3.13. Не допускається перебування людей на елементах конструкцій під час їх підйому чи переміщення.

3.14. Подавати елементи до місця монтажу слід з зовнішнього боку.

3.15. Під час перерви у роботі не допускається залишати підняті елементи конструкцій у висячому положенні.

3.16. Розчалювання для тимчасового закріплення конструкцій, що монтуються, повинні бути прикріплені до надійних опор (фундаментів, якорів тощо). Кількість розчалювань, їх матеріали і перетин, способи натягу і місця закріплення повинні встановлюватися ППР. Розчалювання повинні бути розташовані за межами габаритів руху транспорту і будівельних машин. Розчалювання не повинні торкатися гострих кутів інших конструкцій.

3.17. Переносити вантаж над людьми, а також знаходитися в зоні роботи крана людям, що не мають прямого відношення до цього, забороняється.

3.18. Не допускається перебування людей під конструкціями, що монтуються, до встановлення їх у проектне положення і закріплення.

3.19. Під час проведення монтажних робіт не допускається використовувати для закріплення технологічного і монтажного оснащення устаткування і трубопроводи, а також технологічні і будівельні конструкції без узгодження з особами, відповідальними за правильну їх експлуатацію.

3.20. Монтаж конструкцій кожного наступного ярусу (ділянки) будинку чи споруди слід виконувати тільки після надійного закріплення всіх елементів попереднього ярусу (ділянки) відповідно до проекту.

3.21. Монтаж і зварювання плит перекриття слід виконувати: першу - по ходу монтажу з риштування, наступні - із сусідніх, раніше встановлених плит із застосуванням запобіжного пояса.

3.22. Під час переміщення конструкцій монтажник повинен знаходитися поза контуром установлюваної конструкції з боку, протилежного напрямку подачі її краном.

3.23. У процесі монтажу конструкцій будинків чи споруд монтажники повинні знаходитися на раніше встановлених і надійно закріплених конструкціях чи засобах підмащування.

3.24. Монтаж сходових маршів і площадок будинків (споруд) повинен здійснюватися одночасно з монтажем конструкцій будинку. На змонтованих сходових маршах слід негайно встановлювати огородження.

3.25. Розчин під встановлюваний елемент повинен розстелятися до подачі елемента на його місце встановлення.

3.26. Під час виконання монтажних робіт забороняється:

- знімати стропи з встановлюваного елемента до закріплення його за проектом;

- переміщати вантаж над людьми і приміщеннями, у яких працюють люди;

- піднімати вантаж, засипаний землею, примерзлий, закладений іншими предметами;

- піднімати елементи і конструкції, маса яких невідома;

- застосовувати немарковану і ушкоджену тару;

- знімати тимчасове кріплення до постійного закріплення конструкції за проектом;

- перехід монтажників по встановлених елементах і конструкціях, що не мають огороджень, і перебування на них;

- складувати на змонтовані перекриття будівельних конструкцій і матеріалів;

- складувати на краю котловану чи траншеї ближче від брівки природного укосу (границі призми обвалення);

- допускати перекручування, вузли, петлеподібні заломи сталевих канатів при стропуванні вантажів.

3.27. Розстроповування ящика з розчином слід проводити тільки переконавшись, що він надійно встановлений на перекритті. Порожні ящики необхідно опускати вантажопідйомними механізмами.

3.28. Закріплення карабіна запобіжного пояса повинно здійснюватися до індивідуального страхувального пристосування, що закріплюється до монтажних петель плит перекриттів у місцях, вказаних майстром чи виконробом.

3.29. Вхід і вихід на робочі місця необхідно здійснювати при непрацюючому крані.

3.30. Не допускається виконувати монтажні роботи на висоті у відкритих місцях при швидкості вітру 15 м/с і більше, при ожеледі, грозі або тумані, що виключає видимість у межах фронту робіт. Роботи з переміщення і встановлення вертикальних панелей і подібних їм конструкцій з великою парусністю слід припиняти при швидкості вітру 10 м/с і більше.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Упорядкувати робоче місце, видалити сторонні предмети з проходів.

4.2. Застосовуваний ручний інструмент, пристосування очистити і забрати в призначене для них місце.

4.3. Перевірити, щоб усі змонтовані елементи були постійно чи тимчасово надійно закріплені.

4.4. Очистити спецодяг, спецвзуття і засоби індивідуального захисту від забруднень.

4.5. Повідомити майстра чи виконроба про всі несправності в оснащенні, пристосуваннях і інструменті.

4.6. Запобіжний пояс здати в комору, а чистий спецодяг і спецвзуття забрати в індивідуальну шафу. Відключити електроенергію, залишити побутове приміщення і закрити його на замок.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виникненні на об'єктах небезпечних умов необхідно вивести з небезпечної зони людей і повідомити керівника робіт.

5.2. При нещасних випадках і аваріях необхідно сповістити про це майстра чи іншого безпосереднього керівника робіт, що організовує подання допомоги потерпілим і приймає рішення про подальші дії працюючих і можливості провадження робіт.

При виникненні пожежі на будівельному майданчику необхідно негайно викликати пожежну охорону по телефону "01" і організувати його ліквідацію первинними засобами пожежегасіння.

5.3. Перш, ніж приступити до гасіння пожежі, необхідно відключити лінію електропостачання, тому що, застосовуючи хімічні вогнегасники або воду, можна потрапити під дію електричного струму.

5.4. Монтажнику забороняється здійснювати ремонт освітлення, електропроводки, підключення струмоприймачів (електрифікованого інструмента, приладів, електричних машин тощо). Ці роботи повинен виконувати фахівець (електрик).

5.5. Заходи, що виконуються при вітрі від 12 м/сек і більше, у тому числі при шквалах, смерчах:

- надійно закріпити нестійкі конструкції на монтажному обрії споруджуваних будинків;

- видалити з монтажного обрію споруджуваних будинків вільну від будівельних матеріалів тару, легкі матеріали та матеріали, що мають велику парусність;

- припинити роботи на монтажному обрії споруджуваних будинків;

- припинити роботу кранів;

- знеструмити повітряну електролінію будівельного майданчика.

5.6. Заходи, які виконуються при сильному дощі, грозі, тумані:

- роботу баштових кранів та інших механізмів, що знаходяться поза будинками, необхідно призупинити;

- не допускається виконувати монтажні роботи на висоті і у відкритих місцях;

- водовідвідні канави на будівельному майданчику повинні бути очищені, необхідно вжити заходів з влаштування водозахисних валів із ґрунту біля котлованів, входу і віконних прорізів підпілля.

5.7. Якщо є потерпілі, необхідно їм надати першу медичну допомогу, а при необхідності викликати “швидку медичну допомогу”.

5.8. Надання першої медичної допомоги.

5.8.1. Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.

При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення - відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.

За відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати “швидку медичну допомогу”.

5.8.2. Перша допомога при пораненні.

Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев'язочний матеріал, що міститься у ньому, на рану і зав'язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку тощо. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька крапель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

5.8.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару по голові, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку зі льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку. При підозрі перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5.8.4. Надання першої допомоги при опіках кислотами і лугами.

При попаданні кислоти або лугу на шкіру ушкоджені ділянки необхідно ретельно промити цівкою води на протязі 15-20 хвилин, після цього пошкоджену кислотою поверхню обмити 5%-ним розчином питної соди, а обпечену лугом - 3%-ним розчином борної кислоти або розчином оцтової кислоти.

При попаданні на слизову оболонку очей кислоти або лугу необхідно очі ретельно промити цівкою води протягом 15-20 хвилин, після цього промити 2%-ним розчином питної соди, а при ураженні очей лугом - 2%-ним розчином борної кислоти.

При опіках порожнини рота лугом необхідно полоскати 3%-ним розчином оцтової кислоти або 3%-ним розчином борної кислоти, при опіках кислотою - 5%-ним розчином питної соди.

При попаданні кислоти в дихальні шляхи необхідно дихати розпиленим за допомогою пульверизатора 10%-ним розчином питної соди, при попаданні лугу - розпиленим 3%-ним розчином оцтової кислоти.

5.8.5. Надання першої допомоги при теплових опіках.

При опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які утворюються, та перев'язувати опіки бинтом.

При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.

При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.

При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов'язкою та викликають лікаря.

5.8.6. Перша допомога при кровотечі.

Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:

- підняти поранену кінцівку вверх;

- кровоточиву рану закрити перев'язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі 4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то, не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);

- при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, за допомогою згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

5.9. Виконувати вказівки керівника робіт по ліквідації аварійної ситуації.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)