2.11   Спортивно-ігрова зона дошкільних закладів місткістю до 160 місць включає фізкультурний майданчик, призначений для одночасного використання однією групою. Для закладів більше 160 місць передбачається 2 фізкультурних майданчики -  для ясельних і дошкільних груп.  Майданчики слід проектувати площею із розрахунку не менше  13,5 м2    на 1 дитину в групі.  Покриття майданчиків виконуються з матеріалів, дозволених для використання МОЗ України.

2.12   На фізкультурному майданчику для занять дошкільних груп повинні бути передбачені: місце для гімнастичних снарядів, бігова доріжка не менше 30 м, яма для стрибків і лужок для рухливих ігор. При

 

об'єднанні майданчиків допускається створення дитячого міні-стадіону площею не менше ніж 400 м 2.

Для загартування дітей та організації ігор з водою в спортивно-ігровій зоні слід передбачати гідромайданчик з твердим покриттям та відведенням стічної води до каналізації.

2.13   Відстань від групових, фізкультурних, ігрових майданчиків до найближчих житлових будинків приймається не менше 12 м. Майданчики слід з'єднувати кільцевою доріжкою з твердим покриттям завширшки не менше 1,5 м, розміткою та встановленням шляхових знаків для навчання правилам поведінки пішоходів, їзди на велосипедах і педальних машинах. Кільцева доріжка може бути суміщена з об'їздом навколо будинків.

2.14   Зона юних натуралістів в дошкільних закладах загального типу повинна мати ділянки овочевих

і плодовоягідних культур загальною площею з розрахунку 0,75 м2 на місце у дошкільних групах, а в будинках дитини — ділянки плодовоягідних культур площею 0,5 м2 на місце. Додатково допускається обладнувати зоокуточок площею не менше 30 м2 .

Зона юних натуралістів в дошкільних дитячих будинках включає ділянки овочевих і плодовоягідних культур, які дозволяється розміщувати централізовано або біля групових майданчиків площею з розрахунку 1,5 м2 на місце. Допускається передбачати теплицю з вольєром для тварин площею не менше 150 м2. Вольєр слід розташовувати на відстані не менше 25 м від будинку дошкільного закладу та найближчих житлових будинків.

2.15 Господарську зону слід проектувати площею: для дошкільних закладів загального типу місткістю до

40 місць — не менше 70 м2 , місткістю понад 40 до 120 місць, а також дитячих будинків і будинків дитини до 100 місць — не менше 100 м2, для дошкільних закладів загального типу місткістю понад 120 місць — не менше 150 м2; для будинків дитини та дошкільних дитячих будинків понад 100 місць — не менше 200 м2.

У сільській місцевості в разі відсутності централізованої системи теплопостачання, каналізації тощо наведені показники можуть бути збільшені виходячи з місцевих умов за завданням на проектування.

2.16 Господарська зона повинна розміщуватись біля входу до виробничих приміщень харчоблоку і пральні, відокремлюватись від групових і фізкультурних майданчиків, мати тверде покриття та самостійний в'їзд, ізольований від входів на ділянку. В господарській зоні передбачається закритий сміттєзбірник площею не менше 6 м2, обладнаний господарським водопроводом та каналізацією; місце для сушіння білизни і постільних речей не менше ніж 15 м2 ; за необхідністю — сарай та овочесховище, площа яких приймається згідно з місцевими умовами.

При відповідному обгрунтуванні допускається передбачати гараж для службових автомобілів для будинків дитини і дошкільних дитячих будинків. Сміттєзбірник і гараж повинні розміщуватись не ближче 25 м від основного будинку, в умовах реконструкції цю відстань допускається скорочувати до 20 м.

3    ОБ'ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНІ РІШЕННЯ

3.1 Дошкільні заклади слід розміщувати, як правило, в будинках, що стоять окремо. Найбільшу кількість поверхів будинків слід приймати в залежності від кількості місць і ступеня вогнестійкості, вказаних у таблиці 1.

Комплекси дошкільних закладів, які формуються з розташованих окремо, або із зблокованих корпусів, повинні бути не нижче II ступеня вогнестійкості. Місткість корпусів з приміщеннями дитячих групових осередків дозволяється приймати не більше наведеної у таблиці 1.

Таблиця 1

 

Кількість місць

Ступінь вогнестійкості не менше

Кількість поверхів

До 50

IV, V, IІІa

1

До 100

ІІІб

1

До 150

III

2

До 280

II

2, 3 (див. п. 3.3)

3.2   Опалювані переходи між корпусами, а також веранди, прибудовані навіси, тераси, галереї слід проектувати того самого ступеня вогнестійкості,  що і основні будинки. Допускається  приймати вогнестійкість прибудованих до будинків навісів і веранд на один ступінь нижче, ніж вогнестійкість основного будинку за умови відокремлення їх протипожежними стінами І типу.

3.3   Триповерхові будинки дошкільних закладів дозволяється проектувати у найзначніших, значних та великих містах несейсмічних районів з щільністю населення забудови понад 400 люд/га за умови додержання спеціальних протипожежних заходів, а також в інших поселеннях на ділянках, що мають складний рельєф,  за умови влаштування безпосередніх виходів з  1-го та 2-го  поверхів  на рівень планувальної відмітки землі.

Триповерхові будинки повинні бути не нижче II ступеня вогнестійкості незалежно від кількості місць і проектуватися згідно з пунктами 3.6, 3.12, 3.22 даних норм.

3.4   При розміщенні дошкільного закладу в одному будинку зі школою ступінь вогнестійкості слід приймати відповідно до таблиці 1 за загальною кількістю місць, а при влаштуванні протипожежної стіни 1-го типу між дошкільним закладом і школою — за кількістю місць у кожній частині будинку окремо.

3.5   Допускається прибудова дошкільних закладів загального типу не нижче IІ ступеня вогнестійкості місткістю до 160 місць до глухих торців житлових будинків І-ІІ ступеня вогнестійкості, а також розміщення в нижніх поверхах житлових будинків кабінету завідуючого, методкабінету, гардеробу і туалетів персоналу вбудовано-прибудованих закладів  загального типу місткістю до   120  місць того  самого  ступеня вогнестійкості. При цьому приміщення дошкільних закладів повинні бути відокремлені протипожежними перегородками 1-го типу, перекриттями 3-го типу, мати виходи назовні, відокремлені від входів до житлових будинків.

3.6   Висота надземних поверхів будинків дитячих дошкільних закладів від підлоги до підлоги наступ ного поверху повинна прийматися не менше 3,3 м. У надземних поверхах слід розміщувати приміщення дитячих груп, зали для музичних і фізкультурних занять, медичні приміщення, кухню. На третьому поверсі допускається розташовувати приміщення для старших груп, зали, ігротеку-комп'ютерний клас, кабінет завідуючого,   методкабінет,  кімнату завгоспа,  комори;  в  цокольному поверсі  -  службово-побутові приміщення, крім кабінету завідуючого та методичного кабінету, а також пральню, охолоджувальні камери та комори; в підвальному поверсі — охолоджувальні камери, овочесховище, комори (за винятком комори сухих продуктів), столярно-слюсарну майстерню.

У будинках дошкільних закладів, що розміщуються на радононебезпечних ділянках, рекомендується на першому поверсі розташовувати приміщення з обмеженим перебуванням дітей (службово-побутові, медичні, харчоблок, пральню тощо) і посилювати герметизацію перекриттів над підвалом.

Висоту підвального поверху та технічного підпілля слід приймати за нормами проектування громадських будинків та споруд (додаток 7, п.2).

3.7 Об'ємно-планувальне рішення будинків дошкільних закладів для будівництва у ІІв, ІІІб та ІІІв кліматичних зонах необхідно приймати,  як правило,  централізованим  або блоковим.   Будинки, які розміщуються у степових районах цих зон, можуть мати замкнуті або напівзамкнуті конфігурації та дахи, що вентилюються.

Для будівництва на територіях, які розташовані над гірничими виробками, на просадних грунтах і зонах з сейсмічністю 7 балів і вище повинні прийматися блокові рішення, які забезпечують розрізку будинку деформаційними швами на відсіки.

У ІІІб, ІVв кліматичних зонах на територіях з уклоном рельєфу більше 35% допускаються ярусні та галерейні рішення.

Влаштування неопалюваних переходів між блоками не допускається.

3.8 У будинках дошкільних закладів слід передбачати зовнішні входи до приміщень для дітей, а також центральний (службовий) вхід у будинок. Центральний вхід допускається об'єднувати із входом до приміщень для дітей дошкільного віку.

Зовнішні входи до приміщень для дітей ясельного віку повинні бути, як правило, самостійними. Загальні входи допускається проектувати з розрахунку не більше ніж на 2 ясельні або 4 дошкільні групи в дошкільних закладах загального типу, не більше ніж на 4 ясельні групи в будинках дитини та не більше ніж на 6 груп в дошкільних дитячих будинках.

При зовнішніх входах допускається проектувати хол-вестибюль на 2-4 групи із розрахунку 6 м2 на кожну, а на одну групу — шлюз площею не менше 4 м2 . При холах-вестибюлях і шлюзах дозволяється передбачати дитячі туалети із розрахунку один унітаз і один умивальник на 2-4 групи.

3.9 Зовнішній вхід до вестибюлю, холу або коридору будинків дошкільних закладів слід проектувати з вхідним тамбуром. Зовнішні входи, які ведуть безпосередньо до приміщень дитячих групових осередків, слід проектувати з одним тамбуром для ІVв кліматичної зони та з двома тамбурами в решті кліматичних зон.

3.10 Шляхами евакуації є коридори, сходові клітки, веранди. Допускається також використовувати переходи  по  плоскій експлуатованій покрівлі,  що  ведуть до сходових кліток.   Ширина коридорів, евакуаційних проходів повинна бути не менше 1,4 м. Шляхи евакуації мають відповідати вимогам пожежної безпеки, викладеним у нормах проектування громадських будинків та споруд (додаток 7, п.2) і діючих протипожежних нормах.

При розміщенні дошкільного закладу в одному будинку зі школою або квартирою персоналу (див. п. 1.6) приміщення дошкільного закладу повинні мати відокремлені виходи назовні, а шляхи евакуації з приміщень іншого призначення не повинні проходити через приміщення дошкільного закладу.

Внутрішні стіни та перегородки (у тому числі з світлопрозорих матеріалів), що розділяють шляхи евакуації, слід передбачати з негорючих матеріалів, які мають межу вогнестійкості не менше 0,75 години.

3.11 З кожного поверху будинків дошкільних закладів, а також з кожного дитячого осередку повинно бути передбачено не менше двох розосереджених виходів.

Як другий евакуаційний вихід з другого поверху будинки дошкільних закладів IIступеня вогнестійкості допускається використовувати зовнішні відкриті металеві сходи з уклоном не більше 45°.

Ширина маршів зовнішніх відкритих сходів і дверей на їх площадки має бути розрахована на число осіб, які евакуюються, але не менше 0,8 м, а ширина суцільних проступів їх сходинок — не менше 0,2 м.

3.12  Триповерхові будинки дошкільних закладів повинні мати не менше двох внутрішніх сходів, що розміщуються в сходових клітках 1-го типу з шириною маршів не менше ніж 1,2 м. Сходові клітки, що використовуються для евакуації, слід проектувати згідно з нормами по проектуванню громадських будинків та споруд і протипожежними нормами (додаток 7, п.п. 2 і 4).

3.13  На шляхах евакуації опорядження стін і стелі, покриття підлог в сходових клітках і холах- вестибюлях повинні бути виконані з негорючих матеріалів. Для утеплення стін будинків дошкільних закладів слід використовувати неорганічні матеріали.

3.14  Поручні та огорожа у будинках дошкільних закладів мають відповідати таким вимогам:

 

-    висота огорожі сходів, якими користуються діти, повина бути не менше 1,3 м, вертикальні еле менти в огорожі повинні мати просвіт не більше ніж 0,1 м, горизонтальне членування не допус кається;

-    поручні для дорослих повинні розташовуватись на висоті 0,85 м, а для дітей — біля стін або на огорожі сходів — на висоті 0,5 м;

-    висота огорожі ґанків, що розміщені на рівні 0,45 м  і більше від землі, повинна бути не менше 0,8 м;

-    на засклених дверях з двох боків повинні передбачатися захисні грати на висоту не менше 1,2 м.

Встановлювати грати на вікнах приміщень, де знаходяться діти, не допускається.

3.15 Орієнтацію вікон приміщень по сторонах горизонту слід приймати за таблицею 2.

Таблиця 2

 

Найменування приміщень

Орієнтація вікон приміщень

 

північніше 48° пн.ш.

45°-48° пн.ш.

 

Опт.

Допустим.

Опт.

Допустим.

Ігрова

Пд.

65°-295°

Пд.

85°-275°

Спальня

Cx.

Будь-яка

Cx.

Будь-яка

Зали, палати, ігротека, кімната ручної праці

Пд.

-"-

Пд.

-"-

Кухня, заготівельний цех

Пн.

-"-

Пн.

Крім 170°-230°

Медкабінети

Cx.

-"-

Cx.

Будь-яка

Комп'ютерний клас

Пн.

95°-265°

Пн.

115°-245°

Зал басейну

Пд.

Будь-яка

Пд.

Будь-яка

3.16  Природне освітлення приміщень і коридорів дошкільних закладів слід проектувати відповідно до діючих норм (додаток 7, п.6) і передбачати переважно пряме бічне освітлення.

Освітлення другим (непрямим) світлом допускається для приміщень персоналу (гардеробної), мийної кухонного посуду, роздягальнях при басейні. Для освітлення другим світлом слід використовувати перегородки із склоблоків, фрамуги та засклені двері суміжних приміщень, які мають пряме бічне освітлення.