б) методи сортування, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронения побутових відходів, включаючи небезпечні відходи у їх складі, (наявність обладнання та споруд, їх технічний і санітарний стан та потужність, площі ділянок, розміщення в плані населеного пункту, наявність та кількість машин і механізмів на полігоні/звалищі побутових відходів, собівартість перероблення, утилізації, знешкодження та захоронения 1 м3 побутових відходів, включаючи небезпечні відходи у їх складі);

в) інші заходи з санітарного очищення (кількість виловлених безпритульних тварин за звітний рік, засоби вилову, кількість та характеристика споруд із ліквідації трупів тварин, розміщення споруд, їх потужність; громадські туалети, кількість, тип, розміщення, організація їх експлуатації та обслуговування);

г) прибирання об’єктів благоустрою {загальна площа території та площа адміністративних районів; розміщення адміністративних районів у плані населеного пункту; вулично-дорожня мережа: її довжина, площа, у тому числі з удосконаленими покриттями, що прибираються механізованим способом; кількість і тип дощоприймачів; кількість піскобаз та їх розміщення на плані населеного пункту; організація роботи, засоби прибирання, парк прибиральних машин; питома вага механізованого та ручного прибирання, режими зимових і літніх прибиральних робіт, площі прибирання, номенклатура та фактичний об’єм небезпечних відходів у складі побутових, які виявляють під час прибирання об’єктів благоустрою, організація їх збирання та передачі спеціалізованим підлриєм-

д)бази утримання спеціально обладнаних транспортних засобів для збирання та перевезення побутових відходів, а також машин та механізмів з прибирання (місткість, розміщення, площа, інженерне обладнання; характеристика будівель і споруд і їх відповідність санітарним і технічним вимогам).

5.3 Розділ "Заходи з вивезення, перероблення та захоронения побутових відходів (твердих, великогабаритних, ремонтних, рідких), включаючи небезпечні відходи у їх складі" пояснювальної записки

  1. На основі техніко-економічного порівняння різних проектних варіантів формулюють пропозиції щодо поводження з побутовими відходами, включаючи небезпечні відходи у їх складі. Визначають завдання впровадження або вдосконалення планово-регулярної системи збирання та перевезення побутових відходів, установлюють черговість охоплення території цією системою, режим роботи та періодичність збирання та перевезення побутових відходів, поділ населеного пункту за районами санітарного очищення, обсяги робіт; здійснюють розподіл функцій з вивезення побутових відходів між різними організаціями з урахуванням вимог щодо збирання та перевезення небезпечних відходів у їх складі.

Розглядають питання необхідності здійснення рекультивації земель, зайнятих несанкціонованими звалищами, полігонами побутових відходів після їх закриття, муловими майданчиками тощо, визначають площу земель, що мають бути рекультивовані.

  1. Характеристика побутових відходів, норми надання послуг з вивезення побутових відходів.

Прогнозують зміну об’ємів утворення побутових відходів. Визначають об’єми утворення побутових відходів в цілому у населеному пункті і в районах санітарного очищення згідно з основними показниками генерального плану населеного пункту.

  1. Методи збирання і зберігання побутових відходів
  2. Розраховують середньодобові об'єми утворення побутових відходів (окремо-твердих, великогабаритних, ремонтних і рідких, окремих компонентів, що є у складі твердих побутових відходів, включаючи небезпечні відходи).
  3. Розраховують необхідну кількість контейнерів для роздільного збирання побутових відходів та окремих компонентів, що є у складі твердих побутових відходів, у районах санітарного очищення з урахуванням їх наявності на період розроблення схеми.
  4. Викладають вимоги до відокремлення небезпечних відходів на всіх етапах збирання побутових відходів та до організації передачі зібраних небезпечних відходів до спеціалізованих підприємств. Пропонують схему забезпечення відокремлення небезпечних відходів на всіх етапах поводження з побутовими відходами та місця їх тимчасового розміщення до передачі спеціалізованим підприємствам. Схема повинна передбачати відповідну номенклатуру та об’єми зазначених відходів, необхідні інструкції та процедури.
  5. Вказують основні принципи розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів на прибудинкових територіях, територіях загального користування, територіях підприємств, установ. організацій тощо.
  6. Встановлюють можливих споживачів вторинної сировини, обґрунтовують необхідність будівництва підприємств Із сортування та перероблення побутових відходів,
  7. Розраховують потреби в урнах для збирання побутових відходів з території вулиць населених пунктів, спортивних споруд, водних станцій, пляжів, вокзалів, ринків, територій, зайнятих зеленими насадженнями. Вибирають тип урн, їх ємкість.
  8. Перевезення побутових відходів
  9. На підставі техніко-економічного порівняння варіантів визначають транспортну схему перевезення побутових відходів (твердих, великогабаритних, ремонтних і рідких), окремих компо- нентів твердих побутових відходів, небезпечних відходів, що є у складі побутових відходів (пряме транспортування на об'єкти поводження з побутовими відходами або будівництво перевантажувальних/сортувальних станцій), визначають потребу у спеціально обладнаних транспортних засобах кожного типу, їх технічні характеристики, вказують періодичність і засоби їх миття та дезінфекції тощо.
  10. Розраховують обсяг перевезень за районом санітарного очищення в залежності від річних об'ємів утворення побутових відходів та компонентів твердих побутових відходів і середньої відстані переїздів між місцями збирання побутових відходів та окремих компонентів твердих побутових відходів за районом. *■
  11. У разі розгляду можливості розміщення перевантажу вал ьних/сортувальних станцій обґрунтовують вибір саме цього варіанту, вказують кількість постів розвантаження в залежності від необхідної продуктивності станції, об’єми відходів, що перевантажуються, визначають середню відстань від місць збирання до станції в плані населеного пункту.

5.3.5 Сортування, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронения побутових відходів

  1. Визначають можливість застосування в населених пунктах методів сортування, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронения побутових відходів, обґрунтовують вибір оптимального методу. Вказують місця розміщення підприємств сортування, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронения побутових відходів у плані населеного пункту за районами обслуговування, орієнтовні площі ділянок і розміри санітарно-захисних зон, розрахункову продуктивність, технологічну схему роботи і методи сортування, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронения відходів, наявність споживачів продуктів сортування, перероблення та утилізації.
  2. Характеризують ділянки, де пропонується розміщення підприємств сортування, перероблення, утилізації', знешкодження та захоронения побутових відходів, надають пропозиції з інженерного обладнання та благоустрою їх територій, вказують чисельність обслуговуючого персоналу, кількість необхідних машин І механізмів.
  3. Викладають вимоги до відокремлення небезпечних відходів на етапі сортування побутових відходів та вимоги до організації передачі зібраних небезпечних відходів до спеціалізованих підприємств.
  4. Розділ "Заходи із збирання, перевезення, перероблення, знешкодження та захоронения промислових відходів III - IV класів небезпеки" пояснювальної записки
  5. Розглядають питання поводження з промисловими відходами, щодо яких підтверджено належність до 111 - IV класів небезпеки та які підлягають знешкодженню, захоронению, переробленню чи утилізації. Визначають виробників промислових відходів III - IV класів небезпеки у населеному пункті. Здійснюють класифікацію промислових відходів III - IV класів небезпеки та визначають об’єми їх утворення. Надають рекомендації з організації збирання промислових відходів III - IV класів небезпеки та їх перевезення від місць утворення на об’єкти поводження з побутовими відходами, встановлюють умови їх приймання на об’єкти поводження з побутовими відходами.
  6. Визначають об’єми утворення всіх видів промислових відходів 111 - IV класів небезпеки, що підлягають захоронению разом Із побутовими відходами. Під час вирішення питання щодо захоронения промислових відходів НІ - IV класів небезпеки треба враховувати, що захоронения тих видів відходів, для яких визначені шляхи утилізації, заборонено.
  7. Розділ "Заходи з прибирання об’єктів благоустрою" пояснювальної записки
  8. Передбачають заходи щодо механізованого прибирання об’єктів благоустрою. Визначають методи прибирання та форми їх проведення. Вказують вихідні дані для розрахунків із прибирання об’єктів благоустрою: перелік об’єктів прибирання та їх площі, норми та об’єми утворення вуличного змітання. У розрахунках враховують усі джерела утворення вуличного змітання.
  9. Вказують перелік і встановлюють черговість робіт зимового прибирання, терміни виконання окремих видів робіт, визначають обсяги операцій, надають класифікацію вулиць за чергами термінового (аврального) прибирання, рекомендують типи та кількість снігоприбиральних машин і механізмів, машин для розподілу технологічних матеріалів, які застосовують для боротьби із зимовою слизькістю, надають рекомендаціїз організації їх роботи. З урахуванням середньої висоти шару снігу, що випадає, і повторюваності снігопадів складають комплексну схему прибирання снігу з техніко-економічним порівнянням варіантів, рекомендують типи, розміщення та пропускну здатність установок для приймання та.видалення снігу, а також піскобаз, визначають місця складування снігу (снігозвалища).
  10. Визначають завдання літнього прибирання об’єктів благоустрою, включаючи їх підмітання, поливання, миття, очищення колодязів мережі відведення поверхневих вод, прибирання важкодоступних місць і ґрунтових наносів у лотках проїзної частини, рекомендують періодичність робіт літнього прибирання, склад технологічних операцій у залежності від Інтенсивності руху на вулицях і проїздах; обґрунтовують вибір типів машин І механізмів для літнього прибирання, визначають їх кількість (з урахуванням встановленого завданням обсягу механізованого прибирання вулично-дорожньої мережі і територій, зайнятих зеленими насадженнями, та необхідності зниження питомої ваги ручного прибирання).
  11. Під час вирішення питань організації літнього прибирання об’єктів благоустрою особливу увагу звертають на визначення необхідної кількості:
  • тротуаро-п риб пральних машин для прибирання вулиць і майданів, територій житлових районів, зелених зон і спортивних комплексів;,
  • машин і механізмів для прибирання пляжів;
  • автотранспортних засобів для перевезення змітання до місць захоронения;
  • спеціальних механізмів для миття пішохідних і транспортних тунелів, мостів, дорожніх знаків, опор ліхтарів, дощоприймачів.

Визначають місця складування бруду від очищення мережі відведення поверхневих вод. Вибирають місця розміщення баз прибиральних машин і пунктів для заправляння водою поливно- мийних машин, визначають загальні витрати води для поливання.

  1. Наводять результати розрахунків загальної кількості прибиральних машин і механізмів за окремими варіантами; основні показники типових проектів баз спецавтотранспорту та допоміжних машин; для їх будівництва вибирають ділянки на плані населеного пункту і надають характеристику. Наводять розташування, тип і потужність баз (гаражів) для прибиральної техніки, баз для приготування та складування спеціальних матеріалів, пунктів заправляння водою.
    1. Розділ "Інші заходи санітарного очищення" пояснювальної записки
      1. Визначають методи вилову безпритульних тварин, тип і кількість транспортних засобів. Визначають пропускну здатність і технологічну схему спеціального обладнання та споруд для тимчасового утримання тварин (притулків для тварин), а також утилізації, кремації чи захоронения трупів тварин; площі ділянок, розміщення цих споруд у плані населеного пункту, розміри санітарно- захисних зон.
      2. Визначають відповідно до чинних норм загальну кількість громадських вбиралень у населеному пункті за чергами реалізації схеми; намічають місця їх будівництва за районами очищення (конкретна прив’язка здійснюється під час розроблення проектів детальних планів територій). Надають рекомендації з організації робіт із прибирання, миття та дезінфекції громадських вбиралень.
    2. Розділ "Вплив на навколишнє середовище" пояснювальної записки
      1. Розглядають питання ліквідації шкідливих викидів об’єктів поводження з побутовими відходами, що рекомендуються для впровадження, указують заходи щодо захисту атмосфери та гідросфери у відповідних частинах населеного пункту; розраховують очікуваний рівень забруднення повітря та підземних і ґрунтових вод, взявши до уваги існуючий фон, специфічну ТОКСИЧНІСТЬ інгредієнтів викидів, ефективність різних систем санітарного очищення ТОЩО.
      2. Надають характеристику основних інгредієнтів забруднення, джерелом яких е об’єкти поводження з побутовими відходами. Встановлюють зони впливу та поширення шкідливих викидів, рівнів забруднення підземних вод. Намічають заходи щодо очищення викидів об’єктів поводження з побутовими відходами.

Визначають умови розміщення об’єктів поводження з побутовими відходами з урахуванням пануючих напрямків вітрів; установлюють розміри санітарно-захисних зон,

  1. Розділ "Техніко-економічні показники та розрахунок обсягів фінансування" пояснювальної записки
    1. Наводять нормативи, що лежать в основі розрахунку порівняльної економічної ефективності варіантів І визначення їх техніко-економічних показників; здійснюють розрахунок обсягів фінансування санітарного очищення {за окремими варіантами), а також будівництва об’єктів поводження з побутовими відходами, придбання спеціально обладнаних транспортних засобів, прибиральних та допоміжних машин, механізмів та інвентарю. Розрахунок капітальних вкладень виконують відповідно до ДБН Д.1.1-1-2000 (у формі зведення витрат). Витрати на придбання машин, механізмів, обладнання та інвентарю приймають за цінами відповідних прейскурантів І договірними цінами.
      1. Розраховують річні експлуатаційні витрати на поводження з побутовими відходами, включаючи небезпечні відходи у їх складі, і прибирання об’єктів благоустрою за варіантами; визначають чисельність обслуговуючого персоналу, собівартість операцій поводження з побутовими відходами. Встановлюють основні якісні та кількісні показники схеми, що характеризують проектні пропозиції.
      2. На підставі аналізу техніко-економічних показників варіантів приймають конкретне проектне рішення про розвиток системи санітарного очищення, щодо якого викладають основні висновки і рекомендації, вказують обсяги робіт, дають стислу характеристику запропонованих об’єктів поводження з побутовими відходами; вказують місця їх розміщення в плані населеного пункту; наводять кількість машин і механізмів, а також орієнтовні обсяги фінансування.