• при розробці виїмок, траншей і котлованів (коли забій нижче рівня екскаватора) екскаватор повинен знаходитись за межами призми обвалу грунту (відкосу забою);
  • відстань між забоєм (спорудою) і кабіною екскаватора при будь-якому положенні має бути не менше одного метра;
  • на відкосі забою мають бути видалені камені, бруси, пеньки, які можуть обвалитися, під час роботи екскаватора;

3.9. Врізати ківш, різати грунт і виводити ківш з грунту необхідно вздовж повздовжньої осі стріли екскаватора.

3.10. Повертати платформу екскаватора під час роботи, поки ківш не виведено з грунту, а також підтягувати за допомогою стріли будь-який вантаж не дозволяється.

3.11. Забороняється брати ковшем предмети (каміння, бруси, пеньки тощо), габарити яких перевищують 2/3 розміру ковша, за винятком випадків, коли перекладають щити, обладнані спеціальними скобами, для переміщення самого екскаватора.

3.12. Відстань від зовнішнього краю гусениці до краю траншеї і котлована визначається розрахунком на стійкість відкосів, але повинна бути не менше їм. Відстань між кабіною одноковшового екскаватора і забоєм при будь-якому положенні кабіни також повинна складати не менше їм, а відстань від осі екскаватора до стінки забою повинна бути не менше вказаної в проекті виконання робіт. Забій для прямої лопати повинен являти собою стінку, яка розташована над поверхнею встановлення екскаватора з нахилом під кутом природного відкосу грунту в бік екскаватора. Вертикальні стінки забою допускаються лише в щільних грунтах.

  1. Для зворотної лопати забій повинен являти собою поверхню, що нахилена під кутом природного відкосу грунту в бік від екскаватора і створює торцеву стінку траншеї, на краю якої знаходиться екскаватор; стінка також повинна бути нахилена під кутом природного відкосу в бік, протилежний від екскаватора.
  2. Висота забою, що розробляється екскаватором, не повинна перевищувати межі, що вказана в проекті виконання робіт. Для прямої лопати висота забою не повинна перевищувати максимальної висоти копання ковша; в залежності від виду грунту допускається збільшення цієї висоти, але не більше ніж у півтора рази проти найбільшої висоти копання. При цьому не можна допускати створення навісів, які можуть обвалитися. Для зворотної лопати і драглайна висота забою не повинна перевищувати глибину копання, допустиму для цієї позиції розміщення екскаватора. Машиніст зобов'язаний слідкувати за станом забою і, якщо виникне небезпека його обвалу, терміново відвести екскаватор в безпечне місце і повідомити про це виконавця робіт.

3.15. Розробляти котлован малої глибини в грунтах природної вологості (за відсутності грунтових вод) допускається з вертикальними стінками (без кріплення) але глибиною не більше:

в насипних, піщаних та гравелистих грунтах

1 м

в супісях

1,25 м

в суглинках і глинах

1.5 м

в особливо щільних нескельних грунтах

2,0

3.16. Розробляти котловани і траншеї без кріплення на більшу глибину, ніж вказана в попередньому пункті, допускається тільки з відкосами.

3.17. Для запобігання нещасним випадкам у разі обривання підіймального каната чи при аварії робочого механізму під час роботи екскаватора забороняється будь-кому знаходитись в радіусі, який дорівнює довжині стріли плюс 5 м, але не ближче 15 м від нього.

3.18. Гальмувати поворотну платформу одноковшового екскаватора, коли ківш наповнений, необхідно плавно та без різких поштовхів.

3.19. Забороняється розроблювати грунт методом підкопу. При роботі екскаватора не дозволяється проводити будь-які інші роботи з боку забою і знаходитися людям в зоні, що утворена радіусом дії екскаватора плюс 5 м.

3.20. У разі завантаження грунту (інших сипучих матеріалів) екскаватором на транспортний засіб необхідно подавати грунт тільки з боку або із заднього борту, але ні в якому разі через кабіну водія. Знаходження людей в кабіні автомобіля або між автомобілем і екскаватором під час роботи заборонено. Ківш при навантаженні слід опускати якомога нижче, щоб не пошкодити автомобіль. Забороняється понаднормове завантаження кузова автомобіля і нерівномірний розподіл грунту на ньому.

3.21. Під час маневрування стріли не дозволяється вмикати будь-який інший робочий орган екскаватора.

3.22. Під час перерви в роботі екскаватор необхідно перемістити від краю забою на відстань не менше 2 м, ківш опустити на грунт.

3.23. При роботі екскаватора необхідно дотримуватись наступних вимог безпеки:

  • виконувати роботу і пересування по будмайданчику лише в місцях, що вказані майстром (виконробом);
  • перед початком пересування, а також перед поворотом переконатися у відсутності на шляху перешкод та сторонніх предметів на гусеницях чи колесах, після чого дати попереджувальний сигнал;
  • якщо в межах території, на якій виконуються роботи екскаватором, є підземні споруди і комунікації, роботи повинні виконуватися під безпосереднім керівництвом майстра чи виконроба, згідно із спеціальним дозволом. Всі підземні комунікації, які перешкоджають виконанню робіт, повинні бути попередньо позначені віхами з відповідними написами;
  • не проводити ремонт, регулювання, змащення і заправку екскаватора при працюючому двигуні;
  • не регулювати гальма при піднятому чи заповненому грунтом ковші;
  • не приводити в дію механізм повороту і руху під час врізання ковша в грунт;
  • не доторкатись руками до вихлопної труби, струмопровідних частин і канатів, які обертаються;
  • не залишати екскаватор з піднятим ковшем;
  • зупиняти машину, якщо перед ріжучим краем ковша стала перешкода, яку екскаватор подолати не може;
  • не працювати в дощову погоду на глинистих грунтах;
  • перед ремонтом чи чищенням ковша його слід опустити на землю до упору;
  • у темний час доби місце роботи повинно бути освітлене;
  • не наближатись гусеницями до краю свіжонасипаного насипу ближче ніж на 1 метр.
  • не заводити перегрітий двигун для запобігання зворотному удару рукоятки від передчасного спалахування;.
  • не залишати на схилі машину з не опущеним до упору на землю ковшем.
  • не залишати екскаватор з працюючим двигуном;
  • не перевозити в кабіні екскаватора пасажирів;
  • не дозволяти сидіти і стояти на рамі та інших частинах машини;
  • не виконувати ремонтні роботи (обслуговування) під екскаватором при працюючому двигуні;
  • не видаляти руками коріння дерев, каміння та інші предмети з-під робочого органу екскаватора.
  1. Круті повороти дозволені лише на першій швидкості.
  2. Команду "СТОП" виконувати негайно, коли б вона не подавалась.

  1. Під час роботи машиніст екскаватора повинен уважно спостерігати за станом робочих органів.
  2. Опускати і піднімати робочий орган слід плавно, без ривків, різке підіймання та опускания робочого органу може викликати обрив канату і призвести до аварії.
  3. При виявленні в розроблюваних грунтах великого каміння чи інших перепон необхідно зупинити агрегат і прибрати з його шляху все, що може викликати аварію.
  4. Очищати робочий орган від землі, що налипла, лише після зупинки екскаватора і обов'язково лопатою чи скребком, але не руками чи ногою.
  5. Під час вибухових робіт необхідно поставити екскаватор на безпечну відстань і повернутися до місця роботи після сигналу «відбій».

3.31. При роботі в населеній місцевості зона роботи екскаватора повинна бути огороджена.

3.32. При роботі екскаватора не можна працювати бульдозером в радіусі дії екскаватора.

3.33. Установлення і робота екскаватора на відстані менше 30 м від крайнього проводу ліній електропередачі або повітряної електричної мережі напругою понад 42В може проводитись лише за нарядом-допуском, який визначає безпечні умови такої роботи. Наряд-допуск повинен підписуватися керівником (начальником, головним інженером) підрозділу, який проводить роботи, або іншою керівною особою, якій надається це право, і видається на руки машиністу перед початком роботи. Порядок організації проведення робіт поблизу ліній електропередачі, видачі наряду-допуску та інструктажу робітників визначається наказом власника екскаватора.

Машиністу забороняється самовільне установлення екскаватора для роботи поблизу ліній електропередачі, про що робиться запис у шляховому листі. Робота екскаватора поблизу ліній електропередачі повинна проводитись під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за безпечне проведення робіт екскаватором, яка також повинна вказати машиністу місце встановлення екскаватора, забезпечити виконання передбачених нарядом-допуском умов роботи та зробити запис до вахтового журналу машиніста про дозвіл на продовження роботи.

При пересуванні будівельних машин і механізмів, а також при перевезенні обладнання і конструкцій під проводами діючої лінії електропередачі відстань по вертикалі між самою верхньою точкою екскаватора, що переміщується, і найнижчим проводом повинно бути не меншим ніж вказано в таблиці:

Напруга ліній електромережі

До 1000 В

Відстань (по вертикалі) метри

1

1 - 20 кВ

35- 110кВ

2

3

154 кВ

220 кВ

4

4

Виконавцями мають бути застосовані технічні заходи, що унеможливлюють підняття робочих пристроїв на меншу відстань до проводів ЛЕП.

При неможливості виконання цих умов, з ліній електропередач повинна повністю зніматись напруга на час роботи чи переміщення екскаватора.

3.34. При роботі взимку необхідно дотримуватись наступного:

  • перед початком руху, щоб уникнути обриву ланок гусениць чи поломки бортових передач, звільнити гусениці від криги;
  • при тривалій стоянці екскаватора без роботи встановити екскаватор гусеницями на дерев'яні щити чи солом'яні мати;
  • запуск виконувати лише після прогрівання двигуна гарячою водою чи парою;
  • переконатися, шляхом обережного опробування, у відсутності в передаточних механізмах і системах керування примерзлих деталей. Виявивши примерзлі деталі, їх слід відігріти, а бруд і кригу видалити;
  • перевірити за показаннями приладів тиск і температуру мастила, палива і води;
  • не допускати переключення швидкостей при пересуванні по глибокому снігу, щоб уникнути зупинки машини і пробуксовування гусениць;

3.35. Товщина криги на переправі залежно від маси екскаватора має бути не меншою: 6т-28 см; 10т-35 см; 16т-45 см; 20т-50 см. Товщину криги перевіряють завчасно, очистивши переправу від снігу. Якщо міцність криги сумнівна, її вантажопідіймальність підсилюють канатником чи дошками. Настил повинен бути вдвічі ширшим за машину, що переправляється, і приморожений до криги.

3.36. Забороняється працювати екскаватором у воді, якщо глибина більше 0,5 м, і при будь-якій глибині - на глинистому грунті.

3.37. При зупинці екскаватора машиністу забороняється сходити на землю не опустивши ківш на землю. Оглядати ківш знизу допускається за умови, що під нього підкладені відповідної висоти дерев'яні підкладки. Огляд ковша в піднятому стані без підкладок не допускається.

3.38. При роботі на екскаваторі з пневмоколісним ходом машиніст повинен періодично перевіряти тиск повітря в шинах манометром, підтримувати рівень тиску згідно із заводською інструкцією.

3.39. Робота екскаватора в зоні діючих газопроводів високого тиску, що знаходяться під тиском і не мають витоків газу, дозволяється на відстані не ближче 0,5 м від труби. Подальші роботи по відкриттю газопроводу повинні вестися вручну без застосування ломів, кирок та іншого ударного інструменту.

3.40. Попередньо, перед початком земляних робіт екскаватором, необхідно уточнити положення газопроводу в горизонтальній і вертикальній площині шляхом шурфування вручну через кожні 10-20 м.

3.41. Використовувати землерийні машини при розкопуванні газопроводів, які мають витоки газу не дозволяється.

3.42. Робота екскаватора в зоні діючих газопроводів високого тиску, на території ГКС, ГРС та інших вибухопожежонебезпечних об'єктах і місцях, а також в темний час доби, може виконуватись тільки після отримання машиністом екскаватора спеціального інструктажу від керівника робіт і під його безпосереднім керівництвом та за наявності оформленого наряду-допуску на роботу підвищеної небезпеки..

3.43. Вимоги безпеки під час роботи в гірських умовах:

3.43.1. Земляні роботи на дільницях з поперечним схилом до 8 градусів дозволяється проводити за допомогою механізмів звичайними методами без утримуючих пристроїв. На поперечних схилах більше 8 градусів необхідно влаштовувати полиці у вигляді напіввиїмок -напівнасипів. Ширина і конструкція полиць встановлюється проектом врахуванням діаметру труб і одношляхового руху по полиці. На поперечних схилах до 15 градусів включно в нескельних і розпушених скельних грунтах полиці слід розробляти поперечним проходженням бульдозера. Допрацьовувати і планувати підвалини полиць необхідно повздовжніми проходками бульдозера. Грунт із напіввиїмок переміщується для відсипки напівнасипу. На косогорах з поперечним схилом більше 15 градусів полиці слід розробляти одноковшовими екскаваторами з прямою лопатою, з переміщенням грунту в напівнасип. Кінцеву доробку і планування виконують бульдозерами.

3.43.2. Траншеї на повздовжніх схилах до 22 градусів включно розробляються одноковшовим екскаватором, без застосування анкерів. На схилах більше 22 градусів слід утримувати екскаватор рухомими якорями згідно з розрахунком. В скельних грунтах на повздовжніх схилах більше 10 градусів для визначення стійкості екскаватора їх слід перевіряти на ковзання. Як якорі при роботі екскаваторів на крутих схилах повинні використовуватись трактори, бульдозери, лебідки. Утримуючі пристрої слід розташовувати на вершині схилу на горизонтальних майданчиках і з'єднувати з екскаватором тросом відповідної довжини. На повздовжніх схилах до 22 градусів включно розробка грунту одноковшовими екскаваторами допускається в напрямку як знизу наверх, так і зверху вниз по схилу. На схилах більше 22 градусів робота одноковшового екскаватора з прямою лопатою дозволяється в напрямку знизу вверх по схилу вперед ковшем, а екскаватора із зворотньою лопатою - зверху вниз ковшем назад по ходу робіт.