3.28.2 Роботу електробаластерів з рихтування колії, з дозування баласту, виправно-підбивальних машин циклічної дії, рейкоукладачів із збирання раніше замінених рейок, рейкоочищувальної машини (РОМ), а також роботу з кранами, що мають переміщення стріли тільки в горизонтальній площині

(крани дрезин АГМ, АГМУ, ДГК, ДГКУ, МПТ тощо), виконувати за наряд-допуском без зняття напруги з контактної мережі.

Заземлення опор контактної мережі та інших пристроїв необхідно відвести за межі габариту машин у робочому стані без порушення його цілості. Заземлення опор виконувати відповідно до підрозділу 6.4 цієї Інструкції.

Відведення та відновлення заземлень виконувати працівниками служби колії під наглядом представника району контактної мережі.

При цьому обслуговуючому персоналу Не слід наближатися до неогороджених проводів або частин контактної мережі на відстань менше 2 м як самим, так і через будь-які предмети.

3.28.3 Колієукладачі та стрілові крани повинні прямувати зі станції до місця робіт і зворотно при опущеній і закріпленій стрілі, встановленій вздовж колії.

Піднімати та розвертати стрілу крана, підніматися людям на ферми та відкриті площадки, а також починати роботу дозволяється тільки за вказівкою керівника робіт після одержання ним і машиністом крана від працівника району контактної мережі, відповідального за зняття напруги та заземлення контактної мережі, письмового дозволу.

3.28.4 Під час роботи колієукладальних кранів УК-25/9, УК-25/СП, УК-25/9-18, Безес ТЬ-70 пости керування механізмами вантажопідіймального устаткування повинні знаходитися на відстані не менше 5 м від колії, де працює кран:

а) на перегонах двоколійних ділянок - з боку узбіччя;

б) на перегонах трьох- і чотирьохколійних дільниць - з боку міжколійя;

в) на станціях - з боку узбіччя або міжколійя;

г) на станціях при ширині міжколійя по обидва боки менше 5 м - з боку сусідньої колії з відключеною та заземленою контактною мережею.

В усіх зазначених випадках повинне бути забезпечене зняття напруги та заземлення частин контактної мережі та повітряної лінії, що знаходяться на

відстані менше 2 м від верха спинки сидіння машиніста на фермі укладального крана.

3.28.5 Перед роботою у „вікно" керівник колійних робіт обстежує фронт робіт з метою виявлення:

а) проводів, що заважають рухові колієукладального крана, якими можуть бути: контактна підвіска разом із фіксуючим тросом станційної колії, що знаходиться під робочою напругою та заанкерована на опорі колії, що ремонтується; шлейф секційного роз'єднувача, встановленого на опорі колії, що ремонтується; проводи повітряних ліній електропередачі напругою 6 і 10 кВ, що перетинають не електрифіковану залізницю;

б) місць підключення до рейок проводів робочих заземлень: відсмоктуючої лінії тягової підстанції, заземлюючих проводів комплектних трансформаторних підстанцій (КТП) або автотрансформаторних пунктів (АТП) на ділянках напругою 2x25 кВ, зворотного проводу на ділянках змінного струму або на ділянках з відсмоктуючими трансформаторами, відзначеними установкою спеціального затиску та знака-указівника „Небезпечно! Висока напруга!" червоного кольору із зображеною на ньому стрілкою (рис. 3.4).

3.28.6 У разі потрапляння в зону ферми колієукладального крана (ближче 2 м) проводу або контактної підвіски, що заважає його руху (шлейф секційного роз'єднувача, контактна підвіска іншої діючої колії, заанкерована на опорах колії, що ремонтується), після зупинки машиністом колієукладального крана електромонтером району контактної мережі, за наказом енергодиспетчера послідовно виконувати наступне (рис. 3.11):

а) визначити наявність або відсутність робочої напруги на проводі, що заважає, або близько розташованого до ферми за допомогою покажчика високої напруги або „простежуванням";

б) в разі наявності робочої напруги на проводі, що заважає, по заявці керівника колійних робіт за наказом енергодиспетчера вона знімається, виконується повторна перевірка наявності або відсутності напруги на ньому і заземлення проводу встановленим порядком.

Рисунок 3.11. Схема заземлення проводів, що заважають руху колієукладального крана: 1-заземлювальна штанга; 2-контактна мережа; 3-знову встановлені заземлювальні штанги; 4-провід, що заважає руху; 5-колієукладальний кран; 6-рейкова колія.

3.28.7 Розкріплення та закріплення пакетів ланок у випадку використання знімного устаткування типу СО і СО-2 і уніфікованого УСО, УСО-2 і УСО-3, а також підіймання на ферму працівників колієукладача для усунення несправності допускаються люди тільки на ділянці колії з відключеною та заземленою контактною мережею. Заземлення місця робіт повинне виконуватися з урахуванням довжини укладального та розбірного поїздів.

3.28.8 Перед підніманням персоналу з нижнього пояса ферми на верхній оператор крана завішує дві шунтуючі штанги по кінцях ферми або в місці зупинки крана завішується одна заземлювальна штанга для забезпечення металевого зв'язку між корпусом крана (або рейкою, де знаходиться кран) та контактної мережі колії, що ремонтується (рис. 3.12).

Рисунок 3.12 Схема заземлення контактної мережі перед виходом персоналу на верхній пояс колієукладального крана: 1-заземлювальна штанга; 2-контактна мережа; 3-заново встановлена заземлювальна штанга; 4-колієукладальний або колієрозбірний кран; 5-рейкова колія; 6-шунтувальні штанги.

3.28.9 Під час виконання робіт на перегонах двох- і багатоколійних ділянок, а також на станціях, перебування людей на пакеті збоку сусідньої колії, напруга з контактної мережі якої не знята, допускається тільки між опорами на відстані не менше 5 м від їхніх частин (проводів), що знаходяться під напругою.

Монтери колії (стропальники), що виконують роботи зі стропування ланок на платформі укладального (розбирального) крана, повинні проводити ці роботи, знаходячись на пакеті ланок з боку поста керування машиніста кранової установки.

3.28.10 Відключену для проведення колійних робіт ділянку контактної мережі заземлити порядком, установленим у підрозділі 4.4 цієї Інструкції.

У разі наявності розривів у рейкових нитках на усьому фронті робіт додаткові заземлювальні штанги установити по усьому фронту робіт на відстані не більше 300 м одна від одної (рис. 3.8).

Для заземлення колієукладального крана паралельно ізоляторам однієї лижі відбійника встановлювати іскровий проміжок із пробивною напругою 1200 В.

3.28.11 Під час роботи електробаластера, щебеноочищувальних рихтувальних пристроїв на ділянках, де є робоче заземлення (відсмоктуючі лінії тягових підстанцій, заземлення постів секціонування, заземлення автотрансформаторних пунктів на ділянках напругою 2x25 кВ, з'єднання однієї з фаз комплектної трансформаторної підстанції (КТП) і комплектної трансформаторної підстанції однофазної (КТПОС), зняти напругу з контактної мережі на весь період роботи у встановленому порядку, а контактну мережу на місці робіт заземлити.

3.28.12 Під час виконання колійних робіт на стику контактної мережі станції і перегону, а також на станціях стикування, зняття напруги виконується з відповідних колій перегону та секцій станцій. Забезпечення електробезпеки

при виконанні колійних робіт у даному випадку здійснювати аналогічно тому, як це виконується на перегоні (підрозділ 4.4).

3.28.13 У робочому стані дозволяється торкання контактного проводу лижами-відбійниками з віджиманням на відстань не більше 300 мм за умови зняття з контактної мережі напруги, її заземлення та обладнання полозів крана вугільними або металокерамічними накладками для захисту поверхні контактного проводу від ушкодження.

3.28.14 Під час роботи або прослідування колійних машин працівники, що обслуговують ці машини, повинні знаходитися в кабінах керування або господарських приміщеннях. Під час проходу в кабіну керування, приміщення електростанції або господарське приміщення, а також при виході з них необхідно дотримуватись обережності та не мати в руках предметів, якими можна випадково доторкнутися до контактних проводів.

3.28.15 Під час виконання робіт із застосуванням стрілових кранів на залізничному ходу на коліях, суміжних з електрифікованими, керівник робіт зобов'язаний стежити, щоб жодна частина машини (стріла, трос тощо) або вантаж не наближалися на відстань менше 2 м до проводів, що знаходяться під напругою, або частин контактної мережі і відкритих розподільчих устаткувань.

3.28.16 Для попередження працівників, які обслуговують колійні машини важкого типу, про небезпеку наближення до проводів, що знаходяться під напругою, контактної мережі та повітряних ліній на всіх машинах на висоті 3,5 м над рівнем головок рейок біля драбини, що ведуть на дах, повинен бути нанесений попереджувальний знак (знаки колійні та сигнальні, що їх застосовують на залізничному транспорті), а також горизонтальні смуги червоного кольору і напис „НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ЖИТТЯ! ДО КОНТАКТНОГО ПРОВОДУ - 2 М!". горизонтальні смуги з написом наносять зі сторони можливого підйому людей (на бічних стійках чи кабінах керування).

3.29. Вимоги безпеки праці під час виконання робіт із застосуванням динамічного стабілізатора колії.

3.29.1 Під час роботи на перегоні динамічний стабілізатор колії огороджується сигналами, відповідно до „Правил технічної експлуатації залізниць України" і Інструкції ЦП-0067, як робочий поїзд.

3.29.2 Не слід обслуговуючому персоналу та іншим робітникам знаходитися в робочій зоні стабілізатора, особливо в зоні рухомих пристроїв та робочих органів.

3.29.3 Динамічний стабілізатор може працювати без зняття напруги з контактної мережі.

3.29.4 Не слід підніматись на дах машини під контактною мережею, сідати та сходити з машини під час її руху.

3.29.5 Не слід працівникам знаходитись на суміжній колії та міжколійі' спереду та ззаду машини ближче 5 м.

3.30. Вимоги безпеки праці під час виконання робіт із застосуванням укладального крана Бе8ес ТЬ-70.

3.30.1 Всі роботи з пересування крана Безес ТЬ-70, піднімання ланок колії або блоків стрілочних переводів виконуються за командою керівника робіт з попередньою подачею звукового сигналу.

3.30.2 Усі працівники, що обслуговують колієукладальний поїзд, при перетягуванні блоків повинні відійти від натягнутих канатів не менше ніж на 10м. Для запобігання сходів платформ із рейок необхідно ставити під колеса крана гальмові башмаки в районі третього бруса від кінця блоку, що покладений у колію.

3.30.3 Не слід виконувати роботи попереду і позаду крана Оезес ТЬ-70 на відстані ближче 25 м, знаходитися на піднятому блоці або ланці колії, переходити і знаходитися під піднятим блоком, а також на відстані ближче 2 м збоку від блоку.

3.30.4 За необхідності роботи двох кранів Безес ТЬ-70 в синхронному режимі, вони повинні бути з'єднані кабелем. Керування роботою обох машин здійснює оператор за допомогою дистанційного радіокерування.

3.30.5 Відповідальність за дотримання вимог безпеки праці під час роботи колієукладального крана Оезес ТЬ-70 несе керівник колійних робіт.

3.31. Вимоги безпеки праці під час виконання робіт із застосуванням рейкошліфувального поїзда.

3.31.1 Під час роботи рейкошліфувального поїзда не слід:

а) знаходитись ближче 10 м збоку та на відстані не менше 30 м попереду і 50 м позаду поїзда;

б) обслуговуючому персоналу знаходитись ближче 2 м від працюючих шліфувальних візків;

в) виконувати будь-які роботи по ремонту та обслуговуванню обладнання;

г) сходити та сідати в поїзд під час руху, відкривати вікна та двері.

3.31.2 Не слід підніматися на дах секції при знаходженні поїзда на електрифікованих коліях без зняття напруги та заземлення контактної мережі.

3.31.3 Для запобігання загоряння дерев'яних шпал на ділянці, де виконується шліфування, в суху і теплу пору року перед шліфуванням необхідно обприскувати їх водою з поливального пристрою рейкошліфувального поїзда.

3.31.4 У зв'язку з розлітанням іскор при шліфуванні рейок, не слід пропускати поїзди з вогненебезпечними та вибуховими речовинами по сусідній колії.

3.32. Вимоги безпеки праці під час роботи із застосуванням знімних кранів для навантаження рейок на залізничні платформи.

3.32.1 Здійснювати експлуатацію кранів, що мають у паспорті відмітку про своєчасне проходження опосвідчення та випробування і придатні для призначеної роботи.

3.32.2 Роботу крана вести під керівництвом особи за посадою не нижче бригадира колії, який наказом по дистанції призначений відповідальним за безпечне виконання робіт кранами.

3.32.3 Захоплювальні пристрої крана необхідно установлювати вертикально над рейкою, що підлягає підніманню.

3.32.4 Стійки кранів необхідно міцно та надійно кріпити у гніздах платформи.

3.32.5 Після переміщення лебідки на кінець стріли крана її необхідно закріпити належним чином.

3.33. Вимоги безпеки праці під час роботи із застосуванням козлових і стрілових кранів.

3.33.1 Експлуатацію козлових і стрілових кранів здійснювати тільки при наявності відмітки в паспорті про походження технічного опосвідчення та технічного діагностування.

3.33.2 Перед початком роботи крани та стропи необхідно ретельно оглянути і впевнитись, що вони справні. При цьому необхідно стежити, щоб закріпляючі гайки частин, що рухаються, були щільно затягнуті та зашплінтовані.

3.33.3 Захоплювальні пристрої крана встановити вертикально над вантажем, що підлягає підніманню.

3.33.4 Працівники, що експлуатують крани, повинні знати та точно виконувати встановлену систему знакової сигналізації.

3.33.5 Магнітні захвати, що не мають запобіжних пристосувань (на випадок відключення струму), використовувати тільки у випадку огородження робочої зони.

3.33.6 Не слід піднімати вантаж без перевірки надійності його зачеплення. У випадках навантаження та вивантаження рейок їх захват здійснюється не менше ніж у двох місцях.

Не слід при закінченні навантаження, вивантаження або під час перерви в роботі залишати вантаж у підвішеному стані.