9.13. Перед початком дозування необхідно переконатися в справності шиберів і аспірації розвантажувальних жолобів сортових бункерів, шиберів (засувок) верхньої та нижньої горловини візка, пневмозатворів, перевірити справність ходу візка, його гальмів, роботи сигналізації.

9.14. Під час керування дозувальним візком машиніст-дозувальник повинен стояти обличчям або боком до руху візка. Під'їжджаючи до прорізів, входів, місць, де можуть бути працівники, він повинен подати сигнали та вести візок на зниженій швидкості.

9.15. Між дільницею змішувальних машин і дільницею дозування повинна бути встановлена двобічна сигналізація. Завантаження змішувальних машин необхідно проводити лише після одержання дозувальником сигналу готовності з дільниці змішування.

9.16. Перед роботою підігрівача шихти необхідно візуально перевірити, оглянути справність корпусу, наявність і встановлення захисних кожухів, наявність заземлення корпусу електропідігрівача та справність підвідного до нагрівальних елементів кабелю, надійність ущільнень і роботи аспірації.

9.17. Очищення завантажувального та розвантажувального патрубків підігрівача необхідно проводити через оглядові люки спеціальними пристосуваннями.

9.18. Дозування рідкого пеку необхідно здійснювати за допомогою автоматичних дозаторів з дозувальних баків, що встановлюються на вагах.

9.19. Напірні баки повинні бути обладнані покажчиками рівня та пристроями автоматичного припинення подачі пеку під час досягнення заданого рівня.

9.20. На випадок аварійної ситуації в баках повинні бути передбачені переливні труби та ємності об'ємом не менше 1 м3 для збору пеку, що пролився.

9.21. Апаратура для дозування пеку (напірні баки, дозувальні баки, вузли роздачі пеку по змішувальних машинах) повинна бути обладнана ущільненнями (герметизована), місцевою витяжною вентиляцією або гідрозатворами.

9.22. Поверхні баків, пекопроводів і паропроводів для запобігання опікам повинні бути теплоізольовані.

9.23. Дільниця дозування пеку повинна з'єднуватися двобічним сигнальним зв'язком із складом пеку та дільницею змішувальних машин.

9.24. Процес дозування пеку з пожежної небезпеки належить до категорії В.

9.25. Дільниця дозування повинна бути обладнана автоматичною системою пожежної сигналізації; на дільниці необхідно мати вогнегасники, пісок, повстину для гасіння можливих загорянь.

9.26. Застосування відкритого вогню на дільниці дозування пеку не дозволяється. Відігрівання "замерзлих" пекопроводів необхідно проводити парою.

9.27. Усунення проливів пеку та очищення жолобів необхідно проводити після того, як пек буде у твердому стані.

9.28. Працівники на дільниці дозування повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту (респіраторами, дерматологічними мазями).

10. Змішування

10.1. Усі рухомі частини електропривода та змішувальної машини необхідно закривати кришками та кожухами.

10.2. Корпус змішувальної машини необхідно теплоізолювати.

10.3. Корпус змішувальної машини періодичної дії та корпус змішувача безперервної дії необхідно герметизувати.

10.4. Кришки, люки, засувки (шибери), жолоби необхідно ущільнювати для забезпечення герметичності процесу змішування та перевантаження маси.

10.5. Для надійного утримання кришки розвантажувального люка у закритому положенні змішувач повинен бути обладнаний запірними пристроями із застосуванням пневмо- та гідродомкратів, кулачкових затворів тощо; або ж застосовувати конструкцію люка, що виключає необхідність у запірних пристроях.

10.6. Камера змішування змішувача повинна бути обладнана аспіраційним відсмоктуванням забрудненого повітря, що герметично з'єднується з камерою. Повітря, що відсмоктується, необхідно очищати від шкідливих складових в установках очищення газу згідно з підпунктом 2.1.5 розділу III цих Правил.

10.7. Пульт керування змішувальної машини повинен бути обладнаний ключем-биркою.

10.8. До системи керування змішувальної машини повинні входити: автомат керування рівнями верхньої та нижньої температурних границь змішування, а також світлова та звукова сигналізація включення змішувача.

10.9. Керування змішувальною машиною повинно бути автоматизованим.

10.10. Завантаження матеріалу у змішувач необхідно проводити після попереднього розігріву корита та запуску привода лопатей.

10.11. Під час змішування жолоб подачі матеріалу необхідно перекривати шиберами, а люки щільно закривати.

10.12. Процес змішування належить до категорії В з пожежної небезпеки.

10.13. Застосування відкритого вогню поблизу змішувальних машин і жолобів пеку без оформлення наряду-допуску та розгортання засобів пожежогасіння не дозволяється.

10.14. Працівники, які працюють у відділенні змішування, повинні бути забезпечені респіраторами, захисними окулярами, рукавицями та дерматологічними мазями.

10.15. Ремонт змішувальної машини, її налагодження та очищення від матеріалу скребками тощо необхідно проводити відповідно до положення про наряди-допуски та биркову систему.

Перед включенням змішувальної машини необхідно переконатися у відсутності працівників всередині змішувача.

10.16. Крани на паропроводах і конденсатозбірниках необхідно відкривати повільно, щоб запобігти ударам і поривам трубопроводів.

10.17. Відбір проб електродної маси необхідно проводити за допомогою спеціального відбірника після вивантаження її із змішувача у транспортний кюбель (вагонетку).

10.18. Під час вивантаження маси із змішувальної машини в кюбель пресувальник, який спостерігає за цією операцією, повинен перебувати не ближче 1,0 м від кюбеля.

10.19. У випадку прилипання брикетів електродної маси до форм ротора вибивання їх необхідно проводити виштовхувачем, що входить до конструкції ротора, або за допомогою металевого прута, заздалегідь зупинивши ротор. При цьому параметри прута (маса, довжина тощо) повинні відповідати вимогам НПАОП 0.00-1.30-01.

10.20. У разі заклинювання ротора необхідно відключити привод машини, охолодити її, після чого видалити з корита сторонній предмет.

11. Пресування (преси прошивні)

11.1. Подачу маси від змішувальних машин до пресів і завантаження її в преси необхідно механізувати та герметизувати або обладнати витяжною вентиляцією.

11.2. Під час завантаження та розвантаження міксерів, подачі маси від міксерів до преса, завантаження її в контейнер, необхідно передбачати встановлення витяжних зонтів для запобігання виділенню в робочу зону пресового відділення парів пеку.

11.3. Нагріті частини преса повинні бути теплоізольовані (огороджені) згідно з вимогами пункту 4.19 розділу I цих Правил.

11.4. Робочі місця біля пультів керування повинні бути розташовані таким чином, щоб з них був зручний огляд усіх механізмів і приладів керування, що обслуговуються з пульта.

11.5. Верхні майданчики преса, що обслуговуються, та рольганги повинні бути огороджені поручнями згідно з вимогами пункту 2.9 розділу II цих Правил.

11.6. За наявності скіпового підйомника рейки підйомника повинні бути прокладені таким чином, щоб збоку робочих майданчиків і сходин дотик до рухомого скіпа був неможливим. В іншому випадку отвори скіпової шахти необхідно закривати металевою сіткою.

11.7. Сітчаста огорожа повинна бути встановлена також під напрямними роликами скіпового підйомника вздовж всього шляху його руху для запобігання падінню на підлогу кусків маси, що транспортується, чи випали з скіпа.

11.8. Зняття пресованих заготовок (блокова продукція) необхідно проводити за допомогою спеціальних пристосувань (кліщів) із застосуванням електромостових кранів або інших засобів механізації.

11.9. На пресових дільницях, що будуються або реконструюються, необхідно застосовувати попереднє вакуумування маси, що пресується, що дає змогу зменшити газовиділення на виході її з преса.

11.10. На пресах з вакуумуванням повинні бути передбачені смолозбірники у герметичному виконанні.

11.11. Перед початком роботи необхідно переконатися в справності механізмів преса та міксерних пристроїв, аспірації, вакуумних установок, наявності та справності огорож, герметичності укриттів, працездатності сигналізації та блокувань, відсутності течі в гідросистемі преса.

11.12. Рівень маси, що завантажується у скіп, повинен бути прийнятий на 150 - 200 мм нижче його бортів.

11.13. Очищення завантажувального люка, а також ділянки навколо нього необхідно проводити лопатою або спеціальним скребком з довгою ручкою, перебуваючи за огорожею люка. При цьому параметри скребка повинні відповідати вимогам НПАОП 0.00-1.30-01.

11.14. Перед завантаженням контейнера необхідно переконатися у готовності преса, після чого подати сигнал пресувальнику, який перебуває біля мундштука преса, разом з цим необхідно переконатися у відсутності працівників навколо преса та сторонніх предметів на шляху його руху.

11.15. Під час випресування та підпресування необхідно стояти збоку від мундштука (приймального столу).

11.16. Для обмеження шляху руху заготовки, що викинута тиском газу, проти мундштука необхідно встановлювати металеву плиту товщиною від 10 до 100 мм.

11.17. Зштовхування заготовки, що випресована, з приймального столу необхідно виконувати перекиданням його за допомогою пневмовиштовхувача. Торкатися до випресованих заготовок незахищеними руками не дозволяється.

11.18. Прибирання маси, що набралася під форкамерою преса, необхідно проводити, коли плунжер зупинено.

11.19. У безпосередньої близькості від преса на відстані 1 - 1,5 м необхідно передбачати місце для встановлення тари під відходи пресування. Встановлення та видалення тари (контейнера) необхідно проводити за допомогою крана.

11.20. Усі операції, що пов'язані з пресуванням, повинні проводитися під обов'язковим наглядом відповідального працівника.

11.21. Під час проведення ремонтних робіт на пресі, а також встановлення (зняття) мундштука необхідно відключити гідро- та електроприводи, знеструмити ланцюги підведення електроенергії до нагрівальних елементів мундштука. Ремонтні роботи необхідно проводити згідно з вимогами биркової системи.

11.22. Роботи зі встановлення (зняття) мундштука повинні бути механізовані.

11.23. Перебувати під плунжером преса не дозволяється.

11.24. Зберігати випресовані заготовки необхідно в спеціально обладнаних штабелях. На кожній ділянці складування необхідно вивішувати карти складування та плакати.

11.25. Працівники, які зайняті на пресі, повинні бути забезпечені респіраторами та захисними дерматологічними мазями.

11.26. Гасіння загорянь масла, смолистих відкладень необхідно вести парою або піною, для чого на пресі повинно бути передбачене відповідне розведення пари або пінного реагенту.

12. Випалювання

12.1. Під час роботи на випалювальній печі на працівників впливають небезпечні та шкідливі чинники: вуглеграфітовий пил, дискомфортний високотемпературний клімат, інфрачервоне випромінювання, природний газ, газоподібні виділення продуктів термічної обробки (окису вуглецю, сірчистого ангідриду).

12.2. Для обмеження та запобігання впливу на працівників небезпечних і шкідливих чинників піч повинна бути обладнана засобами безпеки, що включають вентиляційну, протипожежну та огороджувальну техніку та сигналізацію. Вентиляція приміщення повинна бути розрахована на асиміляцію тепловиділень і здійснюватися за допомогою аерації.

12.3. Завантаження - вивантаження виробів і пересипання на печах випалювання повинно бути механізоване.

Засоби механізації та прийоми випалювання повинні включати застосування кранів з маніпуляторами, пневмовидалення пересипки, контейнеризацію випалювальної продукції, використання безпересипного випалювання тощо.

12.4. При контейнерному випалюванні завантаження та вивантаження контейнерів необхідно здійснювати на спеціальних ділянках і механізувати. Видалення смоли із смоляних приямків (колодязів) і лежаків необхідно проводити у смоловідстійники, звідки її насосами перекачувати в цистерни.

12.5. Дільниця випалювання з пожежної небезпеки належить до категорії Г. Ділянки лежаків, електрофільтрів, смолонасосів і ексгаустерів належать до категорії В.

У лежаках печей і електрофільтрах повинно бути передбачено розведення парового або пінного пожежогасіння.

12.6. Випалювальна піч повинна бути обладнана сигналізацією про порушення тягового та температурного режиму в лежаках, а також падіння тиску газу в газопроводі та припинення подачі газу у підсклепінний простір. Лежаковий тракт перед димососом повинен бути обладнаний датчиком температури відхідних газів, що не повинна перевищувати 200° C.

12.7. Для боротьби з надлишковим теплом і пилом в цехах випалювання необхідно застосовувати аерацію. Аерація повинна бути організована за схемою руху повітря знизу-уверх, при цьому припливне повітря необхідно подавати в робочу зону через відкриті прорізи на рівні близько 2 м від підлоги.

Якщо ефективність аерації недостатня, для видалення надлишкового тепла та пилу повинно бути організована додаткова подача припливного повітря в робочу зону за допомогою механічної вентиляції.

12.8. Відхідні від печі гази необхідно очищати у смоляних електрофільтрах або допалювати в спеціальних установках.

12.9. Шкідливий вплив тепловипромінювань і протягів необхідно знижувати: в жарку пору року за допомогою припливних вентиляційних установок, в холодну - ізоляцією приміщення цеху від зовнішнього середовища брамами, що обладнані повітряними завісами, заскленням цеху, а також організацією раціонального режиму роботи.

12.10. Кімнати відпочинку працівників повинні бути обладнані установками кондиціонування повітря.

12.11. Постійно відкриті відступні приямки та канали і робочі майданчики повинні бути обладнані стаціонарними поручневими огорожами.

Відкриті вивантажувальні камери печей необхідно огороджувати переносними поручневими огорожами згідно з вимогами пункту 2.9 розділу II цих Правил.

12.12. Камери, в яких проводиться завантаження - вивантаження або ремонт, необхідно накривати запобіжними металевими гратами (гратами безпеки).

12.13. Ґрати безпеки повинні мати стулчасту конструкцію. Кількість стулок повинна дорівнюватися кількості касет.