильного викорис­тання, чи правильність функціонування якого викликає сумнів, чи який має прострочену дату чергового підтвердження, ушкоджену пломбу, підлягає вилученню з експлуатації та ізолюванню з відповідним етикетуванням або маркуванням.

Такі засоби вимірювальної техніки не можуть бути повернуті до експлуатації щодо усунення причин невідповідності і повторного підтвердження його придатності.

Якщо результати калібрування, яке передувало будь-якому юстуванню чи ремонту, вка­зали на можливість значних похибок будь-якого вимірювання, зробленого за допомогою ЗВТ до даного калібрування, то Постачальник повинен виконати необхідні коригувальні дії.

Примітка.

Якщо виявлено неточності або будь-які інші недоліки ЗВТ, то як правило, виконують їх юстування, огляд або ремонт, приводячи ці засоби до належного стану. За неможливості виконання таких робіт слід розглянути питання зниження класу даного засобу або його бракування. До зниження класу ЗВТ слід підходити з особли­вою ретельністю, оскільки воно може призвести до ситуації, коли за всіма ознаками ідентичні засоби будуть мати різні допустимі похибки. Причому цей факт може бути встановлений лише під час уважного вивчення ети­кетки, розглянутої в 4.10. Крім того, необхідно повторне підтвердження придатності з перевіркою на відпо­відність менш суворим вимогам.

Якщо йдеться про багатофункціональний або багатодіапазонний прилад і може бути про­демонстрована його нормальна робота під час виконання однієї чи кількох функцій або під час роботи в одному чи кількох діапазонах, то допускається його подальша експлуатація щодо цих функцій та (або) діапазонів за умови, що в ньому на видному місці є етикетка із зазначенням обмежень його застосування.

  1. Нанесення етикеток підтвердження

Постачальник повинен забезпечити обов’язкове нанесення на ЗВТ міцних і надійних етике­ток, коду чи будь-якого іншого позначення, яке б указувало на проходження даним ЗВТ процеду­ри підтвердження. Повинні зазначатися і будь-які обмеження або застереження стосовно екс­плуатації, встановлені під час підтвердження. За нездійсненності на практиці або недоцільності нанесення етикеток або коду на ЗВТ, повинні бути прийняті й оформлені згідно з встановленими правилами інші ефективні методики позначення.

Примітка 1. У нормативних документах з метрології в Україні використовується термін «повірочне тавро».

Примітка 2. Під час етикетування можна застосовувати міцні самоприклеювальні етикетки, навісні етикетки або міцне маркування безпосередньо на поверхні ЗВТ.

Будь-яка етикетка повинна містити чітке зазначення дати чергового підтвердження згідно з чинною у Постачальника системою підтвердження. Крім того, на ній повинно бути зазначено (див. 4.3) прізвище відповідального за дане підтвердження і дата попереднього підтвердження.

Повинні вживатися всі можливі заходи щодо унеможливлення навмисного чи випадкового неналежного використання етикеток. ЗВТ, які не підлягають підтвердженню, повинні бути чітко позначені для того, щоб було можливо відрізнити їх від ЗВТ, які вимагають підтвердження, але в яких відклеїлась або загубилася етикетка.

Примітка 3. Це може бути реалізовано за допомогою документації.

Якщо підтвердження не поширюється на значний обсяг загальних функціональних можли­востей, одиниці ЗВТ слід зазначити на етикетці підтвердження.

Примітка 4. Як приклад можна навести багатодіапазонний прилад, що пройшов підтвердження й експлуа­тується тільки в деяких діапазонах.

  1. Періодичність підтвердження

ЗВТ, у тому числі еталони, через певні проміжки часу, які встановлюються з урахуванням вимог до стабільності, призначення і застосування, повинні проходити підтвердження придат­ності. Проміжки часу повинні бути такими, щоб не допускалося жодних змін точності ЗВТ, суттє­вих для їх експлуатації. Залежно від результатів калібрування під час попередніх підтверджень періодичність підтверджень можна,в разі потреби, зменшувати з метою досягнення постійної точності.

Зменшувати періодичність підтвердження можна лише в тому випадку, якщо результати калібрування, проведеного під час попередніх підтверджень, чітко вказують на те, що такий захід не відіб’ється негативно в точності ЗВТ.

Постачальник повинен встановити об’єктивні критерії вибору періодичності підтвердження.

Розглядаючи питання доцільності зміни періодичності підтвердження, Постачальнику слід урахувати всі наявні щодо цього дані, у тому числі й ті, що їх було отримано за результатами статистичного контролю за ходом процесу вимірювань, застосовуваним ним самим або за його замовленням.

Примітка.

Призначення періодичного підтвердження придатності ЗВТ полягає в тому, щоб гарантувати збереження показників точності ЗВТ і не допустити їх експлуатації у разі наявності значної ймовірності одержання помилко­вих результатів. Неможливо встановити періодичність підтвердження такою, щоб ймовірність виникнення не­справності ЗВТ до призначеного терміну наступного підтвердження дорівнювала нулю.

Часті підтвердження супроводжуються великими видатками і вимагають вилучення ЗВТ з експлуатації, їх заміни іншими засобами або припинення робіт, для виконання яких вони використовувались. Тому слід шукати компромісного рішення.

Доки дана організація не збере достатньої статистики щодо рівня невідповідностей, періодичність підтверд­ження може бути визначена тільки за досвідом інших організацій (умови експлуатації ЗВТ в яких можуть відрізня­тися) або на підставі оцінок.

У деяких галузях застосування ЗВТ від Постачальника може поставити вимогу дотримання обов'язкових технічних вимог щодо періодичності підтвердження.

Рекомендації щодо вибору періодичності підтвердження наводяться в додатку А.

  1. Пломбування для забезпечення недоторканості

З метою попередження несанкціонованого втручання неуповноваженого на це персоналу Постачальника до функціонування ЗВТ останній повинен бути опломбований або закритий іншим способом для унеможливлення доступу до регульованих пристроїв вимірювального механізму, конструктивні вузли якого впливають на робочі характеристики приладу (ЗВТ). Пломба повин­на бути такою, щоб її порушення не могло залишитися непомітним. У Постачальника повинен бути передбачений порядок ідентифікації та використання таких пломб і вилучення ЗВТ (при­ладів) з ушкодженими пломбами.

Примітка.

Вимога щодо пломбування не поширюється на регулювальні пристрої, покази яких повинні виставлятися користувачем і не вимагають зовнішніх джерел порівняння: наприклад пристрій встановлення на нуль. Рішення про те, які ЗВТ підлягають пломбуванню, які органи керування чи регулятори слід опломбувати і який пломбу- вальний матеріал використати (етикетки, припій, провід, фарбу тощо), як правило, приймається Постачальни­ком. Детальний опис прийнятого Постачальником порядку пломбування повинен документально оформлю­ватись. Не кожний ЗВТ допускає пломбування.

  1. Використання сторонньої продукції та послуг

Якщо продукція та послуги (у тому числі калібрування), які надаються сторонніми організа­ціями, суттєво впливають на характеристики виконуваних Постачальником процесів вимірю­вань, то йому слід упевнитися (за умовами, зазначеними в договорі) в тому, що така продук­ція та послуги мають належний рівень якості.

Примітка.

З метою забезпечення якості сторонньої продукції та послуг Постачальник може скористатися послугами офіційно акредитованих органів (хоч це й не знімає з Постачальника відповідальності перед Покупцем). Коли до послуг таких органів не звертаються і Постачальник самостійно проводить оцінювання в сторонній організації, Постачальника можна перевірити для одержання формального підтвердження його компетентності в проведенні такого оцінювання.

  1. Зберігання та внутрішнє обслуговування

З метою попередження ушкодження, неправильної, експлуатації чи зміни функціональних характеристик ЗВТ Постачальник повинен установити і підтримувати порядок їх одержання, використання, транспортування, зберігання та розподілу. Цей порядок повинен відповідати вимогам нормативних документів на ЗВТ і бути відповідно оформленим.

Примітка.

Незважаючи на те, що вимоги цього стандарту поширюються тільки на ЗВТ, які входять до власної систе­ми вимірювань Постачальника, без сумніву, корисно приділяти увагу і тим засобам, які можуть належати Покуп­цю, наприклад, засоби, отримані Постачальником для ремонту, технічного обслуговування або калібрування.

  1. Передавання розміру одиниці

Усі ЗВТ слід калібрувати за еталонами, простежуваними до міжнародних еталонів або до дер­жавних еталонів, які відповідають рекомендаціям Генеральної конференції по мірах та вагах (ГКМВ). У разі відсутності таких міжнародних еталонів (наприклад, через складність їх виготовлення) повин­на встановлюватися простежуваність до інших еталонів (наприклад, стандартних зразків, робо­чих ЗВТ, робочих еталонів), прийнятих у даній галузі на міжнародному рівні.

До всіх застосовуваних у системі підтвердження еталонів повинні додаватися свідоцтва (серти­фікати) та відповідні документи, в яких мають бути зафіксовані способи виконання вимірювання, їхня дата, значення метрологічних характеристик і умови проведення вимірювань.

Кожний такий документ повинен бути підписаний уповноваженою особою, що засвідчила вірогідність результатів.

Постачальник повинен зберігати документацію щодо виконання кожного калібрування в лан­цюжку простежуваності.

Примітка.

У деяких країнах державні еталони приймаються не на підставі рекомендацій ГКМВ, а офіційною постановою у вигляді конкретних еталонів — артефактів (або кількома такими постановами). Втім, майже в усіх випадках застосування цього стандарту відмінності між цими двома джерелами простежуваності навряд чи здатні призвести до якихось складностей у практичній метрології.

Належної простежуваності можна досягти за рахунок використання прийнятих значень природних фізичних сталих (наприклад, температур фазового перетворення), зразкових речовин, засобів автокалібрування на базі відношень і нарощування шкал. При цьому підсумкова невизначеність може перевищувати ту, яка могла б бути отримана під час безпосереднього порівняння з міжнародним або державним еталоном. Прикладом автокалібру­вання у відношенні 1:1 є застосування подвійного методу зважування Гаусса з використанням номінально рівноплечих ваг. У галузі електричних вимірювань багато точних відношень може бути одержано за рахунок ви­користання трансформаторів відповідної конструкції (індуктивних подільників напруги) і компараторів постійного струму.

Прикладом нарощування шкал є одержання точної шкали мас шляхом взаємного порівняння мас, які мають системні значення, і наступного їх комбінування для одержання шкали 1, 2, 3, 4, 5 тощо. На практиці для еконо­мії часто використовують набір мас 1-1, 2-2, 5, 10, 20-20, 50 тощо. Аналогічні методи використовують і в інших видах вимірювання, але при цьому необхідно слідкувати за тим, щоб складові елементи дійсно допускали дода­вання.

Проводячи калібрування в офіційно акредитованих органах, Постачальник може забезпечити документаль­не підтвердження простежуваності.

  1. Кумулятивний вплив невизначеностей

Для всіх еталонів та одиниць ЗВТ, які проходять процедури підтвердження, повинен врахо­вуватися кумулятивний вплив невизначеностей, які вносяться в кожну ланку ланцюжка калібру- вань. Якщо загальна невизначеність ставить під сумнів можливість виконання вимірювань у гра­ницях допустимої похибки, повинні вживатися відповідні заходи.

Слід реєструвати в системі якості дані про суттєві складові невизначеності. Метод поєднан­ня цих складових також підлягає реєстрації.

Примітка.

Коли йдеться про «ланцюжок калібрувань», то мається на увазі, що значення кожного еталона в цьому ланцюжку було визначено за допомогою іншого еталона, який, як правило, має меншу невизначеність вимірювань, і так до міжнародного чи державного еталона

  1. .Умови довкілля

Умови довкілля, в яких здійснюються калібрування, юстування і застосування еталонів та ЗВТ, повинні регулюватися до такого ступеня, щоб забезпечувалось одержання вірогідних результатів вимірювання. Слід приділяти належну увагу контролю та реєстрації температури, швидкості її зміни, вологості, освітлення, наявності вібрації, пилу, електромагнітних завад та інших чинників, від яких можуть залежати результати вимірювань. У певних випадках такі чинники піддягають безперерв­ному контролю і реєстрації, а до результатів вимірювань, у разі потреби, слід вносити компенсу- вальні надбавки. Слід реєструвати як вихідні дані, так і дані з поправками. Внесення поправок потребує належного обгрунтування.

Примітка.

Виробник еталона або ЗВТ, як правило, подає технічні характеристики, які відображають діапазони і макси­мальні навантаження, так само як і граничні умови довкілля, за яких гарантується правильна робота ЗВТ. За наяв­ності таких відомостей їх слід використовувати під час визначення умов експлуатації ЗВТ і визначенні потреби в будь-якому регулюванні цих умов з метою підтримання їх параметрів у заданих границях.