Кількісний склад помічників суддів визначається завданням на проектування виходячи з розрахунку 1÷2 помічника на одного суддю. Площа приміщення для помічників суддів визначається виходячи з розрахунку не менше ніж на одного помічника судді, але у випадку, коли кімната передбачається для роботи однієї особи – не менше ніж .

При проектуванні приміщення на 4 робочі місця в ньому передбачаються робочі місця для двох секретарів судових засідань та двох помічників суддів. У цьому випадку площу приміщення слід визначати виходячи з розрахунку не менше ніж на кожного працівника.

6.3.3 Площу приміщень для секретарів судових засідань слід визначати виходячи із показника не менше ніж на одне робоче місце. У випадку, коли для секретарів судових засідань передбачаються окремі робочі приміщення, вони визначаються із розрахунку - одне приміщення на кількох секретарів судових засідань, проте не більше 5 працівників в кожному приміщенні. Кількісний склад секретарів судових засідань визначається завданням на проектування виходячи з розрахунку один секретар на 1-3 судді.

6.3.4 При кабінеті голови Вищого спеціалізованого суду слід передбачати приміщення для нарад площею не менше ніж .

6.3.5 Необхідність улаштування кімнати відпочинку при кабінеті голови суду та його заступників визначається завданням на проектування. При кімнаті відпочинку слід передбачати допоміжне приміщення з мінікухнею для приготування кави та інших напоїв площею 4- та санітарний вузол.

6.3.6 У судових установах, де чисельність суддівського корпусу перевищує 6 осіб, необхідно передбачати окреме робоче приміщення для керівника апарату суду. Площа кабінету керівника апарату суду повинна становити не менше ніж .

6.3.7 Для проведення загальних робочих нарад суддів і співробітників апарату суду та проведення масових колективних заходів, за завданням на проектування, слід передбачати конференц-зал (зал для нарад).

Місткість конференц-залу слід приймати виходячи з розміщення не менше 75% чисельності основного складу співробітників суду. Площа приміщення розраховується виходячи з на одне місце в залі плюс додатково на кожне місце для співробітника–інваліда на кріслі-колясці. Кількість місць для МГН (інвалідів на кріслах-колясках) слід визначати з розрахунку 1-1,5% від загальної місткості конференц-залу, але не менше 2 місць у залах до 200 посадкових місць. При конференц-залі слід передбачати кімнату президії площею 12-, апаратну. Глибина та площа естради, розташування місць в конференц-залі, площа апаратної визначаються відповідно до вимог ДБН В.2.2-16.

При проектуванні в будинку суду до 25 суддів зала судових засідань на 70 і більше осіб (розрахованого на розгляд резонансних справ з можливістю розміщення представників засобів масової інформації) конференц-зал доцільно не передбачати.

6.3.8 У будинках апеляційних та Вищих спеціалізованих судів для вирішення найбільш важливих організаційних питань діяльності судової установи слід передбачати зали президії. Площа залу президії визначається із розрахунку не менше ніж на одне місце, але не менше ніж . Кількісний склад членів президії визначається завданням на проектування, виходячи з рішення загальних зборів суддів судової установи.

При розширенні функції залу президії (проведення нарад, конференцій, прийом делегацій, тощо) в апеляційних судах, за завданням на проектування, слід відповідно збільшувати місткість та площа залу. При залі слід передбачати робоче приміщення для нарад президії площею 12-, апаратну та санітарний вузол.

При залі президії слід передбачати допоміжне приміщення з мінікухнею для приготування кави та інших напоїв площею 6-.

6.3.9 У будинках Вищих спеціалізованих судів слід передбачати зал Пленуму. Геометричні параметри залу Пленуму Вищого спеціалізованого суду визначаються завданням на проектування виходячи з числа місць для учасників та розмірів зони для президії Пленуму. Площу зони для учасників Пленуму слід розраховувати виходячи з показника не менше на одне місце в залі (з пюпітрами біля крісел) плюс додатково на кожне місце для учасника–інваліда на кріслі-колясці. Кількість місць для МГН (інвалідів на кріслах-колясках) слід визначати з розрахунку 1÷1,5% від загальної місткості залу Пленуму, але не менше 4 місць. За завданням на проектування площа залу Пленуму Вищих спеціалізованих судів може розраховуватись також і на проведення конференцій, масових колективних заходів та загальних робочих нарад суддів і співробітників суду. У цьому випадку конференц-зал в будинках Вищих спеціалізованих судів не передбачати.

Дві третини місць для учасників Пленуму в віддаленій від зони президії частині залу слід проектувати амфітеатром виходячи з умов видимості зони президії.

Глибина зони для президії Пленуму повинна бути не менше ніж . Слід передбачати місця для президії Пленуму, трибуну для виступаючих і робоче місце секретаря. Рівень підлоги зони президії повинен бути на вище рівня підлоги перших рядів.

При залі Пленуму зі сторони зони президії слід розміщати зал президії площею 18- та приміщення апаратної. При залі президії слід передбачати допоміжне приміщення з мінікухнею для приготування кави та інших напоїв площею 6- та санітарний вузол.

6.3.10 На стіні конференц-залу та залу Пленуму, що знаходиться за місцем головуючого та президії, повинна бути розташована символіка Держави (малий Державний Герб України та Державний Прапор України).

6.3.11 При конференц-залі, залах президії та Пленуму слід передбачати кулуари з розрахунку не менше ніж на одне місце в залі. У площу кулуарів слід вносити площу коридорів, що прилягають до залів.

6.3.12 Площу приміщень для керівництва суду та робочих приміщень суддів слід визначати за таблицею 8.

Таблиця 8

Приміщення

Площа приміщення (не менше), м2, при чисельності суддів, осіб

до 5

5÷15

16÷60

61÷90

91÷130

1

2

3

4

5

6

Кабінет голови суду

18÷24

24÷36

36÷48

48÷54

54÷80

Приймальня голови суду

12

12÷18

18÷24

24

24÷36

Кімната відпочинку при кабінеті голови суду

12

12÷18

18

18

Кабінет заступника голови суду

12÷18

12÷24

24÷36

24÷36

Приймальня заступника голови суду

12

12

12÷24

12÷24

Кабінет помічника (радника) голови суду

12÷16

12÷18

16÷18

18

Кабінет помічника заступника голови суду

9÷12

9÷12

12

12÷18

Кабінет керівника апарату суду

12

12÷16

16÷18

18÷24

Кабінет заступника керівника апарату суду

12

12

12

Кабінет судді

12

12÷18

18÷20

18÷20

20÷24

Кабінети помічників суддів

із розрахунку не менше на одну особу

Кімнати секретарів судових засідань

із розрахунку не менше на одну особу

Примітка 1. Площу кабінетів першого заступника та заступників голови суду – голів судових палат рекомендується збільшувати не менш ніж на .

Примітка 2. В кожному конкретному випадку кількість і площі приміщень уточнюються виходячи з чисельності суддів, рангу суду, кількості та спеціалізації палат (в апеляційних та Вищих спеціалізованих судах).

6.3.13 Кількість і площі приміщень керівництва суду та робочих приміщень суддів для різних типів судів рекомендується приймати не меншою ніж за додатками А-Д.

6.4 Приміщення структурних підрозділів технічного апарату суду

6.4.1 Приміщення структурних підрозділів технічного апарату суду включають приймальню суду (підрозділ з приймання громадян і попереднього розгляду їх звернень), приміщення для приймання громадян керівництвом суду або іншими співробітниками, приміщення для ознайомлення громадян зі справами, приміщення підрозділів із забезпечення роботи суддів і палат: кабінети співробітників апарату суду, приміщення для роботи з матеріалами справ юристами (адвокатами, прокурорами), приміщення підрозділів документального забезпечення, обліку та контролю (далі за текстом – «канцелярія»), приміщення для приймання та відправлення кореспонденції, приміщення архівів, кабінет кодифікації (бібліотека юридичної літератури), приміщення підрозділу фінансово-економічного забезпечення, обліку та бухгалтерської звітності, приміщення підрозділу кадрової роботи, підрозділів режимно-секретної роботи, підрозділів господарського, матеріально-технічного та транспортного забезпечення, приміщення копіювально-розмножувальної техніки, приміщення для проведення навчань серед працівників суду.

6.4.2 Приймальню суду (підрозділ з прийому громадян і попереднього розгляду їх звернень) слід передбачати площею не менше ніж та розміщувати при вестибюлі. Необхідно забезпечити зручний зв'язок даного приміщення з канцелярією суду.

При приймальні доцільно передбачати зону для очікування відвідувачами суду, площу якої необхідно розраховувати на одночасне розміщення не менше ніж 10 осіб. З цією метою доцільно використовувати холи, коридори шириною не менше ніж .

6.4.3 Приміщення для приймання громадян керівництвом суду або іншими співробітниками слід передбачати площею не менше ніж із розрахунку одне приміщення на 10 сýддів. При приміщенні для приймання громадян керівництвом суду або іншими співробітниками необхідно передбачати зону для очікування, розраховану не менше ніж на 5 відвідувачів. Приміщення для приймання громадян необхідно, по можливості, розміщувати на першому поверсі та поруч з приміщеннями канцелярії.

6.4.4 У загальних судах з чисельністю суддів 5 і більше осіб слід передбачати окремі приміщення для канцелярії кримінальних і цивільних справ. Канцелярські приміщення необхідно розміщувати в єдиному блоці.

Площу канцелярського приміщення слід визначати згідно зі штатним розписом суду з розрахунку не менше ніж на одного співробітника канцелярії плюс додатково . При оснащенні робочих місць великогабаритним устаткуванням площу приміщень допускається збільшувати відповідно до технічних умов на експлуатацію цього устаткування.

У приміщенні канцелярії повинно бути передбачено місце для приймання відвідувачів, що відгороджується бар’єром. Можливим є варіант, коли приймання відвідувачів співробітниками канцелярії (секретарями суду) відбувається через вікно, розташоване у стіні, суміжній зі спеціальним холом для відвідувачів. При цьому робочі столи співробітників канцелярії не повинні розміщатися у безпосередній близькості від бар’єра або вікна, повинні бути недосяжними для відвідувачів.

У судових установах, де чисельність суддівського корпусу перевищує 5 осіб, за завданням на проектування, слід передбачати окреме робоче приміщення завідуючого канцелярією. Площа такого приміщення повинна становити не менше ніж .

6.4.5 Поряд з приміщеннями канцелярії необхідно передбачати окремі приміщення для роботи з матеріалами справ – для юристів (адвокатів, прокурорів) і громадян.

Приміщення для вивчення справ юристами (адвокатами, прокурорами) слід передбачати площею не менше ніж із розрахунку не менше ніж одне приміщення на 10 сýддів. Додатково, за завданням на проектування, слід передбачати приміщення пристосоване для роботи юристів з вадами зору, що дозволить незрячим юристам, користуючись допомогою зрячого помічника чи спеціальним адаптивним програмним забезпеченням з мовним виводом інформації зберегти конфіденційність.

Приміщення для ознайомлення громадян зі справами слід передбачати, за завданням на проектування, площею не менше ніж (в т.ч. на місце для співробітника суду), виходячи з розрахунку одне приміщення на кожні 10-20 сýддів.

Необхідно, щоб перераховані приміщення, відокремлювались від канцелярії з використанням перегородок світло-прозорих конструкцій з вікном – з метою забезпечення належного візуального контролю.

6.4.6 Підрозділ з обліку та відправлення кореспонденції включає приміщення експедиції чи філію поштового відділення.

Приміщення експедиції слід передбачати в судах з 5 і більше суддями. Воно повинно розташовуватись поряд з канцелярськими приміщеннями.

Площу приміщення експедиції слід визначати з розрахунку на працюючого в кімнаті, але не менше .

Філію поштового відділення слід передбачати в судових установах зі штатною чисельністю суддів понад 30 осіб, апеляційних судах та Вищих судах.

6.4.7 Площу приміщень підрозділів кадрової роботи, фінансово-економічного забезпечення, обліку та бухгалтерської звітності, підрозділів з узагальнення судової практики, судової статистики, правової інформатизації та інших підрозділів з організації та обслуговування судочинства слід визначати виходячи із штатного розпису судової установи з розрахунку на основі диференційованих показників розрахункової площі на одне робоче місце.

Площу загальних робочих приміщень (для декількох працівників) належить визначати, виходячи з показників не менше ніж - на одного спеціаліста; не менше ніж - на заступника начальника підрозділу та старшого спеціаліста; не менше ніж - на головного спеціаліста та начальника підрозділу.