5.2.2. Для кожної посадової особи розробляється посадова інструкція, що містить її обов'язки, права та відповідальність. Посадові інструкції затверджує керівник підприємства (філії, підрозділу) або вищої організації. Посадова інструкція видається працівнику під розпис про ознайомлення.

5.2.3. Посадові особи під час прийому на роботу проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці у порядку, встановленому ДНАОП 0.00-4.12-99 та НАОП 1.1.23-4.01-96.

5.2.4. Посадова особа зобов'язана в межах своїх повноважень контролювати дотримання вимог безпечної експлуатації обладнання магістральних газопроводів та вживати заходи щодо запобігання виникнення аварійних ситуацій.

5.2.5. Роботодавець забезпечує посадову особу відповідними законами України, нормативно-правовими актами, інструкціями та іншою нормативною документацією з охорони праці, пожежної безпеки та охорони довкілля, а також технологічними регламентами роботи підпорядкованого йому устаткування, дотримання яких під час робіт гарантує безаварійні, безпечні та здорові умови праці.

5.3. Умови допуску працівників до роботи

5.3.1. До експлуатації та ремонту технологічного обладнання магістральних газопроводів допускаються особи не молодші 18 років, які не мають медичних протипоказань до роботи за професією.

5.3.2. Під час укладання трудового договору працівник повинен бути проінформований роботодавцем під розписку про умови праці на підприємстві, наявність на робочому місці небезпечних та шкідливих виробничих чинників, можливі наслідки їх впливу на здоров’я, про його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

5.3.3. При прийнятті на роботу і в процесі роботи працівники повинні проходити навчання і перевірку знань з питань охорони праці у порядку, встановленому ДНАОП 0.00-4.12-99 та НАОП 1.1.23-4.01-96.

5.3.4. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, передбачених ДНАОП 0.00-8.02-93, повинні проходити навчання і перевірку знань відповідних нормативних актів про охорону праці не рідше одного разу на 12 місяців.

5.3.5. На підприємствах (структурних підрозділах) для перевірки знань працівників з питань охорони праці наказом керівника створюються постійно діючі комісії. Головами комісій призначаються заступники керівників підприємств, а у разі створення комісій в окремих структурних підрозділах їх очолюють керівники відповідних підрозділів чи їх заступники.

5.3.6. Новоприйняті на підприємство працівники, робота яких пов’язана з організацією чи виконанням робіт підвищеної небезпеки, після завершення усіх етапів навчання з охорони праці та позитивних результатів перевірки знань, допускаються до самостійної роботи згідно вимог ДНАОП –0.00-4.12-99.

5.3.7. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктажу, перевірку знань з охорони праці та стажування не дозволяється.

5.4. Вимоги до території, проммайданчиків, будівель, споруд та приміщень

5.4.1. Територія основного виробничого об'єкта повинна бути огороджена згідно з проектом і мати не менше двох виїздів на шляхи загального призначення. Огорожа повинна постійно підтримуватися у справному стані. Біля входу (в'їзду) на територію об'єкта і по периметру огорожі повинні бути знаки безпеки і відповідні написи.

5.4.2. В’їздні ворота повинні бути замкнені та виключати можливість їх самочинного відкривання.

5.4.3. На території вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних об’єктів, а також в місцях зберігання та переробки горючих матеріалів застосування відкритого вогню не дозволяється.

5.4.4. На дільницях території підприємства, де можливі скупчення горючих парів та газів, проїзд автомашин, тракторів та іншого транспорту не дозволяється. Про це повинні сповіщати вивішені у визначених місцях відповідні написи (покажчики).

5.4.5. Доступ сторонніх осіб на територію об'єкта магістральних газопроводів допускається лише з дозволу керівника підрозділу (філії) і тільки в супроводі особи із числа експлуатаційного персоналу після проходження ними інструктажу з вимог безпеки.

5.4.6. Територія проммайданчиків повинна бути рівною, з твердим покриттям чи необхідними ухилами та системою видалення атмосферних опадів. Вільні ділянки території повинні бути озеленені.

Територія об'єкта повинна освітлюватися. Електроосвітлення повинно забезпечувати освітленість не нижче встановлених норм.

5.4.7. На території підприємства повинні бути проїзди для руху автотранспорту і пішохідні доріжки з твердим покриттям, які взимку необхідно очищати від снігу і льоду.

5.4.8. Горловини заглиблених резервуарів та колодязів різного призначення повинні бути закриті кришками, а під час проведення в них ремонтних робіт - огороджені.

5.4.9. Водопровідні, каналізаційні та інші колодязі на проммайданчиках, що розташовані на відстані до 15 м від газопроводів перевіряються на загазованість за графіком щоквартально, а в перший рік їх експлуатації - щомісячно. Окрім того, перевірка на загазованість здійснюється перед спуском працівників у колодязі.

5.4.10. У кришці колодязя повинен бути отвір для відбору проб загазованості середовища діаметром 20-30 мм.

5.4.11. Не допускається розміщення в межах проммайданчиків закладів соціально-побутового призначення та будь-яких виробництв і організацій, що не мають безпосереднього відношення до функціонування газотранспортного підприємства.

5.4.12. Не допускається розміщення побутових та адміністративних приміщень у будівлях, прибудованих чи безпосередньо прилеглих до будівель та споруд з вибухопожежонебезпечними виробництвами.

5.4.13. Внутрішньооб'єктові автодороги повинні відповідати вимогам СНиП 2.05.02-85 і СНиП 2.05.07-91.

5.4.14. Рух транспорту на території повинен бути організований за схемою маршрутів руху транспортних та пішохідних потоків з вказаними на ній поворотами, зупинками, виїздами, переходами тощо. Схема маршрутів руху повинна бути вивішена в місцях стоянки автотранспорту, перед в’їздами на територію підприємства і в інших необхідних місцях.

5.4.15. Територія повинна бути обладнана дорожніми знаками, покажчиками швидкості руху транспорту за ДСТУ 2586-94 і знаками безпеки за ГОСТ 12.4.026.

5.4.16. Підприємством (підрозділом) повинен бути встановлений термін і порядок перевірки знань і обов’язки осіб щодо контролю за станом транспортних шляхів.

5.4.17. Улаштування виробничих будівель і споруд повинно відповідати вимогам проекту, СНиП 2.09.02-85*, СНиП 2.09.03-85, СНиП 2.09.04-87 і цих Правил.

5.4.18. Підприємство (підрозділ, служба тощо) зобов'язано мати масштабні плани всіх комунікацій на проммайданчиках з точними прив'язками і надійними реперами. У разі зміни конфігурації комунікацій чи спорудженні нових, зміни і доповнення у плани повинні вноситися у 10 денний термін.

5.4.19. Відстань між спорудами повинна відповідати вимогам СНиП ІІ-89-80*, відповідним санітарним і протипожежним нормам.

5.4.20. Виробничі будівлі і споруди наказом власника підприємства закріплюються за виробничими підрозділами підприємства. Керівники підрозділів несуть відповідальність за технічний стан закріплених за ним будівель та споруд.

5.4.21. Усі виробничі будівлі та споруди повинні мати технічні паспорти, проектну та виконавчу документацію.

5.4.22. Не допускається проводити перепланування виробничих приміщень без проекту, розробленого спеціалізованою організацією.

5.4.23. Фарбування елементів конструкцій споруд, комунікацій, виробничого устаткування, засобів пожежегасіння, оформлення знаків безпеки як в приміщеннях, так і на території підприємства повинно відповідати вимогам ГОСТ12.4.026.

5.4.24. Виробничі приміщення повинні мати не менше двох входів (виходів), розташованих з протилежних боків приміщення. Вікна і двері приміщення повинні відкриватися назовні. Підлога повинна бути із вогнестійких матеріалів.

5.4.25. На вході до приміщень повинні бути вивішені таблички з позначенням категорії приміщення щодо вибухопожежної і пожежної безпеки згідно з НАПБ Б.07.005-86 і класу зони згідно з ДНАОП 0.00-1.32-01.

5.4.26. На вході до приміщень повинні бути влаштовані тамбур-шлюзи або повітряно-теплові завіси.

5.4.27. Кожне виробниче приміщення повинне мати не менше одного основного проходу шириною не менше 1,5 м.

5.4.28. Куріння на підприємстві дозволяється лише у спеціально відведених місцях, обладнаних урнами дою, а також написами "Місце для куріння".

5.4.29. Розміщення обладнання на об'єкті повинно забезпечувати зручне і безпечне його обслуговування і ремонт. Відстань між обладнанням та відстань від обладнання до стін будівлі повинна бути не менше ніж 1 м, а ширина робочого проходу не менше ніж 0,75 м.

Примітка. Робочим проходом вважається мінімальна відстань між виступаючими частинами обладнання або між обладнанням і стіною будівлі.

5.4.30. Майданчики і переходи, що розташовані на висоті вище 0,75 м, повинні обладнуватися сходами з перилами.

5.4.31. Обладнання, перекривна, регулююча та запобіжна арматура повинні мати технологічну нумерацію у відповідності з технологічними схемами.

5.4.32. Поверхні, що нагріваються повинні покриватися тепловою ізоляцією, температура поверхні якої не повинна перевищувати всередині приміщення + 45С, а поза приміщенням – + 60С.

Гаряча поверхня в місцях, де можливе потрапляння на неї горючих матеріалів, повинна мати захисний кожух.

5.4.33. Рухомі частини обладнання та частини обладнання, що обертаються повинні бути надійно огороджені.

5.4.34. Допускається тимчасове зняття огорожі рухомих частин обладнання та термоізоляції поверхонь обладнання, що нагріваються (охолоджуються) в період огляду і ремонту.

5.4.35. Не допускається під час роботи обладнання, трубопроводів, ставати на бар'єри майданчиків, кожуха муфт і підшипників, а також на конструкції, що не призначені для проходу персоналу.

5.4.36. Випробовування на герметичність перекривної, регулюючої та запобіжної арматури після її ремонту повинно виконуватись згідно з затвердженою у встановленому порядку інструкцією та оформлятися актом.

5.4.37. Торцеві заглушки, встановлені на технологічному обладнанні повинні бути сферичними.

5.4.38. Заглушки, що встановлюються між фланцями повинні мати хвостовики, що виступають за межі фланців та прокладки з матеріалів, що відповідають умовам середовища. На хвостовику заглушки повинен бути вибитий її інвентарний номер, діаметр, товщина, робочий тиск, марка сталі.

5.4.39. Витоки газу із зварних і інших з'єднань обладнання, трубопроводів і арматури виявляють за допомогою мильного розчину, спеціальними приладами або іншим методом без застосування відкритого вогню.

5.4.40. У виробничому підрозділі, а також у цехах (установках тощо) повинна бути призначена особа, відповідальна за контроль повітря робочої зони проммайданчиків, будівель, споруд і колодязів. Результати перевірок реєструються в журналі контролю повітряного середовища.

5.4.41. Об'єкт повинен бути забезпечений надійним зв'язком.

5.4.42. Прямий телефонний зв’язок повинен бути між керівником (власником) підприємства (підрозділу) і керівниками цехів і служб.

5.4.43. Відходи, сміття, непридатні деталі, вузли і агрегати повинні своєчасно прибиратись і накопичуватись на спеціально відведених площадках. Видалення відходів повинно проводитись спеціальним транспортом у встановлений термін.

6. Лінійна частина магістральних газопроводів

6.1. Загальні вимоги

6.1.1. Газ, що подається в магістральні газопроводи повинен відповідати вимогам ТУ У 320.00158764.007-95 “Технічні вимоги на гази горючі природні”.

6.1.2. Газотранспортне підприємство здійснює газопостачання споживачів у проектних режимах та згідно із заключеними угодами на газопостачання.

6.1.3. У разі неможливості забезпечення проектних режимів газопостачання споживачів внаслідок виникнення аварійних ситуацій чи інших форс-мажорних обставин, газотранспортне підприємство зобов'язане задіяти резервну схему газопостачання, а коли і це неможливо – тимчасово припинити газопостачання у встановленому порядку на термін, необхідний для усунення аварійної ситуації чи інших форс-мажорних обставин.

6.1.4. Газотранспортні підприємства зобов'язані систематично контролювати стан безпеки ЛЧ МГ та своєчасно усувати виявлені дефекти, які не сумісні з подальшою безпечною експлуатацією. (Додаток №6.).

6.1.5. Лінійні крани на ЛЧ МГ Ду понад 500 мм, окрім системи місцевого пневмогідроуправління, повинні мати ручний дублюючий гідропривід.

6.1.6. Не дозволяється розташування будівель, споруд в межах охоронних зон магістральних газопроводів.

6.1.7. В підрозділах газотранспортних підприємств, які експлуатують технологічні об'єкти і магістральні газопроводи, повинні бути розроблені відповідно до чинного Законодавства плани локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (далі ПЛАС) та організоване щоквартальне проведення навчально-тренувальних занять з обслуговуючим персоналом з ліквідації імовірних аварійних ситуацій, передбачених ПЛАС, згідно з затвердженим графіком.

6.1.8. Для забезпечення надійної і безпечної роботи ЛЧ МГ газотранспортні підприємства та їх підрозділи повинні:

  • забезпечувати спорудження, реконструкцію (ремонт) магістрального газопроводу спеціалізованими будівельно-монтажними організаціями чи підрозділами згідно з проектом, що отримав позитивну експертну оцінку експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці та здійснювати ефективний технічний нагляд за ходом спорудження (ремонтом) чи реконструкції магістральних газопроводів;
  • забезпечувати прийняття об'єктів магістральних газопроводів в експлуатацію згідно з вимогами чинних нормативних актів;
  • здійснювати систематичні візуальні обстеження ЛЧ МГ;
  • виконувати періодичні обстеження ЛЧ МГ з використанням технічних засобів (внутрішніх діагностичних дефектоскопів, засобів зовнішньої діагностики тощо);
  • виконувати технічне обслуговування ЛЧ МГ у встановлених "Правилами технічної експлуатації магістральних газопроводів" (далі ПТЕ МГ) обсягах та термінах;
  • своєчасно виконувати необхідні ремонтно-профілактичні роботи;
  • своєчасно виводити з експлуатації на реконструкцію чи ремонт фізично зношені дільниці МГ з тривалим терміном експлуатації та дільниці МГ, що не відповідають вимогам безпеки;
  • періодично інформувати землекористувачів та органи місцевої виконавчої влади про місце знаходження магістральних газопроводів та режиму охоронних зон, систематично здійснювати контроль за станом охоронних зон та безпекою виконання робіт в охоронних зонах;
  • забезпечувати надійну роботу засобів активного захисту магістральних газопроводів від корозії;
  • забезпечувати своєчасним попередженням локалізацію та ліквідацію аварій і відмов та їх наслідків на ЛЧ МГ.