4.7.40. Під час підіймання стріли копра, що зібрана в горизонтальному положенні, припиняються всі роботи в радіусі, який установлений залежно від довжини підіймальної стріли з тимчасовим обладнанням згідно зі СНиП III-4-80*. До підіймання зі стріли зняти всі незакріплені деталі, інструмент і т. ін.

4.7.41. У разі виявлення пошкоджень стріли копра під час її підіймання стріла копра опускається і усуваються всі пошкодження.

4.7.42. Робота кранів на гусеничному і колісному ходу з навісним обладнанням (віброзанурювач, шпунтовисмикувач, копер) проводиться з дотриманням вимог безпеки, які передбачені інструкцією заводу-виготовлювача.

4.7.43. Система обладнання для підмиву паль випробовується тиском, який перевищує робочий в 1,5 рази.

4.7.44. Граничні для копра маса молота і довжина позначаються незмивною фарбою на його фермі чи рамі. На копрі встановлюється обмежувач висоти підіймання молоту і вантажозахоплювального пристрою.

4.7.45. Огляд, змазування, чищення і ремонт палебійного і бурового устаткування проводиться після закріплення його в нижній частині стріли копра або встановлення в безпечному місці та вимкнення двигуна.

4.7.46. Насосно-домкратні установки повинні відповідати таким вимогам:

– магістраль подачі масла повинна бути герметичною. Гідравлічна система забезпечується автоматичними клапанами;

– насосно-домкратна установка забезпечується тарувальними манометрами – один на насосі, другий на маслопроводі в місці підключення його до домкрату (у разі розташування насосної станції безпосередньо біля домкрату дозволяється цей манометр не ставити).

4.7.47. Гідравлічні домкрати, шланги, штуцери та інші гідравлічні устаткування перед пуском в роботу, а також після ремонту і не менше одного разу на рік в процесі експлуатації піддаються випробуванню тиском, який перевищує на 10% найбільший робочий тиск.

4.7.48. Не допускається проводити огляди, ремонт, чищення, обтирання і змазування рухомих частин гідродомкрату і насосної станції під час роботи механізмів.

4.7.49. Манометри, встановлені в гідравлічній системі натягувальних пристроїв, звіряються за допомогою контрольного манометра (клас 0,2). Позачергові повірки манометрів проводяться після обриву арматури під час натягування, у разі різкого порушення герметичності гідросистеми, механічних пошкоджень манометрів і т. ін. Ціна поділки манометра повинна відповідати зусиллю, яке становить не більше 5% натягувального зусилля.

4.7.50. Гідравлічна система насосної установки забезпечується справним запобіжним клапаном, відрегульованим на тиск, який перевищує на 10–15% максимальний, необхідний для натягування чи запресовування високоміцної арматури за проектом.

Насосні установки, що використовуються для натягування високоміцної арматури гідравлічними домкратами подвійної (потрійної) дії, повинні мати повноповоротні підіймальні будови з вильотом стріли і висотою підіймання, які забезпечують правильне підвішування, установку і надійне утримання домкрата в робочому положенні в процесі роботи.

4.7.51 Насосна установка розташовується збоку від напруженої конструкції. Проти глухих анкерів установлюються щити.

4.7.52. Вантажопідіймальні блоки повинні мати заводське клеймо, на якому вказується їх вантажопідіймальність. У разі відсутності клейма блоки випробовуються. Технічний огляд блоків проводиться кожний рік.

4.7.53. Випробування блоків проводиться на спеціальних стендах навантаженням, яке перевищує на 25% їх вантажопідіймальність.

4.7.54. Під час роботи домкрата проводиться контроль за показниками манометра і щільністю з’єднання трубок і шлангів.

4.7.55. Домкрати страхуються стопорними гайками, а в разі їх відсутності – запобіжними напівкільцями або підклинюються страхувальними клітками.

4.7.56. Звільнення домкратів з-під піднятого вантажу і їх перестановка допускаються після закріплення вантажу в піднятому положенні чи укладання його на стійку кліть.

Залишати піднятий вантаж на домкратах на час перерви в роботі не допускається.

4.7.57. Гідравлічні домкрати з використанням їх 2 і більше в одному вузлі прогінної будови чи іншій конструкції (вантажу) в разі одночасної роботи об’єднуються в батарею.

4.7.58. Випробування домкратів під час їх технічного огляду проводиться згідно з інструкцією щодо експлуатації на статичне навантаження, яке перевищує граничну паспортну вантажопідіймальність на 10%. Домкрат знаходиться під цим навантаженням протягом 10 хв з висунутим гвинтом (рейкою, штоком) в крайнє верхнє положення.

4.8. Спеціальні допоміжні споруди та улаштування, їх монтаж і демонтаж

4.8.1. Виготовлення, монтаж і демонтаж спеціальних допоміжних споруд і улаштувань (риштувань, допоміжних опор, перекатних пірсів, огороджувальних улаштувань, плавучих опор та т. ін.) проводиться згідно з робочою документацією.

Монтаж і демонтаж спеціальних допоміжних споруд та улаштувань (далі – допоміжні споруди) проводиться механізованим способом. В робочій документації зазначаються послідовність і безпечний спосіб проведення цих робіт.

4.8.2. Елементи конструкцій допоміжних споруд не повинні мати гострих кутів, кромок і поверхневих нерівностей, які становлять джерело небезпеки, якщо їх наявність не визначається функціональним призначенням цих споруд та улаштувань.

4.8.3. Прикріплення допоміжних споруд до будь-яких конструкцій або споруд, закріплення до постійної або тимчасової конструкції блоків для підіймання вантажів проводиться після перевірки конструкцій розрахунком і затвердженням способу проведення робіт.

4.8.4. Елементи допоміжних споруд, які розташовані у проїздах і в місцях підіймання вантажів, захищаються від можливих ударів і зсувів.

4.8.5. Не дозволяється укладати робочі настили на випадкові неперевірені опори.

4.8.6. Настили риштувань, трапи і сходи стрем’янок очищаються від будівельного сміття, а в зимовий час від снігу і полою і посипаються піском, золою або шлаком.

4.8.7. Підіймання людей на засоби підмащування (за винятком підвісних) і спускання з них дозволяється тільки по сходах. Прохід до сходів повинен бути вільним. Отвір у настилі засобів підмащування для виходу зі сходів загороджується з трьох боків.

4.8.8. Кріплення риштувань і площадок з використанням тільки хомутів (що працюють на тертя) без страхувальних пристроїв (тяг, упорів, т. ін.) не дозволяється.

4.8.9. Установлення і закріплення гаків, хомутів і пальців підвісних засобів підмащування на елементах конструкцій, що монтуються в горизонтальному положенні, проводиться до їх підіймання згідно з ПВР.

4.8.10. Підвісні інвентарні засоби підмащування підвішуються на відстані не більше 100 мм від конструкцій, що монтуються.

4.8.11. Лебідки для підіймання підвісних засобів підмащування повинні задовольняти вимогам ДНАОП 0.00-1.03-93.

4.8.12. Не дозволяється улаштовувати переходи між висячими люльками.

4.8.13. Підвісні риштування на пальцях прикріпляються за допомогою зв’язків до стійких частин споруди, яка будується.

4.8.14. Підвісні засоби підмащування по поясах і вузлах прогінних будов улаштовуються під наглядом відповідального керівника робіт.

4.8.15. Блоки для установки підвісних засобів підмащування застосовуються з пристосуванням проти зісковзування з них тросів.

4.8.16. Лебідки для підіймання і опускання підвісних засобів підмащування згідно з ГОСТ 24258-88 установлюються на засобах підмащування.

Під час роботи на прогінних будовах в умовах залізничної мережі, що експлуатується, підвісні засоби підмащування розташовуються за межею габариту приближення будов.

4.8.17. Під час підіймання та опускання підвісних засобів підмащування троси не повинні торкатися елементів інших конструкцій.

4.8.18. Підвісні риштування після їх монтажу допускаються до експлуатації після випробування протягом 1 год. статичним навантаженням, яке перевищує нормативне на 20%.

Підіймальні підмостки випробовуються на динамічне навантаження, яке перевищує нормативне на 10%.

Результати випробувань підвісних риштувань відображаються в акті їх прийняття.

4.8.19. Засоби підмащування, які розташовані над водою або вище 1,3 м від рівня землі, трапи і сходи (крім переносних) огороджуються згідно з ГОСТ 12.4.059-89 і ГОСТ 24258-88.

Стояки дерев’яних перил повинні мати підкоси, прикріплені нижнім кінцем до поперечок. Перила повинні витримувати горизонтальне зосереджене навантаження 70 кг. Елементи перил закріпляються до стояків з внутрішнього боку.

Поручні дерев’яних перил повинні бути простругані. Металеві поручні перил повинні мати в стиках зазор не більше 2 мм.

Стикові накладки металевих поручнів прикріплюються болтами до вертикальних полиць кутиків поручнів (головки болтів направляються у внутрішній бік).

4.8.20. Зазори між настилом засобів підмащування і зводжуваною (монтованою) спорудою розміром більше 50 мм закриваються.

4.8.21. Відстань між ярусами риштувань визначається характером виконуваної з цих риштувань роботи.

4.8.22. Навантаження на настили засобів підмащування не повинні перевищувати встановлених у робочій документації. Не допускається передача на засоби підмащування маси елементів, що монтуються.

На засобах підмащування дозволяється знаходитися особам, які виконують роботу, і технічним керівникам.

4.8.23. На підвісних засобах підмащування прорізи для приймання матеріалів огороджуються згідно з вимогами п.4.8.19.

4.8.24. Оголовки постійних і тимчасових опор по периметру обладнуються робочими площадками шириною не менше 0,8 м з перильним огородженням згідно з вимогами ГОСТ 24258-88. Опори обладнуються сходами.

4.8.25. Плавучі опори обладнуються робочими площадками з перилами і драбинами, які улаштовуються згідно з пп. 4.8.10, 4.8.19, і забезпечуються рятувальними засобами згідно з підрозділом 5.6 цих Правил.

4.8.26. Допоміжні споруди і улаштування приймаються в експлуатацію комісійно (за актом) до їх технологічного навантаження. Нагляд за їх технічним станом здійснюють спеціалісти мостобудівного підрозділу.

4.8.27. Стаціонарні або пересувні риштування, оглядові пристосування, улаштування, які призначені для експлуатації споруди, випробовуються навантаженням, яке перевищує проектне на 20%.

4.8.28. На робочих містиках для пропуску і роботи транспортних засобів, будівельних і вантажопідіймальних машин улаштовуються тротуари з перильним огородженням.

4.8.29. Трапи для проходу працівників виготовляються з щільно збитих щитів завширшки не менше 1,5 м. Ухил трапів не повинен перевищувати 1:3. Трапи закріплюються на опорах і огороджуються.

4.8.30. Переносні драбини застосовуються для одноразового використання на даному місці, установлюються з ухилом не менше 4:1.

Загальна довжина (висота) переносної драбини повинна забезпечувати можливість працівнику виконувати роботу стоячи на щаблині, яка знаходиться на відстані не менше 1 м від верхнього кінця драбини.

Переносні драбини довжиною понад 5 м застосовуються в металевому виконанні. Переносні драбини закріплюються за конструкції.

4.8.31. Ширина переносних драбин повинна бути не менше 1/10 їх довжини, але не менше 400 мм.

4.8.32. Зрощування тятив окремих ланок дерев’яних переносних драбин не допускається.

4.8.33. Не допускається застосовувати дерев’яні драбини, які збиті на цвяхах, без врізки щаблин в тятиви і без скріплення останніх стяжними болтами.

В усіх випадках застосування дерев’яних і металевих драбин відстані між щаблинами повинні бути однаковими.

Дерев’яні і металеві драбини випробовуються згідно зі СНиП III-4-80*.

4.8.34. Переносні драбини і стрем’янки забезпечуються пристроями, які запобігають зсуву і перекиданню, розсувні драбини-стрем’янки – пристроями, які виключають можливість їх самовільного розсунення.

4.8.35. Переносні приставні драбини і стрем’янки, які встановлені в місцях руху транспортних засобів або людей, огороджуються або під час роботи на них знаходяться під наглядом.

4.8.36. Демонтаж допоміжних споруд і улаштувань проводиться відповідно до ПВР.

Не допускається розбирання конструкцій одночасно в двох і більше ярусах.

4.8.37. Демонтовані елементи укладаються в стійкому положенні.

4.8.38. Під час демонтажу допоміжних споруд і улаштувань на висоті більше 1,3 м від суцільного настилу працівники користуються запобіжними поясами, закріпленими до елементів, указаних виконавцем робіт.

4.8.39. не допускається захаращувати і перевантажувати робочі настили матеріалами від розбирання.

4.8.40. Демонтовані елементи опускаються за допомогою кранів або лебідок. Скидання елементів не допускається.

4.8.41. Опускання конструкцій, що демонтуються, та їх окремих елементів проводиться за сигналом спеціально призначеної особи. Не допускається знаходження і прохід людей поблизу конструкцій, що демонтуються, та під ними. Небезпечна зона демонтажу, яка визначається відповідно до п. 4.1.1, огороджується.

5. БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНІ РОБОТИ

5.1. Роботи бетонні, арматурні, опалубні. Спорудження монолітних конструкцій

5.1.1. Під час виконання бетонних і залізобетонних робіт передбачаються заходи, які забезпечують безпеку виробничого процесу і запобігають можливому впливу небезпечних і шкідливих виробничих факторів на працівників згідно з ГОСТ 12.0.003-74*. Указані роботи виконуються згідно з вимогами СНиП III-4-80*, СНиП 3.03.01-87, СНиП 3.06.04-91 і цих Правил.

5.1.2. Приготування бетонної суміші проводиться у механізованих установках.

5.1.3. Повітря в закритих приміщеннях, в яких проводяться дроблення, розмелювання та роботи з цементом і пилоподібними домішками, повинно відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88.

5.1.4. Транспортні засоби (конвеєри, елеватори і та ін.) для перемішування цементу мають відповідати вимогам ГОСТ 12.2.022-80*.

5.1.5. Чищення барабанів і ємностей змішувальних машин під час роботи дозволяється після зупинення машин. Для машин з електроприводом передбачаються заходи, які перешкоджають подаванню напруги на електроприводи під час чищення.