Міцність каналізаційних мереж необхідно забезпечувати вибором матеріалу і класу міцності труб на підставі розрахунків на основне та особливе сполучення навантажень при сейсмічних впливах.

Компенсаційну здатність стиків, що визначається розрахунком, необхідно забезпечувати застосуванням гнучких стикових з’єднань.

  1. Не рекомендується прокладати колектори в насичених водою ґрунтах (крім скельних, напівскельних і великоуламкових), у насипних ґрунтах незалежно від їх вологості, а також на ділянках зі слідами тектонічних порушень.
  2. При виборі траси колекторів, що будуються щитовим та гірничим способами, рекомендується проектувати їх закладання поза зонами тектонічних розломів у однорідних за сейсмічною жорсткістю ґрунтах.

Відповідно до ДБН В.1.1-12 при розрахунковій сейсмічності 8-9 балів обробку колекторів слід проектувати замкненою, а при сейсмічності 7 балів обробку, що споруджується гірським способом, допускається виконувати з набризк-бетону в поєднанні з анкерним кріпленням.

Для ділянок перетину колектором тектонічних розломів рекомендується робити гнучке з’єднання обробки. Для компенсації повздовжніх деформацій обробки та в місцях улаштування шахтних стволів слід передбачати антисейсмічні деформаційні шви, конструкція яких повинна допускати зміщення елементів обробки та збереження гідроізоляції.

  1. Ємкості та підземні частини будівель потрібно розраховувати на найбільш небезпечні можливі поєднання сейсмічної дії від власної маси конструкцій, маси рідини, що заповнює ємкість, а також ґрунту (включаючи обвалування).
  2. Просідаючи ґрунти
  3. Об’єкти каналізації, що підлягають будівництву на просідаючих ґрунтах, слід проектувати за цими будівельними нормами, ДБН В.1.1-5 (Частина II), ДБН В.2.5-74, ДБН В.2.1-10 і з урахуванням досвіду проектування та експлуатації аналогічних споруд у районі будівництва.
  4. Розрахунок величини просідання грунтів основи слід виконувати згідно з ДБН В.1.1-5 (Частина II) та ДБН В.2.1-10. Тип грунтових умов і можливу величину просідання грунтів від власної ваги визначають з урахуванням передбаченої виїмки чи надсипання грунту при планувальних роботах.

Будівництво самопливних і напірних каналізаційних трубопроводів для грунтових умов, коли просідання відбувається від зовнішнього навантаження та/або від власної ваги грунту, розглядається для таких варіантів просідання грунту, яке: не перевищує 5 см; від 5 см до 20 см; понад 20 см.

  1. Мінімальна відстань від трубопроводів до будівель і споруд визначається згідно з ДБН В.1.1-5 (Частина II):
  • за відсутності просідання від власної ваги і при групах складності умов будівництва !-А, І-Б - не менше ніж 5 м, а при групі І-В - як за звичайних грунтових умов;
  • за наявності просідання від власної ваги грунту - за таблицею 32 в залежності від товщини шару просідаючого грунту.

Основи будівель і споруд, біля яких проходять трубопроводи на меншій відстані ніж передбачено у таблиці 32, рекомендується захищати від замочування за допомогою кільцевого або пластового дренажу (при цьому необхідно виключати можливість застоювання води у дренажній системі).

Таблиця 32 - Мінімальні відстані від трубопроводу до будівель і споруд

Товщина шару грунту, що просідає, яка відраховується від низу трубопроводу, м

Мінімальні відстані (у просвіті), м, від трубопроводу до фундаменту будівель та споруд при діаметрі трубопроводу

від 100 мм до 300 мм

понад 300 мм

До 5

Без урахування просідання

Понад 5 до 12

7,5

10,0

Понад 12

10,0

15,0

Примітка 1. Відстані, передбачені в таблиці 32, відносяться до основ, які складаються грунтами з просіданням понад 20 см. При можливому просіданні від 5 см до 20 см ці відстані зменшуються на 20 %.

Примітка 2. При прокладанні напірних каналізаційних трубопроводів з тиском понад 0,6 МПа відстані від трубопроводів до фундаментів приймають на 30 % більше.

Примітка 3. При проектуванні враховують можливість часткового або повного усунення просідання ґрунту при будівництві близько розташованих будівель або споруд та влаштовують відповідні основи під трубопроводи згідно з 20.2.4.

  1. Технічні рекомендації щодо проектування основи під самопливні та напірні каналізаційні трубопроводи наведено в таблиці 33 для трубопроводів, відстані яких до будівель і споруд відповідають 20.2.3.

Таблиця 33 - Вимоги до основи під каналізаційні трубопроводи

Величина просідання ґрунту основи від власної ваги

Характеристика

території

Вимоги до основи під трубопроводи

самопливні (вакуумні)

напірні (напі

рно-сифонні)

траншейний

спосіб

безтраншейний

спосіб

траншейний

спосіб

безтраншейний

спосіб

Просідання до 5 см

Забудована

Без урахування просідання

Без урахування просідання

Ущільнення

ґрунту

Без урахування просідання

Незабудована

Те саме

Те саме

Без урахування просідання

Те саме

Просідання від 5 см до 20 см

Забудована

Ущільнення

ґрунту

»

Ущільнення ґрунту та влаштування піддону

В захисному футлярі

Незабудована

Без урахування просідання

»

Ущільнення

ґрунту

Без урахування просідання

Забудована

Ущільнення ґрунту та влаштування піддону

В захисному футлярі

Ущільнення ґрунту, облаштування труб у каналі (футлярі) або тунелі

В захисному футлярі

Незабудована

Ущільнення

ґрунту

Без урахування просідання

Ущільнення

ґрунту

Без урахування просідання

Просідання більше 20 см

Примітка 1. Незабудована територія - це територія, на якій у найближчі 15 років не передбачається будівництво населених пунктів і об’єктів.

Примітка 2. Ущільнення ґрунту - трамбування ґрунту основи, яке приймається при величині просідання до 5 см на глибину 0,3 м до щільності сухого ґрунту не менше ніж 1,65 тс/м3 на нижній межі ущільненого шару. Для грунтів з просіданням від 5 см до 20 см ущільнення грунту основи виконується на глибину 0,6 м, при величині просідання понад 20 см - на глибину 0,8 м.

Примітка 3. Піддон - водонепроникна конструкція з бортами, на яку укладається дренажний шар товщиною не менше ніж 0,1 м. Піддони проектують для укладання одного або декількох трубопроводів, відстань між якими приймається конструктивно. Піддони при просіданні понад 10 см проектують із залізобетону.

Примітка 4. Для поглиблення траншей під стикові з’єднання трубопроводів застосовується трамбування ґрунту.

Примітка 5. Піддони, футляри, канали та тунелі укладаються з уклоном не менше ніж 0,001 у напрямку до контрольних колодязів. Ведуть постійний контроль за протічками за допомогою системи індикації місць аварійного протікання.

Примітка 6. При безтраншейному способі прокладання мереж виконують ретельне заповнення простору між ґрунтом та трубою, яка протягується в землі. Протягування трубопроводу у захисний футляр виконується тільки з об’ємною фіксацією трубопроводу з урахуванням вимог 8.1.8 та облаштуванням скиду можливих витоків у контрольний колодязь.

Якщо відстані, наведені у таблиці 32, не можна забезпечити, рекомендується укладання трубопроводів у каналах (футлярах) та тунелях з обов’язковим улаштуванням контрольних колодязів. Діаметр контрольного колодязя рекомендується приймати 1 м. Контрольні колодязі розміщують з урахуванням місцевих умов, але на відстанях не більше ніж 250 м при просіданні до 20 см і не більше ніж 200 м при просіданні понад 20 см.

Вимоги до основи під трубопроводи слід уточнювати залежно від класу відповідальності будинків і споруд, розташованих поблизу трубопроводу.

  1. При паралельному розташуванні трубопроводів при величині просідання понад 5 см відстань між ними в осях можна приймати такою, що дорівнює половині величин, наведених у таблиці 32, при величині просідання до 5 см - як для грунтів, що не просідають (згідно з ДБН 360).
  2. 3 урахуванням ґрунтових умов можна застосовувати:

а) при величині просідання до 20 см для самопливних трубопроводів - залізобетонні та азбестоцементні безнапірні, керамічні труби; для напірних трубопроводів - труби залізобетонні, азбестоцементні та поліетиленові напірні, чавунні з кулястим графітом, сталеві (при робочому тиску понад 0,9 МПа);

б) при величині просідання понад 20 см для самопливних трубопроводів - труби залізобетонні напірні, азбестоцементні напірні, керамічні труби діаметром до 250 мм; для напірних трубопроводів - труби поліетиленові, чавунні з кулястим графітом, сталеві (при робочому тиску понад 0,6 МПа).

Усі труби, що піддаються корозії, повинні бути захищені корозійно-абразивностійкими матеріалами.

При просіданні понад 5 см не можна застосовувати:

  • залізобетонні напірні труби зі сталевим сердечником;
  • азбестоцементні напірні труби з муфтами САМ;
  • чавунні напірні труби діаметром 400 мм і більше з сірого чавуну (для труб діаметром до 300 мм допускається прокладання у каналах);
  • зворотне засипання котлованів і траншей піщаними та крупноуламковими грунтами, будівельним сміттям та іншими дренуючими матеріалами.
  1. При прокладанні самопливних трубопроводів стикові з’єднання залізобетонних, азбестоцементних, керамічних труб на просідаючих ґрунтах з величиною просідання понад 5 см повинні бути податливими за рахунок застосування еластичних закладень. При просіданні понад 20 см при безканальному прокладанні трубопроводів біля стикових з’єднань труб рекомендується передбачати глиняні замки.

При прокладанні напірних трубопроводів застосування розтрубних труб не допускається. Зварені поліетиленові труби допускається укладати по дну траншеї «змійкою». При проектуванні трубопроводів із поліетиленових труб потрібно передбачати засипку пазух місцевим грунтом з коефіцієнтом ущільнення не менше ніж 0,95. Якщо при цьому овальність поліетиленових труб не можна забезпечити, то ці труби допускається використовувати тільки при їх укладанні у каналі (футлярі) із залізабетонних чи бетонних труб з

гнучкими стиковими з’єднаннями. На напірних каналізаційних трубопроводах з робочим тиском понад 0,6 МПа рекомендується застосовувати сталеві труби.

Стикові з’єднання труб повинні забезпечувати герметичність трубопроводу та бути хімічно стійкими до агресивної дії стічних вод.

  1. Колодязі на каналізаційних мережах при просіданні до 5 см потрібно проектувати з ущільненням ґрунту на глибину 0,3 м, а при просіданні до 20 см і більше - з ущільненням на глибину 1 м і влаштуванням водонепроникних дна та стін колодязя на всю висоту.
  2. При розробленні генеральних планів каналізаційних очисних споруд потрібно забезпечувати збереження природних умов відведення талих і дощових вод. Ємкісні споруди рекомендується розташовувати на ділянках з мінімальним шаром просідаючих ґрунтів та з наявністю дренуючого прошарку. За необхідності, проектують дренажі під спорудами.

Основи для лотків, призначених для транспортування стічних вод між спорудами, проектують аналогічно основам для безнапірних трубопроводів, при цьому глибину і уклони лотків слід визначати з урахуванням можливих осідань основ.

  1. Підроблювані території
  2. Загальні положення
  3. Проектування на підроблюваних територіях слід виконувати згідно з вимогами цього розділу, а також ДБН В.1.1-5 (Частина І) та ДБН В.2.5-74 і з урахуванням досвіду проектування та експлуатації аналогічних мереж і споруд у районі будівництва.
  4. При проектуванні зовнішніх мереж і споруд каналізації на підроблюваних територіях необхідно враховувати додаткові впливи від зрушень і деформацій земної поверхні, викликаних проведеними гірничими виробками. Заходи щодо захисту від впливів гірничих виробок слід призначати з урахуванням строків їх проведення під мережами і спорудами, що проектуються.

При виборі заходів щодо захисту і визначенні їх обсягів на стадії проектування та з урахуванням гірничо- геологічних вишукувань повинні бути додатково зазначені:

  • строки початку підробки майданчика розташування мереж і споруд каналізації, а також окремих ділянок позамайданчикових трубопроводів;
  • місця перетину трубопроводами ліній виходу на поверхню (під наноси) тектонічних порушень, меж шахтних полів і охоронних ціликів;
  • території можливих утворень на земній поверхні великих тріщин з уступами і провалів.
  1. Каналізаційні мережі
  2. Заходи щодо захисту безнапірних трубопроводів каналізації від впливів ґрунту, що деформується, повинні забезпечувати збереження самопливного безнапірного режиму роботи, герметичність стикових з’єднань, міцність окремих секцій.

Очікувані деформації земної поверхні для проектування захисту безнапірних трубопроводів каналізації повинні бути задані:

  • на площах з відомим на момент розроблення проекту положенням гірничих виробок - від проведення заданих виробок;
  • на площах, де плани проведення виробок невідомі, - від виробок, що задають умовно, по одному найбільш потужному з намічених до відпрацювання пластів або виробок на одному горизонті;
  • у місцях перетину трубопроводами меж шахтних полів, охоронних ціликів і ліній виходу на поверхню тектонічних порушень - сумарними від виробок у пластах, що намічені до відпрацювання в найближчі 5 років.