2.20. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час заготівлі сіна

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.20.1

Наїзди трамбувальним трактором

У стороні від маршрутів руху транспорту позначаються віхами або прапорцями місця для відпочинку, куріння і приймання їжі. Відпочивати в місцях руху тракторів, транспортних засобів і на силосній масі не можна навіть під час перерви в роботі.

Огляньте трактор, перевірте справність гальм, механізмів управління, сигналізації, дзеркала заднього огляду.

При роботі трамбувального трактора підсобному робітникові забороняється знаходитись на шляху його руху та підходити збоку ближче . При закладанні маси постійно слідкуйте за місцем знаходження і діями допоміжних робітників і будьте готові у будь-яку мить зупинити трактор.

У бурті або у траншеї дозволяється працювати тільки одному трактористу і не більше як двом допоміжним робітникам.

2.20.2

Перекидання транспортних засобів та трамбувального трактора

Перевірте біля силосних траншей наявність і справність запобіжних упорів для обмеження під’їзду до траншеї саморозвантажувальних транспортних засобів.

Упори повинні бути розташовані збоку розвантаження на відстані від краю траншеї і мати висоту не менше як 0,3м.

Двері кабіни трактора повинні бути відкритими й закріпленими.

Не залишайте трактор на силосній масі, бурті або кургані після роботи і під час перерви.

Перевірте наявність та справність кутоміра.

Силосну або сінажну масу трамбуйте тільки гусеничними тракторами загального призначення. Слідкуйте, щоб кут нахилу трактора при в’їзді у траншею й виїзді з неї, а також кут підйому на бурт і спуску з нього був не більше 20о.

Під час руху по силосній масі допускається короткочасний нахил трактора на підйом 26 о, а при спуску переднім ходом – 22о.

Слідкуйте, щоб не було одночасного крену трактора у поздовжньому і поперечному напрямках. На силосній масі уникайте крутих поворотів.

При стягуванні й трамбуванні маси рух здійснюйте тільки на І або ІІ передачі, рух по схилу здійснюйте тільки з включеною передачею.

Наїжджайте на виступаючі скупчення свіжої маси тільки двома гусеницями.

Під час розрівнювання та ущільнення маси слідкуйте, щоб відстань від гусениці трамбувального трактора до краю бурта була не менше як .

2.20.3

Наїзди транспортним засобом під час стягування зеленої маси.

Огляньте трактор, перевірте справність гальм, механізмів управління, сигналізації, дзеркала заднього огляду.

Огляньте шляхи під’їзду до розвантажувальної площадки та маневрування транспортних засобів. Вони повинні бути очищені й сплановані.

Швидкість руху транспортних засобів на розвантажувальній площадці не повинна перевищувати .

Установку транспортних засобів під розвантаження проводьте тільки в місцях, вказаних трактористом або допоміжними робітниками.

Зчеплення й розчеплення тросових пристроїв із трактором проводьте після повної зупинки трактора і тільки за сигналом тракториста, знаходячись при цьому з правого боку відносно положення тракториста.

В момент стягування зеленої маси знаходьтеся збоку транспортних засобів, але не ближче від його бортів.

Не знаходьтеся під час стягування зеленої маси на шляху трактора.

При стягуванні зеленої маси з транспортних засобів слідкуйте, щоб трактор рухався прямолінійно, а також слідкуйте за місцем знаходження й діями допоміжних робітників і будьте готові у будь-яку мить зупинити трактор.

При стягуванні зеленої маси рух здійснюйте тільки на І або ІІ передачі.

Не знаходьтеся у кузові транспортного засобу під час розвантаження зеленої маси.

2.20.4

Травмування робочим інвентарем та пристроями

Перевірте наявність і справність стягувальних пристроїв: сітки, брусів із тросами, обв’язувального троса з кільцями.

Перевірте, щоб кінці тросів, кільця й гаки на довжину були обшиті міцним брезентом і пофарбовані у жовтий колір.

Переконайтесь, що конструкція тросового пристрою відповідає транспортному засобу.

Стягувальні пристрої повинні забезпечувати стягування зеленої маси з машин та причепів за один прийом. При застосуванні обв’язувального троса з кільцями кінці його повинні досягати тягового гака трактора на відстані 3–4 м від заднього борту кузова транспортного засобу.

Розміщуйте кінці тросів стягувального пристрою у задній стінці кузова і без перекосу зведіть їх докупи.

Не кріпіть троси до стягуючих пристроїв за допомогою штирів або перехідних пристроїв, які не мають фіксаторів робочого положення (головок, шплінтів).

3. Вимоги безпеки після закінчення роботи

3.1. Перед тим, як зійти з трактора, загальмуйте його, важіль коробки передач поставте в нейтральне положення, заглушіть двигун і вимкніть акумулятор.

3.2. Ретельно огляньте робоче місце, приберіть промаслений обтиральний матеріал та інші предмети, які не входять до комплекту агрегату.

3.3. Очистіть трактор, а також агрегатовану машину для хімічного захисту рослин (внесення пестицидів, агрохімікатів) від бруду, по можливості помийте.

3.4. Вимийте руки, за змогою прийміть душ.

3.5. Повідомте керівника виробничого підрозділу про виявлені недоліки в організації безпечної роботи.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. Пожежа

У разі пожежі зупиніть агрегат чи відведіть його у безпечне місце за умови, що такі дії не загрожують вашому життю. Викличте допомогу.

При загорянні двигуна трактора негайно заглушіть його (перекрийте подачу палива). Полум’я гасіть вуглекислотним вогнегасником або підручними матеріалами (піском чи землею), накрийте брезентом, кошмою, мішковиною. Слідкуйте і вживайте заходів, щоб вогонь не потрапив на паливний бак.

Якщо ви переконались у відсутності допомоги і можливості самому справитись із розвитком пожежі, відійдіть від агрегату на відстань не менше і прослідкуйте, щоб до вогнища не наближались сторонні особи.

4.2. Електронебезпека

У випадку торкання агрегату до оголеного проводу ліній електропередачі (намотування проводу на колеса, зачеплення штангами тощо) терміново зупиніть трактор. Не залишаючи робочого місця, доступними сигналами приверніть увагу людей, щоб вони повідомили про подію керівництво підвідомчих електричних мереж для вжиття термінових заходів.

До прибуття аварійної служби не намагайтесь самостійними діями усунути несправність.

У разі виникнення небезпеки перебування в кабіні (пожежа внаслідок електричного розряду тощо), необхідно терміново залишити кабіну трактора. При цьому не допускайте одночасного торкання вашого тіла до машини й землі. Стрибайте на землю на зімкнуті ноги, не тримаючись за трактор. Віддаляйтесь від трактора стрибками (ноги при цьому разом), щоб не потрапити під крокову напругу.

Повідомте керівника робіт про випадок.

4.3. Вимушена зупинка на нерегульованому

залізничному переїзді

По можливості терміново повідомте залізничників і вжийте заходів до звільнення переїзду: буксирування попутними транспортними засобами, використання стартеру для пересування на короткі відстані тощо.

Крім того, якщо є можливість, направте двох осіб уздовж колії в обидва боки на назустріч поїздам, пояснивши їм, як подавати сигнали для зупинки поїзда. У разі відсутності такої можливості, при появі поїзда, йдіть йому назустріч і подавайте сигнал зупинки коловими рухами руки із шматком червоної тканини (уночі – факелом, ліхтарем).

4.4. Травмування людей

Якщо внаслідок нещасного випадку постраждали люди, надайте їм першу долікарську допомогу, організуйте (при потребі) транспортування потерпілих до лікарні.

Негайно повідомте керівника свого виробничого підрозділу про нещасний випадок.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)