3.36.1.5 Рейки захоплювати попарно й укладати симетрично, починаючи від середини до країв поперечок. Усі рейки вантажити підошвою вниз по три ряди в пакеті (табл. 4.2) з укладанням між рядами дерев'яних прокладок розміром 32x100 мм. Крайні прокладки встановлювати на відстані 1-1,5 м від торця пакета. При поперечках зі шпал крайні рейки першого ряду повинні бути пришиті костилями не менше ніж на чотирьох поперечках.

3.36.1.6 Формування пакета з 25-метрових рейок, утворених двома 12,5-метровими рейками, що з'єднані накладками, повинне виконуватися зі зсувом кінців суміжних рейок (через один на довжину накладок).

3.36.1.7 Для формування та кріплення при транспортуванні пакета рейок на платформах господарського поїзда, оснащених знімним устаткуванням типу

СО або УСО, необхідно застосовувати спеціальний пристрій (проект 948а-000-000, 948-000-000).

3.36.1.8 Під час перетяжки пакетів рейок на платформах, обладнаних СО і УСО, працівникам необхідно знаходитись на відстані не менше 10 м від натягнутого троса.

3.36.1.9 Пакети рейок повинні бути надійно закріплені стяжними й обмежувальними ланцюгами. Для обмеження подовжніх переміщень пакетів, а також рейок у ярусах по торцях кожного пакета встановлювати два відкидних щити. Щити шарнірно закріплені на рамі роликового транспортера. У робочому положенні (при транспортуванні пакета) щит встановлювати у вертикальне положення та утримувати в ньому обмежувальними ланцюгами. Наконечники з поверхневих рейок необхідно зняти. Пакети рейок повинні бути обмежені піднятими упорами устаткування УСО. Підошви стягнутих обв'язками рейок у всіх ярусах повинні примикати одна до одної.

3.36.1.10 При розвантаженні дотримуватись наступного порядку: рейки знімають послідовно ряд за рядом, причому знімаються в кожнім ряді по черзі крайні рейки, симетрично розташовані від подовжньої осі платформи. Останніми знімаються дві рейки, що знаходяться посередині платформи.

3.36.1.11 Рейки укладати кранами на підошву в штабель пірамідальної форми висотою не більше 2 м. Кожний верхній ряд штабеля по кількості рейок повинний бути менше нижнього ряду на дві рейки (на один з кожного краю). Між рядами рейок повинні бути вкладені прокладки. Ширина штабеля повинна забезпечувати вертикальне захоплення рейок кранами без підтягування.

3.36.1.12 Вивантаження та навантаження металевих деталей скріплень, що поставляються без тари, виконувати із застосуванням магнітної плити.

При тривалому зберіганні накладки та підкладки укладати в штабелі висотою не більше 1,5 м, інші скріплення (болти, шайби тощо) повинні знаходитися в спеціальних ємностях. Деталі рейкових скріплень з текстоліту, поліетилену, гуми та гумокорди зберігати в критих приміщеннях або під навісом.

3.36.1.13 Ланки рейко-шпальної решітки укладати в штабелі, висота яких залежить від місця розташування складу. При розміщенні штабелів у підкрановому просторі висота їх допускається для залізобетонних шпал - 15 ланок, для дерев'яних шпал - 16 ланок. При розміщенні штабелів поза підкрановим простором висота їх не повинна перевищувати 10-12 ланок для можливості застосування колієукладального або навантажувального кранів. Між штабелями ланок повинні бути розриви не менше 2 м.

3.36.1.14 У випадку необхідності входу на штабель монтерів колії та сходу з нього необхідно застосовувати драбини, виготовлені у відповідності до п. 4.11.33 цієї Інструкції.

3.36.1.15 Навантаження, вивантаження та складування ланок рейково-шпальної решітки повинні виконуватися двома козловими кранами, колієукладальним краном (УК) або навантажувальним краном (ПКД).

3.36.1.16 Під час навантаження ланок козловими кранами на платформи, що обладнані порталами, попередньо завантажити ланки на платформи без порталів з наступною перетяжкою пакетів на платформи з порталами.

3.36.2. Вимоги безпеки праці під час розбирання знятих з колії ланок і збирання нових ланок рейко-шпальної решітки.

3.36.2.1 До роботи на ланкоскладальних та ланкорозбиральних лініях, не пов'язаної з керуванням механізмами ліній, допускаються монтери колії, що пройшли навчання з охорони праці на такій лінії з наступною перевіркою знань.

3.36.2.2 Перед початком роботи необхідно перевірити роботу механізмів без навантаження, правильність дії кнопок керування, магнітних пускачів.

3.36.2.3 У випадку аварії або поломці механізмів необхідно негайно зупинити лінію.

3.36.2.4 Перед укладанням ланки на стійки транспортного візка машини ЗРЛ зняти протиугони з ланки.

Не слід виконувати будь-які роботи під піднятим перевантажувачем, знаходитися на візках, що переміщуються, виконувати вивантаження скріплень з піддонів транспортного візка під час руху.

3.36.2.5 Під час демонтажу решітки на машині ОПМС-1 рейкові ланки розкладати так, щоб підошви рейок не лежали на ребордах опори. У разі переходу розшивочної машини на наступну ланку необхідно переконатися в збіганні рейкових стиків.

3.36.2.6 Розкладку старих ланок для демонтажу вручну необхідно здійснювати на висоту не більш чотирьох ярусів. Розшиті рейки необхідно знімати краном.

3.36.2.7 Старі скріплення з піддонів транспортного візка ЗРЛ періодично вивантажувати на площадку складування та сортування. Скріплення по закінченні розбирання на машині ОПМС-1 і ручної розшивки збирати, транспортувати на площадку складування або вантажити на рухомий склад краном з магнітною плитою.

3.36.2.8 Сортування та пакетування шпал на ЗРЛ здійснювати на сортувальнику шпал. Шпали, що розшиті на машині ОПМС-1 або при ручному розбиранні, сортують і збирають у пакети вручну. Пакети шпал укладати рядами в стрічковий штабель. Придатні та непридатні шпали складувати окремо. Старопридатні шпали укладати в штабель висотою не більше 5,0 м.

3.36.2.9 Подача рейок, шпал (дерев'яних і залізобетонних), контейнерів зі скріпленням для збирання нових ланок повинна виконуватися кранами з дотриманням заходів безпеки, викладених у п. 4.36.1 цієї Інструкції, та з урахуванням необхідності недопущення потрапляння працівників в зону можливого падіння вантажу.

3.36.2.10 Не слід вести збирання ланок на стенді як на дерев'яних, так і залізобетонних шпалах більше ніж у два яруси не дозволяється.

3.36.2.11 Скріплення на фронті роботи із збирання ланок повинні знаходитися в ємностях, розташованих у розривах стендової колії або уздовж

колії. Не здійснювати розміщення скріплень поза ємностями складальної стендової колії.

3.36.2.12 Під час опускання рейок необхідно утримувати їх тільки за головку. Не слід утримувати рейки за підошву.

3.36.2.13 Підвішування шпал під час монтажу рейок необхідно виконувати за допомогою спеціальних пристосувань.

3.36.2.14 При антисептуванні отворів, розсвердлених у дерев'яних шпалах, і забиванні костилів монтери колії повинні працювати в захисних окулярах і спецодязі відповідно до галузевих норм.

3.36.2.15 Не слід знаходитися та встановлювати протиугони на ланці, що пересувається на візках,.

3.36.2.16 Пакети ланок на платформах колієукладального поїзда закріпити належним чином у відповідності з Інструкцією по закріпленню пакетів ланок рейко-шпальної решітки на чотиривісних платформах і про порядок проходження укладальних і розбірних поїздів.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ КОЛІЙНИХ РОБІТ.

Після закінчення робіт у „вікно" керівник робіт зобов'язаний терміново (письмово, телефонограмою, або радіозв'язком) у відповідності з пунктом 11.8 Інструкції з організації руху і маневрової роботи на залізницях України", доповісти поїзному диспетчеру й черговим по станціях, що обмежують перегін, де виконують роботи, про закінчення робіт і умови пропуску поїздів місцем робіт. В разі виконання робіт на електрифікованих ділянках керівник робіт зобов'язаний надати представнику енергодільниці письмове повідомлення про те, що колійні роботи, виконання яких вимагало зняття напруги з контактної мережі, закінчені, заземлення елементів монтажної мережі знято, можна подавати напругу. У повідомленні обов'язково вказується час, з якого у подальшому контактна мережа може бути під напругою. Керівник робіт, крім того, зобов'язаний доповісти вищестоящому керівнику про недоліки, що були виявлені в період роботи у „вікно", особливо про ті, які пов'язані з забезпеченням охорони праці і безпеки руху, телефоном або письмово.

Потім необхідно ретельно перевірити стан колії в межах фронту робіт, прибрати інструмент і матеріали з колії у габаритне положення і, в разі справності колії, доповісти керівнику про можливість пропуску поїздів по місцю виконання робіт з дозволеною або зі зменшеною швидкістю руху. Керівник робіт, в залежності від того, обмежувалась або ні по фронту робіт швидкість руху поїздів, надає відповідну інформацію поїзному диспетчеру, а якщо роботи виконувались на станції - черговому по станції.

В разі виявлення несправностей колії або неможливості своїми силами усунути негабаритність, монтер колії, що призначений керівником робіт або старшим групи, терміново доповідає про це керівнику, у підпорядкованості якого знаходиться, і приймає заходи по усуненню виявлених недоліків.

Після вирішення питання щодо закінчення колійних робіт необхідно інструмент і матеріали верхньої будови колії відвезти до визначених місць схорону. Монтери колії по вказівці керівника робіт завантажують інструмент і матеріали на рейкові візки або автотранспорт і слідують з місця робіт до постійного місця призначення (складових, побутових приміщень) порядком, вказаним у розділі „Порядок проходу до місця робіт". Після повернення монтери колії складують інструмент і матеріали у призначених місцях, знімають з себе робочий одяг, приймають душ або, в разі відсутності належних побутових умов, миють руки, обличчя, ноги у теплій воді, переодягаються у чистий одяг, після чого робота рахується закінченою.

Час, відведений для особистої гігієни, визначається нормативним часом, передбачений колективним договором підприємства. У місцях збору колійних бригад у обов'язковому порядку повинна бути кип'ячена або мінеральна вода. Вживати будь-яку не перевірену на якість воду не дозволяється.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

До аварійних ситуацій відносяться випадки виробничих аварій, пожеж, вибухів, стихійних лих, в результаті яких сталися значні порушення встановленого порядку роботи залізничного транспорту, руйнування будівель і споруд або мають місце випадки травмування людей з тяжкими наслідками.

При виявленні пошкоджень колії, споруд, пристроїв чи рухомого складу, які створюють загрозу безпеці руху, довкіллю та людям, працівник залізничного транспорту повинен негайно вжити заходи по збереженню майна, життя і здоров'я людей, небезпечне місце обгородити і терміново включитись у роботу по усуненню виявлених несправностей.

Роботи ведуться порядком, встановленим „Інструкцією з організації відбудовних робіт при ліквідації наслідків транспортних подій на залізницях України".

Порядок дій монтерів колії у нестандартних ситуаціях.

З метою якнайшвидшого збору колійних працівників (монтерів колії) до місць, де знаходяться складові з інструментом або інших місць, з яких планується відправлення колійних бригад на відновлювальні роботи, заздалегідь складаються відповідні плани, в яких вказані: порядок оповіщення причетних про випадок, яким чином слідувати до місця збору, вказуються керівники робіт, можливі транспортні засоби, за допомогою яких колійні бригади слідують до місця робіт.

Враховуючи, що у випадках нестандартних ситуацій (сходи рухомого складу, пошкодження колії і споруд тощо) у місцях аварій знаходиться велика кількість керівників різних рівнів і професій, які намагаються керувати будь-якими працівниками, що знаходяться на місці випадку, необхідно проявляти особливу увагу безпечним умовам праці. Керівник робіт зобов'язаний виконувати вказівки тільки особи, яка представляє штаб або інший тимчасовий підрозділ, на який покладені обов'язки проведення відновлювальних робіт.

Після отримання завдання керівник робіт зобов'язаний впевнитись, що його можливо виконати при безперечному забезпеченні безпечних умов праці. Роботи, які пов'язані з ризиком травмування людей виконанню не підлягають. Якщо роботи виконати можливо, керівник терміново проводить позачерговий інструктаж монтерів колії про порядок виконання робіт. Особливу увагу при цьому приділяє питанням електробезпеки, роботі з технічними засобами, розтягуванню і прибиранню пошкоджених елементів споруди, поданню на місце робіт нових матеріалів і конструкцій, вказує місця відпочинку і харчування, медичної допомоги, вирішує інші питання, пов'язані з роботою.

Керівник робіт зобов'язаний попередити, що вказівки на будь-яку роботу члени бригади можуть виконувати тільки якщо вона надійшла від нього. Самостійна ініціатива працівників щодо проведення робіт недопустима.

Тривалість роботи монтерів колії у екстремальних ситуаціях може бути не більше 12 годин. Залучати працівників до відновлювальних робіт можливо тільки після 12-годинного відпочинку. Питання щодо заміни працівників, відпрацювавши 12 годин і поновлення, в разі необхідності, бригад вирішується керівниками колійних підрозділів встановленим порядком. При виявленні хворих або травмованих людей постраждалим необхідно терміново надати медичну допомогу.

На мостах, що охороняються, через ріки шириною більше 50 м, або глибиною більше 1,5 м повинні постійно бути рятувальні пристосування: рятувальні круги, мотузки, а на воді - завжди готові до використання човен або катер.

Під час виконання робіт під водою на мостах, які не охороняються, через постійні водостоки шириною більше 50 м, або глибиною більше 1,5 м поблизу місця робіт повинні знаходитись один або декілька готових до використання рятувальних човнів або катер з рятувальними засобами.

Додаток 1. Складування баластових матеріалів.

1 Колійний розвиток складу та довжина розвантажувальної колії повинні відповідати обсягу баласту, що планується складувати.

Дотримуватись вимог, щоб висота розвантаженого баласту не перевищувала 6 м з ухилом на відводі до стрілочного переводу не крутіше 40°/оо.