1. Каналізація та очисні споруди
    1. Влаштування і експлуатація мереж каналізації і очисних споруд повинні здійснюватись відповідно до вимог СНиП 2.04.01-85 „Внутренний водопровод и канализация зданий”, СНиП 2.04.03-85 „Канализация. Наружные сети и сооружения”, ГОСТ 12.3.006-75 „ССБТ. Эксплуатация водопроводных и канализационных сооружений и сетей. Общие требования безопасности” та інших нормативно-технічних документів.
    2. До виробничої чи виробничо-дощової каналізації відводяться:
  • підтоварна вода з резервуарів (крім резервуарів, які обладнані пристроями розмиву осадів), вода від миття бочок з-під нафтопродуктів, площадок зі зливно-наливними пристроями, підлог насосних станцій та ін.;
  • вода від охолодження резервуарів при пожежі.

Не допускається скидання до мережі каналізації стічних вод, що утворюються при зачищенні резервуарів.

  1. Не дозволяється скидання до каналізаційних систем нафти та розчину піноутворювача від систем автоматичного пінного пожежогасіння. Для цього повинні передбачатись спеціальні аварійні ємності.
    1. За ступенем забрудненості нафтою стічних вод повинен бути встановлений щоденний лабораторний контроль. При перевищенні вмісту нафти або нафтопродукту в стічних водах повинні бути вжиті заходи для виявлення джерела надходження нафти (нафтопродукту) до каналізації.
    2. Виробничо-дощові стічні води підприємств транспорту нафти і нафтопродуктів перед випуском у водойми повинні піддаватися відповідному очищенню від нафтопродуктів, механічних домішок, а токсичні речовини (тетраетилсвинець, фенол та ін.), які містяться в них, повинні знешкоджуватись.
    3. Не допускається скидання стічних вод у закриті водойми без глибокого очищення біохімічним чи хімічним методом.
    4. Допускається знешкодження неочищених стічних вод шляхом випарювання чи термічного спалювання.
    5. Не допускається експлуатація каналізаційної мережі без гідрозатворів чи з недієздатними гідрозатворами.
    6. При будівництві і ремонті не допускається:
  • прокладати каналізаційні магістралі по території резервуарних парків або під будівлями НПС;
  • приєднувати господарсько-побутову каналізацію до виробничо- дощової.
    1. Для запобігання накопиченню осадів, що закупорюють колектори, необхідно постійно контролювати рівень води в колодязях з гідравлічними затворами. При перевищенні рівня води необхідно прочистити засмічену ділянку труби і колодязь.
    2. Оглядові колодязі каналізаційних мереж необхідно тримати в чистоті, вони повинні бути постійно закриті кришками, обладнані драбинами - приступками або скобами та мати діаметр не менше 1 м.
    3. Чищення каналізаційних труб, лотків і колодязів повинно здійснюватись вибухопожежобезпечними способами.
    4. При роботі каналізаційних насосних станцій з виробничими (нафтовмісними) стічними водами не допускається:
  • розміщення насосів іншого призначення в приміщенні насосів для перекачування виробничих стічних вод;
  • робота насосів при непрацюючій припливно-витяжній вентиляції.
    1. Роботи, пов’язані з використанням рідкого хлору і хлорного вапна, регламентуються відповідними правилами і інструкціями. Приміщення хлораторних установок, а також склади для зберігання хлорного вапна і балонів з хлором повинні бути обладнані примусовою витяжною вентиляцією з шести- і дванадцятикратним (при аваріях) повітрообміном.

Уміст хлору в повітрі виробничих приміщень не повинен перевищувати його ГДК у повітрі робочої зони згідно з ГОСТ 12.1.005-88.

  1. Приміщення озонаторної, де розміщені генератори озону, повинно мати постійно діючу припливно-витяжну вентиляцію з кратністю повітрообміну не менше 12.

Не дозволяється робота в приміщенні з концентрацією озону вище

-5

0,1 мг/м3.

У приміщенні котлів-озонаторів повинен бутивстановлений

газоаналізатор, зблокований з вентиляцією.

  1. Усунення витоків озону слід виконувати у фільтрувальному протигазі, після чого приміщення необхідно провітрювати протягом 15-20 хвилин.
  2. Складські приміщення
    1. Складські приміщення (у тому числі розташовані в цокольних та підвальних приміщеннях) повинні відповідати вимогам СНиП 2.11.01-85* „Складские здания. Изменение № 1 - БСТ, № 6, 1991”, НАПБ А.01.001-2004.
    2. Складські приміщення і відкриті площадки забезпечуються:
  • підйомно-транспортними засобами, що дозволяють механізувати й убезпечити вантажно-розвантажувальні операції;
  • освітленими проходами і проїздами між стелажами, секціями, вхідними і вихідними прорізами;
  • механізованими засобами приймання і відпускання сипучих матеріалів;
  • засобами пожежогасіння;
  • засобами зв'язку з пожежною охороною;
  • інформаційною картою.
    1. Проходи, виходи, коридори, тамбури, сходові клітки, запасні виходи і засоби пожежогасіння не повинні захаращуватися.
  1. Для знеструмлення всієї електромережі складу повинен бути передбачений рубильник, уміщений у ящик, що запирається, зовні будинку.
  2. Матеріали, вироби й устаткування при зберіганні на складській площадці повинні укладатись у такий спосіб:
  • цегла у пакетах і на піддонах - не більше ніж у два яруси; у контейнерах - в один ярус; без контейнера - заввишки не більше 1,7 м;
  • круглий ліс - у штабель заввишки не більше 1,5 м з прокладками між рядами й установленням упорів проти розкочування завширшки не менше
  1. м;
  • пиломатеріали - у штабель заввишки при рядовому вкладанні не більше половини ширини штабеля, а при укладанні в клітки - не більше ширини штабеля;
  • мілкосортний метал - у стелаж заввишки не більше 1,5 м;
  • санітарно-технічні і вентиляційні блоки - у штабель заввишки не більше 2,5 м на підкладках і прокладках;
  • нагрівальні прилади (радіатори та ін.) у вигляді окремих секцій чи в зібраному вигляді - у штабель заввишки не більше 1 м;
  • великогабаритне і великовагове устаткування і його частини - в один ряд на підкладках;
  • чорні прокатні метали (листова сталь, швелери, двотаврові балки, сортова сталь) - у штабель заввишки до 1,5 м з прокладками і підкладками;
  • труби діаметром до 300 мм - у штабель заввишки до 3 м на підкладках і прокладках з кінцевими упорами;
  • труби діаметром більше 300 мм - у штабель заввишки до 3 м у сідло без прокладок.

Нижній ряд труб повинен бути покладений на підкладки, укріплений інвентарними металевими башмаками чи кінцевими упорами, надійно закріпленими на підкладках.

  1. При виконанні робіт на штабелі заввишки більше 1,5 м необхідно застосовувати переносні інвентарні сходи.

Застосування прокладок круглого перетину при складуванні будівельних матеріалів у штабелі не дозволяється.

  1. Матеріали, вироби, устаткування слід розміщувати на вирівняних і утрамбованих площадках, а в зимовий період - на площадках, очищених від снігу і льоду. При цьому повинні бути вжиті заходи проти мимовільного зсуву (осідання, опадання, розкочування тощо) предметів, що зберігаються.

Складські площадки повинні бути захищені від поверхневих вод.

  1. При вивантаженні матеріалів і устаткування з вагонів, а також при укладанні їх перед завантаженням у вагони поблизу залізничних колій, між вантажем і найближчою до нього рейкою повинен бути залишений прохід шириною не менше 2 м. Вивантажувати на рейкові колії і між ними, а також захаращувати колії будь-якими предметами не дозволяється. Вивантажені матеріали слід негайно складати в місця їх зберігання.
  2. Балони зі стисненими газами необхідно зберігати в спеціальних закритих провітрюваних приміщеннях, ізольованих від джерел відкритого вогню і місць зварювання.

Несумісні речовини повинні зберігатися окремо.

  1. Вантажно-розвантажувальні роботи повинні виконуватись відповідно до вимог ГОСТ 12.3.009-76 „ССБТ. Работы погрузочноразгрузочные. Общие требования безопасности”.
  2. Механізований спосіб вантажно-розвантажувальних робіт є обов’язковим для вантажів масою понад 50 кг, а також при підійманні вантажів на висоту більше 3 м.
  3. При підійманні і переміщенні важких речей жінками або неповнолітніми необхідно керуватись вимогами, які визначені Граничними нормами підіймання і переміщення важких речей жінками, затвердженими наказом МОЗ України від 10.12.93 № 241, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 22.12.93 за № 194, та Граничними нормами підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затвердженими наказом МОЗ України від 22.03.96 № 59, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України

16.04.96 за № 183/1208.

  1. Вантажно-розвантажувальні операції з вантажами, що котяться, слід виконувати механізованим способом, у винятках за допомогою похилих площадок чи настилів з триманням вантажів канатами з протилежного боку. Працівники при цьому повинні знаходитися збоку вантажу, що піднімається чи спускається.
  2. Важкі штучні матеріали, а також ящики з вантажами слід переміщати за допомогою спеціальних ломів чи інших пристосувань.
  3. Під час перенесення вантажів необхідно:
  • вибирати рівний, вільний шлях;
  • користуватись простими пристосуваннями (ношами, візками);
  • іти в ногу з напарником, що йде попереду носилок.
  1. У разі виникнення небезпечної ситуації необхідно повідомити бригадира чи майстра і без його дозволу до роботи не приступати.
  2. Довгомірні матеріали і вироби слід переносити вдвох чи бригадою за допомогою спеціальних захоплювачів і кліщів. Не дозволяється переносити ці вантажі на плечах, черешках лопат, ломах, обрізках дощок.
  3. Переміщати балони слід на спеціальних ношах чи візках, а сулії з кислотою чи іншими небезпечними рідинами - у плетених кошиках; піднімати ці вантажі на висоту необхідно в спеціальних контейнерах.

Не дозволяється їх підйом уручну.

  1. Механічні майстерні
    1. Процеси механічної обробки металів різанням на металорізальних верстатах повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.025-80 “ССБТ.Обработка металлов резанием. Требования безопасности” та ДСТУ 2752-94 “Устаткування метало- та деревообробне. Верстати металорізальні. Вимоги безпеки”.
    2. Підлоги в механічних майстернях повинні бути рівними, неслизькими, без порогів і перекатів.
    3. Стаціонарні верстати повинні бути встановлені на фундаментах або основах, ретельно вивірені, надійно закріплені і пофарбовані.
    4. Проходи, проїзди в майстерні повинні бути вільними. Не допускається встановлення верстатів на люки колодязів.

Відстань між верстатами повинна бути не менше 1 м, а ширина, робочих проходів - не менше 0,75 м.

  1. Робочі місця повинні обладнуватися з максимальною зручністю для працівників. Повинні передбачатися стелажі, тара, столи та пристрої для розміщення креслень (ескізів), інструменту, матеріалів, заготовок, напівфабрикатів, готових деталей і відходів виробництва.

На кожному робочому місці біля верстата на підлозі повинні бути дерев’яні трапи на всю довжину робочої зони, а завширшки не менше 0,6 м від виступаючих частин верстата.

  1. При вкладанні виробів у штабелі висота їх визначається умовами стійкості штабеля і зручністю взяття деталей, але не повинна перевищувати
  2. м.
    1. Робоче місце повинно систематично прибиратися. Усі відходи виробництва повинні збиратись у спеціальні місткості.
    2. Видаляти стружку з верстата необхідно відповідними пристосуваннями (гаками, щітками). Не дозволяється прибирати стружку руками.

Прибирання робочих місць від стружок і бруду повинно здійснюватись способами, які унеможливлюють пилоутворення.

  1. Зупинка верстата є обов’язковою:
  • у разі припинення подачі струму;
  • при зміні робочого інструменту;
  • при кріпленні, установленні або знятті з верстата предмета, що обробляється;
  • при ремонті, чищенні і змащуванні верстата, прибиранні стружки.
    1. При обробці на верстатах важких деталей чи заготовок (масою понад 20 кг) установлювати і знімати їх з верстатів необхідно за допомогою підйомних пристроїв і пристосувань.
    2. Контроль розміру заготовок, що обробляються на верстатах, і зняття деталей для контролю повинні виконуватись лише при відключених механізмах обертання або переміщення заготовок, інструменту і пристосувань.
    3. Верстати повинні бути обладнані зручними в експлуатації запобіжними пристроями з достатньо міцним склом або іншим прозорим матеріалом для захисту очей від стружки і частинок металу.
    4. Працювати на верстатах повинні лише ті особи, за якими ці верстати закріплені. Біля кожного верстату повинен знаходитись перелік осіб, які мають право на ньому працювати. Працювати на них іншим особам не дозволяється.
    5. Не дозволяється робота на несправних верстатах, без огородження рухомих частин або при несправному огородженні.

При роботах на верстатах особливу увагу слід приділяти засобам захисту від стружки і захисту очей.

  1. Рукави спецодягу працівника на верстатах повинні мати манжети, які щільно облягають руки.

Працювати на верстатах у рукавицях не допускається.

  1. Для захисту від статичної електрики повинні передбачатись заземлювачі, пристрої зволоження повітря, нейтралізатори статичної електрики.
    1. Ділянки майстерень (цехів), де за технологічним процесом відбувається утворення пилу, парів, газу, повинні бути ізольовані від загального приміщення й обладнані вентиляцією. У місцях утворення пилу, газу і парів повинні бути влаштовані місцеві витяжні пристрої.
  2. Деревообробні майстерні
    1. Обробка деревини повинна здійснюватись відповідно до вимог ГОСТ 12.3.042-88 „ССБТ. Деревообрабатывающее производство. Общие требования безопасности”.
    2. Вміст деревного пилу в повітрі виробничого приміщення повинен відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88 і не перевищувати 6,0 мг/м .
    3. У деревообробних майстернях не дозволяється: