1. Зовнішній лист пакета пояса, що обривається в прогоні балки (із врахуванням вказівок 16.1.2), слід подовжити за місце його теоретичного обриву на довжину, що забезпечує прикріплення 50 % площі перерізу листа. При цьому слід передбачати:
  • товщину цього листа на кінці - 10 мм;
  • симетричні скоси по ширині листа (зі зведенням до нуля) - з ухилом 1:4;
  • скіс по товщині - з ухилом 1:8 для розтягнутого пояса і для стиснутого-1:4. Для косих швів на кінці листа передбачається відношення катетів 1:2 (менший катет - по вертикалі) і механічна обробка для одержання плавних (радіусом не менше ніж 5 мм) переходів до основного металу неперервного листа пояса.
  1. У залізничних мостах при мостовому полотні з дерев’яними поперечинами слід забезпечувати центровану передачу тиску поперечин на стінки головних або поздовжніх балок, при цьому під навантаженням слід виключити можливість дотикання поперечинами елементів поздовжніх і поперечних в’язей.
  2. Ребра жорсткості суцільних згинаних балок
  3. В опорних перерізах, у місцях передачі зосереджених сил (крім місць обпирання мостових поперечин), розташування поперечних в’язей у суцільних балках, що згинаються, слід передбачати поперечні ребра жорсткості зі смуг, кутників або таврів.

Проміжні поперечні, а також поздовжні ребра жорсткості слід передбачати відповідно до розрахунку місцевої стійкості стінок для стадій виготовлення, транспортування, монтажу й експлуатації.

За відсутності місцевого тиску поздовжні ребра жорсткості слід розташовувати на відстанях від стиснутого пояса:

  • при одному ребрі - (0,20 - 0,25) hw;
  • при двох або трьох ребрах: перше ребро - (0,15-0,20) hw, друге ребро - (0,40 - 0,50) hej, третє ребро розташовується, як правило, у розтягнутій зоні стінки.

Розрахункову висоту стінки hw слід приймати відповідно до додатка К.

для однобічного ребра -

Е '

У балках зі стінкою, укріпленою тільки поперечними ребрами, ширина виступної частини bh має бути для парного симетричного ребра не менше ніж hw І ЗО + 40 мм,

не менше ніж hw / 24 + 50 мм; товщина ребра ts має бути не менше ніж 2 b

При зміцненні стінки поперечними і поздовжніми ребрами жорсткості моменти інерції їх перерізів мають задовольняти вимоги таблиці К.4 для поперечних ребер і таблиці К.5 для поздовжніх (при одному поздовжньому ребрі) додатка К.

У прогонових будовах мостів усіх призначень допускається розташування ребер з одного боку стінки, а також розташування однобічних поперечних і поздовжніх ребер з різних боків стінки.

Момент інерції однобічних ребер жорсткості обчислюється відносно нейтральної осі складеного перерізу, до складу якого входять ребро (плоске, кутникове або таврове) і ділянки стінки в кожний бік від осі ребра завширшки bj =0,5 t^jE I Ry.

Мінімальні розміри виступних частин поздовжніх ребер жорсткості слід приймати відповідно до наведених вище вимог для поперечних ребер жорсткості.

За необхідності встановлення ребер з більшим моментом інерції застосовуються замість смугових поперечні ребра жорсткості у вигляді кутників або таврів. Поздовжні ребра таврового перерізу допускається застосовувати для підкріплення стінки при їх розташуванні у середині коробчастої частини прогонової будови. У поздовжніх ребрах із кутника вертикальна полиця має бути повернена донизу.

  1. У ребрах жорсткості, приварених до стінки балки, у місцях їх примикання до поясів балки, до ребер жорсткості іншого напрямку, а в автодорожніх мостах - і до фасонок в’язей, приварених до стінки балки, необхідно передбачати округлені вирізи заввишки 120 мм ізавширшки 50 мм; біля опорних ребер жорсткості допускається зменшувати ширину вирізу до 30 мм, а висоту - до 50 мм.
  2. У місцях передачі зосереджених сил слід передбачати підгонку торців ребер жорсткості до листа пояса балки або виконувати зварні з’єднання, що розраховані на передачу зосереджених сил.

Кінці проміжних поперечних ребер жорсткості зварних балок мають, як правило, щільно примикати до поясних листів балок. Для забезпечення примикання ребер до поясів допускається в усіх мостах встановлювати на кінцях ребер спеціальні перехідні деталі (приварені до ребра і щільно обперті на пояс). В автодорожніх, міських і пішохідних мостах, як правило, ребра приварюються до поясів. Допускається влаштування обривів проміжних поперечних ребер жорсткості на стінці поблизу поясів з оформленням зони обриву ребра відповідно до вимог 16.6.6.

  1. Поздовжні ребра жорсткості в зварних балках слід застосовувати лише в тих випадках, коли забезпечення місцевої стійкості за рахунок встановлення самих лише поперечних ребер жорсткості і зміни товщини стінки виявляється недоцільним.
  2. Ребра жорсткості, що приварюються до стінки або полички балки, і які паралельні до заводських або монтажних зварних стикових швів стінки або полички, необхідно віддалити від них на відстань не менше ніж 10 tw.

Віддалення пера або обушка кутника, який використовується як ребро жорсткості і прикріплюється до стінки болтами, від стикового зварного шва має бути не менше ніж 5tw.

  1. Ребра жорсткості мають бути прикріплені суцільними двосторонніми швами.

Ребра жорсткості і шви, що прикріплюють їх до стінки, у місцях перетину стикових швів стінки переривати не допускається.

У прогонових будовах усіх призначень у місцях перетинання ребер жорсткості необхідно пропускати безперервними поздовжні ребра і їх шви, а поперечні ребра, крім опорних, переривати і прикріплювати до поздовжніх ребер кутовими швами. Ці шви в розтягнутій зоні стінки мають відношення катетів 1:2 (більший катет - на поздовжньому ребрі) і плавний перехід до основного металу.

При обриві поздовжніх ребер жорсткості біля болтового поперечного стику стінки оформлення зони обриву ребра має відповідати вимогам 16.6.6.

  1. Попередньо напружені прогонові будови
  2. Для попереднього напруження сталевих прогонових будов слід використовувати канати з переліку, що надається в додатку С.
  3. Розрахунки попередньо напружених прогонових будов слід виконувати за міцністю, стійкістю і витривалістю з урахуванням вимог додатка С.
  4. Зварні, фрикційні і болтові з’єднання
  5. У випадках, коли прикріплення з ексцентриситетом неминуче, у суцільнозварній конструкції при одностінчастих перерізах елементів їх прикріплення слід здійснювати по всьому контуру з’єднання.
  6. Для вузлів і конструкцій, що застосовуються вперше, на кресленнях КМ слід наводити форми деталей із розмірами, що стосуються механічної обробки зварних швів і зон концентрації напружень, і рекомендації зі способів її виконання.
  7. При застосуванні складних прокатних профілів (швелерів, таврів і двотаврів, у тому числі з паралельними гранями полиць) влаштування за допомогою зварювання поперечних стиків і прикріплень до вузлів не допускається.

У конструкціях автодорожніх, міських і пішохідних мостів дозволяється зварювання поздовжніми безперервними швами суцільних (без стиків по довжині) таврів і двотаврів (у тому числі різних номерів) між собою і з листом, що прикріплюється по всій довжині в стик або в тавр до стінки профілю або двома кутовими швами до крайок полиці профілю.

У конструкціях зазначених мостів допускається застосування приварювання вузлових фасонок і фасонок в’язей до стінки профілів із вжиттям заходів для зниження концентрації напружень біля кінців фасонок відповідно до 16.6.6 і 16.6.7, а також приварювання ребер жорсткості тільки до стінки двотаврів і таврів.

  1. Застосування електрозаклепок у залізничних мостах не допускається, а в автодорожніх, міських і пішохідних мостах допускається тільки для неробочих з’єднань.
  2. Кутові шви необхідно застосовувати, як правило, із увігнутим окресленням ‘іх поверхні і плавним переходом до основного металу.

Лобові шви, як правило, слід проектувати нерівнобічними з більшим катетом, спрямованим уздовж зусилля, при цьому рекомендується відношення більшого катета до меншого приймати таким, що дорівнює 2.

  1. Розміри кутових зварних швів необхідно призначати якомога меншими з розрахунку міцності і витривалості з урахуванням зазначених нижче технологічних вимог.

Поздовжні з’єднувальні кутові шви коробчастих, таврових і Н-подібних елементів слід приймати з розрахунковою висотою перерізу не менше ніж 5 мм, а шви, що прикріплюють ребра жорсткості до стінки балки, а також поздовжні ребра ортотропної плити до покривного листа, - не менше ніж 6 мм.

Довжина кутового, лобового або флангового шва має бути не меншою 60 мм і не менше шестиразового розміру катета шва.

  1. Конструкція стикових швів має забезпечувати можливість одержання повного проплавлення розрахункової товщини з’єднуваних деталей і плавних переходів до основного металу.
  2. При розташуванні стику поперек зусилля в елементі товщина стикового шва має бути не менше від товщини листів, що зварюються.
  3. У зварних балках і складених елементах, перерізи яких утворюються за допомогою з’єднувальних швів, повне проплавлення таврових і кутових з’єднань не потрібне, якщо деталі, що зварюються, обриваються в одному перерізі. За наявності обриву у кількох перерізах на довжині 100 мм від обриву необхідно передбачати повне проплавлення таврового або кутового з’єднання зварюваних деталей.

У з’єднаннях, що працюють на відрив, забезпечення повного проплавлення обов’язкове. Застосування вузлів із роботою на відрив деталей пакета, створеного за допомогою кутових зварних швів внапуск, не допускається.

У кутових з’єднаннях складених замкнутих герметичних елементів, утворених однобічними кутовими швами, глибина провару має бути не меншою від 4 мм при товщині більш тонкого листа до 16 мм і не меншою від 5 мм при товщині більш тонкого листа понад 16 мм. Для з’єднання окремих деталей і прикріплення елементів конструкцій застосування переривчастих швів не допускається.

  1. У конструкціях із фрикційними з’єднаннями має бути забезпечена можливість вільної постановки високоміцних болтів, щільного стягування пакета болтами і закручування гайок із застосуванням динамометричних ключів і гайковертів.
  2. У з’єднаннях прокатних профілів із непаралельними поверхнями полиць належить застосовувати клиноподібні шайби.
  3. Номінальні діаметри отворів під високоміцні болти у фрикційних з’єднаннях наведено в таблиці 16.2.

Група з’єднань

Номінальний діаметр отворів, мм, у фрикційних з’єднаннях при номінальному діаметрі болтів, мм

18

22

24

27

Стики і прикріплення основних несучих елементів та в’язей, що визначають проектне положення конструкцій

21

25

28

30

Прикріплення: в’язей, що не визначають проектне положення конструкцій; стикових накладок (рибок) поясів поздовжніх балок; гальмівних в’язей і горизонтальних діафрагм проїзної частини

23

28

30

33

  1. З’єднання треба проектувати з якомога компактнішим розташуванням високоміцних і звичайних болтів за таблицею 16.3.

Таблиця 16.3 - Мінімальні та максимальні відстані для розташування високоміцних і звичайних болтів

Характеристика відстаней

Відстань між центрами болтів

1. Відстань між центрами болтів: а) мінімальна у будь-якому напрямку;

2,5 d*

б) максимальна у будь-якому напрямку в крайніх рядах при розтягу та стиску: - в листах;

Id або 16t

- в кутниках**

160 мм

в) максимальна в середніх рядах:

- поперек зусилля при розтягу або стиску;

241

- вздовж зусилля при розтягу або стиску

24f

2. Відстань від центра болта до краю елемента: а) мінімальна вздовж зусилля і по діагоналі;

16f

б) те саме поперек зусилля:

- при крайках після механічної обробки;

1,5 d

- при крайках прокатних або після газового різання за методом "змив-процес";

1,5 d

- з кисневою завісою

1,3 d

в) максимальна

8f або 120 мм

* Для звичайних болтів слід призначати 3,0 d-,

** При двохрядному розташуванні норма відноситься до ряду біля пера.

d - номінальний діаметр болта;

t - товщина найбільш тонкої деталі, що розташована зовні пакета.

  1. Число високоміцних болтів має бути не менше двох:
  • у прикріпленнях в’язей головних ферм і проїзної частини;
  • у кожному поздовжньому ряду прикріплення або стиковій накладці (відраховуючи від осі стику).

У прикріпленні стержня на звичайних болтах число болтів у поздовжньому ряду має бути не менше:

З - при одному ряді;

2 - при двох рядах і більше;

5-у виступній полиці кутникового оцупка.

  1. Діаметр болтів, поставлених у кутниках основних елементів, має бути, як правило, більшим від 1/4 полиці кутника.
  2. Повну довжину високоміцних болтів треба призначати з умови, щоб верх гайки після затягування знаходився нижче краю фаски болта.
  3. Стики вертикальної стінки балки при болтових з’єднаннях перекриваються накладками по всій висоті.

Стикові накладки поясних кутників допускається застосовувати у вигляді плоских листів.

  1. Безпосередньо прикріплена площа елементів наскрізних головних ферм у вузлах і стиках має становити не менше ніж 50 % усієї робочої площі елемента. При непрямому перекритті площі перерізу належить зменшувати ексцентриситет у прикріпленні накладок і збільшувати їх довжину.
  2. Деталі конструкції
  3. У конструкції не повинно бути дотичних несполучених частин (крім місць примикання ребер жорсткості до поясів балок), а також щілин, зазорів, пазух і корит. У місцях можливого скупчення вологи слід влаштовувати дренажні отвори діаметром не менше ніж ЗО мм.