1 .Автотранспорт

  1. Експлуатацію автотранспорту необхідно здійснювати відповідно до вимог Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
  2. Обслуговування і ремонт автомобілів необхідно виконувати відповідно до вимог розділу 7.8 Правил пожежної безпеки в Україні та вимог розділу 9.6 Правил пожежної безпеки на підприємствах та в організаціях поліграфічної промисловості.
  3. Великотоннажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі, слід реєструвати згідно з

Правилами державної реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці України від 01.07.2004№ 163, зареєстрованими в

Міністерстві юстиції України 15.07.2004 за № 888/9487 (НПАОП 0.00-1.09-04).

  1. Майданчики для проведення вантажно-розвантажувальних робіт
  2. Місця проведення вантажно-розвантажувальних робіт, під’їзні та транспортні шляхи повинні бути відповідно до ГОСТ 12.3.009-76, ГОСТ 12.3.020-80. Постійні місця вантажно-розвантажувальних робіт за групами вантажів слід забезпечити механізованими пристроями та інвентарем для безпечного проведення робіт.
  3. На майданчиках для навантаження і розвантаження вантажів необхідно обладнувати платформи, естакади висотою на рівні підлоги кузова автомобіля.

У разі неоднакової висоти підлоги кузова автомобіля і платформи необхідно використовувати трапи.

  1. Платформи, естакади не можна розташовувати зі сторони головного входу в приміщення.

Платформи повинні бути на 1,1-1,2 м вище рівня майданчика (дороги) для автомобілів.

Платформи за необхідності слід обладнати східцями для працівників, пандусами для електрокарів тощо.

  1. Вантажно-розвантажувальні роботи необхідно виконувати згідно з технологічними картами, інструкціями з охорони праці під керівництвом відповідального працівника за дотримання вимог безпеки.
  2. Вантажопідіймальне устатковання
  3. Експлуатацію, ремонт і технічне обслуговування вантажопідіймальних кранів необхідно проводити відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом

Держгірпромнагляду від 18.06.2007 № 132, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 09.07.2007 за № 784/14051.

Талі мають бути відповідно до ГОСТ 22584-96 «Тали электрические. Общие технические условия».

  1. На вантажопідіймальному устаткованні повинні бути надписи: реєстраційний номер і термін наступного випробування.
  2. Гаки вантажопідіймальних кранів та електричних талів слід обладнувати запобіжною скобою для унеможливлення падіння вантажу.
  3. На знімних вантажозахоплювальних пристроях повинно бути клеймо або металева бирка з реєстраційним номером, вантажопідйомністю і терміном випробування. На тарі повинні бути вказані призначення тари, власна маса та вантажопідйомність.
  4. На підіймальні ланцюги, линви тощо повинні бути свідоцтва (сертифікати) заводу-виготовлювача про випробування.
  5. Електроталі повинні бути обладнані справними гальмами, заземлю- вальними пристроями, кінцевими вимикачами максимального підіймання вантажу.
  6. Лебідки з ручним приводом необхідно обладнати безпечними ручками.

Лебідки з електричним приводом необхідно обладнати гальмівними колодками для автоматичного спрацювання у разі вимкнення двигуна.

  1. Ліфти
  2. Експлуатацію ліфтів необхідно здійснювати згідно з Правилами будови і безпечної експлуатаціїліфтів, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці України від 03.11.99 № 208 ( НПАОП 0.00-1.02-99), і відповідно до вимог розділу 5.8 Правил пожежної безпеки в Україні.
  3. Шахти ліфтів потрібно огороджувати з усіх сторін на всю висоту. Вони повинні мати верхнє перекриття та підлогу.
  4. Ліфти повинні бути оснащені блокувальними пристроями для унеможливлення відкривання дверей в процесі руху ліфта.
  5. Кабіни малих вантажних ліфтів повинні бути огороджені на висоту, за умови якої неможливе зміщення вантажу за межі кабіни.
  6. Для вантажних ліфтів без ліфтера і для малих вантажних ліфтів застосовують тільки зовнішнє керування.

Вантажні ліфти без ліфтера і малі вантажні ліфти слід обладнати пультом зовнішнього керування.

Біля пульта керування ліфтом має бути облаштована сигналізація зі всіх поверхів завантаження (розвантаження) ліфта.

  1. За транспортування в ліфті пожежонебезпечних вантажів (ЛЗР і ГР) мають бути дотримані вимоги пожежної безпеки.
  2. На основному поверсі завантаження (розвантаження) ліфта повинна бути вивішена табличка з позначенням назви ліфта, вантажопідйомності, реєстраційного та інвентарного номера, терміну випробування, відповідального за безпечну експлуатацію, номерів телефонів персоналу з обслуговування ліфтів або аварійної служби.
  3. Правила користування ліфтом повинні бути вивішені:

на основному поверсі за змішаного керування;

в кабіні за внутрішнього керування;

біля кожного пульта за зовнішнього керування.

Заборонено:

переміщення людей і (або) вантажів загальною вагою, яка перевищує вантажопідйомність ліфта;

одночасне переміщення людей і вантажів (крім провідників вантажів та ліфтерів);

переміщення людей в ліфті із зовнішнім керуванням;

користування ліфтом після закінчення зазначеного в паспорті терміну експлуатації.

  1. Безрейковий долішній транспорт
  2. Будова і експлуатація безрейкового долішнього транспорту (електронавантажувачі з вилковими або поворотними захватами, електрокари, ручні вантажні візки, автонавантажувачі) повинні бути відповідними до вимог ГОСТ 18962-97 «Машины напольного безрельсового электрифицированного транспорта. Общие технические условия», ГОСТ 16215-80Е «Автопогрузчики вилочные общего назначения. Общие технические условия».
  3. Електрокари, електровізки, автонавантажувачі, електронавантажувачі повинні бути обладнані:

гальмами з ручним і ножним керуванням, звуковим сигналом, стоп- сигналом;

освітленням (фарами);

автоматичним пристроєм для вимикання двигуна і вмикання гальма у разі звільнення водієм ручки керування.

  1. Електронавантажувачі для підіймання вантажу на висоту більше ніж 2 м слід обладнати міцною решіткою над місцем водія чи кабіною та пристроями для захисту механізму підіймання від перенавантажень.
  2. Електровізки слід обладнати пристроєм для запобігання саморозчіпленню.
  3. Автонавантажувачі з механічною системою підіймання вантажу слід обладнати кінцевими вимикачами для вимкнення системи у разі перевищення висоти підіймання.
  4. Навантажувачі з вилковими захватами для переміщення вантажів невеликих розмірів слід обладнати запобіжною рамкою для унеможливлення падіння вантажів.

Продовжувачі вилкових захватів необхідно обладнати фіксаторами для надійного закріплення.

  1. Електрокари і автонавантажувачі необхідно ставити в гаражі або в виокремлені місця для запобігання захаращуванню проходів, проїздів, виходів.
  2. Конвеєри
  3. Будова і експлуатація конвеєрів всіх типів повинні бути відповідно до вимог ГОСТ 12.2.022-80 «ССБТ. Конвейеры. Общие требования безопасности», ГОСТ 12.2.003-91.
  4. Рухомі частини конвеєрів слід огородити для запобігання травмуванню працівників.

Огорожі повинні бути суцільними, міцними, добре закріпленими.

  1. Конвеєри слід обладнати аварійними вимикачами в головній, хвостовій частинах, а за необхідності, на кожному робочому місці.
  2. Конвеєри великої довжини (висоти), а також у разі навантаження (розвантаження) в різних приміщеннях (різних поверхах) слід оснастити передпусковою попереджувальною світловою і (або) звуковою сигналізацією.

Конвеєри необхідно обладнати блокувальними пристроями для унеможливлення вмикання приводу під час очищення і ремонту.

  1. На технологічній лінії із декількох послідовно встановлених і одночасно працюючих конвеєрів приводи зблоковують так, щоб у разі зупинки будь-якого конвеєра попередні конвеєри автоматично відключались, а наступні продовжували працювати до зняття з них вантажу.

В місцях передавання вантажу з одного конвеєра на інший або машину необхідно передбачати пристрої для унеможливлення падіння вантажу.

  1. Ділянки нахилених і вертикальних шляхів підвісних конвеєрів, розташованих на висоті більше ніж 3 м, повинні бути обладнані майданчиками для монтажу на відстані не більше ніж 2 м одна від одної.

Майданчики для приймання вантажу слід розташовувати не нижче ніж 0,5 м від вантажопровідної частини конвеєра.

  1. Вздовж конвеєрів мають бути проходи для безпечного обслуговування шириною не менше ніж 0,75 м (1 м - для пластинчастих конвеєрів), для ремонтування та монтажу - не менше ніж 0,4 м .
  2. Конвеєри довжиною більше ніж 20 м слід облаштовувати містками шириною не менше ніж 1 м, огородженими поруччями висотою не менше ніж 1 м для проходу працівників і обслуговування конвеєрів.
  3. Місця контакту ланцюга з зірочкою необхідно загороджувати на висоту не менше ніж 2,5 м від підлоги.
  4. Вимоги до застосування засобів індивідуального захисту
  5. У виробничих процесах слід застосовувати засоби колективного та індивідуального захисту відповідно до НПАОП 22.1-3.03-85 "Типовые отраслевые нормы бесплатной выдачи рабочим и служащим специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты", затвердженого Держкомвидавом СРСР, 1985, НПАОП 22.2-3.44-80 "Типовые отраслевые нормы бесплатной выдачи рабочим и служащим специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты рабочим и служащим полиграфического производства и книжной торговли", затвердженого постановою Держкомпраці СРСР, від 18.08.80 № 241/П-9.
  6. Забезпечення працівників засобами індивідуального захисту слід проводити відповідно до Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 29.10.96 № 170, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.11.96 за № 667/1692 (НПАОП 0.00-4.26-96).

Начальник відділу

організації державного нагляду

Ткачов В.С.

в АПК та соціально-культурній сфері

Додаток

Нормативні посилання

(обов’язковий)

Позначення нормативного акта

Затвердження

Назва нормативного акта

Дата/ документ/ №

Організація

1

2

3

4

НПАОП 0.00-1.02-99

Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів

03.11.99 № 208

Держгіртехнагляд

України

НПАОП 0.00-1.03-02

Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів

20.08.2002 Наказ № 409

Мінпраці України

НПАОП 0.00-1.07-94

Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском

18.10.94 Наказ № 104

Держнаглядохоронпраці України

НПАОП 0.00-1.08-94

Правила будови і безпечної експлуатації парових і водогрійних котлів

26.05.94 Наказ № 51

Держнаглядохоронпраці України

НПАОП 0.00-1.09-04

Правила державної реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично- дорожній мережі загального користування

Зареєстровано:

  1. Наказ № 163
  2. № 888/9487

Держнаглядохоронпраці України

Мін’юст України

НПАОП 0.00-1.13-71

Правила будови і безпечної експлуатації стаціонарних компресорних установок, повітропроводів і газопроводів

07.12.71

Держгіртехнагляд

СРСР

НПАОП 0.00-1.20-98

Правила безпеки систем газопостачання України

Зареєстровано:

  1. Наказ № 254
  2. № 18/2758

Держнаглядохоронпраці України Мін’юст України

НПАОП 0.00-1.26-96

Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПа (0.7 кгс/см2), водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115 С

Зареєстровано:

  1. Наказ № 125
  2. № 655/1680

Держнаглядохоронпраці України

Мін’юст України

НПАОП 0.00-1.29-97

Правила захисту від статичної електрики

22.04.97

Держнаглядохорон-

№103

праці України

НПАОП 0.00-1.30-01

Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями

05.06.01 Наказ № 252

Мінпраці України

НПАОП 0.00-1.31-99

Правила охорони праці під час експлуатації електронно- обчислювальних машин

10.02.99 Наказ № 21

Держнаглядохоронпраці України

НПАОП 0.00-4.12-05 НПАОП 0.00-4. 21-04

Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці Типове положення про службу охорони праці

Зареєстровано:

26.01.05 Наказ №15

  1. Наказ № 255
  2. № 1526/10125

Держнаглядохоронпраці України Держнаглядохоронпраці України Мін’юст України

НПАОП 0.00-4.26-96

Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту

29.10.96 Наказ №170

Держнаглядохоронпраці України

НПАОП 0.00-6.02-04

Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві

25.08.04 Постанова № 1112

Кабінет Міністрів України

НПАОП 22.1-3.03-85

Типові галузеві норми безплатної видачі робітникам і службовцям спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту

1985

Держкомвидав

СРСР