2.6 Перевірити справність обладнання, його герметичність.

2.7 Зробити зовнішній огляд обладнання та впевнитися у відсутності видимих пошкоджень.

2.8 Перевірити:

справність заземлення обладнання;

наявність засобів пожежогасіння;

склад медичної аптечки та наявність засобів для надання першої (долікарської) допомоги;

готовність ємностей з 1 % розчином оцтової кислоти, 3-5 % розчину двохвуглекислого натрію та наявність крему дитячого;

готовність обладнання до роботи, про що зробити відповідний запис у журналі підготовки обладнання.

2.9 Підготувати робоче місце, інструмент, оснащення.

2.10 Отримати та доставити у спеціальній тарі необхідні для роботи матеріали.

2.11 У разі відсутності якогось із засобів індивідуального захисту, виявлення несправностей або інших недоліків на робочому місці сповістити

керівника роботи (відповідального за проведення даної роботи). До роботи стати тільки після усунення всіх несправностей і недоліків.

З ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1 Усі роботи із застосуванням олов'яно-свинцевих малосурм'янистих припоїв необхідно виконувати тільки на герметичному обладнанні та у витяжних шафах (скафандрах) при працюючій загальнообмінній та місцевій витяжній вентиляції або на робочих столах під витяжними зондами з місцевою (бортовою) витяжною вентиляцією, користуючись засобами індивідуального захисту.

3.2 При проведенні робіт з олов'яно-свинцевими малосурм'янистими припоями виконуються такі види робіт:

1) розплавлення припою;

2) флюсування деталей перед лудженням;

3) лудження деталей у розплавленому припої;

4) відмивання деталей після лудження від флюсу;

5) сушіння деталей;

6) переплавлення зворотних відходів припою.

3.3 Під час роботи необхідно бути уважним, не відволікатися від роботи та не відвертати увагу інших.

3.4 Зберігати флюс на робочому місці необхідно в поліетиленовій ємності у кількості, що не перевищує змінну норму та в шафах або металевих ящиках зі стінками і дном, викладеними незаймистим матеріалом, що обладнані витяжною вентиляцією, подалі від джерел тепла й вогню.

3.5 Не зберігати флюси в тарі без відповідної етикетки. На скляну тару повинна бути наклеєна етикетка з назвою речовини, її класифікацією, указаною кількістю та написом "Отрута".

3.6 Сплави припоїв, які використовуються для роботи, необхідно зберігати в кюветах.

3.7 Усі роботи, пов'язані з розплавленням припоїв, флюсуванням, лудженням, переплавленням зворотніх відходів, виконувати у витяжних шафах (скафандрах) та гумових рукавичках, надягнутих на трикотажні бавовняні рукавички. Якщо витяжні шафи не використовуються, то виконувати роботи в респіраторі РПГ-67.

3.8 Усі роботи, пов'язані з відмиванням від флюсу деталей після лудження та підготовкою відходів припою для переплавлення, збором шламу та шлаків, необхідно виконувати в респіраторі ШБ-1 „Лепесток" і гумових рукавичках.

3.9 У випадку травмування або різкого погіршення стану здоров'я припинити виконання роботи, про нещасний випадок повідомити керівника робіт та посадові особиви виробничої дільниці, надати першу (долікарську) допомогу та повідомити в медпункт.

З.10 Про нещасний випадок роботодавцю надсилається повідомлення в установленому порядку.

3.10.1 Про кожен нещасний випадок свідок, робітник, котрий його виявив, або сам потерпілий зобов'язаний терміново повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу та вжити заходів для надання необхідної допомоги.

3.10.2 До прибуття комісії з розслідування необхідно забезпечити обстановку на робочому місці та устаткування в такому стані, у якому вони були на момент події (якщо це не загрожує життю та здоров'ю інших робітників і не призведе до більш тяжких наслідків), а також вжити заходів до недопущення подібних випадків у ситуації, що склалася.

4 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

Після закінчення роботи необхідно:

4.1 Закрити герметично посудини з невикористаними флюсами та поставити їх у місце зберігання.

4.2 Обмити водою та обтерти бязевою серветкою інструмент та оснащення.

4.3 Змочити в етиловому спирті бязеву серветку та видалити нею залишки каніфольного флюсу з робочого місця й оснащення. Залишки флюсів на основі хлористих солей видалити серветкою, змоченою у воді.

4.4 Зібрати брудний використаний матеріал (папір, фільтри, серветки тощо) в металеву ємність з кришкою та віднести на місце збору відходів.

4.5 Прибрати робоче місце (інструмент, оснащення).

4.6 Промити з милом під струменем гарячої проточної води гумові рукавички.

4.7 Вимкнути обладнання та витяжну вентиляцію через 20-30 хвилин після закінчення роботи.

4.8 Вимкнути освітлення на робочому місці.

4.9 Зняти засоби індивідуального захисту та спецодяг і покласти їх у відведені для цього місця.

4.10 Вимити теплою водою з милом руки, вимити обличчя, почистити зубною щіткою зуби, прополоскати питною водою ротову порожнину. При необхідності прийняти душ.

4.11 При виявленні недоліків у роботі обладнання або в засобах колективного та індивідуального захисту повідомити про це безпосереднього керівника, відповідального за проведення роботи, чи посадову особу.

5 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1 До аварійних ситуацій відносяться:

випадкове пролиття на робоче місце чи підлогу агресивного флюсу з викидом парів у виробниче середовище;

руйнування або раптове відключення електропостачання, яке живить засоби колективного захисту, приточно-витяжну вентиляцію виробничих приміщень, витяжну вентиляцію шаф (скафандрів), витяжні зонди та бортові відсоси робочих столів, обрив і коротке замикання струму в електромережі обладнання;

пожежа;

попадання флюсів на відкриті ділянки шкіри, слизові оболонки;

інгаляційне отруєння;

термічні опіки;

ураження електричним струмом.

5.2 В усіх випадках виникнення аварійних ситуацій необхідно вжити термінових заходів:

1) припинити виконання робіт;

2) відключити від електромережі обладнання;

3) надягти респіратор;

4) вивести з приміщення людей;

5) повідомити про аварію керівника робіт і роботодавця;

6) у випадку виникнення пожежі повідомити в пожежну охорону та розпочати пожежогасіння наявними засобами;

7) у разі нещасного випадку повідомити в медпункт і надати першу (долікарську) допомогу потерпілому.

5.3 У випадку пролиття агресивного флюсу або аварійного відключення вентиляції необхідно користуватися респіратором типу РГТГ-67.

5.4 При випадковому пролитті агресивного флюсу його необхідно змити струменем води, а залишки нейтралізувати 5 % розчином двох-вуглекислого натрію, а пролитий каніфольний флюс засипати піском, зібрати лопаткою у відро та віднести в місце збору відходів.

5.5 Для гасіння пожежі необхідно застосовувати порошкові вогнегасники, пісок, кошму, піну, об'ємне гасіння.

5.6 Надання першої (долікарської) допомоги необхідно проводити в установленому порядку.

5.6.1 У разі попадання агресивних флюсів на шкіру необхідно забруднені місця добре промити теплою водою з милом, 3-5 % розчином двохвуглекислого натрію і змастити маззю на основі вазеліну.

5.6.2 При подразненні слизових оболонок очей парами компонентів розігрітих олов'яно-свинцевих малосурм'янистих припоїв і флюсів необхідно очі добре промити проточною водою, потім закапати 2-3 краплями 0,5 % розчину дикаїну.

5.6.3 При інгаляційному отруєнні парами розігрітих флюсів необхідно потерпілого вивести на свіже повітря, забезпечити спокій, напоїти міцним солодким чаєм або 2-4 % розчином питної соди у великій кількості та викликати лікаря або швидку допомогу.

5.6.4 При термічному ураженні шкіри людини гарячими бризками розплавленого припою обережно зняти пінцетом застиглі залишки припою.

Якщо опіки 1 ступеня - для зменшення болю змастити уражену шкіру розведеним наполовину з водою етиловим спиртом і дитячим кремом, при опіках 2 і 3 ступеня - покласти на обпечену ділянку шкіри стерильну пов'язку та викликати лікаря.

5.6.5 У випадку ураження електричним струмом потрібно якомога швидше звільнити потерпілого з-під дії електричного струму.

5.6.6 Якщо потерпілий тримає дріт руками, першою дією особи, котра надає допомогу, має бути негайне вимкнення (відключення) електроустановки. Вимкнення здійснюється вимикачами, рубильником або за допомогою іншого вимикаючого пристрою.

5.6.7 Якщо вимкнути установку досить швидко неможливо, треба вжити заходів для звільнення потерпілого від струмоведучих частин. При цьому в усіх випадках той, хто надає допомогу, не повинен торкатися потерпілого без належних запобіжних заходів. Надаючи допомогу, треба слідкувати, щоб самому не опинитися в контакті зі струмоведучою частиною.

5.6.8 Для звільнення потерпілого від струмоведучих частин або дроту напругою до 1000 В слід використати канат, палицю, дошку або якийсь інший сухий предмет, який не проводить електричний струм. Можна також відтягнути потерпілого за одяг (якщо він сухий і відстає від тіла). Для ізоляції рук той, хто надає допомогу, повинен надіти діелектричні рукавички або натягнути на руку рукав піджака, накинути на потерпілого гумовий килимок, прогумовану або просто суху матерію. Можна також ізолювати себе, підклавши під ноги гумовий килимок, суху дошку тощо.

5.6.9 Надання долікарської допомоги залежить від стану потерпілого після звільнення його від електричного струму.

У всіх випадках ураження електричним струмом треба обов'язково викликати лікаря незалежно від стану потерпілого.

5.6.10 Якщо потерпілий притомний, але до того був у непритомному стані із збереженням сталого дихання і пульсу, його слід покласти на підстилку, розстебнути одяг, забезпечити приплив свіжого повітря, розтерти й зігріти тіло та забезпечити спокій.

Потерпілому, котрий перебуває в непритомному стані, слід давати нюхати нашатирний спирт, обприскувати обличчя холодною водою. Коли потерпілий опритомніє, дати випити 15-20 крапель настоянки валеріани та гарячого чаю. Не можна дозволяти потерпілому рухатися, а тим більше продовжувати роботу. Тільки лікар може прийняти рішення про стан здоров'я потерпілого.

5.6.11 Якщо потерпілий дихає дуже рідко та судорожно, але в нього можна прощупати пульс, треба негайно робити йому штучне дихання. Якщо дихання та пульс відсутні (у потерпілого через різке погіршення кровообігу мозку розширюються зіниці, з'являється синюшність шкіри та слизових оболонок), треба поновити життєві функції шляхом проведення штучного дихання та зовнішнього (непрямого) масажу серця.

5.6.12 Конкретні дії щодо надання першої допомоги потерпілому при різноманітних ураженнях наводяться в інструкції з надання першої

12

(долікарської) допомоги, яка вивчається робітниками при проведенні інструктажів з охорони праці.

НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

Додаток А

НПАОП 0.00-8.24-05 ДНАОП 0.03-4.02-94

ГОСТ 3-88 ГОСТ 12.1.007-76

ГОСТ 12.4.004-74

ГОСТ 12.4.011-89

ГОСТ 12.4.023-84

ГОСТ 12.4.028-76

ГОСТ 12.4.029-76 ГОСТ 12.4.103-83

ГОСТ 12.4.137-2001

ГОСТ 5007-87 ГОСТ 20010-93

ГОСТ 21930-76

ГОСТ 28546-90 Закон України „Про охорону праці" 14.10.02 №2694-ХП Кодекс законів про працю України постатейними матеріа лами

Перелік робіт з підвищеною небезпекою

Положення про медичний огляд працівників певних категорий

Перчатки хирургические резиновьіе. Технические

условия

ССБТ. Вредньїе вещества. Классификация и методьі

испьітаний

ССБТ. Респираторьі фильтрующие противогазовьіе

РПГ-67. Технические условия

ССБТ. Средства защитьі работающих. Общие

требования и классификация

ССБТ. Щитки защитньїе лицевьіе. Общие

технические требования и методьі контроля

ССБТ. Респираторьі ШБ-1 „Лепесток". Технические

условия

ССБТ. Фартуки специальньїе. Технические условия

ССБТ. Одежда специальная защитная. Средства

индивидуальной защитьі ног и рук. Классификация

Обувь специальная с верхом из кожи для защитьі от

нефти, нефтепродуктов, кислот, щелочей,

нетоксичной и взрьівоопасной пьіли. Технические

условия

Изделия трикотажньїе перчаточньїе. Общие

технические условия

Перчатки резиновьіе технические. Технические

условия

Припои оловянно-свинцовьіе в чушках. Технические

условия

Мьіло туалетное. Общие технические условия

Законом України від 21.11.02 № 229-1V цей Закон

викладено в новій редакції

Офіційне видання. Міністерство юстиції.

Інформаційно-видавниче агентство „Іва", 2000 р., Ужгород

Типовьіе отраслевьіе М., Профиздат,1968 г., вьш.1.

нормьі бесплатной

вьідачи спецодеждьі,

спецобуви и предо-

хранительньїх

приспособлений.

ЗМІСТ

Стор.

1 Загальні положення

3

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

8

3 Вимоги безпеки під час виконання роботи

9

4 Вимоги безпеки після закінчення роботи

10

5 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

10

6 Додаток А

14