5.8. Стаціонарні металеві сходи повинні бути зроблені відповідно до вимог міждержавного стандарту ГОСТ 23120-78 "Лестницы маршевые, площадки и ограждения стальные. Технические требования".

5.9. Майданчики для обслуговування устаткування повинні мати: висоту від настилу до конструктивних елементів приміщення не менше 2 м; в галереях, тунелях і на естакадах — 1,8 м; ширину — не менше 1 м; огородження за периметром висотою не менше 1 м з суцільною металевою обшивкою знизу огородження на висоту 0,15 м і з додатковою огороджувальною планкою на висоті 0,5 м від настилу. Вимоги даного пункту розповсюджуються також на розміщені у приміщеннях відкриті галереї, містки та майданчики, призначені для переходу через устаткування або комунікації.

5.10. Відкриті люки, колодязі, бункери, завантажувальні отвори або прорізи у підлогах, у міжповерхових перекриттях чи на робочих майданчиках огороджуються поручнями висотою не менше 1 м з суцільною металевою обшивкою знизу поручнів на висоту не менше 0,15 м і з додатковою огороджувальною планкою на висоті 0,5 м.

5.11. Робочі місця, проходи та проїзди забороняється захаращувати сировиною, напівфабрикатами, готовою продукцією, іншими матеріалами. Кордони проходів, проїздів або майданчиків для складування повинні бути позначені.

5.12. Стулки віконних чи ліхтаревих переплетень, що відкриваються, повинні мати пристрої, які дозволять відкривати, встановлювати їх у необхідному положенні або закривати з поверхні підлоги чи робочих майданчиків приміщення, а механізми для їх використання повинні знаходитися у легкодоступних і безпечних для обслуговування місцях.

5.13. При склінні ліхтарів на будівлях віконним склом під заскленням влаштовуються горизонтальні металеві сітки шириною не менше 0,7 м при вертикальному заскленні, а при похилому і горизонтальному — ширина сіток визначається розрахунком згідно величини горизонтальної проекції засклених переплетень.

5.14. Прорізи в будівлях прокатних цехів для подачі залізничних поїздів повинні бути обладнані воротами з світлофорами, відкриття і закриття яких повинно бути механізовано. Устаткування воріт повітряними або повітряно-тепловими завісами повинно проводитися у відповідності до вимог Санітарних норм проектування промислових підприємств.

5.15. В діючих цехах, де габарити наближення будівель до залізничних шляхів і автомобільних доріг не витримуються, повинні застосовуватися заходи щодо забезпечення безпечного виходу людей з будівель шляхом зміни розміщення виходів, встановлення направляючих поручнів, та показчиків руху і т.і.

Забороняється використовувати для проходу людей ворота для в'їзду рухомого складу.

Подача залізничних поїздів до будівель прокатних цехів повинна відповідати п.11.4 цих Правил.

5.16. Підлога у прокатних цехах повинна бути стійкою до механічних і теплових впливів, бути рівною і мати нековзке покриття. Елементи конструкцій підлоги не повинні накопичувати або поглинати різноманітні рідини, що потрапляють на підлогу у процесі проведення робіт, як, наприклад, масла, емульсії, нейтральні, лугові або кислі розчини та ін., бути стійкими до їх впливу, а покриття підлоги повинно легко очищатися від таких рідин, виробничих забруднень і пилу.

5.17. На виробничих дільницях, де за характером технологічних процесів використовують масла, емульсії та інші речовини, необхідно застосовувати заходи щодо попередження їх попадання на підлогу. В іншому випадку підлога дільниці повинна систематично очищатися і у необхідних випадках посипатися деревними стружками та іншими матеріалами, що запобігають сковзанню.

5.18. Прибирання робочих місць і виробничих приміщень повинно проводитися кожної зміни.

5.19. Дахи будівель повинні бути справними. Не допускається скупчення пилу, снігу, льоду. У цехах, що знов будуються, повинні бути передбачені засоби механізованого прибирання пилу і сміття всередині будівель, а також пилу, снігу і льоду з дахів виробничих приміщень, які виключають пилення.

5.20. З метою зручності та безпеки робіт в місцях ремонту кранів повинні бути передбачені вантажопідіймальні пристрої.

5.21. Всі виробничі та допоміжні будівлі, споруди та склади прокатних цехів повинні відповідати міждержавному стандарту ГОСТ 12.1.004-91 "Пожежна безпека. Загальні вимоги", Правилам пожежної безпеки для підприємств чорної металургії (ППБО-136-86), а також повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння. Кількість останніх повинна відповідати нормам первинних засобів пожежогасіння для підприємств і організацій чорної металургії. Засоби пожежогасіння та протипожежний інвентар повинні розміщуватися у легкодоступних місцях, узгоджених з органами пожежного нагляду.

5.22. Будівлі прокатних цехів повинні бути освітлені відповідно до вимог СНиП II-4-79 "Природнє і штучне освітлення. Норми проектування" та "Єдиних санітарних правил для підприємств чорної металургії".

5.23. Захист від блискавки будівель, споруд і зовнішніх установок у процесі експлуатації повинен виконуватися у відповідності до Норм з проектування пристроїв захисту від блискавки будівель і споруд СН 305-77 та інструкції щодо влаштування захисту від блискавки будівель і споруд (РД 344.22-87).

5.24. Перевірка стану димових труб, а також майданчиків і сходів до них повинна проводитися згідно з Інструкцією щодо експлуатації та утримання димових труб на підприємствах чорної металургії. Результати перевірки заносяться до паспорту на димову трубу. Забороняється експлуатація димових труб, відхилення від вертикалі (крен), яких перевищує допустимі значення.

5.25. Експлуатація та ремонт будівель і споруд повинні здійснюватися згідно до вимог "Інструкцій по технічній експлуатації та ремонтам виробничих будівель і споруд підприємств системи Міністерства чорної металургії" і "Положення про службу технічного нагляду і ремонту виробничих будівель і споруд підприємств системи Міністерства чорної металургії", а також вимогам ОРД 00.000.89 підприємств Міністерства промисловості України.

6. СКЛАДИ МЕТАЛУ

6.1. Пристрої та обладнання складів та майданчиків для складування повинні відповідати вимогам норм технологічного проектування, будівельних, санітарних і протипожежних норм, правил, інструкцій, що затверджені у встановленому порядку.

6.2. Всі операції на складах і майданчиках для складування повинні бути механізовані.

6.3. Поверхні майданчиків для складування повинні бути рівними і без вибоїв, мати тверде покриття і утримуватися у справному стані.

З них повинно бути забезпечено відведення поверхневих вод, а у зимовий час — очищення від снігу і льоду, посипання піском або іншими матеріалами.

6.4. Робочі майданчики складів, проходи та шляхи пересування вантажів повинні утримуватися у чистоті.

Забороняється захаращування території складів, проходів і шляхів пересування вантажів.

6.5. Складування готової продукції уздовж залізничних шляхів повинно виконуватися при дотриманні габариту між штабелем і головкою ближчої рейки: не менше 2,0 м при висоті штабелю до 1,2 м; не менше 2,5 м при більшій висоті.

6.6. Зливки на складах складаються правильними штабелями у клітку навперемінно вузьким і широким кінцями висотою до 3 м.

Зливки круглого перетину зберігають у стелажах-стояках висотою не більше 2 м.

Блюми та квадратні заготовки необхідно складати у штабель хрест-навхрест висотою до 2,5 м при довжині до 5 м, і висотою до 4 м при довжині понад 5 м.

Сляби треба складати стопами в одному напрямі чи хрест-навхрест. Висота штабелю встановлюється інструкцією підприємства залежно від ширини слябів і пристроїв, за допомогою яких здійснюють їх укладення, але не більше: 3 м при укладенні в одному напрямі; 4 м — при укладенні хрест-навхрест.

Листи та пачки листів необхідно складати у стопи в одному напрямі чи хрест-навхрест. Висота штабелів листового металу повинна бути не більше полуторної ширини листів, але не перевищувати для товстих листів 3 м, для тонких — 2 м.

Гарячекатані смуги у рулонах необхідно складати у штабелі в вертикальному положенні у декілька рядів пірамідою висотою до 4,5 м.

Холодокатані і гарячекатані смуги у рулонах на міжопераційних складах необхідно складати в один ряд у горизонтальному положенні на спеціальні стелажі, а стрічки — в два ряди.

Рейки, балки та інший сортовий прокат необхідно складати в одному напрямку в кармани висотою до 2,5 м, які утворені вертикальними стояками, що забезпечують безпечні проходи між карманами, та стропування вантажів.

Укладка сортових профілів прокату хрест-навхрест в штабелі висотою до 4 м допустима при виконанні робіт кранами зі спеціальними вантажопідіймальними пристроями, що виключають участь стропальників.

Круглу заготовку, великосортний, середньосортний та дрібносортний метал необхідно складати зв'язаними паяками хрест-навхрест у штабель висотою до 4 м.

Катанку у бунтах необхідно складати у декілька рядів у штабелі висотою до 5 м.

6.7. Проходи між штабелями повинні бути не менше 1 м для холодного металу і не менше 1,5 м — для гарячого металу. Ширина головних проходів і відстань від штабелів до будівель повинні бути не менше 2 м.

6.8. Укладення металу на перекриття канав, траншей, маслопідвалів, тунелів, люків і т.і. забороняється. Місця перекрить повинні бути чітко позначені на підлозі цеху і , крім того, повинні бути зроблені відповідні написи. Якщо при проектуванні цих споруд було враховано навантаження на перекриття, то воно також повинно бути вказано відповідними написами.

6.9. Склади металу повинні бути обладнані підіймально-транспортними пристроями ( кранами, електрокарами та т.і.). Переміщування і завантаження металу на складі повинні виконуватися за допомогою електромагнітних кранів, механізованих або автоматизованих вантажозахоплювальних пристроїв, без застосування ручної праці.

Для підвищення безпеки транспортних операцій слід застосовувати дистанційне управління підіймальними кранами.

Пратцен-крани, крім електромагнітів, повинні мати механічні підхвати (граблі), щоб усунути можливість падіння заготовки у випадку обриву її від електромагнітів.

При неможливості застосування механізованих вантажозахоплювальних пристроїв допускається проводити стропування металу вручну з дотриманням вимог Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів.

6.10. Для автомашин, автонавантажувачів і електрокарів у складах повинні бути позначені проїзди, що забезпечують відстань 1 м між штабелями та транспортними засобами.

6.11. На кожному складі, де зберігається метал, повинна бути вивішена схема складування.

6.12. Завантаження металу на складах здійснюється відповідно до технологічних карт, затверджених головним інженером підприємства (прокатного виробництва).

7. НАГРІВАЛЬНІ ПРИСТРОЇ

7.1. Загальні вимоги

7.1.1. Нагрівальні пристрої, що використовуються в прокатному виробництві, опалювальні газом чи рідким паливом, а також електротермічні установки повинні відповідати вимогам відповідних документів, а також інструкціям, затвердженим головним інженером підприємства.

7.1.2. Не допускається опалення нагрівальних пристроїв газом, що не відповідає технічним умовам (за температурою, вологістю та т.і.).

7.1.3. При застосуванні газового палива повинні бути передбачені засоби безпеки, що виключають витік газу, а також заходи пожежо- і вибухобезпеки, попереджаючи створення вибухонебезпечних сумішей газу з повітрям.

7.1.4. Запаси рідкого палива повинні зберігатися у підземних резервуарах, що влаштовані з дотриманням вимог нормативної документації для складів нафтопродуктів і вимог пожежної безпеки.

7.1.5. У процесі роботи нагрівальних пристроїв повинні бути передбачені заходи безпеки згідно з інструкцією підприємства, що попереджають вибивання полум'я з-під кришок цих пристроїв. Для цього необхідно забезпечити встановлений режим горіння палива у робочому просторі, а також щільне прилягання кришок до стінок печі. При сильному вибиванні з вікон печей полум'я і газів дуття та тягу необхідно регулювати так, щоб тиск у робочому просторі печі на рівні підлоги при максимальній продуктивності не перевищував би 33 Па.

7.1.6. Запобігаючи вибухів необхідно:

подачу газу і дуття в пальнику здійснювати після того, як вентилятор почне працювати з повним числом оборотів;

на трубопроводах газу до кожного пальника влаштовувати кран чи засувку, а на підведеннях до зони для багатозонних печей — швидкодіючий клапан безпеки на кожну зону.

Інше газообладнання печі повинно відповідати Правилам безпеки в газовому господарстві заводів чорної металургії (ПБГЧМ-86). При застосуванні пальників з попереднім змішуванням газу і повітря необхідно:

створювати надлишок газу у суміші, а після цього додавати повітря в пальники печі;

не допускати включення газу при закритому димовому шибері;

не допускати контакту розплавленого шлаку з водою чи вологими матеріалами.

7.1.7. Для попередження зворотних ударів полум'я у інжекційних пальниках і пальниках з попереднім змішуванням необхідно, щоб швидкість виходу пальної суміші з пальників перевищувала швидкість розповсюдження полум'я.

7.1.8. Для оглядів склепінь нагрівальних печей, рекуператорів, а також обслуговування пальників, приладів КВП і автоматики та проведення ремонтів повинні бути влаштовані майданчики, що стоять окремо, або ж з кріпленням до металоконструкцій печі. Настил майданчиків повинен бути теплоізольований.

Забороняється ставати безпосередньо на склепіння.

7.1.9. Шаржирні крани та інші машини, що використовуються для обслуговування нагрівальних печей, повинні обладнуватися блокуванням, що виключає можливість наближення кабіни крану, машин до колон і стін приміщення на відстань менше 1 м.

Відстань від низу кабіни крану, машини до підлоги при крайньому положенні повинна бути не менше 0,5 м. Зона роботи шаржирної машини повинна бути огороджена.