Поперечний ухил підлоги рамп повинен дорівнювати 1%.

  1. При розміщенні складу на обмежених майданчиках допускається улаштування пилоподібних зубців по краю автомобільної рампи. У цьому випадку глибина прямокутного вирізу рампи від її краю повинна бути не більше 2,5 м, а кут ухилу до краю рампи має бути в межах 30%.
    1. Удовж передньої кромки автомобільної і залізничної рампи треба улаштовувати знімні відбійні бруски перетином 150х150 мм для попередження провалу коліс вантажопідіймального транспорту за край рампи.
      1. Висоту рампи для залізничного транспорту треба приймати рівною 1,4 м від головки рейки.

Для забезпечення відчинення дверей всіх типів ізотермічних вагонів усередину залізничних колій рампа повинна мати знижену частину рівну 0,56 м з висотою 1,1 м від головки рейки.

Висота рампи для автомобільного транспорту повинна бути 1,2 м від поверхні вантажно-розвантажувальної площадки.

  1. Для приймання універсальних контейнерів масою брутто 2,5—5,0 т, що надходять автотранспортом, треба передбачати місцеве поширення автомобільної рампи — контейнерну площадку, обладнану кран-балкою вантажопідіймальністю 5 т.
    1. Ширина пандусів для проїзду наземного транспорту повинна бути на 0,6 м більше максимальної ширини навантаженого транспортного засобу. Ухил пандусів треба приймати в залежності від типу транспортних засобів, але не більше 16% при розміщенні їх в закритих приміщеннях і не більше 10% при розміщенні ззовні будівель.
      1. Вантажно-розвантажувальні рампи треба проектувати з урахуванням вимог захисту вантажів і вантажо-розвантажувальних механізмів від атмосферних опадів.

Накриття над залізничними вантажно-розвантажувальними рампами має перекривати вісь залізничної колії не менше ніж на 0,5 м, а над автомобільними рампами перекривати автомобільний проїзд не менше ніж на 1,5 м від краю рампи. При використанні конструкції накриття з опорою на колони крок колон при розміщенні їх по зовнішньому краю рампи треба приймати не менше 12 м.

  1. На вантажно-розвантажувальні майданчики повинні бути складені карти- схеми розміщення товарів із позначенням проходів, проїздів, місць розвантаження і зон дії кранів.
    1. Вимоги безпеки до закритих складів
      1. Складські будівлі і споруди повинні відповідати вимогам СНиП 2.11.01-85 і цих Правил.
      2. Склади для зберігання балонів, які наповнені стисненим, зрідженим і розчиненим газами, повинні відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, Правил безпеки в газовому господарстві і Правил пожежної безпеки в Україні.
      3. Приміщення для зберігання легкозаймистих речовин і горючих рідин повинні задовольняти вимогам ВБНВ 2.2-58.1-94.
      4. Складські приміщення, віднесені до вибухо- і пожежонебезпечних, необхідно розташовувати в окремих одноповерхових будівлях із дахами, які легко скидаються.
      5. Складські приміщення, призначені для зберігання горючих вантажів або негорючих в горючій упаковці, треба відділяти від інших приміщень протипожежними перегородками чи стінами.
      6. Складські приміщення, призначені для зберігання горючих вантажів або негорючих в горючій упаковці, обладнані стелажами висотою від 5,5 м і вище, повинні бути забезпечені автоматичними установками пожежогасіння.
      7. Складські приміщення, призначені для вантажів, в процесі зберігання яких можливе виділення шкідливих речовин, повинні мати санітарно-технічні пристрої, які б забезпечували вміст шкідливих речовин в повітрі робочої зони не вище граничнодопустимих концентрацій і мікрокліматичні умови відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005-88.
      8. Під час будівництва, реконструкції, технічного переоснащення і капітального ремонту будівель з металевих конструкцій із полімерним утеплювачем повинен видаватися письмовий дозвіл окремо на кожний вид роботи, пов’язаної з проведенням електрогазозварювання і інших вогневих робіт. Кріплення панелей із полімерним утеплювачем, улаштування в них отвірів і установлення закладних деталей із застосуванням електрогазозварювання і інших вогневих робіт забороняється.
      9. При пошкодженні металевих обшивок панелей повинні прийматися негайно заходи до їх ремонту і відновленню за допомогою металевих з’єднань (болтових та ін.).
      10. Не дозволяється прибудовувати до будівель з огороджуючими металевими конструкціями, що містять горючі полімерні утеплювачі (пінополістирол, пінополіуретан і т. ін.), комори, майстерні та інші приміщення.
      11. Розташування складських приміщень загального призначення в підвальних і напівпідвальних приміщеннях допускається тільки за наявності відповідного обгрунтування і дозволу органів державного пожежного нагляду.
      12. В місцях отворів в протипожежних перегородках, що відокремлюють приміщення категорій А і Б від приміщень інших категорій, коридорів і сходових кліток, треба передбачати тамбур-шлюзи з постійним підпором повітря відповідно до вимог СНиП 2.04.05-91. Улаштування загальних тамбур-шлюзів для двох і більше приміщень зазначених категорій не допускається.
      13. При проектуванні складських будівель треба обмежувати площу віконних отворів, приймаючи її в приміщеннях складів мінімальною, але не менше площі, що визначається за розрахунком димовидалення при пожежі, а в решті приміщень — у відповідності з вимогами СНиП II-4-79.
      14. В складських приміщеннях, розташованих в підвальних або напівпідвальних поверхах, з метою забезпечення пожежної безпеки необхідно передбачати вікна розмірами 0,9 х 1,2 м із приямками.

Кількість вікон треба приймати :

  • в складах площею підлоги 1000 кв.м — одне;
  • в складах площею підлоги понад 1000 кв.м — не менше двох.
    1. Ступінь вогнетривкості складських будівель і кількість поверхів, площу поверху в межах пожежного відсіку треба приймати за таблицею 1.
      1. Розташування приміщень категорій А і Б в підвальних і цокольних поверхах не допускається.
      2. В приміщеннях категорій А і Б треба передбачати обгороджуючі конструкції, які легко скидаються. Площу конструкції, яка легко скидається, треба визначати розрахунком. За відсутності розрахункових даних площа конструкції, яка легко скидається, повинна складати не менше 0,05 кв.м на 1 куб.м обсягу приміщення категорії А і не менше 0,03 кв.м — приміщення категорії Б.

Т а б л и ц я 1

Витяг з СНиП 2. 11. 01-85

Категорія

Кількість

Ступінь

Площа поверху в межах пожежного відсіку, кв.м, будівель

складу

поверхів

вогнетривкості

будівель

одноповер

двоповер

багатопо

хових

хових

верхових

А

1

II

5200

1

IIIa

3500

Б

3

II

7800

5200

3500

1

IIIa

5200

6

II

10500

7800

5200

В

3

III

3500

2500

2200

1

IIIa

7800

1

Шб

7800

2

IV

2200

1200

1

IVa

3500

1

V

1200

Д

не

не

обмежується

II

обмежується

3500

3000

3

III

5200

1

IIIa

не

1

Шб

обмежується

10500

2

IV

3500

2200

1

IVa

5200

2

V

2200

1200

  1. На вході в приміщення повинна бути вивішена інформаційна картка з характеристикою категорії приміщення по вибухопожежній та пожежній небезпеці, класу зони за ПУЕ у відповідності з ОНТП 24-86 і галузевим Переліком виробництв з установленням їх категорій за вибуховою, вибухопожежною і пожежною небезпекою (додаток 6).
    1. Складські будівлі з висотним стелажним зберіганням (від 5,5 до 25 м) необхідно проектувати одноповерховими II, Ша ступеня вогнетривкості з ліхтарями чи витяжними шахтами на покритті для димовидалення з урахуванням вимог до приміщень і устаткування складів з висотним стелажним зберіганням (СНиП 2.04.09-84).
      1. В приміщеннях висота від підлоги до низу конструкцій перекриття, що виступають, повинна бути не менше 2,2 м, висота від підлоги до низу часток комунікацій і обладнання, що виступають, місцях регулярного проходу людей і на шляхах евакуації — не менше 2 м, а в місцях нерегулярного проходу людей — не менше 1,8 м. За необхідності в’їзду в приміщення пожежних автомобілів висота проїздів повинна бути не менше 4,5 м від низу часток комунікацій і устаткування, що виступають.
      2. Складські приміщення повинні мати не менше двох дверних отворів.
      3. Двері всіх складських приміщень повинні відчинятися назовні або розсуватися. При дистанційному і автоматичному відчиненні дверей повинна бути забезпечена також можливість відчинення їх в усіх випадках вручну.
      4. Дверні отвори для вантажних потоків повинні перевищувати розміри габаритів використовуваних навантажених транспортних засобів не менше ніж на 0,2 м по висоті і 0,6 м по ширині в кожну сторону. Мінімальні дверні отвори для вантажних потоків повинні бути завширшки не менше 2,4 м і висотою не менше 2,5 м.
      5. Перепади рівнів підлоги і пороги в загальнотоварних складах і транспортних коридорах не допускаються.
      6. Підлога в складах повинна бути рівною і задовольняти вимогам по вологостійкості, вогнестійкості та стійкості до механічної дії.

Підлога складських приміщень для зберігання кислот і лугів повинна бути виготовлена з матеріалів, стійких до впливу кислот і лугів (кислотостійкі плити, вініпласт).

  1. Для покриття підлоги складських приміщень, призначених для зберігання продовольчих товарів, не допускається застосування дьогтю і дьогтевих мастик відповідно до СНиП 2.11.01-85.
    1. Внутрішні будівельні конструкції складських і підсобних приміщень повинні мати рівну поверхню, що дозволяє проводити легку очистку, вологе безпильне прибирання і, за необхідних випадків, теплоізоляцію, яка виключала б конденсацію вологи на їх поверхні.
      1. Стіни і металеві конструкції приміщень з агресивним середовищем треба виконувати з антикорозійних матеріалів.
      2. Сигнально-попереджувальне фарбування елементів будівельних конструкцій, окремих елементів устаткування, які являють небезпеку аварій і нещасних випадків, повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.4.026-76, СН 181-70, кольорова обробка поверхні складських, підсобних і допоміжних приміщень і устаткування — Галузевим вимогам і нормативним матеріалам, що повинні враховуватися при проектуванні нових і реконструкції діючих підприємств оптової торгівлі, опрацюванню технологічних процесів і устаткування (додаток 11 ).
      3. Кількість проїздів і проходів і їх розташування визначаються загальним технологічним плануванням складів.

Проїзди і проходи поділяються на: головні або транспортні проїзди, робочі проїзди і проходи, оглядові проходи, евакуаційні проходи.

  1. Головні чи транспортні проїзди необхідно проектувати проти отворів воріт складу.

Ширина головного проїзду (П) в закритому складі при двосторонньому русі наземного транспорту повинна бути визначена як сума подвійної ширини (В) навантаженої машини плюс 0,9 м: П = 2В + 900 мм, але повинна бути не менше ширини воріт.

Ширину головного проїзду для відкритих складів тарно-штучних і довгомірних вантажів (крім контейнерних майданчиків) треба приймати відповідно до СНиП 2.05.0285.

  1. Ширину робочих проїздів (проїзди і проходи безпосередньо до місць зберігання) треба визначати за паспортними даними підіймально-транспортних машин і за габаритами вантажів, що транспортуються.

При зберіганні легкозаймистих і горючих рідин ширина робочого проїзду повинна бути не менше 1,4 м.

Ширину робочих проходів між рядами для стропування вантажів треба приймати рівною 1 м, а зазори між окремими вантажами в рядах — не менше 20 см.

Для кранів-штабелерів величина проїздів між стелажами (штабелями) повинна бути визначена сумою довжини вил (або ширини вантажного пакету), відстанню від більця вил до краю колони або кабіни і мінімальними зазорами між краном-штабелером і стелажем (штабелем).