3.20. Промивальник-пропарювач і слюсар під час виявлення обриву проводів або інших елементів контактної мережі або знаходження на них сторонніх предметів, зобов 'язані негайно повідомити про це через керівника робіт або оператора черговому по станції, обгородити це місце і до прибуття бригади монтерів контактної мережі слідкувати за тим, щоб ніхто не наближався до обірваних проводів на відстань менше 10 м. Якщо обірвані проводи або інші елементи контактної мережі виходять за межі габариту наближення будов, це місце необхідно обгородити сигналами зупинки (як місце перешкоди).
3.21. Промивальнику-пропарювачу і слюсарю не дозволяється:
- торкатися до електрообладнання, арматури освітлення, неізольованих проводів, а також проводів контактної мережі або накинутих на них відрізків дроту, вірьовки, тросів і інших предметів, а також обірваних проводів контактної мережі незалежно від того, торкаються вони землі або заземлених конструкцій чи ні;
- відкривати дверцята електрошаф і наступати на електропроводи.
3.22. До огляду і заправки зливних клапанів цистерн на залізничних коліях станції, що прилягають до ППС можна приступати тільки після отримання дозволу оператора, який він повинен дати по двобічному парковому зв'язку після ввімкнення системи централізованого обгородження состава або отримання інформації про обгородження состава переносними сигналами.
3.23. Під час заправки клапанів необхідно використовувати тільки акумуляторні ліхтарі і іскронеутворюючий інструмент.
3.24. Вилучені із котлів цистерн механізованим способом залишки нафтопродуктів необхідно збирати в спеціальні резервуари. Вилучені самопливом через зливний прилад цистерни залишки нафтопродуктів, а також промивальні води слід направляти в стічні лотки і очисні споруди.
3.25. Під час підготовки цистерн із-під етильованого бензину промивальник-пропарювач і слюсар зобов'язані:
- вилучити залишки етильованого бензину, конденсату і промивальної води вакуумною установкою в спеціально призначені для цього резервуари. Не дозволяється вилучати відрами із цистерн етильований бензин, конденсат і промивальну воду;
- під час діставання шлангів із цистерн і резервуарів, які призначенні для етильованого бензину, необхідно слідкувати, щоб бензин, який стікає із шлангів, не виливався на поверхню цистерн і резервуарів. Під шланги, які виймаються, слід підставляти ємкості з кришками, які відкидаються, із яких зібраний бензин повинен негайно виливатися в резервуар;
- не допускати використання для інших цілей інвентаря і обладнання (насоси, шланги, відра, інструмент), які призначені для роботи з етильованим бензином.
3.26. Для запобігання іскроутворення під час відкривання і закривання кришки ковпака цистерни не можна ударяти по запірним пристроям стальним інструментом або кидати кришку на ковпак цистерни.
3.27. Перед оглядом і очищенням вагонів-бункерів необхідно впевнитися у тому, що бункери закріплені запірними гаками в транспортному положенні.
3.28. Підніматися на бункер і спускатися в нього дозволяється тільки по драбині. Перед переходом з одного бункера на інший слід впевнитися у справності і міцності кріплення кришки до бункера і запірних механізмів.
Якщо відсутня кришка із бункера на бункер слід переходити по місткам. Не дозволяється ходити по краю бункера і переплигувати з одного бункера на другий.
3.29. Перед пусканням пари в парову рубашку необхідно впевнитися в міцності кріплення паропровідного рукава до бункера. Від'єднання рукава дозволяється тільки після закриття крана паропровідної магістралі.
3.30. Спускатися в бункер для ремонту можна тільки після:
- вилучення із нього нафтобітуму шляхом підігріву і зливу;
- встановлення букера в транспортне положення і закріплення його запірними гаками.
3.31. Промивальнику-пропарювачу не дозволяється спускатися в котел цистерни у випадках, якщо:
- цистерна з-під етильованого бензину не пройшла пропарювання і вентиляцію;
- в цистерні знаходиться залишок невизначеного вантажу;
- в цистерні знаходиться будь-який вантаж глибиною більше 10 см;
- відсутня драбина;
- відсутній необхідній спецодяг, спецвзуття або інші засоби індивідуального захисту;
- відсутній ліхтар у вибухобезпечному виконанні.
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.
4.1. Закінчивши обробку цистерн, промивальник-пропарювач і слюсар повинні:
- привести в порядок свою дільницю естакади;
- перекрити вентилі пари, повітря, гарячої і холодної води;
- покласти водяні і повітряні шланги вздовж естакади;
- очистити від нафтопродуктів і скласти інструмент, інвентар і пристрої в спеціально призначені для них місця або комори;
- зібрати використані обтиральні матеріали в металеві ящики із кришками, які щільно закриваються і винести їх в спеціально відведені місця;
- закрити люки цистерн;
- нанести на цистерни трафарет "Дегазовано";
- підняти перехідні містки.
4.2. Промивальник-пропарювач і слюсар повинні зняти ЗІЗ і помістити їх в гардеробні або спеціальне приміщення для зберігання і очищення ЗІЗ і інвентарю.
4.3. Забруднений і несправний спецодяг промивальник-пропарювач і слюсар повинні здати на прання, хімчистку або ремонт.
4.4. Для очищення шкіри від виробничих забруднень після закінчення робочого дня необхідно застосовувати захисно-відмивальні пасти і мазі, які поєднують якості захисних і змивальних засобів.
Для підтримання шкіри в доброму стані після роботи слід використовувати різні індиферентні мазі і креми (борний вазелін, ланолиновий крем і інші).
Не допускається застосування гасу або інших токсичних нафтопродуктів для очищення шкіри і 313.
4.5. Після роботи або у випадках забруднення частин тіла або змочення одягу нафтопродуктами промивальник-пропарювач і слюсар повинні прийняти душ з теплою водою і милом і змити запобіжну пасту, у випадках же забруднення тільки рук обов 'язково мити їх водою з милом.
4.6. Про всі несправності і недоліки, які помічені під час роботи, і про прийняті заходи по їх усуненню промивальник-пропарювач і слюсар повинні повідомити майстра або бригадира.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
5.1. Під час обробки цистерн можуть виникнути наступні аварійні ситуації:
- розлив нафтопродуктів;
- загоряння, яке може призвести до пожежі або вибуху;
- необхідність термінового діставання робочого із котла цистерни.
5.2. Під час виникнення аварійної ситуації промивальник-пропарювач і слюсар зобов'язані припинити роботу, негайно подати сигнал тривоги за допомогою встановлених засобів попереджувальної сигналізації і повідомити про випадок в медпункт, пожежну охорону і керівництву ППС.
5.3. Подавши відповідний даному випадку звуковий сигнал, який вказаний в таблиці, що висить на місці влаштування сигналізації, працівник, який виявив порушення, зобов'язаний негайно вжити заходи до попередження нещасних випадків або усунення аварійної ситуації, яка виникла.
5.4. Під час розливання нафтопродуктів або загорянні необхідно діяти у відповідності із затвердженим на підприємстві планом ліквідації аварій.
5.5. Забруднені етильованим бензином залізничні колії і площадки із твердим покриттям необхідно обеззаражувати кашкою хлорного вапна або гасом.
5.6. Працівники, які знаходяться поблизу, по сигналу тривоги зобов'язані негайно прибути до місця пригоди і прийняти участь в діставанні потерпілого із котла цистерни і наданню йому першої долікарняної допомоги.
Опускання одного або двох промивальників-пропарювачів всередину котла для діставання потерпілого допускається тільки в засобах захисту органів дихання, відповідному спецодязі і запобіжному поясі з вірьовкою.
5.7. Будь-яке погіршення самопочуття під час роботи з нафтопродуктами розцінюється як можлива ознака отруєння. Тому при ознаках можливого отруєння перша допомога повинна надаватися в виробничих умовах негайно до прибуття лікаря або відправки потерпілого в лікувальний заклад.
5.8. Перша допомога потерпілому має на меті найшвидше виведення або винесення із зони отруєння, діставання його із котла цистерни на свіже повітря.
5.9. Робітник, який дістає потерпілого, повинен обов'язково надіти на себе добре підігнану маску із шлангом, мати на собі пояс і міцну, достатньої довжини рятувальну вірьовку. Шланг повинен бути з'єднаний із повітродувкою.
5.10. Спустившись в котел цистерни, рятуючий повинен підійти ззаду до потерпілого, обхопити його вище ліктів, швидко піднести до горловини і допомогти подальшому діставанню із котла головою вверх із опущеними вниз руками "по швам".
5.11. Надаючий допомогу повинен завжди пам'ятати про те, що отруєні нерідко знаходяться в стані неосудності, а отруєні парами бензину, ефіру, спирту, бензолу - в стані "буйної" неосудності. Внаслідок цього вони можуть чинити рятуючим опір, інколи упертий, аж до нанесення ударів і укусів. Тому рятуючий повинен діяти рішуче, дотримуючись заходів обережності (підійти до отруєного непомітно ззаду, схопити його і сильно притиснути до себе). Руки отруєного потрібно притиснути до його тулуба, щоб він не зміг чинити опір.
5.12. Після діставання із котла цистерни маска і пояс із потерпілого негайно знімаються.
5.13. У випадку зупинки дихання ще до прибуття медичного персоналу необхідно негайно приступити до проведення штучного дихання.
5.14. Під час упертого кашлю дають молоко з содою, ставлять на груди гірчичники. Під час зупинки серця (дуже серйозному симптомі отруєння) необхідно негайно прийняти заходи по відновленню його діяльності, приступивши до проведення непрямого масажу серця.
5.15. У випадку попадання отрутних речовин на шкіряний покрів, їх слід негайно змити струменем води, лужними розчинами або 5-10% розчином нашатирного спирту, або, не розмазуючи, зняти речовину куском якої-небудь тканини з наступною промивкою забрудненої отруйною речовиною дільниці шкіри.
5.16. Під час кровотеч шкіри рекомендується прикладати тампони, які змочені перекисом водню. Під час носових кровотеч необхідно посадити або
покласти потерпілого, відхилити назад голову, прикладати холодні компреси на перенісся і потилицю, в ніс - тампони, зволожені перекисом водню.
5.17. Якщо було попадання отруйних речовин в шлунково-кишечний тракт, необхідно штучно викликати блювання. Для цього потерпілому дають випити декілька склянок теплої води або слабо-рожевого розчину марганцевокислого калію (1:5000; 1:10000) і подразненням задньої стінки гортані (пальцем) викликати блювоту. Повторити цю процедуру слід 2-3 рази. Потім дати випити 0,5 склянки води з 2-3 столовими ложками активованого вугілля і прийняти сильне проносне (20 г гіркої солі на 0,5 склянки води).
У випадках відчуття болі в животі рекомендуються таблетки бесалола.