4.9.2. Для II категорії через 2 години від початку зміни (тривалістю 15 хв.), через 1,5 та 2,5 години після обідньої перерви (тривалістю 15 та 10 хв. відповідно або тривалістю 5 - 10 хв. через кожну годину роботи, в залежності від характеру технологічного процесу).

4.9.3. Для ІІІ категорії робіт - через 2 години від початку зміни, через 1,5 і 2,5 години після обідньої перерви (тривалістю 20 хв. кожна або тривалістю 5-15 хв. через кожну годину роботи, в залежності від характеру технологічного процесу).

4.10. Під час роботи за ВДТ у нічну зміну, незалежно від групи і категорії робіт, тривалість регламентованих перерв збільшується на 60 хв.

4.11. При 12–годинній робочій зміні регламентовані перерви встановити в перші 8 годин роботи аналогічно перервам при 8-годинній робочій зміні, а протягом останніх 4 годин роботи, незалежно від категорії та виду робіт, щогодини тривалістю 15 хвилин.

Таблиця 1

Тривалість регламентованих перерв операторів

(користувачів) ВДТ в залежності від категорії і групи робіт

Категорія

робіт

Група роботи

А

кількість

знаків

Б

Кількість

знаків

В

час.

Тривалість перерви при 8-годинній зміні, хв.

І

20000

15000

2

20

ІІ

21000-40000

16000-30000

2,1-4

40

ІІІ

понад 40000

понад 30000

понад 4

60

4.12. Під час регламентованих перерв із метою зниження нервово-емоційної напруги, стомлення зорового аналізатора, усунення впливу гіподинамії і гипокінезії, запобігання розвитку поенотоніческого стомлення виконувати комплекси вправ.

4.13. З метою зменшення негативного впливу монотонії застосовувати чергування операцій осмисленого тексту і числових даних (зміна змісту робіт), чергування редагування текстів і введення даних (зміна змісту роботи).

4.14. Жінки з моменту встановлення вагітності та у період годування дитини груддю до виконання усіх видів робіт, пов'язаних з використання ПК, не допускаються.

5. Вимоги безпеки під час роботи з електроустаткуванням

5.1. Працівник перед початком роботи з електроустаткуванням повинен вико

нати:

5.1.1. Огляд електроустаткування.

5.1.2. Перевірку комплектності та надійності кріплення деталей.

5.1.3. Перевірку зовнішнім оглядом справності кабелю (шнура).

5.1.4. Перевірку чіткості роботи вимикача.

5.1.5. Використовувати тільки штатні пристосування.

5.2. Працівник зобов'язаний доповісти керівнику про виявленні дефекти в електроустаткуванні і не експлуатувати несправне електроустаткування.

5.3. Включення електроустаткування виконувати вставкою справної вилки в справну спеціальну розетку для побутових приладів.

5.4. Працівник під час роботи з електроустаткуванням зобов'язаний підтримувати порядок на робочому місці.

5.5. При роботі електроустаткування забороняється:

5.5.1. Залишати включене електроустаткування без нагляду.

5.5.2. Передавати електроустаткування особам, які не мають права працювати з ним.

5.5.3. Ударяти по електроустаткуванню.

5.5.4. Знімати засоби захисту.

5.5.5. Смикати за провід живлення для відключення.

5.5.6. Тримати палець на вмикачі при переносі електроустаткування.

5.5.7. Натягувати, перекручувати та перегинати кабель живлення.

5.5.8. Ставити на кабель (шнур) сторонні предмети.

5.5.9. Допускати торкання кабелю (шнура) до гарячих або теплих предметів.

5.5.10. Розбирати або виконувати ремонт електроустаткування.

5.6. Працівник зобов'язаний виконувати з електроустаткуванням тільки ту роботу, для якої призначене устаткування.

5.7. Якщо під час роботи виявиться несправність електроустаткування або працюючий з ним відчує хоча б слабку дію струму, робота повинна бути негайно припинена і несправне устаткування повинне бути здане для перевірки або ремонту.

5.8. Відключення електроустаткування необхідно робити:

- при перерві в роботі,

- при закінченні робочого процесу.

5.9. Працівник зобов'язаний відключити електроустаткування, вийнявши справну вилку зі справної розетки.

6. Вимоги безпеки під час місцевого відрядження

6.1. Працівник, що виконує свої обов'язки в місцевому відрядженні, зобов'яза

ний:

6.1.1. При русі пішки необхідно виконувати правила дорожнього руху для пішохода:

- при переході через автодорожні проїзди необхідно користатися пішохідними мостами і тунелями;

- при відсутності пішохідних мостів і тунелів переходити автодорожні проїзди на зелений сигнал світлофора по позначеному переході «зеброю»;

- при відсутності інженерних споруджень та світлофорів, знаходячись на узбіччі автопроїзда або на тротуарі, оцінити відстань до автомашин, що наближаються, умови переходу автопроїзда і переходити автопроїзд в перпендикулярному напрямку при відсутності транспорту та безпеці переходу.

6.1.2. Залізничні колії переходити по пішохідних тунелях і мостах.

6.1.3. При користуванні службовою машиною, обладнаною ременем безпеки, працівник зобов'язаний бути пристебнутий ним.

6.1.4. Працівник зобов'язаний робити посадку і висадження в службову машину з боку тротуару або узбіччя, посадка з боку проїзної частини можлива за умови, що це буде безпечно і не створить перешкод іншим учасникам руху.

6.1.5. Працівнику при їзді в службовій машині або в іншому транспортному засобі забороняється відволікати водія від керування транспортним засобом під час руху автомобіля і відкривати двері транспортного засобу під час його руху.

6.1.6. Працівник, який виконує роботу по супроводженню вантажу, зобов'язаний бути одягнений у жовтогарячий сигнальний жилет.

7. Вимоги безпеки під час відвідування

будівельної дільниці, території бази та гаража

7.1. Працівник зобов'язаний:

- знати схему руху робітників на даній ділянці та об'єкті;

- знаходитися на об'єкті у відмітній білій касці (біла каска призначена для керівного складу Фірми), а на об'єкті з автомобільним рухом додатково в жовтогарячому сигнальному жилеті, у нічний час - у сигнальному жилеті з відображенням;

- знаходитися в огородженій зоні з бетонних або пластмасових блоків, а також захищеним дерев'яними переносними пристосуваннями з набором необхідних дорожніх знаків;

- знаходитися поза небезпечною зоною роботи крана та іншої техніки - не стояти під вантажем і стрілою;

- при зустрічі з транспортом, що рухається, встати в безпечне місце і пропустити транспорт.

8. Вимоги безпеки після закінчення роботи

8.1. Працівник зобов'язаний дотримуватися наступної послідовності вими

кання ПК:

8.1.1. Закрити всі активні задачі.

8.1.2. Виконати паркування голівки твердого диска, що зчитує (якщо не передбачене автоматичне паркування голівки).

8.1.3. Переконатися, що в дисководах немає дискет.

8.1.4. Виключити живлення системного блоку (процесора).

8.1.5. Виключити живлення всіх периферійних пристроїв.

8.1.6. Відключити блок живлення.

8.2. Працівник зобов'язаний оглянути й упорядкувати робоче місце і виконати кілька вправ для очей і пальців рук на розслаблення.

8.3. Працівник зобов'язаний по закінченні роботи (при тривалих перервах більше однієї години) або, ідучи з роботи, вийняти справну вилку зі справної розетки.

9. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

9.1. При виникненні аварійної ситуації при роботі з ПК працівник зобов'яза

ний:

9.1.1. В усіх випадках виявлення обриву проводів живлення, несправності заземлення та інших пошкоджень електроустаткування, появі гарі негайно відключити живлення і повідомити про аварійну ситуацію керівнику і черговому електрослюсарю.

9.1.2. При будь-яких випадках збою в роботі технічного обладнання або програмного забезпечення негайно викликати представника відділу інформаційних технологій.

9.1.3. У випадку появи різі в очах, різкому погіршенні видимості - неможливості сфокусувати погляд або навести його на різкість, появі болю в пальцях і кистях рук, посиленні серцебиття негайно залишити робоче місце, повідомити керівнику.

9.1.4. Не приступати до роботи на ПК до усунення несправності.

9.2. При виникненні аварійної ситуації при роботі з електроустаткуванням

працівник зобов'язаний:

9.2.1. В усіх випадках виявлення обриву проводів живлення, ушкоджені електроустаткування, появі запаху гарі негайно відключити живлення і повідомити про аварійну ситуацію головному енергетику або електромеханіку.

9.2.2. Не приступати до роботи з несправним електроустаткуванням до усунення несправності.

9.2.3. При виявленні людини, що попала під напругу, негайно відключити електроживлення і звільнити її від дії струму, надати долікарську допомогу і викликати “швидку медичну допомогу” по телефону «03».

9.2.4. При одержанні травми або раптовому захворюванні негайно сповістити свого керівника, організувати першу долікарську допомогу або викликати “швидку медичну допомогу” по телефону «03».

9.4. Надання першої медичної допомоги.

9.4.1. Перша допомога при ураженні електричним струмом.

При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення - відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.

За відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати “швидку медичну допомогу”.

9.4.2. Перша допомога при пораненні.

Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев'язочний матеріал, що міститься у ньому, на рану і зав'язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку тощо. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька крапель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

9.4.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку. При підозрінні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

9.4.4. Перша допомога при теплових опіках.

При опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які утворюються, та перев'язувати опіки бинтом.

При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.

При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.

При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов'язкою та викликають лікаря.

9.4.5. Перша допомога при кровотечі.

Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:

- підняти поранену кінцівку вверх;

- кровоточиву рану закрити перев'язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі 4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);

- при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою;

- при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

9.5. Якщо сталася пожежа, приступити до гасіння наявними засобами пожежегасіння. При необхідності викликати пожежну частину.

9.6. Виконувати вказівки керівника робіт по усуненню аварійної ситуації.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)